What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

LST/Stealth-Cabinet

Status
Not open for further replies.

LST

Member
Dupa cum zice si titlul, asta e scopul meu... un grow LST de 2 plante.

Momentan sunt inca in faza de cercetare. Am citit cat am putut de mult, dar se pare ca am ajuns la un dead end din care sper ca ma veti putea scoate voi.

Intrebari

1. Conform pozei de mai jos(cu light-trap-uri in interior), de cata suprafata libera am nevoie pentru a putea creste 2 fete?

*Sugestiile trebuiesc insotite si de strain-uri.



2.1. Vor fi cele 2 ventilatoare(LINK ventilatoare) destul de puternice pentru a putea evacua caldura emisa de cele 4 CFL-uri (23W) tinand cont ca m-am decis sa folosesc filtrul de carbon propus de Paff?

2.2. In cazul in care acel filtru e prea greoi pt a avea un airflow optim ... ce solutii recomandati pt miros? :1help:


In speranta ca nu v-am pus mult pe ganduri prea mult, astept parerile voastre cu mult interes.

Best wishezzz :thank you:
 

ProCan

Member
am auzit de unele becuri cfl care curata aerul de mirosuri...:) suna intresant dar nu stiu unde se gasesc....Filtru de carbon neeaparat!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
ce nu inteleg eu din poza ta e in ce pozitie va sta box-ul asta. ca parca e cu lumina pusa invers, dar totusi ventilatoarele sunt pe partea opusa luminii...deci.. lumina nu e sus?
 

LST

Member
Sa zicem ca ne uitam din fata la growbox, in stanga sus ai cele 4 cfl-uri care vor sta la orizontala. In dreapta sus in colt am ventilatorul pe OUT, iar sub el cel de IN, cu extensia(light-trap) din spate de unde e gaura ventilatorului, pana in fata.
 

tricky1

Member
1.Dimensinuile cutiei?
2.Nu ai nevoie de ventilator care sa bage aer. Gaura de aer ar trebui sa fie cat mai jos si pe partea opusa cu ventilatorul care scoate.
3.Vad multa lume care vrea sa creasca mj dar habar nu au ce tip sa creasca. Nici eu nu am stiut prima oara, dar am citit. Am luat-o sistematic: ce efect vreau, ce spatiu am... si apoi daca nu gasesti ce ti-ar placea, vii concret cu detaliile si cine va stii te va ajuta, sau va incerca.
 

LST

Member
1. Speram sa le aflu dupa ce mi-ai fi raspuns la intrebarea: cata suprafata libera am nevoie in growbox pt a creste 2 fete?(specifica si strain) Dupa asta speram eu sa imi fac calculele.

2. Asta cu ventilatorul .... daca voi folosi filtru de carb activ .... plus ca s-ar putea sa mai imbogatesc atmosfera cu CO2(zahar+drojdie+apa) cred ca voi avea nevoie de un ventilator. Plus ca am citit in prea multe locuri ca un ventilator is ok also for the intake. In legatura cu pozitionarea lui am ajuns la concluzia ca e bine sa il las asa cum e in poza pentru o mai buna circulare a aerului.

3. In legatura cu strain-ul .... m-am gandit la N.L. ; Skunk #1 (dar e mai greu de intretinut ).
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
Deci practic tu o iei cu presupusu.
Nu ai un spatiu unde sa cresti si vrei cifre ca asa poate ai sa gasesti ceva.
1. Nu exista un raspuns corect. Cat mai mult spatiu ar fi cel mai potrivit. Dar unii cresc afara, altii in camere intregi, altii in dulapuri si chiar si in carcase PC. Deci se poate. Totusi trebuie sa iei mai multe masuratori: Lungime + Latzime + Inaltime. De ce? Pentru ca, desi inaltimea plantei poate fi controlata, tu va trebui sa bagi cateva lucruri care ocupa spatiu definitiv. Becurile sunt unul din acele elemente ce nu pot fi modificate, la fel si ghivecele. Si nu, nu iti vom recomanda un anumit tip de ghivece asta e treaba ta. Strain-ul, din nou, e treaba ta. Eu as putea sa iti spun sa cresti cele mai scumpe sative doar ca sa iti injuri zilele si sa astepti aproape jumatate de an pana cand sa le poti fuma. Nu fi puturos si nici nu face pe prostu. Alege unu shi gata.
2.1 Si un singur ventilator, pus pe scos aer, va evacua destula caldura.
2.2 Daca ai sa folosesti un filtru si ti se pare ca trage cam greu, foloseste un ventilator mai puternic. Alte optiuni ca sa scapi de miros? Evacueaza-l undeva unde nimeni nu il va simti...din nou...e treaba ta asta.
 

kyddye

Member
arunca o privire. e doar o sugestie.
https://www.seedboutique.com/store/product_info.php?manufacturers_id=22&products_id=885
eu asa ceva mi-as lua daca as merge pe buget redus..fast flowering etc. :)
Date Added: Tuesday 01 April, 2008
pixel_trans.gif
100% germ rate, high tollerance to nuts (and the beginner), medium yield, nice fruity smell and flavour.
Low price, good choice!!
 

LST

Member
arunca o privire. e doar o sugestie.
https://www.seedboutique.com/store/product_info.php?manufacturers_id=22&products_id=885
eu asa ceva mi-as lua daca as merge pe buget redus..fast flowering etc. :)

La strain-ul asta m-am gandit de mai mult timp, dar pentru ca sunt limitat de timp si de spatiu, am nevoie de siguranta ca va fi fem. Asa ca pt femnizate cu yield maricel care sa fie mostly indica pentru a merge bine cu LST si spatiul limitat, am tras eu concluzia ca Big Bang va merge perfect. Multumesc oricum pentru sugestie. Apreciez!
 

