What's new

My first time. Growbox PC.

Itachi

Member
Nu stiam chestia asta. Bun!
Doar ca in fiecare dimineata imi va "pute" a iarba in camera =)) Nu ca ar fii o problema pt mine :D (Sa ma trezesc cu un miros divin) dar va intreba mama ce miroase... idei pt minciuni :D ?
 

Drackon

Active member
Zii ca te-ai stricat la burta:)) si oricum, nu o sa miroasa numai dimineata, mirosul nu dispare cand e lumina si apare pe intuneruc, asa ca o sa iti miroasa mereu, dar poti sa maschezi mirosul, asta daca nu ai cu ce sa il neutralizezi
 

Itachi

Member
=)) De ce aveam presimtirea ca cineva imi va spune asta ??
Ok. Vad eu. Pana la urma cresc o planta, nu fac o crima. Daca ma prinde mama, asta e! Va intelege. Sper doar sa nu vina careva in vizita la noi si sa recunoasca mirosul. Si sper ca atunci cand vine propietarul dupa chirie sa nu intre in camera :D
Mda..eu sper cam multe. Acum sa vad cum va fii.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
sigur se gasesc usor ionizatoarele pe acolo. ala ar putea sa si mai curete de miros aerul, si sa fie si motiv pt mirosul "suspect".

te bazezi pe prea multe sperante, ai grija..
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
=)) De ce aveam presimtirea ca cineva imi va spune asta ??
Ok. Vad eu. Pana la urma cresc o planta, nu fac o crima. Daca ma prinde mama, asta e! Va intelege. Sper doar sa nu vina careva in vizita la noi si sa recunoasca mirosul. Si sper ca atunci cand vine propietarul dupa chirie sa nu intre in camera :D
Mda..eu sper cam multe. Acum sa vad cum va fii.

Ba conform legii este o crima. Si una destul de aspru pedepsita.

Poti sa maschezi mirosul doar la inceput, cand e planta mica. Insa cand intra in floare deja se schimba treaba si devine o problema foarte greu de rezolvat.

Solutii pentru controlul mirosului :
- filtrare cu carbune activ ;
- generator de ioni negativi ;
- generator de ozon ;
- geluri ONA sau discuri Vaportek;

Fiecare metoda are avantajele si dezavantajele ei.

Daca poti sa bagi unitatea aia intr-un dulap (in care nu ti haine) vei putea restrange suprafata pe care se intinde mirosul.

Pentru perioade scurte de timp, mirosuri mai stridente sunt cele provenite de la otet, amoniac sau fum de tigare/trabuc (asta imi aduce aminte de un banc mai vechi : Cum scapi de miros dupa ce ai mancat ceapa ? Bagi 2-3 catei de usturoi ! )
 

Itachi

Member
Eu incerc sa ma mint ca nu patesc nimic daca sunt prins cu planta in casa. :D
In privinta solutiilor tale (multumesc!) ma voi informa de unde le cumpar si cat costa. Pe langa asta voi mai da uneori cu deodorant de camera si voi aerisii camera des. Sper doar sa nu se duca mirosul la vecini in felul acesta :D
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Mirosul de iarba in perioada de inflorire este foarte persistent, si se simte de la distante mari chiar in cand este prezent in cantitati infime in aer. Fara nici o exagerare iti spun ca atunci cand am avut Skunk plantat outdoor, de prin luna August simteam mirosul de la mai bine de 50 de metri atunci cand ma duceam sa le vizitez, plantele fiind in camp deschis, deci aerisire din greu.

Intotdeauna pune raul inainte si nu te baza pe optimism. Uneori e bine sa fi naiv si entuziast, dar nu si in cazul acestui hobby.

Better safe than sorry !

