What's new

Malawi x Panama fem & Malawi x PCK

antartist

Member
Είμαι πολύ θετικός πως με την κατάληλη πρόγνωση μπορούν να γίνουν παπάδες μέσα εκεί. μουχαχα :p
θα τολμούσα να παρατηρήσω πως ακόμα και αυτό το πρόωρο σχήμα που έχουν διαμορφώσει δεν θα τα βοηθήσει να προάγουν σωστά το scrog.

To ξέρω πως δεν είσαι συνηθισμένος στα πρόωρα κορφολογήματα και στις από νωρίς παρεμβάσεις, αλλά θα σου πρότεινα να αρχίσεις να σκέφτεσαι από τώρα πως θα τα απλώσεις. Κανά δεσιματάκι συμπληρωματικά, πιστεύω, σε αυτή τη φάση θα σου εξοικονομούσε χώρο που θα χρειαστείς στο μέλλον.

:tiphat:
 

ariston

Member
geia sou orfea :) blepo kai esei ekanes kainourgio account

wrea ta fyta, sto idio outdoor simio e? ante na doume an tha bgoune terata san to mango haze pou eixes kapotes!
 

orfeas

Active member
Veteran
Elementary, dear Antartist!

Ariston, δεν θυμάμαι γιατί έκανα delete τότε, αλλά κάποιο φρικάρισμα έπαιξε...

Εδώ βέβαια μιλάμε για μαυρούκες μπασταρδεμένες...

Πριν και μετά...

:tiphat:Ορφεύς
 

Attachments

  • P1080286.JPG
    P1080286.JPG
    166.9 KB · Views: 23
  • P1080291.JPG
    P1080291.JPG
    184.5 KB · Views: 24

makedon

Member
Veteran
τι λενε τα φρουτα μαστορα?
μην ξεχασεις τα καλαμποκοφυλλα φετος,καθοτι κ λυκοπουλο :laughing:

:tiphat:
 

orfeas

Active member
Veteran
Hola compadre!

Τα φρούτα με γκάζια στο τακούνι κι η βρόχα να πέφτει ράι θρου...

γουστάρω αδυσώπητα μπας και βγάλουμε κάνα λάδι φέτος μιας και τα δεντρά είναι φίσκα στο λελούδι...έχει να πέσει λούρος πάλι...άσε που είναι και μια καλή δικαιολογία για τσάρκες στα ραχόνια :biggrin:

Οι κυρίες στο 1 μ και η προπόνηση έχει αρχίσει...

:tiphat:Ορφεύς
 

Attachments

  • P1080298.JPG
    P1080298.JPG
    206.5 KB · Views: 29
  • P1080300.JPG
    P1080300.JPG
    194.3 KB · Views: 29
  • P1080302.JPG
    P1080302.JPG
    165.6 KB · Views: 25

makedon

Member
Veteran
bomba! :tiphat:
ο λουρος πα ντο εν?
μη μου πεις θα πας για ραφτινκ :biggrin:

:tiphat:
 

orfeas

Active member
Veteran
Όχι το ποτάμι, ρε κουμπάρε, μα η μακριά η βέργα (τουλάχιστον 3μετρη) που ραβδίζουμε τσ' ελιές...
Όσο για τα καλαμποκόφυλλα το 'χω κατά νου και θα σπείρω όψιμα... :biggrin:

:tiphat:Ορφεύς
 

orfeas

Active member
Veteran
Σε μια γωνιά του λάκκου καθόταν σκεφτική
αριστερά γέρνει τη κώμη το Σύριζα φθονεί...
μα αυτή είναι όμως θαλερή!

GrapeApe x Romulan το όνομα αυτής...

