What's new

Haideti sa OVERGROW ROMANIA!

arigog

Member
anul asta nu cred ca o sa am de unde sa fumez.. dar DA am fumat , dupa cum am spus, in anii trecuti . era un fel de prevestitoare a toamnei :biglaugh: , putin fum mai aspru nu te ucide , bineinteles nu in cantitati industriale
 

sznake

jarhead
1. Pai si ce efect are campeneasca asta?

2. Daca zici ca boabele alea is 80% industriale, mai bine nu le imprastii. Ca le imprastii degeaba, mai bine amesteci boabele alea cu miere de albine si le mananci ca iese un desert super, daca iti place sa rontai un pic.

Eu ziceam sa producem noi boabe de canepa buna de fumat si pe alea sa le imprastiem, ca asa e simplu si inutil, ma duc maine in piata Obor si cumpar 5 kg de seminte de industriala si intr-un an-doi umplu tara, dar ce rost are cu industriala?
 

caddylac

New member
salut baieti sunt nou aici pe forum.
Asta am facut acuma in primavara pe un camp am aruncat multe seminte de cannabis.Semintele nu erau vreo specie deosebita sau ceva..erau tot de pe niste campuri (puse de un prieten acuma vreo 2 ani) ..si din vreo 40 de seminte au iesit cam 7 plante..din care 2 nu erau dezvoltate restu le-am fumat si wow au fost chiar f bune.Daca sunt seminte din plante care au fost crescute afara vor iesi.
 

sznake

jarhead
..Semintele nu erau vreo specie deosebita sau ceva..erau tot de pe niste campuri (puse de un prieten acuma vreo 2 ani) ..

Salut! Bine ai venit!

Cum adica nu erau vreo specie deosebita dar au fost foarte bune totusi? Adica semintele initiale (puse de prietenul tau) ce erau? Bagseed?
 

dubite

Member
Si in Ardeal gasesti Ruderalis, stai linistit. Daca mergi la Medias ai foarte mari sanse sa te impiedici de ele.
"Haldanul" nu e nimic altceva decat un regionalism...
Ruderalis se gaseste in diferite forme pana in Polonia..
Movul de pe plantele vazute de tine este cauzat de temperatura mai joasa din Moldova.
 

dubite

Member
Erau niste seminte de Ruderalis dar, avand in vedere ca persoana in cauza nu are toleranta dobandita mare, au fost bune totusi.... Just a guess.
 

caddylac

New member
nu stiu exact ce specie,cel ce mi le-a dat ii spunea canepa tiganeasca..,am sa pun o poza cu un bud,toleranta ..nu cred sa fie vb de toleranta am ceva timp de cand :joint::abduct:.
 

Attachments

  • Poza199.jpg
    Poza199.jpg
    52.1 KB · Views: 23

sznake

jarhead
La iarba de cele mai multe ori tre sa capeti sensibilizare, nu toleranta. Adica multe persoane care fumeaza prima data chiar si un bud bun, nu simt nimic. Incep sa simta de pe la a 2-a, a 3-a oara.

Oricum, ruderalis nu erau, caddylac nu cred ca e de prin zona ruderalisului, judecand dupa o anumita exprimare.


Bay, dar sa stii ca n-arata rau budul ala de "tiganeasca". Pare destul de mare si foarte compact! Structura de Indica. Ai puea sa-i faci o poza mai clara sa vad daca are tricomi pe ea?
 

tricky1

Member
Erau niste seminte de Ruderalis dar, avand in vedere ca persoana in cauza nu are toleranta dobandita mare, au fost bune totusi.... Just a guess.
Important e ca persoana care care o fumeaza sa se simta bine, chiar daca nu e cea mai buna iarba sau nu are toleranta; parerea mea.
 

dubite

Member
Thank you for clearing that part out for me sznake.... Sensibilizare...:muahaha:
In plus..care e mai exact zona Ruderalisului?
Structura de indica dar frunzele par foarte subtiri...O poza mai clara ar ajuta foarte mult..
 

sznake

jarhead
... Sensibilizare...:muahaha:
Exact! Cu accent pe SENSI :yeahthats

In plus..care e mai exact zona Ruderalisului?
Din Dobrogea (cam toata regiunea), trecand prin Braila, pana in Buzau, Ialomita, cam tot Baraganul, Ilfov, toate judetele din sud, oprindu-se undeva prin Oltenia. Am observat ca Ruderalisul depinde foarte mult de zonele de la nivelul marii (cota 0 altitudine) si unde e f mult soare si mai arid. Din punctul asta de vedere soiul e foarte bine adaptat la zone aride.

Daca te duci spre nord, deja de pe la Buzau - sudul Vrancei in sus nu mai vezi urma de Ruderalis. In nordul Moldovei in schimb, creste un alt soi naturalizat, "haldanul", care in mod traditional a fost cultivat de secole atat pentru fibre (pt fuior) cat si pentru seminte ca hrana atat pentru oameni (jufla) cat si animale. "Haldanul", care are frunze mari, creste inalt pana pe la vreo 2.5 metri are si fenotipuri foarte indica. Am vazut odata intr-un lan de porumb in N Moldovei niste plante de vreo 2 m, purple!, frunze f late, buzi relativ rasinosi si plini de niste seminte mari. Miroseau si fain, a "pepene galben". Am crezut initial ca gasisem o cultura de ganja outdoor, am "samplat" cu bun simt niste cole micute (nu vroiam sa-l jefuiesc pe presupusul grower) si testele au confirmat caracterul mult mai degraba industrial al plantelor.

