What's new

Haideti sa OVERGROW ROMANIA!

sznake

jarhead
Ma gandeam ca am putea face un lucru tare!:

1. Fiecare dintre noi, care suntem groweri sa crestem in fiecare an cel putin cate o planta plina de seminte, pe care apoi, in fiecare primavara sa le imprastiem in salbaticie, pe campuri, prin locurile in care nu ar fi sanse se fie curatate. Nu doar intr-un singur loc! Ci sa imprastiem prin toata tara, ori de cate ori mergem undeva, sa luam vreo 20-100 de seminte cu noi si sa le imprastiem!!!

2. De fiecare data cand avem bagseed, sa le strangem si sa le aruncam tot asa, in locuri potrivite, prin toata tara, ori de cate ori avem ocazia!


Ganditi-va la cate grow-uri am avut pana acum unii dintre noi, cate seminte am fi putut imprastia prin tara, si avand in vedere potentialul exponential de inmultire al plantei, cate plante salbatice cat de cat fumabile am fi avut!


Nu vreau sa aud negativisme de genul "da, dar plantele in salbaticie, isi pierd calitatile, plus ca vor fi polenizate de rudy, etc.."!

Nu facem asta pentru a avea pe drumuri fenotipuri alese, o facem doar pentru a POPULA tara cu plante ce s-ar putea naturaliza si ar avea cat de cat potential genetic!! O facem pentru a ne putea lauda mai apoi ca avem plante salbatice fumabile! O facem pentru a FACILITA LEGALIZAREA!!! OVERGROW ROMANIA!!!!
 
S

soulles

Sznake nu ma pot abtine de la negativism. Am incercat 2 ani la rand cu growuri low maitenance (aveam de gand sa fac max 3 vizite la care a 3 a sa fie la recolta)Dar toate au fost esecuri.Plantele nu se descurca pe cont propriu asta este ce am invatat eu din asta:wallbash:.
Oricum posturile tale continua sa imi puna zambetul pe buze:smoker:
 

sznake

jarhead
Soulles, man... exista o lege in natura, care se cheama "survival of the fittest".

Tu compari varza cu capra. Una e varza (o leguma) si alta e capra (un animal).

1. Cand cresti 10 plante la outdoor e un lucru.

2. Cand arunci 100 de seminte pe un camp, si din astea cresc 3 plante (da, rata de 3%!), este cu totul altceva! Selectia naturala este mecanismul de supravietuire.

Aaa, ca in zona ta, in 2 ani de zile (cata persistenta!) n-ai reusit, asta e altceva.
Exista o gramada de variabile:
- Nu ai semanat semintele primavara devreme ca sa beneficieze de umezeala si ploi
- A fost un an secetos
- Nu ai semanat semintele toamna (unele seminte au nevoie de "hibernare" ca sa fie stimulate sa incolteasca primavara)
- Ai plantat puieti cu radacini insuficient dezvoltate si apoi nu a mai plouat o luna
- Pur si simplu mediul nu permite o dezvoltare naturala, asta e altceva. Nu poti sa generalizezi la nivelul intregii tari. Unde stau eu, am vazut canepa crescand intr-o crapatura in ciment. Atat de propice este mediul. Oare de ce nu cresc pepenii in Ardeal??
- Nu ai insitat destul de mult (pana si un jucator la Bingo joaca de cel putin 3 ori)
- Nu ai semanat destule seminte
- Soiurile respective nu s-au descurcat in zona ta
- Etc, etc...

Una e sa incerci sa controlezi natura, si alta e sa lasi natura sa isi faca treaba prin selectie naturala iar tu doar sa ai rabdare si sa insisti. Nu e mare lucru sa cresti o singura planta pt seminte in fiecare an si sa semeni semintele alea anul urmator in aprilie, sa zicem. Da, rata de succes e scazuta(!), dar odata ce succesul se contureaza (daca ai rabdare!) o sa se contureze bine de tot!


In general, in viata daca esti cinic esti sortit esecului. Oricat de pesimist ai fi, cateodata diferenta dintre esec si succes este atitudinea! Acceptarea ca exista totusi si o posibilitate de succes..


Capish, maestre?:smoker: Sau mai ai nevoie si de alte explicatii?
 

VanVulpen

Well-known member
Veteran
Romantica idee :D io zic sa cultivam in fata institutiilor statului si sa premiem pa ala cu cel mai indraznet grow cu ceva seminte scumpe ori ceva in genul asta...

tricky1, nu ne contamina "piscina" genetica cu hermies! :noway::laughing:
 

brainDMG

Member
tare ideea.. imi imaginez in afara oameni care pleaca prin excursii (gen munte/mare)
si de pe "drum" se omenesc si ei cu ceva bun ar fi fost tare sa fie si la noi asa..
sa speram ca poate in 20 de ani daca ia amploare "fenomenu" :) vom ajunge sa avem satisfactia aia mult dorita la final..
soulles frate merita incercat adica dc nu? din moment ce nu investesti nimic in seminte?
 
