What's new

MicroFridge Growbox, 150W HPS Jurnal

Status
Not open for further replies.
E

evilkid

incearca sa le faci un flush...ca probabil e o problema cu azotu... cel mai probabil e de la pamant...
 

sznake

jarhead
incearca sa le faci un flush...ca probabil e o problema cu azotu...
Flush se face la overfert.. Overfert nu are cum sa fie pentru ca nu se ingalbeneste la overfert ci apar arsuri, restul frunzei e de verde intens (vezi poza lui arigog). Explicatia logica e lipsa de azot, nu excesul de azot!


Dar mie mi se pare ca e ceva nasol la radacini. Pamantul nu imi place deloc cum arata. Arata foarte compactat. Perlitul nu afaneaza calumea pamantul si retine umezeala excesiva. Eu banuiesc ca de la prea mult perlit si udatul ala prea des de la inceput a creat probleme la radacini, plus stresul de la lumina puternica.

Perlitul se pune cu moderatie, pentru ca retine umezeala. Perlitul nu se pune pentru afanare ci pentru retinerea umezelii in sol.

Pentru o buna afanare eu folosesc cu succes polistiren faramitzat marunt (in bilutzele alea care compun polistirenul..) combinat eventual si cu niste bile de ceramica.

Solul se compacteaza de fiecare data cand uzi, apasand, sugrumand si sufocand radacinile. Cannabisului ii place foarte mult, ma repet, foarte mult(!) sa aiba MULT OXIGEN LA RADACINI! Bilutzele mici de polistiren, fiind elastice, cand sunt compactate (la udare), ele reactioneaza elastic, revenind la forma initiala si astfel afanand si oxigenand solul. Eu pun foarte mult polistiren in mix (pana la 40%) atunci cand vad ca sunt probleme serioase cu compactarea solului. Nici polistirenul nici ceramica nu afecteaza PH-ul.

De asemenea, la inceput, pentru o buna afanare si drenaj mai pun si turba bruna, care ridica PH-ul mixului pe la 7, care este o valoare buna pentru inceput, cand puietii sunt sensibili. E posibil ca 6.5 sa fie prea jos pentru puietii astia. Pe masura ce planta se apropie de floare PH-ul merge scazut, el scazand de altfel de la fertilizantii pe care ii dai pe parcurs.
 

Paff

Member
Un macro la planta bolnava:dunno:
 

Attachments

  • DSC04495m.jpg
    DSC04495m.jpg
    65.6 KB · Views: 16

Uncle77

Member
paff, pamantu pe care il folosesti tu l am folosit si eu ..si ghici ce, mi s au ingalbenit la fel (uita te in threadu meu)...
 
E

evilkid

paff ...fa ceva cu aia ca ai toate sansele sa o pierzi...incearca sa schimbi pamantu...scoate-o de acolo cu tot cu pamant si indepearteaza pamantul cu apa dar cu MARE ATENTIE sa nu ii rupi radacinile.... e cam periculoasa treaba asta da' dak nu faci ceva e ca si pierduta...alta varianta anyone?
 

ProCan

Member
Eu folosesc pamant de bonsai cu rezultate pozitive.Ma rupe la buzunar dar eu sunt tampit si cred ca merita.
Ati folosit vreodata?
 

swimi

Member
Asta e cea mai naspa treaba. Omu chiar a facut un growbox ca la carte si i se inbonlvira. Unii pun seminta in ghiveci, pun in fereastra si creste ditamai planta.
 

MJgrow

Active member
eu aveam la niste flori de apartament un pamant, caut imediat poate mai gasesc ambalajul sau ceva pamant chiar pentru 1 poza.

era foarte usor, se usca cumplit de repede, iar daca puneam multa apa facea mucegai.

era foarte afanat.

L.E. a avut cineva grija sa il piarda in sensul ca ori l-a dus de acasa ori l-a pus la flori si a aruncat ambalajul...

am sa fac o poza cu pamantul de la floare la lumina zilei pt o idee :)
 
E

evilkid

evil , pe langa pamant , mai pui si ceva ingrasamant? sau il lasi asa ... ?:d

scz de offtopic

in veg las primele 2 sapt pamantu simplu, dupa 3 sapt dau 1/2 fert si dupa 4 sapt dau fert normal pt veg...iar la flower fert de flower
 

Paff

Member
Un update...... atat pot acum.....:kos:
 

Attachments

  • DSC04543 copy_resize.jpg
    DSC04543 copy_resize.jpg
    40 KB · Views: 15
  • DSC04549 copy_resize.jpg
    DSC04549 copy_resize.jpg
    46.9 KB · Views: 20

sznake

jarhead
La radacini cum sta treaba, le e frig?.. ma gandesc ca daca le tii pe balcon pe gresia aia, frigul din gresie se transmite direct la radacini, ceea ce nu e bine..

Pune si tu ceva sub box, ca sa nu stea direct pe gresie..
 

Paff

Member
La radacini cum sta treaba, le e frig?.. ma gandesc ca daca le tii pe balcon pe gresia aia, frigul din gresie se transmite direct la radacini, ceea ce nu e bine..

Pune si tu ceva sub box, ca sa nu stea direct pe gresie..

E ok acum.... cu ultima inovatie apa din ligheanul de sub ghiveci are 25 de grade, iar pamantul ... am bagat un termometru cam 5 cm in pamant si-mi arata 20 de grade.... umiditatea a crescut cu 5% cat merge HPS-ul si ventilatoarele.... noaptea urca la 70%
Din ce m-am uitat acum... la jack se vede ca nervurile frunzulitelor au inceput sa-si schimbe culoarea... in verde mai inchis...Poate isi revin...
Sa va spun si voua... Pamantul a fost remixat cu primaflora plante de apartament si primaflora plante de camera... cu perlit din vechiul pamant cu care este mixat sii... polistiren expandat, Dl. Doctor Sznake a facut combinatia... Ghiveciul a fost compartimentat in 6 iar cand prind baietii... ii scot cu tot cu radacina dupa care scot peretele despartitor de urmatorul compartiment... si doar adaug pamant unde am scos masculul... Binenteles fiecare compartiment are gauri de scurgere a apei... Sub ghiveci am pus un lighean acelasi tip cu ghiveciul, cu apa in care intra cam 3...4 litri de apa in care am bagat un incalzitor de acvarii. In felul acesta imi creste umiditatea si temperatura pamantului din ghiveci:watchplant:
 

Paff

Member
De la aia unde vedeti ca izoleaza blocurile sau din cutiile unor aparate elecrocasnice... daca le mai pastrati pt. garantie
 
Status
Not open for further replies.
Top