What's new

INDOOR - PYTANIA

Azzzzzz

Member
Veteran
TejdzC: Tylko pamietaj od odgrzybianu klimy, bo chyba nie ma nawet badan jak takie paskudztwo moze oddzialywac na ekosystemik boxa...

Pozdrawiam i powodzenia !
 

chilum

Member
Chciłbym w lodówce zrobić boxa. Ma ona 80 cm wyskości.

Czy przy zapewnieniu odpowiedniej wentylacji 100HPS(cooltube) nie będzie za dużo??

Reszta wymiarów to 45x23( jak to w lodówkach część tylnej ścianka jest na dole pod kątem( no tam gdzie pojemniki na warzywywa, czy tam cokolwiek) . Pomyślałem, czy np. jakby za ciepło było, czy nie użyć worków z lodem umiejscowionych na drzwiczkach jako pochłaniacze ciepła.

Czy jednak CFL tam proponowalibyście,co???

I nie wiem, czy tam dać jedną roślinę, z klona(Power Plant) i ja prowadzić z FIM, czy też dwa klony i do SCROG je poprowadzić.


greetz

C
 

Azzzzzz

Member
Veteran
Siema, jak masz cooltuba z wentylacja to napewno mozesz spokojnie dac 150 W a nawet 250 W jak chcesz miec mega wypasy :> only HPS. Zrob dobra wentylacke, ponawiercaj i uszczelnij jakies dziury no i dobre wentyle do nich podlacz. Lodowki to zajebiste boxy.
Ja bym na dol schodka dal planta w jakiejs 3-5 l doniczce a na polce dal pare klonow albo normalnych w 05 - 1 l.
Polecam tez wywalic wszystko co jest miedzy plastikiem wewnatrz a blacha na zewnatrz lodowki - bedzie troche miejsca free a i mniej goraco moze byc.

Pozdr
 

chilum

Member
@Azzzzzz

Dzięki:).

Tak chyba zrobię, chciaż znajomy grower z kilkuletnim doświadczeniem indoor obawia się temperatury za wysokiej.

Anyway spróbuje zrobić jak mówisz...usunąć wewnetzne plastiki, nawiercić otwory itd.
Po to, zeby temp była jak ma być


greetz

C
 
Last edited:
M

minchi-bongo

temperatury daja w kosc . 32-33oC w ciagu dnia w roomie . mam zamiar zrobic 24 godziny ciemnosci i odpalic lampy w nocy moze wtedy bedzie troche chlodniej . probowal ktos kiedys czegos takiego ? czy to za bardzo nie zestresuje roslin ? czy moga wystapic jakies zaburzenia kwitnienia ?

pozdro
 

Bubbles84

Member
Czesc, o panelach led bylo glosno, na zagraniczno jezycznym forum mozna znalesc nawet wiele porownawczych grow'ow wg mnie jest to swietnie zapowiadajaca sie technologia, jednak pod wzgledem wydajnosci hps jest troche lepszy - z tym ze wiele bardziej rachunko-zerny i produkuje wiecej energii cieplnej. Jesli za kilka lat koszt takich ledow spadnie 10x krotnie to bez wachania sie przezuce. Oczywiscie opini jest tyle ile uzytkownikow wiec niech sie wypowiedza inni, do tej pory wiele ludzi spiera sie wlasnie w tej sprawie, jedni sa za ledami inni za tradycyjnym hps'em a jak bardzo Ci zalezy na wgladzie do technologi led - poszukaj LEDgirl z tego wlasnie forum, jak znasz troche angielski to mozesz sie duzo dowiedziec wlacznie z fotorelacjami i porownawczymi testami. Na m2 trzeba wydac okolo 1000zl na ledy zeby to dobrze swiecilo, narazie wole tego tysiaka inaczej spozytwkowac i kupic hps'a za 200zl ale za kilka lat... pozdrawiam
 

malami

New member
Szkoda, ze uziemienia tam nie masz.