S

soulles

Problema este ca semintele care le punem noi nu is obisnuite cu clima de aicia.
Sansele lor ar creste drastic daca ar fi fost crescute in ro. si outdoor vreo 10 ani.
Cel mai important lucru ar fi pregatirea solului!!!!!(aicia ma refer la pamant cu nutrienti perlita si cristale de polimer)Asa poate ar reusii dar acuma apare problema efortului depus pentru a pregatii atatea gropi.
Oricum am mai vazut postul asta pe engleza si nici acolo nu parea o idee prea buna.
Dar daca am poleniza canepele cu un mascul potent rau de tot nu am ajunge mai departe????
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
semintele noastre SUNT obisnuite cu clime aici. nu sunt singurul care a vazut outdoor de succes in romania si nici nu voi fi ultimul. semintele sunt bune si recoltele sunt ok. doar daca cineva planteaza o sativa nu va vedea nici umbra de recolta...dar pana acum probabil crezi ca ai vazut doar minciuni postate de contaranii tai...
low maintenance...e un concept bun dar trebuie folosit impreuna cu altul si mai important: pregatirea locului - adica: sapat, adus pamant, nutrienti, lasat in pace o vreme sa se obisnuiasca animalele din zona cu noutatea si ca ploile sa ude tot pt ca pamantul sa aiba umezeala...si abea apoi plantezi.
sa plantezi seminte pur si simplu am incercat si eu si nu am avut succes din mai multe motive. unul este din cauza ca am facuto dupa ce ploile se oprisera si altul pt ca pasarile din zona ma urmareau si apoi dezgropau semintele...papa bun.
oricat de amuzant ar parea asta se mai intampla. dar exista o solutie: seed bombs sau seed balls. sunt practic seminte invelite in argila cu foarte putin ingrasamant uneori. e usor sa le transportezi, se arunca usor si sunt protejate pana cand vine ploaia, apoi au tot ce le trebuie...
 
S

soulles

Gantz eu nu stiu ce ai inteles tu acolo dar eu vorbeam de ideea lui sznake de a pune seminte in pamant si lasate acolo fara a le mai face ceva.Am zis doar ca daca un soi a fost crescut ani la rand in ro si tot luate seminte de pe el,acel soi ar avea mult mai multe sanse fata de unu luat de pe net sau grow shop.
Si daca locul ese preparat si mai bine gropi etc etc ar creste iarasi sansele de supravietuire.
 

sznake

jarhead
..dar pana acum probabil crezi ca ai vazut doar minciuni postate de contaranii tai...
GantZ, man, esti ok? Hai sa vb civilizat si sa lasam jignirile la o parte. Care e treaba, cine te-a suparat, pe cine numesti tu taran?

Anyways, sa trecem peste asta. Clar, sunt de acord cu orice metoda, fie ea seminte in argila, fie polenizarea canepii cu masculi potenti, fie aruncarea de cantitati mari de seminte de soiuri de outdoor f putin pretentioase (Afghani de ex). Soiurile afghane cresc salbatice in Afghanistan si solul de acolo e mult mai putin bun decat la noi. Practic plantele alea cresc in desert acolo!

Ideea e doar ca fiecare sa faca ceva catusi de putin si cum crede de cuviinta.
Parerea mea e ca pe termen lung vor fi rezultate daca insistam.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Tare m-ar interesa cum pot face seed bombs. As avea cativa saculeti de seminte disponibili pentru asa ceva.
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
iei totul prea in serios sznake...e doar una din multe expresii. nu trebuie neaparat perceputa ca fiind negativa.

