What's new

My first time. Growbox PC.

Itachi

Member
Salutare tuturor. In primul rand vreau sa spun ca e prima data cand scriu pe un forum, iar in al 2lea rand.. e prima data cand vreau sa cultiv :)
Avand in vedere faptul ca locuiesc cu parintii, sunt nevoit sa folosesc metoda growbox PC. Am facut deja rost de o unitate de 44x20x40.
Am terminat deja de montan coolerele (1 mare pt air-in si 2 pt air-out) ambele conectat in paralel la un ATX.
Citesc diferite threaduri pe forum de cateva zile, si presimt ca mi se va spune ca ar fii mai bine sa invat mai intai...si apoi sa ma apuc de treaba (la fel a spus si colegul de scoala de la care voi cumpara 1 seed de auto-infloritoare Lemon Skunk), dar am incredere in mine ca pot face treaba buna :)
Ma gandeam sa incep cu o singura planta, ghiveci de 7 litri de 40x17 si crescuta cu CFL. Am citit cum sa o germinez...plantez, etc.
Prima mea intrebare este:
E bine sa le dau doar lumina rece in timpul vegetatiei, si doar lumina calda in inflorire ? Sau sa pun si calda si rece in acelasi timp ? Am gasit CFL de 45W si 3000 Lumeni (si rece ~6500K dar si calda ~2400K). 6000 Lumeni i-ar ajunge ?
 

JaJa_Man

Member
Salut si bine ai venit ,
In primul rand nu o sa ai destul spatiu in carcasa la pc .... inaltime mica plus cand vei baga si ghiveciul va ramane mai putin loc .
Daca vrei sa cresti o singura planta nu e nevoie sa pui cooler la intake ci doar sa faci o gaura pentru a intra aerul , la exhaust pui un cooler si este de ajuns .
Ghiveci de 7 L este mare , mai bine de 5 L .
Pentru plantele auto poti folosi si lumina calda si rece in acelasi timp (asa folosesc eu) .
CFL de 45w e prea mare , poti pune 4 CFL-uri de 20w (2 de 6500k si 2 de 2700k) , asa vei avea lumina necesara si pentru vegetatie si pentru flower .
Succes !
 

Itachi

Member
Nu gasesc de 5 litri... dar il las pe ala de 7 :) , iar in privinta spatiului.. am citit pe forum despre tehnica SCROG ... si asa voi folosii tot spatiul din unitate.
Cat despre becuri... daca pun de la inceput si pana la sfarsit 2 CFL de 45 W, 3000 Lumeni (cald si rece) ?? ... adica voi avea 90W putere... 6000 lumeni... si 6500 cu 2700.. e bine :D ??
 

Itachi

Member
Dar nu e prea putin 6000 Lumen ?? Si.. e mai bine si calda si rece de la 0 pana e gata de uscat ? sau mai bine rece pt vegetatie si calda pt inflorire ?? Cum e mai bine ?? astept mai multe pareri :D
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Salutare si bine ai venit pe ICMAG !

Intr-un spatiu limitat pe inaltime, asa cum este cazul unui PC grow, trebuiesc optimizate toate conditiile de crestere.

Pentru a consuma cat mai putin din pretiosul spatiu, ghiveciul trebuie sa fie cat mai mic. Te poti intinde cu el pe toata suprafata PC-ului, insa inaltimea pamantului nu trebuie sa depaseasca 10cm.
Nu poti lasa planta sa creasca 'natural', pentru ca va tinde sa o ia drept in sus, ceea ce nu e de dorit in acest caz. Pentru asta va trebui sa o modelezi in primele saptamani de crestere pentru a controla directia in care cresc ramurile, sau o poti lasa sa creasca vertical si cand a atins 'tavanul' ii faci super-cropping , indoind-o controlat de la baza, fortand astfel ramurile secundare sa creasca apoi vertical, devenind topuri.

Intr-un PC grow cel mai potrivit este programul de lumina 12/12 direct din samanta, pentru a evita alungirea excesiva a plantei , asa cum se intampla cand se trece de la un program prelungit (18/6 sau 20/4) de iluminare la programul de inflorire.

