What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Modalitati, tehnici, retete.... de fumat si consum al marioarei

Cruzito

Member
da acuma se vad. ce frumos arata un pachet de tigari din alea :)) ce reprezinta scrisup de pe ele ? ( s11 / 511 ? cred ca scrie ). Sunt curios si sa vad si eu eu 1g pe cantar si tinut in mana si tigarea aia de 0.2 pe langa o tigare normala
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
erau 2 fenotipuri de swazi rooibaard care trebuiau testate, de aici s1(l) si s2(ll).
in rest, esti prea curios. Eu unul nu bag maini in poze si nici n-am tigari la indemana. Poate te ajuta altcineva.
Aa.. si densitatatea buzilor difera, asa ca mai bine iti iei cantar, sau iti faci o balanta daca vrei sa stii greutatea unui bud.
Later.edit: dar nu stiu la ce tigare de 0.2 te referi? Eu n-am postat asa ceva niciodata.
 
Last edited:

tupac99

Member
exploziv .... de curand aproximativ 1 luna si umpic, m`am lasat de tigari. as vrea sa nu mai rulez cu tutun, defapt nici nu am mai rulat, decat gol... dar ma intrebam daca nu ar fi mai bine sa`mi iau o pipa si cand vreau sa fumez o umplu cu muguri si fumez. care`i parerea ta ? nu e mai relax asa? nu am fumat niciodata din pipa. iti da acelasi high banuiesc. mersi
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Merge si-n pipa, dar nu e aceeasi senzatie ca la joint. De altfel, depinde si cum tragi, poate fi mai harsh pentru plamani cand tragi la pipa.
Eu ti-as recomanda un vape, dar cele portabile nu-s foarte stralucite, asa ca asta ar merge mai mult cand esti pe acasa, sau undeva unde exista o priza si un loc unde sa poti vaporiza in pace.
In rest, poti incerca varianta cu pipa, sau cuie rulate doar cu iarba, mai subtiri, si de preferat backrolled ca sa nu contina prea multa hartie.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
@hempfield: ai sesizat vreo diferenta intre indice si sative dupa water curing? Bine, probabil ca da, intrebarea e: ai sesizat acelasi gen de diferente, in totalitate? Asta daca ai aplicat reteta la ambele...
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Am facut watercuring doar la indice, pe vremea cand foloseam nutrienti chimici. Sativele le-am hranit organic si nu am simtit nevoia de watercuring, fiind toate fine la fumat.

Am alelat la watercuring in special pentru a scapa de clorofila, insa am constatat ulterior ca daca fac decarboxilarea in cuptor inainte de a extrage canabioizii cu alcool etilic , clorofila e redusa mult prin procesarea termica si e mai usor de filtrat dupa procesul de 'winterisation' (adica atunci cand cerurile se sedimenteaza din alcool la temperaturi scazute.

De ceva vreme bag sativele in special la vaporizator portabil sau bong si nu am simtit nevoia de watercuring.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Multumesc. Citisem intr-un post al tau ca ai sesizat ca vapand water cured nu ti-a crescut toleranta (acuma, daca-mi permiti o gluma, poate nu mai are unde :D).
Teoretic (doar teoretic) stiu ca exista niste diferente ... de un alt ordin, tntre water cured si air cured, mai precis efecte secundare mult mai putine (printre altele). Adica: ai o iarba care te mai face susceptibil la paranoia, (posibil ca) dispare efectul asta, samd. Asta vreau sa testez, si am zis sa intreb daca ai sesizat asa ceva.

Deocamdata am vapat Sour Amnesia asa cum fu ea, imediat dupa culegere (nici macar eu nu am simtit vreun deranj, harsh adica - vaporii de apa or fi ajutat, insa am luat-o gradat, 130/150/185 sau mai stiu eu, misto scula Ascent-ul). Acuma is curios daca e vreo diferenta intre water cured si cea nepreparata.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Era un exemplu. In functie de fiecare, si de situatie, pot aparea diverse alte... trairi negative. Bineinteles, unii pot sa le controleze din voleu, dar totusi ele vin si se baga cumva "sub pres". Si nu stii cand, cum si/sau cine "ridica presul".

Da, stiu ca sunt nitel criptic, dar sper ca numai pentru unii... Na, cum ar suna sa iti spun: explo, ai grija ca s-ar putea sa ajungi in iad din cauza ca fumezi iarba? Bine, nu din cauza ei, din cauza ta, ca nu te fumeaza ea pe tine. Sau... oare...?
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Tu poti sa iti antrenezi psihicul sa nu crezi in legea gravitatiei. Crezi ca se pune daca o sa sari de pe un bloc mai maricel, asa...?

De fapt iti petreci deja in iad destul de mult timp, doar nu stii, creierul mascand (oarecum) asta in stare de veghe (spre binele tau). Totusi, cineva poate sa isi da seama daca e cu sufletul predominant intr-un iad sau intr-un rai (hai, ca parca v-am mai spus ca is mai multe), dupa cum ii sunt visele. In timpul somnului vreau sa spun.

Ziceai ceva de vise urate mai mereu? Not funny, eu as invata Tatal Nostru...
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Ehe, din cate m-a scos deja! Si da, stiu ca esti "ok", cat despre invatatul pentru tine, hai ca vedem ce se poate face, doar nu pot sa promit nimic... :)
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Mersi. Daca te intalnesc vreodata. Dau un cui. Numai sa ti-l tratezi tu cum trebuie tratat ca eu nu fac de-astea. :joint:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Da chiar, watercuringul zici ca ajuta cu treaba asta. Dar curingul normal face ceva? Unul indelungat? Ca parca ma simt mai inaltat cand fumez ceva cu curing serios.
 
Top