totusi o asemenea metoda agresiva cum e plantarea in masa nu prea vad cum ar produce rezultatul scontat. este o forma de vandalism si media va transa o asemenea initiativa...mai ales ca nimeni nu va sti de ce o facem.
daca este sa o asemanam cu ceva ilegal care a luat amploare pt ca toata lumea face asta, putem sa o asemanam cu aruncarea ilegala de deseuri de constructie sau deseuri menajere. La fel de comun a ajuns si furatul. totusi nici una dintre aceste obiceiuri nu sunt legale...si din bune motive: poluarea si oamenii tind sa tina la lucrurile lor si nu au niciodata destul incat sa nu le pese de lucrurile lor.
sunt pentru aceasta plantare in masa nu doar ca sa pot gasi pe orice drum ceva extrem de bun si de potent de fumat fara sa fie nevoie sa lucrez an de an la plantare si crestere, ci si pentru ca....pentru ca... nu, doar pt asta.... si tot ma tem ca va fi ilegal. inca nu s-a acceptat in totalitate de partile care conteaza, faptul ca marioara poate face mai mult bine decat rau. momentan noi ca popor nu avem puterea necesara, pregatirea si nici mentalitatea pt a putea cu totii sa ridicam indexul catre statele politienesti ale americii cu razboiul lor antidrog. poate cand acea tara va accepta dovezile reale ale beneficiilor mariei, lucrurile se vor schimba...in rest ma tem ca nu vad cum.
Academic: majoritatea romanilor au fost invatati intr-un fel si pt ca si fetzele religioase isi vor baga coada, nu vad prea multa acceptare.
Politic: politicienii si fortele care se ocupa de problemele cu marioara sunt ok ca ea e ilegala. Asa brigada antidrog isi obtine fonduri si salarii grase, asa politicienii isi obtin bani pt legile facute pt a salva copii inocenti si alte elemente de acest gen.
Medical: Cam batrani medicii al caror cuvant conteaza...si nu prea au ei chef sa isi schimbe parerea...oricum ei stiu "mai bine"
Social: e cool intre tine si prietenii tai...dar nu toata lumea vede la fel si pt ca ei cred ca "stiu mai bine" pt ca asa au fost educati...nu va fi cool deloc pt ei.

in plus ce propui tu...pe langa ca suna a terorism agricol ar putea avea ca efect transformarea ajutata a mariei in specie invaziva...si cu ocazia asta poate multe plante native vor disparea, nu doar pt ca marioara va face umbra si celelalte plante vor muri fara sa faca seminte ci si datorita actiunilor fortelor care vor fi puse in miscare pt a opri aceasta amenintare agrara.

dar pana la urma...de ce nu?
 

sznake

jarhead
Man, chill out. Exagerezi. Deja o duci in niste balarii extreme. Ce treaba au fetzele religioasse? :) Ce treaba au autoritatile? :) Daca ar fi avut pana acum, ar fi facut ceva in legatura cu canepa invaziva care exista deja.

Singura diferenta care va fi daca va avea succes planul meu este ca plantele de pe marginea drumului, alea la care am facut eu poze, vor avea ceva continut de THC. In rest impactul asupra mediului va fi acelasi. Sa nu mai spun ca este si unul pozitiv de altfel.

Am contra-argument la majoritatea lucururilor spuse de tine, dar chiar nu am chef sa fac acest efort acum.

Ideea e simpla: faci asta daca vrei, daca nu atunci nu! Dar daca nu vrei sa te implici, te rog fa-mi o favoare mica, nu-ti cer mult: ignora acest thread.
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
O facem pentru a FACILITA LEGALIZAREA!!! OVERGROW ROMANIA!!!!

ce treaba au autoritatile cu legalizarea?
poate ca nu ma pricep la politica...dar huh?

am mentionat autoritatile si fetele bisericesti pt un singur motiv: perceptia publicului. Noi facem totul, umplem tara de marie potenta si buna pana cand si laptele care vine la carton va fi plin de thc (si l-as cumpara la baxuri), dar ca in orice campanie, publicitatea negativa dauneaza. Tehnica publicitara: pui "experti" sau oameni de care altii asculta sa spuna ca X produs este foarte bun (gen expertii germani despre masini). La noi se intampla cu oameni ascultati indoctrinati altfel.

Te superi aiurea si te duci urat in extrema. Esti om inteligent si bine pregatit, nu neg asta...dar poate imi explici cum ajungem la legalizare intr-o tara plina ochi cu maria si cu oameni invatati ca este: rea, ilegala, iarba diavolului, daunatoare...etc...etc...

eu acel proces vreau sa il inteleg. cum ajungem la legalizare dupa ce umplem campurile cu marie?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
inainte sa para ca ma bag in discutiile voastre.. pot afla si eu de care argila, de unde si cum fac pentru a pregati semintele? mersi! :wave:
 

sznake

jarhead
Inca nu m-am suparat man. Dar motivul pentru care nu ne intelegem este ca vedem lucrurile la proportii total diferite. De unde si pana unde o sa fie laptele plin de thc :)? Tu nu te auzi ce spui? Pai ce, in India sau in Afghanistan laptele e plin de thc? Poate ca laptele de la vaca lui Abdul care creste marie in spatele casei si o hraneste numai cu marie. Dar laptele industrial nu are cum se sa contamineze in proportii semnificative cu thc.