:2cents:
 

Itachi

Member
Ok. Si acum m-am gandit ca e mai bine sa o luminez pe timp de noapte. I-am facut un fel de jaluzele din staniol mult cu scotch si magnet. Cand e de bezna... le dau in jos si nu mai intra lumina (dar nici aer) iar noaptea dau la o parte acele jaluzele.
Daca vine cineva la mine si vede o unitate cu un material pe ea (care mascheaza jaluzelele din staniol) e o chestie... dar daca vede o unitate cum iese lumina din ea si face "bzzz" (De la becuri) e alta chestie :D
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
De ce fac becurile 'bzzz' ? Ori sunt de proasta calitate, ori ai un contact imperfect (de unde si mirosul de cauciuc ars). Nu e de joaca cu intalatii electrice improvizate, asa ca verifica orice contact de mai multe ori si asigura-te ca nu ai cabluri calde sau fierbinti (asta denota o subdimensionare a instalatiei electrice sau chiar un scurt circuit). Chiar daca ai asigurare la casa, in eventualitatea unui incendiu nu cred ca vei fi despagubit daca se dovedeste ca acesta a fost provocat de o instalatie artizanala utilizata pentru cresterea canabisului.

Pentru a face un growbox light proof se folosesc asa numitele 'light traps' , adica niste cutii de carton ce contin un labirint in ele, ce permit trecerea aerului dar blocheaza total lumina.

Exista solutii pentru orice :biggrin:
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Pai daca da periodic cu spray de camera pt a acoperi mirosul si a imbracat unitatea intr-o husa artizanala, poate va aprinde si niste artificii in curte cand sosesc pompierii. Pt diversiune.. :D
l.e.
eu acum am observat ca pe unitate ai o frunza maaaare, alb pe roosuuu, ca sa nu existe nici o indoiala ca acolo se petrece ceva vegetal... :laughing:
 
Last edited:

Itachi

Member
Da, pai... sa spunem doar ca nu e bine sa ma lasi cu un marker in mana intro camera deabea varuita :D
Chestiile "curate" ma atrag sa desenez frunze pe ele :D
 

Itachi

Member
Maine dimineata se planteaza :D (de azi dimineata sta la germinat)
Cutia cu celelalte doua seminte am invelito in staniol si am puso in cel mai jos compartiment al frigiderului. Asa se pastreaza semintele nu ?? (eu asa stiu ca la racoare)
 

Itachi

Member
SHE'S BORN !!!

picture.php

picture.php
 

eska

Member
FA CEVA IN PRIVINTA MIROSULUI !!!


Fa-ti si un plan B nu te lasa numai in baza "vom vedea". O sa prinzi drag de planta si o sa-ti fie greu sa te decizi (in special cand o sa intre in floare) ce faci cu planta, daca o tai sau nu, daca o scoti afara sau nu etc etc.
Iti spun si eu ca mirosul este puternic, greoi, e un miros parfumat si foarte placut care va ridica semne de intrebare. Nu te gandi ca mirosu e ca la o basina de oras -fluturi plapuma de doua ori, deschizi 3 minute geamu si aia e. Nu e chiar asa.

SUCCES !
 

Itachi

Member
FA CEVA IN PRIVINTA MIROSULUI !!!


Fa-ti si un plan B nu te lasa numai in baza "vom vedea". O sa prinzi drag de planta si o sa-ti fie greu sa te decizi (in special cand o sa intre in floare) ce faci cu planta, daca o tai sau nu, daca o scoti afara sau nu etc etc.
Iti spun si eu ca mirosul este puternic, greoi, e un miros parfumat si foarte placut care va ridica semne de intrebare. Nu te gandi ca mirosu e ca la o basina de oras -fluturi plapuma de doua ori, deschizi 3 minute geamu si aia e. Nu e chiar asa.

SUCCES !

Vazand ca nimeni nu a mai scris nimic pe thread... am uitat sa mai scriu si eu unele noutati :)) (am pus filtru cu carbon activ la cele 2 iesiri (coolere) si am facut comanda pe net de generator de ioni negativi. Mi-a explicat jaja_man cum si unde sa il pun. Ms jaja :D
 

Latest posts

Latest posts

Top