What's new

My first time. Growbox PC.

Itachi

Member
Atunci o saptamana o voi usca. Iti multumesc mult pentru informatii.
Inca nu m-am gandit cu ce sa o tai... dar banuiesc ca nu prea are importanta.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
ideea era sa usuci cat e nevoie nu sa pleci cu termene prestabilite. imi pare rau ca nu ne intelegem.
 
Itachi din ce am citit, deci nu experienta personala, prima faza de uscare (la intuneric si ventilator) se face pana batul pe care e prins bud-ul se rupe cu trosnet apoi se trece la curing... asta ca sa ai un termen.

Daca bat campii va rog, cei mai experimentati, sa ma corectati

LE: acum ma uit la link-ul dat de exploziv. Acolo zice ca sa nu-l usuci pana trosneste si ca ar treb sa mai aiba putina flexibilitate batul.

Ce citisem eu era ca trebuie uscat batul pana la faza de trosnire (inceputul acestei faze) pt ca oricum bud-ul contine mult mai multa umiditate decat tulpina.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Poti sa o tai si sa o lasi la uscat chiar in carcasa in care ai crescut-o (dar scoti ghiveciul pentru un flux de aer cat mai bun), lasand ventilatia sa mearga la minim. O verifici zilnic si pipai mugurii strangandu-i intre degete - daca se simt moi, reci la atingere, inseamna ca mai au suficienta umiditate in ei. Iti poti da seama partial de gradul de uscare si prin mirosire (un mugure inca verde are un miros jilav, umed, ca un beci).

Multa lume recomanda uscarea cat mai lenta, in locuri intunecate, reci si cu umiditate controlata. Daca ai posibilitatea sa o usuci la rece (intr-o pivnita uscata spre exemplu), procesul de curing incepe chiar din faza de uscare, pentru ca se produce degradarea clorofilei.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
e corecta treaba cu trosnirea, dar se iau ca reper crengutele subtiri, de vreo 2 mm grosime. ai atunci, cand alea troznesc la rupere, buzii mai au suficienta umiditate in interior cat sa isi se rehidrateze pana la umiditatea potrivita odata bagati la borcan. cum mugugrii variaza mult ca densitate si marime, nici manevra asta nu vine cu garantie 100%, trebuie deprinsa experienta pentru un rezultat perfect. (sau folosit un RH meter)
 

Itachi

Member
Inteleg. Daca ar merge totul dupa "plan" ar fii bine, dar vad ca nu e asa :))
O voi usca intr-o cutie (cam cat unitatea) dar in debara. In camera este mult prea cald. Azi noapte la ora 3 erau 28.5*C in camera si 26.5*C in unitate.
 

Itachi

Member
... am... taiat-o. Si sincer sa fiu... m-am simtit putin rau.
Acum e intro punga, in debara. Ma pun sa ii fac cutia unde se va usca si apoi o pun la uscat.
I-am facut niste poze inainte sa o tai si le voi uploada in noaptea asta sau maine.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
ce cauta in punga exact cand au nevoie mai mare de aer? te grabesti, nu trebuia sa o tai pana nu ii aranjai si locul de rastignire..
 

Itachi

Member
Chiar nu stiam chestia asta. Merci de informatie :D Oricum, nu "moare" daca sta o ora...doua acolo :))
A venit mama la mine si mi-a spus ca nu poate intra in debara de mirosul ala. Cand am auzit asta am sarit de pe scaun si m-am inchis cateva minute in debara. Nu va pot descrie in cuvinte a ce miroase. E ca si cum mirosul ar devenii fizic si l-ai simtii prin tot corpul. E ceva incredibil :D ABEA ASTEPT SA O ARD!
 

Itachi

Member
Dupa jumatate de ora de stat la uscat, in box era o umiditate de 51%. Este bine pe moment ?
Cam ce percentuala de umiditate trebuie sa fie in box constant ?
 
P

pikach

e prea mica umiditatea , citeste si tu pe net. e bine sa scazi treptat procentele
 

Itachi

Member
Last Update 85 zile de viata, 57 de flower.

Astazi mi-am taiat planta :(
...
Yeeei!! Am iarba! (Bine, e la uscat... da' noh :D )
Voi pune 7 poze cu Mariana in ultimele ei minute de viata. Se vede cat de speriata era...

picture.php

picture.php

picture.php

picture.php
 

Itachi

Member
omfg, omfg! Mi sa uscat iarba. OMFG!
Acum voi face un pai din mugurasul cel mai micut si prostut.
AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
La tine iarba se usuca instant ? :biggrin:

Arata foarte bine plantuta ta. Desi micuta eu zic ca e ok pentru un prim micro-grow.

Astem smoke report.
 

Itachi

Member
Multumesc Tuturor :thank you: !!!Datorita voua, informatiilor si incurajarilor voastre am reusit sa ajung cu bine la sfarsitul growului. :artist::tiphat:
Rezultatele finale merg spre calitate si deloc spre cantitate. Am recoltat aproximativ 8 grame de iarba Green-O-Matic.
Sincer sa fiu ma asteptam la minim 10g, dar... better less than nothing. In legatura cu calitatea nu am absolut nici o problema. E foarte puternica si are un gust de fructe citrice foarte coapte:smokeit:.Mirosul este dea dreptul divin. Arede putin pe gat dar banuiesc ca e din cauza ca e uscatoa doar la exterior, iar spre interior este mai umeda.
Multumesc tuturor inca odata!
 

sznake

jarhead
Arata foarte coapta si aromata plantuta, felicitari pentru primul grow!

Acuma, ca nu ma pot abtine iti fac si-o observatie, sa-mi fie cu iertare..
bah e un praf in growboxu ala la tine, daca se vede si din poza cum sta pe staniol si pe sticla aia.. stii ca prafu ala se lipeste si pe iarba si contribuie si asta la asprimea fumului..
tine si tu boxu intr-o locatie mai curata ca arata de parca l-ai fi tinut in beci printre saci cu moloz.. igiena spatiului afecteaza si ea calitatea produsului
 

Latest posts

Latest posts

Top