Ce ti-ai inchipuit ca asa de mult succes o sa avem cu planul asta, ca peste tot, pe toate terenurile agricole o sa creasca numai marie? Precum am spus, singura diferenta o sa fie continutul de THC al plantelor salbatice care o sa existe pe ici pe colo, nu cu mult mai multe decat exista deja in prezent.

Dupa logica asta n-ar trebui nici acum sa bem lapte de la cutie, pentru ca e contaminat cu plumb si mercur. Dap, rudy-urile contin plumb si mercur.


..eu acel proces vreau sa il inteleg. cum ajungem la legalizare dupa ce umplem campurile cu marie?
In felul urmator: plantele fumabile, devenind parte a peisajului familiar, mult mai multa lume o sa aiba acces la ele, o sa le incerce, o sa vada care e treaba si o sa castigam mai multi oameni de partea noastra! Sa nu mai spun, ca turistii vor fi interesati sa vina in Romania, sa vada si sa incerce si ei marie care creste libera in "the land of choice" :). Asta e ideea. Ce asa de greu de inteles?
 

VanVulpen

Well-known member
Veteran
nu cred ca se va legaliza nimic in Romania, perceptia e una extrem de negativa, mai toti cei trecuti de 40 de ani au opinii ferme in privinta asta... paradoxal totusi cannabis-ul nu-i atat de "vanat" ca in Vest si ne putem bucura de out relativ fara prea mari griji, nu cred sa se faca pe la noi fotografii aeriene, verificari la factura de curent ori alte asemenea nazbatii... io zic ca date fiind alternativele posibile in RO ar fi bine sa mentinem situatia asa cum e acuma :2cents:
altfel, ganditi-va ca suntem o natie de crestini practicanti ai uneia dintre cele mai obscure biserici din Europa, nu vreau sa supar pe nimeni dar va mai amintiti de Tanacu? multi romani traiesc la nivelul asta de inapoiere mintala lucrul ce ne indeparteaza de vestici cu vreo suta de ani in urma. Biserica este fireste un formator de opinie la noi nu poti s-o ignori pur si simplu, si desi nu am stiinta de vreo declaratie oficiala a BOR-ului in privinta asta stim cu totii ce gandesc "bunii" crestini despre iarba dracului :yoinks:
btw, n-ar fi mai bine daca ne-am coordona cat de cat eforturile si am viza o tinta anume... cimitirele sunt destul de anonime, sunt pline de "nutrienti" si ne-am putea verifica impactul asupra societatii ca groweri :D

later edit: pe de alta parte nimanui nu-i iar place sa ne umplem de polen de la toate grow-urile astea anonime :2cents:

altfel nu cred ca are nimeni pe aicea puterea de a "altera" gena rudy din RO, adica hai sa fim seriosi, noi cu cateva seminte ne batem contra a un miliard de ruderalisi si o sa devenim stire de senzatie :laughing: ca am "potentat" canepa... in plus exista ceva lege implacabila a latitudinii care spune ca populatiile care se adapteaza de-a lungul a cateva generatii la soarele nostru isi pierd in mod necesar din potenta... teoretic tot ceea ce se salbaticeste ar avea tendinta de a se apropia de pattern-ul rudy
 

sznake

jarhead
Eu vad lucrurile in felul urmator: putem crea niste populatii locale, relativ izolate, in diferite regiuni ale tarii (asa cum ar fi pretinsa populatie de canepa fumabila din Vama Veche, de ex..)

Gena rudy provine din canepa industriala! De asta este slaba. Daca genele salbatice ar avea origini afgane de ex, ar fi o cu totul alta poveste.

Legea cu latitudinea nu e sacrosancta. Olandezii au stabilizat soiuri potente la outdorul lor. De ce n-am putea noi, mai ales ca stam muuuuuult mai bine la capitoul clima. Binenteles, ei au facut-o prin selectie artificiala si breeding. Dar cred ca la noi exista potentialul unei selectii naturale, dat fiind clima.

Si inca o chestie, care cred ca nu se face inteleasa: Eu nu vb de un proiect de cativa ani.. in 5 ani, gata, creem aceste populatii salbatice. Eu vorbesc de un efort de pe urma caruia noi s-ar putea sa nici nu apucam sa beneficiem. Eu vorbesc de zeci de ani.. Tot ce putem noi face e sa initiem asa ceva si sa persistam. Cu siguranta o sa faca o diferenta pe termen lung.

Lol, cimitire pline de nutrienti :D.
 

Latest posts

Latest posts

Top