In ceea ce priveste spectrul de lumina , cu cat este mai larg, cu atat este mai bine. Dar avand in vedere spatiul redus pe care il ai la dispozitie, principala ta problema este controlul temperaturii. Intentionezi sa pui o sticla de separare intre CFL-uri si plante ? Asa ar fi cel mai recomandat, pentru ca plantutele vor ajunge foarte repede la becuri si isi vor arde frunzele si mugurii. Deci inainte de a baga o planta in carcasa aia, asigura-te ca temperaturile stau in limite normale. Tine cont ca pe masura ce planta creste si ocupa din spatiu, racirea va deveni cu atat mai problematica, din cauza ca aerul nu mai circula la fel. Pentru asta ti-ar trebui un ventilator care sa aiba rol atat de intake cat si de a agita aerul, plasat in partea opusa fata de ventilatorul care evacueaza aerul.

Asadar in cazul asta nu lumenii sunt cei care pun problema (cu cat mai multi cu atat mai bine) ci temperatura. Rezolvand problema racirii poti creste si numarul de becuri. Fiind vorba de o autofloranta, trecerea de la lumina rece la lumina calda o poti face treptat , pe durata a cateva zile : o ti pe lumina rece pana incep sa apara pistilii, suplimentezi apoi cu lumina calda, iar treptat inlocuiesti lumina rece cu lumina calda, pe care mergi pana la recolta.

Cred ca ai omis un lucru foarte important, de fapt cel mai important din toata operatiunea: spuneai ca locuiesti cu parintii, si din asta am dedus ca trebuie sa fie un grow stealth, insa n-am vazut sa fi facut referile la controlul mirosului, mai ales ca ai decis sa cresti o plantuta cu gene de Skunk in ea, acestea fiind unele dintre cele mai 'puturoase' soiuri de cannabis.

Asadar, pe langa controlul temperaturii, trebuie sa rezolvi problema mirosului. Ai ceva planuri pentru asta ? Ti-as recomanda un filtru de carbon DIY, combinat cu un ionizator, pe care sa il montezi pe evacuare, avand totodata si rol de light trap.

Acum mingea e in terenul tau. Da-ne mai mult feedback si te vom ajuta cu sugestii.

Sper din tot sufletul ca stii si ca respecti cele trei reguli ale growerilor ce cresc pentru consumul propriu : No Tell, No Smell, No Sell
 

Itachi

Member
Voi tine cont de cei 10 cm de pamant.
Pt a modela planta sa creasca pe o suprafata mai extinsa sa folosesc plasa (scrog) ?? Daca da... de cand sa incep sa o pun ? de cat sa fie patratelele ? o pot face din sfoara sau trebuie neaparat dintrun material anume ? (mi-ar place sa imi spui si cum sa folosesc plasa ca eu am inteles doar faptul ca trebuie sa bag in patratele ..fiecare ramura)
Programul de lumina 12/12 ... conteaza cand e ?? adica de dimineata pana seara sau invers ?
Nu am de unde sa fac rost de sticla pentru bariera dintre becuri si planta...dar daca folosesc plexi-glass (sau cum se numeste XD) e bine ?? Vreo recomandare DIY ?
Ventilatorul care baga aerul e in fata si are deschidere directa. L-am pus acolo pt 2 motive: 1) sa fiu sigur ca nu depasesc o temperatura prea mare, 2) are leduri si face o lumina puternica, deci nu se poate vedea ce se afla in unitate :D
Pentru temperatura imi voi cumpara un termometru digital (sper sa fie ieftin). Cat e temperatura minima,maxima si cea adecvata ??
Voi trece de la vegetatie la inflorire putin mai brusc pt ca voi avea 2 becuri (de 45W si 3000 Lumeni). Cand e sa fac trec de la veg. la flo. mai intai scot unu din cele 2 becuri cu lumina rece inlocuindul cu unul de lumina calda, iar apoi si al 2lea... avand 2 becuri lumina calda la final :)
Imi ajung 6000 Lumeni :D ?? Si in vegetatie si in inflorire.
In legatura cu "No Smell" nu-mi fac probleme ...deja m-am gandit la asta :D... imi iau un bonsai si ii spun mamei ca asta miroase asa =)).
Astept raspunsuri la fiecare intrebare.
Repet, e prima data cand plantez si voi pune destul de multe intrebari.
Multumesc mult pt ajutor :D ^_^
 

coolbud

puffin' the herb
Salutare si bine ai venit printre noi , sa speram ca vei duce pana la capat acest grow si iti uram succes.
Hemp se referea la LST(Low Stress Training) adica :
picture.php


