What's new

Legalizare RO

MJgrow

Active member
sau de la un tip din gara. nu stii cum il cheama si ai dat 10 ron pe un joint sau pe juma de tipla. mergi sa ii arati care...

care defapt nici nu exista. dai o descriere. pa larevedere. tii versiunea ta si gata.

promiti si tu ca nu mai faci.. plm nush cum ar fi mai frumos si mai bun. poate ne mai ajuta explo cu e explicatie sau un raspuns mai plauzibil pt militieni.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
cel mai bine e sa taci si sa consulti un avocat. dar daca vrei sa iti incerci singur norocul, povestea ta cu un dealar dintr-o zona f. populata merge.
 

dalin

Member
oameni!avem in romania oameni care ne pot ajuta in legatura cu decriminalizarea si cu o legislatie mult mai usoara in privinta consumului propriu.este vorba de asociatia RHRN . Din cate am aflat eu au avut 2 conferinte cu oameni adusi din state si restul de state din uniunea europeana.ei spuneau ca au nevoie de ajutorul unor oameni ptr a putea iesi in strada la un mars.primul pas va fi mediatizarea acestui fapt si apoi iesirea noastra.dau anunt aici ptr ca stiu ca exista oameni care ar putea sa ne ajute cu acest fapt...eu voi fi prezent acolo.UN link ptr cei interesati care pot da o mana de ajutor ptr tara asta.
Va multumesc!
http://www.rhrn.ro/index.php?l=ro&t=42
Conferintele s-au tinut in cadrul facultatii de Sociologie Bucuresti.Ele vor mai fi daca ne puteti da o mana de ajutor macar cu prezenta.Nu este o conferinta unde polititia sa puna mana pe cat mai multi consumatori(asta ptr politia care e p site-ul acesta si se ascude drept consumatori)
Va multumesc!trebuie sa ne aparam drepturile fara abuzuri ale politiei fara inchisoare ptr 1 gram de canepa purtata la tine ptr consum propriu.
Ptr ca aceasta planta nu e DROG!
Ptr ca putem sa informam oameni fara sa fim catalogati in fel si chip de societate.
Ptr ca lumea are nevoie de informatie !
 

dubite

Member
@dalin: harm reduction este un concept care trebuia sa ajunga o data si o data si la noi in tara. pacat ca ceilalti forumisti nu au incredere in tine si ca au crezut direct ca esti politist sub acoperire. multa bafta cu acest proiect si sa speram ca o sa aduca o schimbare.
 
G

green_land

oameni!avem in romania oameni care ne pot ajuta in legatura cu decriminalizarea si cu o legislatie mult mai usoara in privinta consumului propriu.este vorba de asociatia RHRN . Din cate am aflat eu au avut 2 conferinte cu oameni adusi din state si restul de state din uniunea europeana.ei spuneau ca au nevoie de ajutorul unor oameni ptr a putea iesi in strada la un mars.primul pas va fi mediatizarea acestui fapt si apoi iesirea noastra.dau anunt aici ptr ca stiu ca exista oameni care ar putea sa ne ajute cu acest fapt...eu voi fi prezent acolo.UN link ptr cei interesati care pot da o mana de ajutor ptr tara asta.
Va multumesc!
http://www.rhrn.ro/index.php?l=ro&t=42
Conferintele s-au tinut in cadrul facultatii de Sociologie Bucuresti.Ele vor mai fi daca ne puteti da o mana de ajutor macar cu prezenta.Nu este o conferinta unde polititia sa puna mana pe cat mai multi consumatori(asta ptr politia care e p site-ul acesta si se ascude drept consumatori)
Va multumesc!trebuie sa ne aparam drepturile fara abuzuri ale politiei fara inchisoare ptr 1 gram de canepa purtata la tine ptr consum propriu.
Ptr ca aceasta planta nu e DROG!
Ptr ca putem sa informam oameni fara sa fim catalogati in fel si chip de societate.
Ptr ca lumea are nevoie de informatie !

e de apreciat aceasta asociatie...stiam si eu despre ei. eh pe forumuri nu prea se face treaba, nu se strange lumea ca-i paranoia. mai bine lipesti afise prin bucuresti...

iar la mars vii cu pancarte de genu "nu sunt un criminal, sunt un consumator" "alcoolul ucide, iarba nu" blah blah... Se pot lua mesajele care au avut impact in alte tari civilizate ( sua, olanda, cehia etc ) .