LST

Member
Ma gandeam sa folosesc acest tip de CFL http://lustre-online.ro/produs.php?prod=2913.
Spectru:2700K
Lumenii sunt destui pt o planta.

M-ar interesa un yield de 100G minim.As putea sa scot asa un yield doar cu cele 4 CFL-uri?
___________________________________________________________________________________________


Nutrientii vor fi din bricostore. Am gasit ceva cu NPK pe regula N > PK pentru stadiul de veg, iar pentru flower cu K mai mare decat restu. Solul am gasit fara nutrienti in el cu ph 6-6.5. Voi mai adauga la el perlita si nisip.

Peretii growbox-ului ii voi acoperi cu hartie A4 in 3 straturi.

Ghiveci, am inteles ca ar merge sa cumpar unul direct de 15 cm inaltime ca sa nu mai am treaba cu transplantatul.
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
ai putea scoate si 100 gr cu 88w ........ DAR daca nu ai experienta, folosesti becuri slabe si ai si un locusor mic, nu vei atinge nici 1gr/watt adica 88 de grame.
ca sa scoti cat ai mentionat ai avea nevoie fie de o planta vegetata mult, crescuta in scrog, sau de foarte multe clone in sistem SOG. cfl-urile sunt ok, dar cu cat ai mai multa lumina cu atat mai bine.
in locul tau as vegeta cateva plante pana gasesc un loc la outdoor. odata transplatate vor avea nevoie de apa, ceva nutrienti si mult soare. vii apoi sa tai masculii si toamna se termina cu cateva sute de grame.

morala? nu poti creste plante mici in locuri mici cu beculetze mici, slabe shi chioare si sa te astepti sa recoltezi cantitati fabuloase.
 

LST

Member
Multzam fain Gantz. Din ce am citit, cu LST ai mai mult yield si pastrezi si dimensiunea mai mica a plantei. Raman totusi la cele 4 CFL-uri din considerente financiare.
Ca doar mi-ar placea sa am MH pt veg si HPS pt flower, dar nu poti sa le ai pe toate dupa cum am inteles ca nici cele 100 de G scontate nu le voi scoate.

I hope for the best si sper sa va uimesc cu un grow productiv si rasinos :D (nu rusinos)


Offtopic: Gantz ai cele mai frumoase explicatii din cate am citit. Esti un pedagog inascut:)
Marijuana made you a Teacher
 

kyddye

Member
eu as folosi in vegetatie 4 x cfl de 36w cool white..nu stiu de ce, da' mi s-ar parea mult mai ok decat 4 x 22W E27 LUMINA CALDA. Sa ma contrazica cineva daca nu am dreptate. Dar, pana la urma faci cum vrei, e bugetu tau,etc. Inca o data, eu doar ti-am sugerat ceva. :)
numai bine!
 

LST

Member
eu as folosi in vegetatie 4 x cfl de 36w cool white..nu stiu de ce, da' mi s-ar parea mult mai ok decat 4 x 22W E27 LUMINA CALDA. Sa ma contrazica cineva daca nu am dreptate. Dar, pana la urma faci cum vrei, e bugetu tau,etc. Inca o data, eu doar ti-am sugerat ceva. :)
numai bine!

O sa iau in considerare sfatul tau si daca intra in buget facem asa ;)

Multumesc
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
Multzam fain Gantz. Din ce am citit, cu LST ai mai mult yield si pastrezi si dimensiunea mai mica a plantei. Raman totusi la cele 4 CFL-uri din considerente financiare.
Ca doar mi-ar placea sa am MH pt veg si HPS pt flower, dar nu poti sa le ai pe toate dupa cum am inteles ca nici cele 100 de G scontate nu le voi scoate.

I hope for the best si sper sa va uimesc cu un grow productiv si rasinos :D (nu rusinos)


Offtopic: Gantz ai cele mai frumoase explicatii din cate am citit. Esti un pedagog inascut:)
Marijuana made you a Teacher

Cu LST nu ai neaparat o recolta mai mare. Dar strsezi mai putin planta si nu tai din ea asa ca nu are nevoie sa se refaca ci poate sa creasca incontinuu.
Primul grow este intotdeauna cel mai interesant. Este cel din care, daca ai bafta, inveti ceva. Daca nu ai bafta grow-ul merge perfect si ai toate sansele ca la urmatorul ai cateva probleme care ti le omoara pe toate pentru ca nu erai pregatit. Nu iti pune baza intr-o cifra. Recolta ta, daca respecti cateva principii relativ simple, te va afuma bine, dar asta nu inseamna ca va fi si multa. Experimenteaza si invata. Pana la urma e un experiment nu?
Man, pedagog nu sunt. Daca m-ai cunoaste, parerea ta ar fi cu totul alta. Pur si simplu stau mai mult ca sa aliniez cuvintele intr-o anumita ordine pentru a obtine efectul dorit. Daca ai sa citesti cateva din posturile mele ai sa vezi asta...

...si ai sa vezi si ca nu se intampla tot timpul :p
 

LST

Member
Motivul pentru care incerc sa cresc e ca sa strang banuti pentru a face un growbox mai mare, mai productiv si sper eu pentru a avea posibilitatea de a nu mai cumpara un amarat de 0.8 la 60/50 de lei. Pentru ca fiind un daily toker e cam greu la buzunar, plus timpul pe care il pierd pe drumuri, telefoane si muuult muuult stres.

Poate ai o anumita satisfactie in momentul in care dupa ceva munca reusesti sa pui mana pe ceva fetite, dar cred ca satisfactia cea mai mare e atunci cand o cresti pentru tine.

Apropo, stie careva unde se pot gasi in orasul cel mai mare din tara filtre de carbon activ, la un pret ok?
 
Status
Not open for further replies.
Top