What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

LED-ul si prietenii lui, nutrientii

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Ziua 57!

Temperatura este in jur de 29-34°C
Umiditatea ziua este de 70 iar noaptea de 75-80 lucru care le ajuta foarte mult si nu s-a raspandit mult deficienta de nutrienti.
20210826_142404.jpg
20210826_142620.jpg
20210826_142533.jpg
20210826_142500.jpg
20210826_142554.jpg
20210826_142516.jpg
20210826_142648.jpg
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Pt 8+ sapt de flower cat au arata demential, se vede ca le gadili bine.
:tiphat:
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Pt 8+ sapt de flower cat au arata demential, se vede ca le gadili bine.
:tiphat:

Apreciez mult!
Ma ocup de ele cat pot de mult, sistemul de dripwater face toata treaba, primesc apa din 3 in 3 ore cate 3 minute pe udare la 2l/h.
Controlerul e setat la 75% umiditate +-5%. Umiditatea o mentin cu intervale scurte de udare.
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Apreciez mult!
Ma ocup de ele cat pot de mult, sistemul de dripwater face toata treaba, primesc apa din 3 in 3 ore cate 3 minute pe udare la 2l/h.
Controlerul e setat la 75% umiditate +-5%. Umiditatea o mentin cu intervale scurte de udare.

Esti prea modest, hombre!
Is de acord ca dripwater-u' face treaba buna, da' nu el a cumparat cortul, echipamentele si semintele, nu dozeaza nutrientii si nu el plateste facturile, asa ca lasa un picut de credit si pt tine. :tiphat:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Nu stii tu driperele alea piramidoane. Se ocupa de tot, tu doar fumezi! :joint:
spor cu ele, arata superb. Mai scrisesem ieri sau de dimineata un post dar nu m-a lasat forumul sa il postez, cred ca lucrau baietii la el.
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
But does it fit in 40 x 40 cm?

Multumesc ca ai adus vorba despre dimensiunea panoului. Il gasisem pe amazon cu aprox 70€ si eram aproape gata de comanda. Are 45x45 cm si nu se potriveste.
Ai folosit unul in trecut din ce tin minte, putin mai mare ca dimensiune si putere sau egal.

Piramidon, recomand un sistem de waterdrip, nu conteaza daca este pe curent sau nu.
Mare parte din treaba chiar au preluat controler-ul si sistemul de apa (rezultatele sunt mult mai bune decat in trecut).
Fata de anii precedenti in momentul de fata muncesc mult mai putin (mai putin fizic). Fara dureri de spate, mizerie mai putina, pot pleca 1-2 saptamani fara sa-mi fac griji. Face bine la psihic. :shucks:

Exploziv, stiu, am incercat dimineata sa postez si nu mergea. Eu sunt foarte multumit de drip. Presupun ca si tu. Mai putine dureri de spate!
Dezavantajul pompei pe care o am e ca trebuie sa folosesc nutrienti tip gel ca sa nu se infunde duzele. Am una blocata de tot.
La nutrientii de la biogreen nu recomand sa amestecati pk 13 14 cu calgel din cauza ca se produce o reactie chimica sa spunem si se formeaza pietricele de sticla, sare. Daca intre ei fac o "pauza de nutrienti" si adaug de exemplu biozym, grow sau bloom, nu se mai produce. Trebuie dizolvate in apa cu un interval mai mare de cativa timpi (minute, 1 2).

Multumesc frumos!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Eu nu fac drip. Ci ud in tava (pt ghivece) sau direct in bed-ul de pamant. Acum incerc sa adaug/gasesc suficient cal mag in mixul de sol pt tot growul incat sa pot reveni la reteta clasica just add water. Pana una alta mai ud manual (tot varsand direct in tava sau in bedul de pamant) daca e nevoie de nutrienti, ca imi place sa fie proaspeti.
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Frumos!
Eu as folosi bat guano ca sa ajunga pana in saptamana 4-5 (poate devenim imuni la co vid) plus ca se dezvolta foarte repede in primele 2 luni. De gust nici nu mai spun :abduct:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Din pacate merg doar pe produse ce se gasesc la magazine de tipul farm&garden store sau magazine de bricolaj. Era bun, dar iese din discutie.
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
...Piramidon, recomand un sistem de waterdrip, nu conteaza daca este pe curent sau nu...
Mersi de sugestie, avem in arsenal. Chiar ii recomandam lui vasy metoda mea de drip - sifonare din tanc cu furtun de acvariu si robinet de aer pt controlul debitului.
Preferata mea ramane tot aquavalve, dar cand nu gasesti separat de aquapot sau nu ai bani e buna aia cu furtunel de acvariu ca-i eficace si costa cativa lei.
... Acum incerc sa adaug/gasesc suficient cal mag in mixul de sol pt tot growul incat sa pot reveni la reteta clasica just add water...
CAT anume ar fi suficient? Desi nu cred ca s-ar potrivi la mine "just add water" cu sog in ghivece de 500ml, dar mai bag cate ceva separat si atunci imi poate folosi metoda.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Pai nu am aflat inca, .. mult oricum, de vreo 2-3 ori doza normala am.dat de cand cu ledurile mars hydro. Acusi am inceput sa adaug mai multe in sol, dar growul asta nici nu il mai iau la socoteala ca au suferit de caldura. Vedem growul urmator unde eu sper sa nu ma lovesc iar de deficiente de cal mag ca innebunesc..
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Mars Hydro sau sil, vad ca avem aceleasi pb, radiatia luminoasa intensa e factorul comun aici.
Dependenta lor de cal mag ma duce cu gandul la crack babies, zici ca s-au nascut dependente... :biggrin:
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Incercati cu nutrienti in cantitati mici de calmag din saptamana 3 de veg pana in saptamana 9 de floare. Cu grow am mers o luna jumatate in perioada de floare si s-au mentinut mult mai bine. Umiditatea de la 60% in sus le ajuta foarte mult ca nu sunt asa de repede atacate de deficiente.
250W led pe m2 cred ca e suficient pentru calitatea yeldului. Daca e dispersata cum trebuie pe un panou de mari dimensiuni.
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Ziua 62!

Am redus umiditatea de la 75% la 65%. Intervalele de udare au ramas la fel si am adaugat un dezumidificator.
Temperatura este de 29-31°C.
Nutrienti nu au mai primit de o saptamana.
Ce parere aveti? Este prea devreme sa renunt la nutrienti?
20210831_094135.jpg
20210831_094114.jpg
20210831_093948.jpg
20210831_094024.jpg
20210831_094053.jpg
20210831_093939.jpg
20210831_094032.jpg
20210831_094012.jpg
20210831_093930.jpg
20210831_094003.jpg
20210831_093918.jpg
20210831_093903.jpg
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Moaaa, imi lasa gura apa!
Eu zic ca ai renuntat la timp la nutrienti, uite ca deja mai tot bud-ul are turnuletze.
Acu' o sa-si traga ce-i trebuie din frunze si tulpina asa ca nu te oripila cand vezi deficiente "severe'' pe ea. Ale mele au deficiente non stop... :biggrin:
 

Latest posts

Latest posts

Top