What's new

MicroFridge Growbox, 150W HPS Jurnal

Status
Not open for further replies.

sznake

jarhead
sii... dupa cat timp sa le apropii?
De pe acum, tinand cont ca acum is la 45 cm... esti cu ~20 cm sub limita inferioara a intervalului optim..

Practic, va trebui sa misti ligheanul ala pe verticala.. pastrand distanta de 10 cm fata de bec, pe masura ce cresc plantele..

Unii, care au mai multa rabdare in dotare stau si fac chestia asta cu carti, bagand multe carti sub ghiveci si cum creste planta 1 cm, scot cate o carte de grosime 1 cm..

Acum, tu fiind mai pretentios.. nu stiu cum sa faci.. ceva cu un scripete? Daca tii neaparat sa fie treaba high-tech..

Eu ma gandisem la chestia asta.. dar aveai deja boxul facut cu ligheanele alea 2.. Podeaua boxului trebuia sa fie simpla (fara gaura si lighean in ea..) si sa ai un mecanism de mutare a ghiveciului pe verticala, daca nu vrei sa faci treaba cu cartile.. Sub ghiveci puneai o tava simpla ceva, nu prea era nevoie sa faci ligheanele alea una intr-alta..
 

sznake

jarhead
O alta varianta era cool-tube-ul mobil --> cu cu burlane maleabile la capete.. un pic mai complicat, si reduce eficacitatea efectului de cool-tube.. tot mai bine muti plantele fata de bec, decat becul fata de plante...
 

arigog

Member
inainte de a lasa planta la distanta respectiva,fa testul cu palma :

iti tii mana (ca la cersit :)) ) chiar la nivelul la care doresti sa pui planta , si stai o vreme asa (sa zic jumate de minut...) , daca simti o caldura mare , incearca ceva mai jos , daca nu , inceacearca mai sus , cu cat e mai aproape de bec cu atat mai bine

semnele care apar in momentul in care planta e stresata de caldura de la bec , daca o pui prea aproape , sunt o incretire pe margine a frunzelor , si o ingalbenire a zonei incretite
 

Paff

Member
Am capacul care l-am decupat pentru a intra ligheanul... care intra perfect in acel loc si peste vine ligheanul ev. carti. Ma cam enerveaza chestia cu pastilele de turba... cu servetele in 3~4 zile erau germinate
 

sznake

jarhead
Hai ca m-am gandit cum sa faci, destul de simplu:

- 4 carlige mici pe tavanul boxului
- 4 carlige mici pe colturile ligheanului
- 4 lanturi cu ochiuri mai mici (1 cm diametru?)

Agati ligheanul de tavan si ajustezi inaltimea fata de cool-tube, agatand de ochiurile lantului la inaltimile corespunzatoare!

Simplu si eficient, nu? :)
 

Paff

Member
Nu unul ... imi pare rau ca nu am facut atunci poza... la teste aveam 8 termometre agatate in diferite zone din box
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
ai grija ca sistemul sa fie safe si sa nu cedeze ceva.. de altfel intotdeauna partea electrica sa fie deasupra, undeva unde sa nu se poata uda/murdari in caz ca se intampla accidente.
 

Paff

Member
Pana la bec pot scufunda boxul cu totul in apa...ca nu ia nimic foc...
2.Instalatia mea electrica am prevazut-o cu un disjunctor bipolar de 0.3Ah
 

sznake

jarhead
Daca vrei sa faci treaba cu carti, cel mai bine faci asa:

- scoti ambele ligheane
- acoperi gaura cu un placaj (adica sa nu lipesti capacul ala innapoi, ca vei avea nevoie de gaura..)
- pui cartile de-asupra, pui o tava (un pic mai adanca) pe carti
- pui ligheanul cu plantele pe tava

Cand plantele vor fi mari, te vei putea folosi si de gaura, punand ligheanul in gaura..
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
atentie cu cartile insa, sunt sensibile la presiune, si te poti trezi ca iti urca plantele odata cu scaderea umiditatii din mediul de crestere.
 

sznake

jarhead
atentie cu cartile insa, sunt sensibile la presiune, si te poti trezi ca iti urca plantele odata cu scaderea umiditatii din mediul de crestere.
:biglaugh: :biglaugh: :biglaugh:

Asa zicea si marmota... :biglaugh:
Ce-ai bagat frate in seara asta? :)

Lasa mah ca foloseste carti cu coperta tare..

Daca nu, iei 1-2 bucati de PAL de la Praktiker, le tai in X bucati si le folosesti pe post de carti..

PEACE AND MY 2 CENTS! :)
 

Paff

Member
In afara de primul jack care a rasarit singur, trebuie sa spun ca celelalte 3 au avut nastere asistata.Am incercat sa tin pasilele doar umede fara sa balteasca apa ca in postul lui boltzar http://www.icmag.com/ic/showpost.php?p=2914564&postcount=37
numai ca am observat o chestie... atunci cand le-am pus apa sa balteasca putin au inceput "sa miste". Am umblat putin cu scobitoarea in jurul semintei si am observat ca, coaja semintei fiind foarte tare nu ii mai dadea voie sa se dezvolte... asa ca am degajat-o manual cu ajutorul unor ace.. sub lupa. Asa au rasarit inca 3: Durban Poison x Burmese&F.I. x Skunk#2, Burmese&F.I. x Skunk#2 si Jack Herer x Burmese&F.I. x Skunk#2 care s-a nascut cu codita rasucita pt. ca am lasat-o mai mult pana sa-i inlatur carapacea semintei ... Pe aceste 3 plante le-am bagat ieri in box dupa 2 zile de cfl.Inca 2 seminte nu au germinat deloc... asa ca le-am mutat in servetele umede... unde deja una a incoltit.Concluzia este ca; trebuia sa le pun la germinat in servetele dupa care sa le mut in pastile de turba care trebuiau tinute cu mai multa apa pana le dau fruzulitele .
 

Attachments

  • DSC04391_resize.JPG
    DSC04391_resize.JPG
    51.4 KB · Views: 12
  • DSC04400_resize.JPG
    DSC04400_resize.JPG
    38.5 KB · Views: 16
  • DSC04414_resize.JPG
    DSC04414_resize.JPG
    40.9 KB · Views: 14

zeeland

Member
salut paff!

daca nu ma insel, semintele-s din lotul facut de mine toamna trecuta. ii normal sa mearga mai greu cu ele ptr ca sunt inca proaspete. is chiar curios cum o sa iasa. succes cu ele!
 

Paff

Member
salut paff!

daca nu ma insel, semintele-s din lotul facut de mine toamna trecuta. ii normal sa mearga mai greu cu ele ptr ca sunt inca proaspete. is chiar curios cum o sa iasa. succes cu ele!

Merci! Si eu is tare curios numai ca din nefericire pt. ele... fiind incepator cam fac scoala pe ele...
In prima poza apare si carapacea unei seminteunde se vede cat de groasa e:biggrin:
Later edit: In a doua poza "Burmese&F.I. x Skunk#2" la milocul tulpini parca are "coaie"
 

zeeland

Member
apar destul de des seminte care au "coaja" mai groasa un pic. eu le fac un presoak de 24 de ore si pe cele care nu se scufunda le apas un pic de-a lungul "crestei" ce merge de la vf spre baza semintei, cu o pensa. apasarea asta tre facuta cu mult simt si tact. adica sa "puste" coaja dar sa nu fie lezat embrionul.
 
Status
Not open for further replies.

Latest posts

Latest posts

Top