Da poti folosi plexiglass fara nici o problema , cflurile nu se incalzesc la fel de tare ca si hpsurile.Temperatura optima pentru crestere este intre 24 si 26-27 de grade Celsius.Programul de 12/12 nu conteaza ca e zi ca e noapte atata timp cat ai timerul programat si-si face treaba , eu spun ca nu-ti ajung 6k lumeni (eu unul nu ma multumesc cu putin de fel) si ca sa nu mai intervi cu atatea intrebari te-as sfatui sa citesti threadurile subforumului nostru puse la Sticky.

Iti urez mult success.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
salutare si bine ai venit, pe langa ce ti-au spus baietii, eu mai observ cateva chestii:

Spui ca vei cumpara samanta de la o persoana care te cunoaste, din start ai incalcat regula NO TELL, si esti la mana acelei persoane, pentru ca stie ce ai de gand. cele mai multe probleme apar din aceasta cauza, si anume ca nu tinem pentru noi acest hobby. Poate ar fi mai bine sa ii spui ca te-ai razgandit, si ca nu mai cresti, si sa comanzi semintele de pe net, si sa micsorezi riscul si numarul de pers. care stiu cu ce te ocupi, mergand pe mute.

Apoi, acel ventilator despre care spui ca are leduri, vezi cum faci sa fie oprit cand e intuneric la plante, sau sa nu bata deloc lumina de la acele leduri in compartimentul unde vei tine planta/plantele. si bineinteles vezi cum izolezi si carcasa sa nu intre lumina de afara inauntru, sau invers. Cand e intuneric, trebuie sa fie bezna. E foarte important asta, altfel te vei trezi ca nu iti infloresc la timp sau ca ai hermafroditi.

Succes si mare grija.
 

Itachi

Member
Multumesc coolbud si exploziv (explo... pe tine te urmaresc de azi noapte si... bravo! :D)
M-am gandit la faza cu "no tell" ... iau samanta de la el si cand incolteste ii spun ca defapt nu a incoltit, nu ma pricep asa ca o las balta. Regula "no sell" e imposibil sa o incalc deoarece deja "tin" la planta inainte ca ea sa se nasca. Imi va fii imposibil sa vand.
Stiu ca nu trebuie sa fie lumina cand e pe 12 ore intuneric, asa ca voi face un fel de "perdele" si cand se inchide unitatea (inainte ca eu sa ma pun la somn) dau perdelutele in jos (le fac din material opac) :D

Am o intrebare putin mai ciudata :-s ... sa ma astept cumva la vreo insecta sau ceva de genu ??
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Ventilatorul ala cu leduri se vede si din interior ? Daca da, este o sursa sigura de light stress, ceea ce iti va asigura o planta hermafrodita. Pe perioada de intuneric planta trebuie sa fie in bezna completa.

Daca tu crezi ca un bonsai poate justifica mirosul facut de un Skunk inseamna ca esti ori foarte naiv si optimist, ori ca nu ai simtit cum miroase o planta de cannabis, mai ales cand infloreste. Faza cu bonsaiul o poti folosi ca scuza, insa cu asta nu vei acoperi mirosul, si nu e vorba numai de parinti ci si de vecini (mirosul e distinctiv, persista si se propaga pe distante mari).

Doua becuri de 45W sunt mai mult decat suficiente in spatiul ala. Daca ai avea un randament de 0.5g/W tot ti-ar iesi o recolta mai mult decat multumitoare dintr-o carcasa de PC.