La cati zeci de mii de consumatori sunt in bucuresti ar fi ceva... ce ma oftica cel mai tare e ca lumea se plange cand vine vorba de asta, vrem sa fie legala, vrem sa fie decriminalizata...noh bine ca vrei... da ce esti dispus sa faci pentru asta? A ?

:joint:
 

dalin

Member
acest program are cam un jur de 1 an sau 2 in Romania.A fost f mult de munca inainte sa se puna pe picioare asociatia.Ieri s-a tinut o conferinta in cadrul Facultatii de Sociologie care a putut fi urmarita si online.

Spre mirarea mea nu atat de multa lume vrea sa se informeze in legatura cu Drogurile si riscul la care sunt pusi atunci cand consuma aceste chestii.S-au dat exemple de tari unde legea este mult mai usoara vb de o extremitate:in vancouver canada exista un centru unde oamenii dependeti de heroina vin si sub supraveghere pot sa isi injecteze linistiti asta ptr a putea scadea mertalitatea si infectia cu HIV,s-A VB DE BELGIA SPANIA unde ai voie sa iti cresti in casa maxin 2-3 plante ptr tine si consumul tau personal si in caz de trafic faci inchisoare.

Eu pot sa il numesc un proiect educativ....ptr ca in Romania cand se aude de drogati(droguri grele nu cannabis)conceptia este :HAI SA II BAGAM LA INCHISOARE!
S-a vorbit despre decriminalizarea si o legislatie mai usoara privind consumul de canepa de la noi din tara.Si vrem sa ajutam i-ar ptr asta avem nevoie de oameni care sa ne sustina ptr MARS.
Cum Moldova a reusit sa faca 4 marsuri asa putem si noi sa facem.

Sa explicam lumii ca aceasta planta nu dauneaza ca aceasta planta aduce dupa sine o industrie adica locuri de munca ,aceasta planta putem sa o folosim in mod recreatinoal si medical ptr inflamatii antiseptice si calmante....putem sa facem asa ceva dar noua ne e frica.daca va intrebati daca avem spate;da avem o asociatie ce apartine uniunea europeana ;si asta nu inseamna ca se vor executa oameni....ptr ca noi doar informam nu instigam lumea la consum.
o sa fin cu mai multe explicatii in legatura cu acest program sa reusesc sa fac lumea de aici sa inteleaga!!
poate crede-ti ca e vrajeala ce urmeaza sa scriu acuma:Eu nu am crescut de dragu de afuma eu am crescut ca pur si simplu am pus dragoste in aceste plante.majoritatea de aici sunt sigur ca nu a facut niciodata asta ptr ca majoritatea fac parte din societatea simpla care nu vede altceva decat CONSUM CONSUM CONSUM.

Nu stiu cum sunteti voi dar eu cand le veedeam cum cresc in fiecare zi mi se umplea sufletu de bucurie ca dintr-o samanta cat de mica se face o chestie de 3 m lungime.
Incercati sa vedeti asta ....si o sa vi se schimbe parerea despre ea ca nu e doar o planta si noi vite care sa o consume.

MULTUMESC!SCUZE DACA VA PLICTISITI CU CITITU!
o SA REVIN CU VESTI NOI IN LEGATURA CU ACEST PROGRAM DE CARE SE PARE CA DOAR O PERSOANA STIE
HARM REDUCTION
 

Skit

Member
@dalin: Si oamenii de la coducere stiu ca nu dauneaza si asa mai departe..din alta treaba nu vor ei sa legalizeze/tolereze.. dar problema e ca nu prea stie nimeni dece :) Mai mult ca sigur treburi de stat si chestii de genu. (evindent, si afaceri personale:) )
Si puscarie nu-ti da nimeni daca te prinde cu 1gr la tine :)
Sper si eu sa reuseasca ceva frumos RHRN-u asta.. :)
Era pe YouTube o emisiune unde era invitat un membru de la RHRN, nu mai stiu cum se numea... ceva de genu " drogurile usoare in romania" cautati si uitati-va ca e interesant :)
 

