What's new

MicroFridge Growbox, 150W HPS Jurnal

Status
Not open for further replies.

Paff

Member
Celelalte abia le-am bagat ieri... si ziceam sa le mai las o zi sa se obisnuiasca cu lumina.....
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
cateva ore sunt suficiente pentru a se obisnui cu lumina, si cum nu e prea cald in box, tocmai bine le poti duce mai sus.

daca ai ventilatoare reglabile de ce nu faci cumva sa fie 24 grade??
 

Paff

Member
Am avut putin geamul deschis pe balcon si eram si cu usa deschisa de cateva minute la box... dar normal pe la 24grade sta....
 

sznake

jarhead
Mah, e bine ca macar ti-au iesit majoritatea.

Data viitoare dupa ce le germinezi in servetel le pui in pamant direct, ce rost mai are sa le pui in turba? In pamant, ca sa aiba acces direct la toti nutrientii si sa inceapa sa creasca mai reprede.


De acord cu explo, trebuie sa le pui pe toate aproape de cool tube!

In rest, arata OK, jack-ul ala parca continua sa se lungeasca, semn ca ar putea fi si mai aproape de tube.. dar, mai vedem..
 

Paff

Member
:watchplant: Doua saptamani de cand au fost puse semintele :canabis:
 

Attachments

  • DSC04455_resize.JPG
    DSC04455_resize.JPG
    46.3 KB · Views: 15
  • DSC04465_resize.JPG
    DSC04465_resize.JPG
    50.3 KB · Views: 15

swimi

Member
Domnu, igroapa-le mai mult in pamant. Eu le pun cam la 1-2 cm de cotiledoane (primele 2 frunzulite care au iesit). Se vede clar ca cea din spate a inceput sa lase frunzulitele
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
frunzele nu se lasa din cauza ca nu au sustinere. cum am mai spus, totul in natura e armonizat.

cel mai probabil acele frunze sunt putin lasata deoarece planta incearca sa compenseze pierderile de umiditate suferite prin evaporatie. e cumva in dreptul coolerului care baga aerul?
 

Paff

Member
La jack-ul ala au inceput sa se lase frunzele de cand era singurul aproape de HPS... Cele doua ventilatoare de sus scot aerul.Noaptea cand HPS-ul e oprit, umiditatea in box este de 50~60%. O explicatie caut si eu... plus ca la aceasta planta frunzulitele sunt de un verde mai deschis fata de celelalte plantute.
@swimi - E tarziu acum sa umblu la ele.. sa le mai ingrop in pamant... pe viitor asa voi face. E primul meu grow si deja am invatat multe din greselile facute...
Aveti mai jos un close-up cu planta in cauza:
 

Attachments

  • DSC04459_resize.JPG
    DSC04459_resize.JPG
    39.7 KB · Views: 19

Paff

Member
Intradevar au fost udate inainte de a face poza.... le ud cam odata la doua zile... iar cutiile au gauri de scurgere
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
mi se pare des odata la 2 zile, avand in vedere ca ghivecele sunt destul de adanci cand la suprafata sunt uscate e posibil sa fie destul umiditate mai jos in pamant.
dupa 2 zile cer apa sau le uzi tu "preventiv"? la varsta asta ar trebui sa reziste 3-4 zile in ghivecele alea fara probleme. :2cents:
 

tricky1

Member
Eu am inceput sa le ud de jos in sus. Adica pun apa in tava si isi iau ele. Pe sus ud mai rar si foarte putin. Am ajuns la concluzia ca daca uzi de sus se compacteaza pamantul prea tare si astfel va ramane fara oxigen, bun la radacini. Astfel pun apa in farfurioara de sub ghiveci si in functie de cat de repede dispare de acolo mai pun sau nu.
Si ud foliar foarte des cand sunt acasa.
 

Paff

Member
Aici s-ar putea sa ai dreptate.. controlez pamantul cu degetul... dar din cauza ventilatoarelor si a apropierii de HPS.. pamantul se usuca mai repede la suprafata si de aceea le pun apa.. Voi pune mai rar. Problema este ca mai toate plantele primesc acelasi regim...
 

swimi

Member
Paff "greseala" asta o face foarte lume la inceput, si eu am facut acelasi lucru. Am umblat la ele si le-am ingropat si o duc foarte bine. La fel si la mine stateau cam in mocirla. Ajunsesera la 10 cm si ma miram de ce nu mai cresc si se lasa intr-o parte.
 

MJgrow

Active member
e mai bin pus apa de jos in sus, sa traga pamantul apa cam cat are nevoie.

e bine ca radacinile se intind mai bine in jos si mult mai repede.

am observat chestia asta si la alte plante de apartament. am cate un ghiveci suplimentar, si apa se scurge in el. multe din ele au inceput sa isi lungeasca radacinile pana in al 2-lea ghiveci unde e apa prin gaurile de scurgere.

nici nu se usuca pamantul asa de repede si le merge si bine.
 

dalin

Member
eu pun paharele de iaurt cu flori in ele intr-o casoleta ...cat intra acolo 2-3 si pun apa in casoleta cam grosimea unui deget aratator si le las acolo ......le mai stropesc frunsele la 1-2 zile...si imi cresc in voie.....cred ca le ud pamantul de deasupra la 4 zile
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
nu stiu daca am mai metionat metoda asta smekera...but here it goes...

metoda se numeste: Jedi

de ce Jedi? Pt ca la fel ca si ei noi o sa "Use the Force"

Se deschide growboxu si te gandesti sa uzi sa nu uzi. Dar cum iti poti da seama daca mai are apa planta? Mai ales cand ea are 4-5cm inaltime si este intr-un ghiveci de 1 litru si ai udat ieri? Plantele astea mici consuma multa apa...si repede de tot. Nu esti sigur asa ca folosesti metoda "Jedi": Pui mana pe ghiveci si il ridici. E greu? Are apa. E usor? Nu prea are apa.
 

dalin

Member
nu stiu daca am mai metionat metoda asta smekera...but here it goes...

metoda se numeste: Jedi

de ce Jedi? Pt ca la fel ca si ei noi o sa "Use the Force"

Se deschide growboxu si te gandesti sa uzi sa nu uzi. Dar cum iti poti da seama daca mai are apa planta? Mai ales cand ea are 4-5cm inaltime si este intr-un ghiveci de 1 litru si ai udat ieri? Plantele astea mici consuma multa apa...si repede de tot. Nu esti sigur asa ca folosesti metoda "Jedi": Pui mana pe ghiveci si il ridici. E greu? Are apa. E usor? Nu prea are apa.
YES MASTER YODA!!:bow::bow::biggrin: (nu e cu rautate)dar chiar asa esti ....cel putin ptr mine...
 

ProCan

Member
dupa un timp ajungi sa iti dai seama usor cand trebuie si cand nu trebuie sa uzi .toata treaba sta in experienta.
Paff tu ce ai de gand sa faci cu mirosul ,eu stiu ca skunk are un miros puternic.
 

zeeland

Member
mai, sa sti ca io am crescut cel putin 4 feluri de sk si nici unul nu a avut miros f puternic. s-a simtit, nu-i vorba, dar am intalnit altele muuult mai mirositoare. cat despre crossul in cauza, sznake l-a crescut fara nici un fel de aerisire si n-or fost probleme, daca nu ma insel.

oricum, ceva sistem de odor control este bine venit in orice situatie si cu orice strain/cross
 
Status
Not open for further replies.

Latest posts

Latest posts

Top