(z podobnego forum)


SCHEMAT PODLĄCZENIA LAMPY HPS (sodowej)
1-zaplonnik
2-statecznik
3-kostka
4-kostka
5-lampa sodowa
Kabel koloru niebieskiego to kabel oznaczony literką "L"
Kabel koloru czarnego to kabel oznaczony literką "N"
Kabel koloru żóltego to uziemienie.
Koniec żóltego kabla podlanczamy do blachy odblyśnika jako uziemienie.


schemathpswk3.jpg
 
Last edited:

polak

Active member
@malami dzięki za pomoc ale,

znam ten schemat, tylko że w moim przypadku zapłonnik ma dwa wyjścia N i zapewne wysokie napięcie (blyskawica) . Na schemacie który podałeś są 3 wyjścia. Wg. schematu na UTUZ-ie wpina się go równolegle pomiędzy lampą a statecznikiem (tak mi się wydaje).

Szkoda, ze uziemienia tam nie masz.

Uziemienie nie jest wymagane, nie wchodzi w skład połaczenia układu.

pozdr
 

frether

Member
Veteran
polak jest git widzę że podłączyłeś kierując się schematem naklejonym na zapłonniku

Przewód PE idzie bezpośrednio na odbłyśnik w momencie przebicia przewodu fazowego na odbłyśnik zabezpieczenia różnicową prądowe momentalnie odłączają prąd jeśli są oczywiście takie zainstalowane


edit:
no hehe nowe rzeczy mniej więcej tyle kosztują jak nie ma się kaski to najlepiej pogadać z jakimś znajomym elektrykiem za parę dosłownie groszy można kupić jeszcze dobry układ pochodzący z demontażu i czasami można trafić na coś dobrego

dorzuci do tego układu jeszcze kondensator mocy biernej dla lampy o mocy 150W kondensator o pojemność 20µF dla 250W 32µF dla 400W 35µF koszt jednego kondensatora to około 17, 20zł (patrz hurtownia elektryczna) kiedyś robiłem pomiary układów 250W i 400W bez kondensatora i z, prąd w układzie z kondensatorem przy stałej pracy lampy był o wiele wiele mniejszy niż w układnie bez kondensatora już nie pamiętam dokładnie o ile jak znajdę to pokarze, stosując kondensator w układzie można trochę kaski zaoszczędzić na rachunkach za prąd
edit2:
Silab już nie pamiętam jak się to liczyło coś tam było że wyliczało się to w zależności od lambdy która jest podana na twoim stateczniku nie wiem dokładnie jeśli chcesz poszukaj na necie ale chyba dla 100W będzie 12μF
 

polak

Active member
@frether dzięki :)

ogólnie straszne ździerstwo, za te dwa elementy zapłaciłem blisko 100zł jak nie więcej, musze sprawdzić
 
R

RastaDzieciak

Witam. Mam pytanie odnośnie Co2. Jak dawkować co2 w roomie 4x2,5x 2.5h?
Wentyle 2x495m3 + klima 9000btu. Jest butla 6kg z reduktoremi rotametrem, zaworkiem elektrycznym i zaworem precyzyjnym. Zamontowałem licznik bąbelkow ale nie wiem czy to g... jest wogóle potrzebne. Chodzi mi o to jakie ciśnieniei jak często dawkować. Narazie co godzinę podaję po ok 10 min ok 1bąbel/sek (nie za mało...???). 2 rurki prowadzą do dwóch wentyli mieszających i jedna jest podwieszona na srodku ogrodu. 6 lamp 600w hps w cooltubach jeżeli to ma jakiekolwik znaczenie. Rosliny mają tydzień. Nie posiadam miernika Co2 bo najzwyczajniej juz sie spłukałem :/ Macie jakis patent na ustawienie tego pxdrzwi żeby dało porządany efekt. Bo uzywanie Co2 bez sensu to wiadomo....:moon:
 

Silab

New member
Frether a czy do hps 100 w (taka będzie mnie interesować ) kondensator mocy biernej jest potrzebny ? Nie znalazłem go w gotowych zestawach na alledrogo .
 
M

minchi-bongo

Witam. Mam pytanie odnośnie Co2. Jak dawkować co2 w roomie 4x2,5x 2.5h?
Wentyle 2x495m3 + klima 9000btu. Jest butla 6kg z reduktoremi rotametrem, zaworkiem elektrycznym i zaworem precyzyjnym. Zamontowałem licznik bąbelkow ale nie wiem czy to g... jest wogóle potrzebne. Chodzi mi o to jakie ciśnieniei jak często dawkować. Narazie co godzinę podaję po ok 10 min ok 1bąbel/sek (nie za mało...???). 2 rurki prowadzą do dwóch wentyli mieszających i jedna jest podwieszona na srodku ogrodu. 6 lamp 600w hps w cooltubach jeżeli to ma jakiekolwik znaczenie. Rosliny mają tydzień. Nie posiadam miernika Co2 bo najzwyczajniej juz sie spłukałem :/ Macie jakis patent na ustawienie tego pxdrzwi żeby dało porządany efekt. Bo uzywanie Co2 bez sensu to wiadomo....:moon:

30 litrow co2 raz na 1,5 godziny . przed kazdym dawkowaniem wentyluj jakies 20min pelna moca wentylatorow. podczas dawkowania wentylacja wyłączona . takie dawkowanie powinno utrzymac co2 na poziomie okolo 1500ppm
 
C

czaczo

postaram sie napisac jak najbardziej klarownie hehe.najpierw schemat dawkowania,spotkalem sie juz z przypadkami czestzego puszcania co2,na cannabiscafe mozna znalesc typow co poszczali co pol godziny,albo jeszce innymi systemami sie kierowali,ja opiesze ten ktory ja stosowalem ,daje efekty,i juz chyba poraz 3 to samo bede pisal hehe
00.00 zapalenie swiatla
01.00 extraktor i intraktor off
01.01 gaz on
01.03 gaz off
01.45 extraktor i intraktor on
02.00 extraktor i intraktor off
02.01 gaz on
02.03 gaz off
itd az do 8 takich cyklow(ilosc razy otwarcia zaworu co2)
dobra ,dalej.jak wyliczyc ile mam poscic co2 ,niemajac urzadzenia monitorujacego poziom co2,jest to bardzo proste,wystarczy wyliczyc metry szescienne swojego boxu i pomnozyc przez liczbe 0.0015(1500ppm) sume ktora uzyskamy to jest ilosc jaka musimy wypuscic z butli zeby uzyskac poziom co2 1800,(liczac ze 300ppm jest juz w powietrzu)dawkowanie co2 stopniowo,zaczynajac od 600-700ppm ,codzienie nalezy podnoscic azdo uzyskania interesujacego nas poziomu co2) 1kg co2 to jakies 500 litrow co2?trzeba pamietac ze w boxie musza byc witraki obrotowe ktore beda pracowaly na wolnych obrotach-wazne.
waznym jest i to bardzo,zeby rosliny byly zdrowe zanim zaczniemy podawac co2,po podaniu co2 raczej roslina nie wruci do zdrowia,zazwyczaj jest ze stan jej sie pogarsza.optymalnym momentem do podania co2 jest chyba 21 dzien flo,przy wczesniejszym uzyciu,rosliny rosna jak pojebane i ciezko pozniej.
6 kg to troszke malo na ten twoj metraz.
ps sorki za jakosc ,przy talerzu pomidorowki pisane hehe.
 
R

RastaDzieciak

Czaczo wg. twojego wzoru wyszło mi 0,037... czyli rozumiem że taką ilość muszę im dostarczyć przez te 3 min podawania Co2? Nie widzę, żebyś napisał coś o wskaźnikach przepływu. Mój rotametr przy tak małym podawaniu nie rusza kulki nawet o 1mm w górę ;/ jedynym moim wskaźnikiem na chwile obecna jest licznik bąbelków ale może właśnie lepiej wypier...ten licznik bąbelków i zaworek precyzyjny i używać tylko rotametru. Bo jeżeli mam przez 3 min podnieść PPM to wydaje mi się, że trzeba użyć większego ciśnienia niż te kilkadziesiąt bąbelków na minutę. Wentyle mogę wyłączać tylko zamontuje wyłącznik czasowy do regulatora obrotów. Tylko pozostaje znów kwestia klimatyzatora, który chodzi non stop i nie da się go ustawić tak, żeby się włączał o tej i o tej a wyłączał...a ciepłe powietrze wyrzuca na zewnątrz cały czas. Jedyna jego opcja z czasowym włączaniem i wyłączaniem jest możliwość ustawienia za ile godz ma się włączyć z tym , że jest to jednorazowa akcja i nie da rady go zaprogramować tak, żeby włączał się co gdzinę. Czyli musi zapierniczać chcąc czy nie chcąc cały czas. Myślę, że jakiś strasznych strat na Co2 nie będzie, bo zasysa powietrze w miejscu, gdzie akurat nie stoją rośliny inie będzie im go zabierał gdyż Co2 jest cięższe od powietrze i opada szybko. A i dlaczego wentylatory mieszające muszą pracować na wolnych obrotach? Na chwile obecna mam same automaty (White Dwarf femi) więc pomysł z czekaniem do 21 dnia flo nie sprawdzi się, ponieważ zależy mi na jak największej początkowej masie zieleni żeby na flo miały już z czego tworzyc więcej topów. Zauważyłem, że im więcej liści zaczynają mieć roślinki, zaczynają coraz szybciej rosnąć, więc pobierają coraz więcej Co2. Za jakieś 2 tyg napewno będę musiał zwiększyć ilość podawanego Co2 dlatego właśnie chcę wyregulować to wszystko. Temperatura utrzymuje sie na 31-33 stopniach przy włączonych lampach tylko wilgotność troszkę mała bo 35-40% ale dorzuciłem kolejny nawilżacz z jonizatorem więc może coś pomoże. czyli rozumiem, że wystarczy na chwile podnieść roślinom stężenie Dwutlenku, żeby były jakieś konkretne efekty bo po włączeniu wentyli wszystko wraca do normy i zostaje tylko Większa ilość Co2 zawiązanego na liściach. Sporo motania z tym gazem ale wiem że warto i dlatego będę walczył o utrzymanie dobrego stężenia. Dzięki za każda pomoc. Bless All
 