:tiphat:Ορφεύς
 

Attachments

  • P1080310.JPG
    P1080310.JPG
    156 KB · Views: 24

antartist

Member
Elementary αλλά με το ένα κυβικό στα πόδια δύσκολα να κρατήσεις έλεγχο σε ό,τι βγαίνει από το χώμα. Πόσο ύψος έχει το μέρος αν επιτρέπεται;

Άντε με το καλό φέτος να πάρουμε και λίγο λαδάκι, δύο χρόνια τώρα μας το στέρησε...
 

orfeas

Active member
Veteran
Elementary αλλά με το ένα κυβικό στα πόδια δύσκολα να κρατήσεις έλεγχο σε ό,τι βγαίνει από το χώμα. Πόσο ύψος έχει το μέρος αν επιτρέπεται;

Άντε με το καλό φέτος να πάρουμε και λίγο λαδάκι, δύο χρόνια τώρα μας το στέρησε...
΄

Με 2 μ. ύψος τα πράγματα σαφώς κι είναι ζόρικα, αλλά με τη περσινή εμπειρία ελπίζω να έχω λιγότερα προβλήματα φέτος. Στην ανάγκη θα κουτσουρέψω άγρια το ένα MPCK...

Πάντως η βροχή της περασμένης βδομάδας ήταν ό,τι έπρεπε για τις ελιές. Τώρα ελπίζω να μην αγριέψει ο δάκος...

:tiphat:Ορφεύς
 

orfeas

Active member
Veteran
Καλά πάμε;

Το πρόβλημα είναι ότι είναι ήδη στο 1,30 μ.

:tiphat:Ορφεύς
 

Attachments

  • P1080330.JPG
    P1080330.JPG
    214.3 KB · Views: 26
  • P1080332.JPG
    P1080332.JPG
    162.3 KB · Views: 30
  • P1080331.JPG
    P1080331.JPG
    153 KB · Views: 26

Papastroumf

Member
Πολύ ωραία τα φυτά Ορφέα και πολύ υγιεί. Στο σημείο που τα έχεις πόση ώρα περίπου δέχονται το φως το ηλίου?
 

orfeas

Active member
Veteran
Φχαριστώ, στρούμφ!

Κάνα εξάωρο περίπου άμεση ηλιοφάνεια κι απ' ότι βλέπεις φτάνει και περισσεύει...

:tiphat:Ορφεύς
 

antartist

Member
Καλησπέρα. Όπως πάντα πολύ ωραία φυτά.
Ορφέα το GrapeApe x Romulan είναι σατίβα; Ήξερα για το ρομ ότι ήταν ίντικα...
Αυτό που έχεις εκεί πολύ σατίβα δείχνει...

Για το ύψος ο χρόνος θα δείξει, αν και είμαι θετικός ότι θα βρεθείς σε διλήμματα πάλι φέτος. Για μένα το 2 μέτρα ας πουμε είναι ουρανοξύστης.
Ευνοείς αρκετά την κάθετη ανάπτυξη, το ιδανικό για μένα για τον χώρο σου θα ήταν πλέγμα και σε αυτή την φάση να ευνοηθεί η οριζόντια.

Κάποια βίντεο που ίσως σε εμπνέυσουν:

[YOUTUBEIF]6kuU3WjGY_E[/YOUTUBEIF]

[YOUTUBEIF]a6ElOkw9EAc[/YOUTUBEIF]
 

orfeas

Active member
Veteran
Καλημέρα, Αντάρτιστ!

Για το φυτό που λες, κι εγώ έτσι νόμιζα αλλά σαν να κυριαρχεί η σατίβα και μάλιστα με ίχνη αυτόματου...δε ξέρω...

Όσο για τα Μαλάουι, η οριζόντια ανάπτυξη είναι ήδη τέτοια που ήδη ακουμπώ πάνω τους για να κάνω γύρο...για τα δε κλιπάκια, υπάρχουν βασικές διαφορές, όπως χώρος/ποικιλία/αριθμός φυτών...
Τη σχάρα την έχω κατά νου, απλά σκέφτομαι ότι πιθανόν να μη τη χρειαστώ αφού σε λίγο η κώμη θα είναι πυκνή κι επίπεδη...η εικόνα χθες το πρωί...

