What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Indoor incepator

deceneu

Member
Nu maestre, iti dai seama ca nu o sa ma leg la cap cu atata material. Eu am pus atatea plante in speranta ca o sa raman macar cu una pana la sfarsitul sezonului. Si daca o sa raman cu toate sau prea multe iau doar cat o sa am eu nevoie, restu o arunc sau fac eu ceva cu ea, chiar daca o sa imi para poate rau dupa materialu ala. Nu cresc sa vand, cresc pentru mine deci nu o sa fie probleme cu asta
 

deceneu

Member
Bai baieti. Nu inteleg dece, de cand am facut growboxul asta, si pana acum, la fiecare planta i se ingalbenesc frunzele. Pana si la cele micute puse pentru OUTDOOR, frunzulitele cele mici ce iasa jos sunt galbene.
Sa fie prea cald in box ? 25 grade ? Sau care sa fie cauza ?

picture.php


picture.php


In ultima poza nu se vede foarte bine dar cele 2 frunzulite incep sa se ingalbeneasca.

Grow-ul este facut din OSB si miroase unpic a lac, adica asa cum miroase osb-ul de obicei. Poate sa fie si asta o cauza ?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Clar, daca e miros puternic de compusi organici volatili e posibil ca aia sa fie cauza. Daca nu cumva e pamantul sau alt factor pe care l-ai schimbat tot de atunci.
 
A

Alin

Și box-ul meu tot din osb e făcut dar dat cu lavabila alba mat, și nu am probleme este multă iarba)))
Hai ca am editat, cel mai sigur e de la pământ ca și alea mari la fel.
 

Attachments

  • IMG_20190515_203712.jpg
    IMG_20190515_203712.jpg
    68 KB · Views: 47

deceneu

Member
De la pamant nu cred ca e, pentru ca la cele mici am pamant agro de rasaduri si la ultima care e mai mare e Biobizz.
Mai mult ca sigur e de la mirosu ala de lac. La tine se mai simte mirosul ala de lac daca ai dat cu lavabila ?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
El zice ca a sat cu lavabila. Nu lac.
Eu am patit tot asa cu ingalbeniri mai de mult dupa ce am vopsit un box si l-am aerisit 3 zile cu geamul.deschis, am bagat plante in el. Si am mai patit tot ceva asemanator cand am facut inserturi pt clone din izolatie de plastic/burete pentru tevi. S-a ingalbenit si n-a facut una radacini. Deci sunt destul de pretentioase la stres chimic plantele.
Apropo, osbul asta e un stas, nu un brand name. El e facut de multi producatori cu diverse feluri de resturi de lemn si diverse lipiciuri. Unele au formaldehida, altele nu. Asa ca nu toate afecteaza la fel.
 

deceneu

Member
Nu, deci eu ma refeream daca mai miroase inauntrul grow-ului a lac, gen cum miroase el de obicei. Ca la mine de exemplu cand bag nasul in grow se simte binisor miros de lac de la osb.
Daca si tu zici ca ai mai patit e clar de la aia. O sa incerc cat de curand sa il vopsesc cu lavabila.
Sper sa nu moara fetele pana apuc sa le scot afara, pentru ca acum cred ca sunt prea mici. Plus ca e vremea deampulea
 
A

Alin

La mine am folosit un osb vechi de vreo 5 ani, a mirosit 2 3 zile lavabila dar am băgat o aeroterma sa încălzească și sa usuce box-ul, nu a mai mirosit nimic
 
Top