L.E. Insectele apar destul de greu in micro groweri, iar cand se intampla sa apara este exclusiv vina crescatorului pentru ca nu respecta regulile de 'igiena' necesare plantelor. Pentru a fi sigur ca nu te trezesti cu insecte incearca sa nu aduci nimic de afara in box (aici e inclus si pamantul - foloseste doar pamant din comert, care teoretic este sterilizat la abur), iar pe cat se poate obiectele introduse inspecteaza-le vizual si daca ai dubii le poti steriliza stergandu-le cu o solutie de clor (cel pentru albit rufe este bun pentru asa ceva - nu uita insa sa folosesti manusi).

Subscriu la ceea ce ti-a spus Explo in ceea ce priveste regula "No Tell". Pe cat se poate incearca-te sa te convingi pe tine insuti ca de fapt nu cresti. Suna stupid, dar e un exercitiu bun pentru a nu da deloc de banuit. Expune-te cat mai putin, nu vorbi cu nimeni (nici macar nu gandi cu voce tare) si incearca sa pari cat mai indiferent cand vine vorba in anturaj despre crescut.
 

Itachi

Member
Da, lumina LEDurilor ajunge si la planta, dar in cele 12 ore de bezna opresc sistemul de ventilatie. Fac rau asa ?? Cumva trebuie ventilatie 24/0 ? Pe timp de bezna... benza fac ;)
Pai, cred ca ii voi cere alta samanta sau imi voi comanda pe net. Imi sugerezi vreun site ? (expeditie in Italia). Nu vreau sa incerc sa acopar mirosul, doar sa il justific :) Si.. nu stiu cum miroase o planta in perioada de inflorire... scrie si in titlu "My first time"
Ar merge sa folosesc doar 1 singur bec de 45W,3000 lumeni pt vegetatie/inflorire ? sau e prea putin si mai bine 2 becuri ?
Si.. am intrebat mai sus, e vreo sansa sa vina/apara insecte, viermi sau alte chestii de genul acesta ??
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
www.seedboutique.com e un site ok pentru seminte. au si o mare varietate de strainuri. ei sunstin si forumul, asa ca nu pot decat sa ti-i recomand.

iar ventilatia trebuie lasata non stop, nu trebuie neaparat sa fie la fel de puternica noaptea precum ziua, dar un minim de miscare de aer in jurul plantelor si ceva aer proaspat e absolut necesar.

un bec de 45w nu e prea putin pentru o carcasa de pc, dar si recolta va fi pe masura, asa ca daca poti sa le oferi temperaturi decente cu 2 becuri de 45w inauntru, atunci e mai bine asa.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Culoarea temperaturii nu are nici o treaba cu temperatura degajata. Daca le iei de la acelasi producator si au acelasi wattaj, ar trebui sa fie comparabile sau aproape identice ca si temperatura degajata.
 

Itachi

Member
Imi poti raspunde la intrebarea cu insectele ?? Sunt foarte curios deoarece, din pacate, sufar de arahnofobie.
 

coolbud

puffin' the herb
Stai linistit , insectele de plante nu au masuri asa de mari incat sa te temi de ele , marea majoritate sunt minuscule.
 

Itachi

Member
Nu sunt paianjeni nu ?? (Mi-e putin rusine sa o spun dar...imi fac curaj! Daca vad un paianjen in zona, opresc tot. Cine stie ce-i arahnofobia ma intelege perfect. )
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
paianjenii nu mananca plante, ci insecte. si cum nu ai vreo mare sera plina cu plante, invadata de insecte, nu au ce cauta la tine in pc. insecte pot aparea, dar e mica sansa sa le atragi cu o planta cat o sticla de cola ascunsa intr-un pc (mai ales in anotimpul rece). tine cont de sfaturile ce ti le-a dat hemp legat de igiena locului si al ustensilelor si totul va fi bine.
 

coolbud

puffin' the herb
Nu sunt paianjeni nu ?? (Mi-e putin rusine sa o spun dar...imi fac curaj! Daca vad un paianjen in zona, opresc tot. Cine stie ce-i arahnofobia ma intelege perfect. )

Nu trebuie sa-ti fie rusine de fobia ta , nu suntem aici sa te judecam.:comfort:
 

Latest posts

Latest posts

Top