C

czaczo

hej
widze ze kolega juz nas opuscil,ale jak juz to przeczytalem to odpowiem
wychodzi ze musisz wypuscic 37,5 litrow co2 zeby podniesc poziom do 1800ppm,w zegar do spawania ,na drugim zegarze wlasnie sie ustawia przpustowosc w litrach.zeby klima sie wlaczala kiedy chcesz,jest to mozliwe,ale wymaga wiedzy elektronicznej,musial bys podniesc maske swojej maszyny.klimy mobilne maja to do siebie ,a wszzcegolnosci te bardziej ekonomiczne nie posiadaja programatora.klima bedzie wyciagala ci cale co2,niemoze ona byc w boxie,box w ktorym jest co2 poszczane musi byc szczelny,mniejwiecej szczelny hehe.jezel chodzi o auto to masz racje ,od 2 tygodnia juz trza poszczac gaz,podtym wzgledem auto pochlaniaja wiecej pieniedzy,swiatlo itp.witraczki musza mieszac powietrze powoli,chodzi o utrzymanie poziomu co2 takiego samego w calym boxie,co2 jest ciezzsze od tlenu.zgadza sie ze beda rosly szybciej,a wszegolnosci liscie, czy wiecej lisci t wiecej co2 moze wchlonac,na tym to polega,od co2 nie rosna wieksze topy,dobra rosna,ale nie wten spob jak sobie to wyobrazamy hehe.wiecvej lisci i wiecej i wiecej korzeni i wiecej heheh.temperatura,ztym najczesciej jest problem,powyzej 34 stopni ,niema sensu uprawiac,przy podawaniu co2 najlepiej 28-30,i do 32 dadza rade,ale wyzej ,naprawde mija sie zcelem,na lisciach pojawiaja sie plamy jak przy niedoborze potasu,dezhydrytacja liscia?naprawde dobrze ci radze,wprowadzaj powoli co2 ,nie dawaj odrazu 37 litrow hehe.pamietaj ze stezenie wysokie co2 jest zabujcze,pwyzej 2400ppm,jest nieciekawie hehe,ajak ziolo kopie w takim pomieszceniu hehe,ale nieradze probowac.o wilgoc sie nie martw ,jak zaczniesz podawac co2 w odpowiedni sposob,z wylaczonymi extraktorem i intraktorem,to zobaczysz jak roslinki same sobie podniosa wilgotnosc,czasami nawet i codziennie trzeba roslinki podlewac.
white dwarf,huhu ,nato tza uwazac,bardzo ,a nawet przebardzo smierdzaca odmiana,przy puszcaniu co2 wylaczaniu extraktora i intraktora powoduje wzrost wilgotnosci i temperature ,i powlaczniu ponownie extraktora,czasami fitr przpuszcza,no niestety to maja dosiebie filtry weglowe ze zduza wilgotnoscia to one dobrze juz niewspolpracuja.dobra licze ze komus na cos sie to przyda hehe.powodzenia zycze ci przyjacielu.pozdro
 
Top