Θωρείς;

Υ.Γ. Έχοντας τοπάρει τουλάχιστον 2-3 φορές, αναρωτιέμαι τι σόι εύνοια κάθετης ανάπτυξης είναι αυτή! :thinking:

:tiphat:Ορφεύς
 

Attachments

  • P1080351.jpg
    P1080351.jpg
    151.4 KB · Views: 25
  • P1080356.JPG
    P1080356.JPG
    132.5 KB · Views: 26
  • P1080357.jpg
    P1080357.jpg
    125.3 KB · Views: 26

antartist

Member
Timming που έλεγε και ένας άλλος μάστορας σε άλλα μέρη...
Είναι λεπτές αλλά σημαντικές οι διαφοροποιήσεις της κάθε τεχνικής εκπαίδευσης των φυτών σε κάθε φάση.
Προς το παρον μια χαρά φαίνονται, είναι η αλήθεια, αλλά ακόμα δεν εχει ξεκινήσει το τέντωμα.
Και τα Banghi haze πέρσυ, νομίζω, σε τέτοια φάση ήταν αυτή την περιοδο και μετά ξέφυγαν.
Αλλά ας μην προτρέχουμε, έχεις δίκιο...

Την άλλη, την υπαίθρια καβάτζα φέτος δεν την ''τρέχεις'';
 

orfeas

Active member
Veteran
Timing or trimming? Ποιο απ' τα δυο;

Το πλέγμα θα φρενάρει την κατακόρυφη άραγε; Γιατί άλλο το μέσα κι άλλο το έξω...
Από τη κώμη μέχρι το ασφαλές ύψος έχω ακόμα κάνα μέτρο περιθώριο...Μάλλον δε το γλιτώνω το πλέγμα, ε;

Η υπαίθρια τρέχει με μια πλατύφυλλη ανοιχτοπράσινη τοπαρισμένη Τζαμαλντελίκα που βρίσκεται στο 1,60 μ. προς το παρόν και μάλλον θα πιάσει τα 3... Δε θέλω και παραπάνω γιατί βαρέθηκα να σκαρφαλώνω στη σκάλα για ελέγχους... :biggrin:

Άντε μπρούμ!

:tiphat:Ορφεύς
 

Attachments

  • P1080387.JPG
    P1080387.JPG
    156.5 KB · Views: 27
  • P1080383.JPG
    P1080383.JPG
    199.4 KB · Views: 31
  • P1080378.JPG
    P1080378.JPG
    153.7 KB · Views: 24

antartist

Member
Timing, timing. :tongue:

Σίγουρα το μέσα με το έξω έχει διαφορά αλλά το φρένο είναι φρένο.
Το έξω με πλέγμα χρειάζεται καλό εμβαδό αλλά στο χέρι μας είναι να τα κρατήσουμε εκεί που θέλουμε, γίνεται πάντως, μια ιδέα είναι ολα.
Και όσο πιο νωρίς τόσο καλύτερα.

Δεν έχω και τέλεια αίσθηση του χώρου σου αλλά αν βάλεις πλέγμα και δεν υπάρχει χώρος τριγύρω για την απαραίτητη φροντίδα, μπορεί να γίνεται μόνο από την μια πλευρά και στα γόνατα...

Δεν θέλω να σε προδιαθέσω χωρίς λόγο για αλλαγές που δεν είσαι συνηθισμένος αλλά νομίζω πως θα έχεις καλύτερες αποδόσεις και με μεγαλύτερη ασφάλεια από τα νερά.
Είμαι θετικος πως αν μπεις στο κόσμο του scrog στον χώρο σου δεν θα το μετανιώσεις...

Όπως είπα καταπληκτικά φυτά όλα τους, ανυπομονώ για τις εξελίξεις...
 
Top