dalin

Member
@dalin: Si oamenii de la coducere stiu ca nu dauneaza si asa mai departe..din alta treaba nu vor ei sa legalizeze/tolereze.. dar problema e ca nu prea stie nimeni dece :) Mai mult ca sigur treburi de stat si chestii de genu. (evindent, si afaceri personale:) )
Si puscarie nu-ti da nimeni daca te prinde cu 1gr la tine :)
Sper si eu sa reuseasca ceva frumos RHRN-u asta.. :)
Era pe YouTube o emisiune unde era invitat un membru de la RHRN, nu mai stiu cum se numea... ceva de genu " drogurile usoare in romania" cautati si uitati-va ca e interesant :)
Am prieteni care lucreaza la spitalul universitar si imi povesteau cum ca venea copii de ministri din cauza etnobotanicelor in ultimul hal.numele lor nu era trecut pe fisa de examinare ptr ca erau vip si nimeni nu trebuia sa vb de asta.
Ei au impresia ca aceasta planta face acelasi lucru ....au impresia ca duce la dependenta si ca te pacaleste cum te pacaleste heroina sau cocaina sa mai pui in gura si a doua oara.ei nu stiu ca acei canabinoizi naturali nu fac acest lucru;asta trebuie sa demonstram ca nu sunt etnobotanice ca nu din cauza ierbii oamenii ajung sa bage in ei bronz si toate cacaturile ci din cauza lor ca sunt persoane slabe.lumea nu stie ptr ca societate nu sta si se gandesca la lucrurile astea !dar daca ea nu se gandeste de ce sa nu le spunem noi.
sa ne unim si sa informam lumea.....nu sa iesim in strada sa tipam fumeaza maria si nu bea alcool ...nu! sa informam lumea! si atunci lumea va pica de acord ca intradevar avem dreptate.
 

MJSoft

Member
off: slabi rau, copii paranoici rau vad ca-s p aici.

on: respect! is curios cati ar participa la mars din atatea zeci d mii, sau la adunari, conferinte, dezbateri publice p aceasta tema. parerea mea e ca sub 10-20% din numarul celor interesati de mj.
oricum treaba e destul d simpla si cei c stau in bucuresti ar putea organiza un mars intr-o luna d umblat putin p la primarie, si lipit cateva afise, eventual un blogspot pt mediu online...simplu.
in orasele mici gen oradea, resita, deva, etc. e mai dificil cred, chiar periculos, pt ca toata lumea se stie cu toata lumea....dar in capitala, ar fi altceva. ar fi mediatizare nationala cu siguranta cea ce e cel mai important! eu as investi in bilet d tren si ce trb pt mars, si la fel ar face si destul d multe cunostinte cred.
apropo, e un blog iarbaelegala.blogspot.c o m

canepa ca.ne.pa-sa!!!!
 

MJSoft

Member
UID.jpg
pass it on, to the left, to the right wherever you like show some light
 

dalin

Member
http://www.revista22.ro/articol-10859.html
propuneri de modificare a legii 143/2000: eliminarea incarcerarii consumatorilor pentru posesie de cantitati mici de droguri (art. 4); introducerea distrinctiei intre vanzatorii de mici cantitati si adevaratii dealeri si traficanti (art. 2); eliminarea articolului 16; aplicarea de urgenta a art. 19' si 19''.

cam asa arata viitorul!!ptr NOI!!

CITITI MAI MULT IN LINKUL ATASAT
 

Scoop

Member
Acest document a fost realizat de Romanian Harm Reduction Network,

Frumos dar parlamentarii la noi n-o sa-i dea atentie. Intai opinia publica trebuie schimbata, sau cel putin sa inceapa membrii UE sa legalizeze in numar mare. :clock watch:
 

_Ina_

Active member
Veteran
hey,guys! I'm from Bulgaria and it is really interesting what is going on with legalization in Romania. we think that it is possible in your country,i hurt so:) this is gonna be important for bulgarian growers and smokers to,you know;) because here the politicians wont legalize it soon... Pls tell me what u think and is there possibilities.
 

growcase

Member
Ahahahha Ina, you're kiddin right?

Here they legalized ethnobotanicals(spiceshop, chemicals, fake weed) and now, they let some importers to bring in Romania the beer with marijuana(i think its just flavor, not more), but they wont legalize marijuana/cannabis soon. We(growers and consumers) must take some action and get out on the street and scream for LEGALIZATION. Anyway, we wont see this soon. The population wont understand so fast, and the government still have to take some money first...(bribe)
 
Top