Banuiesc ca si in Ardeal sunt soiuri din astea naturalizate in anumite locatii nu f extinse, cum ar fi aceasta "canepa tiganeasca" sau "campeneasca" lui arigog.


Structura de indica dar frunzele par foarte subtiri...O poza mai clara ar ajuta foarte mult..
Frunzele alea sunt uscate si nu poti sa stii daca is ubstiri de fapt, oricum chiar si la indica de multe ori frunzele din jurul buzilor sunt subtiri, chiar daca fan leaves-urile sunt late.
 

caddylac

New member
Din pacate nu am alta poza mai clara.Si acuma nu mai sunt in tara...bud-ul ala era capul,singura faza aiurea la specia asta e ca are multe seminte.Am sa mai caut poze ca stiu ca mai aveam cu alti mugurasi dar tot asa facute de la distanta.
Are dreptate Sznake,yo sunt in Iasi si pe aici creste mult "haldan"dar nu este bun de fumat nu contine Thc plantele sunt frumoase doar ca aspect.
 

sznake

jarhead
Aaaa, din Moldova huh? Am avut impresia ca esti ardelean dupa exprimarea "acuma ceva vreme" :)

Am observat ca in Ardeal s-ar spune mai degraba asa, cunosc o persoana de aici de pe forum care stie la ce ma refer, si nickul lui incepe cu z... :rolleyes: :nanana: :wave: :D... In Moldova s-ar folosi mai degraba "in urma cu.." sau "mai dimult" :D..

In fine, is curios de canepa asta tiganeasca ca am mai auzit de la cineva ca prin zona ta, nu spun ce localitate, ar creste salbatic tot asa ceva, care cica este destul de ok de fumat, si vazusem si poze cu niste cole uriase.
 

sznake

jarhead
Am mai auzit si de o localitate in Ardeal, n-am retinut numele, unde de prin anii 70 niste hipioti unguri cresteau in liniste la tara ceva Indica.
 

sznake

jarhead
Ma, eu am auzit de undeva prin Covasna, dar acum ca mi-ai amintit, am auzit si de iarba de Medias!

Tu esti familiarizat cu verdele de Medias? Zi-ne si noua cate ceva, o descriere, high, chestii..! E foarte interesant de stiut ce soiuri locale exista pe la noi.

De fapt mai este si iarba de Sibiu, despre care am o banuiala ca e aceeasi cu iarba de Medias. E posibil sa fie aceeasi genetica plimbata prin Ardeal.

Am avut anul asta ocazia sa fumez iarba de Sibiu si clar, nu e nimic comparabil cu un strain de seedbank serios, dar e o canepa care are ceva THC indiscutabil. As zice undeva pe la 3-4%.
 
C

cannabis god

m-as putea baga in discutia asta cu canepa ca sa zic un singur lucru:nu toata e industiala.ma refer la cea din zona sibiu-medias-via agarbiciu,unde in anii 90,niste oameni de bine,au facut cee ce vrem sa facem noi azi.adica au incrucisat niste seminte aduse din olanda de un tip care se pricepea la ceea ce vrem sa ne pricepem si noi azi,cu canepa industriala.asta s-a intamplat vreme de cativa ani,pana am crescut si yo mai mare si am intrat in astfel de anturaje,aviz amatorilor.hahaha.dar deja sunt vreo 12-13 ani de atunci,deci e pozibil ca genetica sa se fi alterat si mai bine.
vreau sa spun ca am fumat canepa asta,yo i-as zice romaneasca,si am fumat pana anul trecut de pe un loc retras,pe care il stiam vreo 4 persoane,dintre care 3 nu mai fumeaza de multi ani,au devenit romani cu acte in regula.hahahaha.problema e ca anul asta,vre-un fermier local,a distrus locul,pe care l-a arat.
concluzia:s-ar putea sa mai fie cate o planta doua in zona asta,de care vorbeam,dar majoritatea spoturilor care erau candva,cu plante fumabile,nu mai sunt.
pot sa va zic nu se compara high-ul de la canepa cu cel de la cannabis.este cu totul altcea,mi se parea asa,trippy cumva,poate au mai fumat si altii,sa ne impartaseasca din experiente.:joint:
 

high4free

Member
eu fumam pana acum vreo 4 ani o canepa gasita langa Ploiesti.Am gasit la un moment dat un purple pheno care dintr-un pai mai tapanus punea in cap 3-4 oameni.Pe ala l-am incrucisat cu o alta planta pe care am gasit-o si care era destul de ok, si am facut o sensimilla care nu a crescut in cele mai ok conditii(lipsa de apa) dar a facut niste mugurasi micuti, compacti si super potenti.A fost cea mai trippy iarba pe care am fumat-o.Pacat ca am cam pierdut genetica aia, dar mai am ceva genetica romaneasca destul de ok pe care vreau s-o incrucisez cu ceva mai potent, ar fi trebuit sa se intample anu asta, da m-au pradat din nou hotii.
Traiasca romaneasca:joint:
 

dubite

Member
Imi pare rau sa fiu Gica Contra dar ce canepa gasita langa Medias am ars eu, a fost placebo weed si nimic mai mult. Ce e amuzant e ca observ ca mai multa lume stie acelasi spot secret....

Landrace-urile noastre sunt foarte scazute in THC dar sunt autoflowering. Sunt mai "potente" decat o planta de Lovrin dar daca esti obisnuit sa fumezi ceva bun, nu are nici un efect (in afara ca tusesti ca un magar).
 

Latest posts

Latest posts

Top