What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

LED-ul si prietenii lui, nutrientii

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Verde ar fi impotriva naturii in saptamana 8+.
Daca le hranesti cu grow toata perioada cred ca raman de culoare verde.

Ce parere aveti de biotabs? Sa fie bio?
Sunt mai bune decat "detergentul lichid"?
Ati utilizat?
Am urmarit un grower care a facut comparatie intre Lumatek 600W cu un rezultat de 880g la 1,44m2 si 2 SANlight Q6W gen2 cu un rezultat de 860g la 400W pe 1,44m2, mentinandu-se intr-o stare mult mai buna decat Lumatek.
Pe tot parcursul growlui a folosit biotabs din NL fara mari deficiente.
Sa fie ce trebuie pentru LED? Sa fie, sa fie!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Si daca e ce trebuie.. si organice.. tot costa de minim 10 ori cat face. O fi bun lt incepatori, nu am idee, da daca stii sa te uiti la o planta si sa o faci fericita ar trebui sa te descurci si fara acele gimmickuri. Si mult mai ieftin. Sincer, nutrientul organic care sa tina fericite plantele astea ce consuma cateva grame de cal mag per grow.. nu s-a inventat inca. Daca stii tu ceva, chiar as vrea sa aflu. Sunt destul de sigur ca nici ala mineral nu s-a inventat inca, ca e prea recenta problema si nu isi are analog in lumea culturii legumelor. Altfel ar fi fost rezolvata de mult, si trebuia doar adaptatat reteta putin.
Mie mi se pare complicata problema nu din cauza ca ar fi greu de furnizat acei nutrienti in plus., ci pentru ca au nevoie de atatia nutrienti in plus incat nu poti concepe sa maresti reteta initial atat de mult. Si o iei treptat si dureaza ceva pana corectezi. Cu un laborator la dispozitie as fi rezolvat-o din primul grow. Altfel.. is la al3lea si inca adaug cal mag.
dar se rezolva..
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Exploziv, eu sper sa apara ceva bun curand. In perioada in care sunt plecat 8-10x pe an cate 5 zile lucratoare e greu..
De multe ori primesc apa statuta cca 7 zile. Vreau sa cumpar un mixer/pompa care sa amestece permanent pentru ca au tendinta de a ramane pe fund o parte mica din ei.
La o intensitate mai mica deficientele de nutrienti sunt mult mai mici iar cele cu intensitate mare nu.
Eu sunt la al 3-lea sau 4-lea grow pana acum cu aproape 500W. Cand foloseam blackdog 200W nu intampinam atatea probleme.

Multumesc Vasile!
Fir intins!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Eu pun o pompa de aer sau apa suplimentara sa aereze mixul cu 10-20 min inainte de udare. Dar e mai mult ceva gandit pt nutrienti si ramas asa, ca dau doar apa de obicei. Desigur, nu strica sa fie bine oxigenata.
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Inainte aveam o pompa de acvariu lasata pe fund fara furtune care facea treaba buna pana sa o uit in apa cu solutie de decalcifiere. Nici depunerile nu au ajutat-o foarte mult..

Ziua 66! (Cred)

Temperatura ziua 28-33°C
Umiditatea 60-65%
Am gasit un varf la weeding cake cu putin mucegai 30% pe care l-am inlaturat (se inrosise varful). Am verificat celelalte flori pe toate partile si nu am observat nimic. Sper sa nu am surprize.
20210904_083207.jpg
20210904_083153.jpg
20210904_083102.jpg
20210904_083143.jpg
20210904_083120.jpg
20210904_083027.jpg
20210904_083133.jpg
20210904_083010.jpg
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Multumesc!
Atasez pozele dupa care selectez fiecare poza individual fullsize sau full view. Fac pozele in picioare. Se vad mult mai frumos mari :D
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Belea! :good:
Da' zi tu Zonele cum faci de se vede bud-u' asa mare, numa' poole de magari p-acolo.. :biggrin:
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Sunt vreo cateva magaresti pe acolo. Fac pozele de aproape cu zoom de x1.0.
Am si fara zoom:
20210910_172935.jpg
20210910_172852.jpg
20210910_172837.jpg
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Sigur ar iesi mai bine. Acum depinde ce setari mai ating cand fac poze :joint:
Fara zoom e putin mai greu sa faci fara sa se reflecte lumina:chin:. Pun un cozoroc la camera, poate ies mai clare.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
A mea are cozoroc la lentila din fabrica da nu ajuta la leduri. In schimb la soare rar te trezesti cu el in lentila.
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Au terminat o parte din ele: 1 Wedding Cake, 3 Purple Punch, 1 Blue gelato 41, 1 Lemon Tree, 1 Bubba Kush.
20210915_180959.jpg
20210915_180927.jpg
20210915_180940.jpg
20210915_180912.jpg
 
Top