What's new

Φούντες εξωτερικής καλλιέργειας

scourouhi

Member
Χαιρετώ τους συντρόφους αγρότες !
Έλειπα και επέστρεψα από την Κρήτη . Δύο βδομάδες χωρίς ίντερνετ και τιβί . Ευτυχώς είχα μαστούρα και πέρασα ζάχαρη ψιλή .
Κάτι φυτάκια που είχα ,τα άφησα στο παρτέρι ανάμεσα στα φυτά και τα πότιζε ο γιος όταν το θυμότανε , να δω τι θα τα κάνω ...
Χαίρομαι που τα φυτά σας πηγαίνουν σφαιράτα , καλή τύχη σε όλους .
 

bathory

Member
μην κανεις υπολογισμους φιλε μου απο τωρα τι θα παρεις,πολυς χρονος ακομη μεχρι την συγκομιδη!!800g απο καθε σου φυτο πολυ ουτοπικο!!!!παντως με λιγο προσοχη καλα θα πας,και για πρωτη καλλιεργεια εισαι φινα!!για μενα με μισο κιλο και συρμα θα εισαι μια χαρα!!
 

Papastroumf

Member
Οκ παιδια απλα ετσι σαν προβλεψη. Να δουμε και το αποτελεσμα με βαση αυτα που περιμεναμε. Σημερα το βραδυ θα γινει ενα ποτισμα,εγινε ενα χθες πρωι. Παλι καλα που υπαρχουν και οι κολλητοι!!!Τωρα θα ποτιστουν 10 Αυγουστου.Παλι καλα αποτι μαθαινω βοηθαει και ο καιρος :) .Αντε να δουμε πως θα ειναι οταν γυρισω,ελπιζω καλα αλλα πιστευω λιγο πεσμενες.
 

Papastroumf

Member
Σημερα ποτιστηκαν με 9 λιτρα το καθε φυτο.Η σατιβιαρα ειχε λιγα μουτρα που δεν την ταιζαμε πολυ.Αυτο που ανθισε φουσκωσε και αλλο και δεν επεσε σχεδον καθολου και το 2ο ελαχιστα. Εχουν μεγαλωσει αρκετα. Μεθαυριο θα ανεβασω φωτογραφιες να δειτε πως ειναι και θα ξεκινησω μια πατεντα θερμοκηπιο για τις βροχες που εμπροκειτο να ερθουνε κατα τον Σεπτεμβρη και υστερα.
 

Papastroumf

Member
Για σας παιδιά. Επιστρέψαμε σήμερα στα πάτρια εδάφη! Πότισα κανονικά με 6 λίτρα το καθένα + λίπασμα. Στο χωριό των μουσών μου γίνεται χαμός.Οι κυρίες μεγαλώνουν και φουσκώνουν.Η σατίβα μας έχει φτάσει πλέον τα 2 μέτρα ίσως και λίγο παραπάνω.Το 1ο που ξεκίνησε να ανθίζει έχει φουσκώσει αρκετά και το χιόνι κάνει αισθητό την παρουσία του.Το 2ο που ήταν σε στάδιο προ-άνθισης έχει ήδη μπει στην άνθιση του και ξεκίνησαν να σχηματίζονται οι παπάδες.Γενικά κυλάνε καλά όλα.Πάρτε και λίγο υλικό να δείτε.
20150813_101007.jpg 20150813_100955.jpg 20150813_100946.jpg 20150813_100921.jpg 20150813_100900.jpg
 

bathory

Member
μια χαρα πανε και ακομη δεν ειδες τιποτα!!σε κανα μηνα θα αρχισουν τα τρεμοκαυλα.....!!!!καλα το πας,το νου σου αν δεις κανα σκουλικι να σε σερνεται πανω τους,ηδη ξεπαρωσαν εδω στα βορεια!αλλα για ολα υπαρχει λυση!!!!
 

Papastroumf

Member
Bathory ευχαριστώ πολύ μαν,να κοιτάω μπας και βρω κανα εισβολέα. Ήδη έχω καυλώσει! :) :joint:
 

Papastroumf

Member
Καλησπέρα σας παιδιά! Σήμερα πήγα να ποτίσω τα κορίτσια και όλα εκτός από αυτό που ανθίζει,και ιδιαίτερα η σατίβα,εδώ και καιρό ήταν πεσμένα,οπότε κατάλαβα οτι οι ανάγκες τους σε νερό αυξήθηκαν αρκετά.Αφού ρίχνω την κανονική ποσότητα (6 λίτρα) στο καθένα,πάω να γεμίσω άλλη μία εξάδα.Γυρνάω μετά από κάνα τέταρτο και τα βλέπω να έχουν τεντώσει.Μέσα σε ένα τέταρτο είχαν σηκωθεί.Παρεξενεύτηκα πολύ.Οπότε 9 λίτρα πότισμα από εδώ και στο εξής. Φωτογραφίες από Δευτέρα!
 

Papastroumf

Member
Καλήμερα μάγκες !!! Καθημερινό πότισμα με 9 λίτρα (πλέον) το κάθε φυτό.Η κυρία σατιβιάρια έχει ψηλώσει και δεν λέει να σταματήσει.Το κιτρίνισμα των fan leaves σταμάτησε και στα 3 φυτά.Οι παπάδες στο 1ο φουσκώνουν και μυρίζουν "¨παράδεισο".Του 2ου οι παπάδες πήραν σχήμα και άρχισαν να εμφανίζονται οι άσπρες τριχούλες που τον αποτελούν.Όλα καλά και σήμερα,κανένα ίχνος underwatering.Βρήκαμε μάλλον την ελάχιστη απαιτούμενη ποσότητα.Φωτογραφίες την Δευτέρα. Υπομονή... μέχρι τότε βίβες!!! :D :joint:
 

Papastroumf

Member
Καλησπέρα σε όλους.Πότισμα έγινε σήμερα με 10,5 λίτρα. Οι κούκλες πάνε σφαίρα.Όπως θα δείτε και από τις φωτογραφίες η σατιβα ξεκινάει να ανθίζει. (Δεν είναι ιδέα μου έτσι ? ).Τα φυτά δεν ήταν καθόλου πεσμένα οπότε συνεχίζουμε!
3e3c97a3b7e60013fea7e3c538b417083497e46d70ea3e6452ed543332815113.jpg 83f6a8fe9ea1ee4858f72fe494914d70f390c9f507f4cc00fb28dc46e791b948.jpg 0836ffbc24f8dd33c275225a10e74090647b756a3c5f3afe381c19d3a49deb08.jpg 21898bf3e805d44158ac63d8e79056cd56c5662076922b26f54e92d9b6595cc1.jpg be0e680a1333d37d5f10cbd6604cc5d03b2b859f89516ebed4a79c6b97b0b178.jpg
 

bazz

Member
Μια χαρά πάνε!!! Ξεκινά να σκέφτεσαι κατι για να στηρίξεις τα κλαδιά... Ισως εχεις προβλημα αργοτερα με καμια βροχη ή κανεναν αέρα... Κρίμα ειναι!! Καλη συνέχεια
 

Papastroumf

Member
Μια χαρά πάνε!!! Ξεκινά να σκέφτεσαι κατι για να στηρίξεις τα κλαδιά... Ισως εχεις προβλημα αργοτερα με καμια βροχη ή κανεναν αέρα... Κρίμα ειναι!! Καλη συνέχεια

Θα μπουνε καλαμια φιλε μου βαζζ,το θεμα ειναι οτι σκεφτομαι πως θα τα βαλω.
 

soulis10

Member
Καλημερα μαγκα μου,μουναρα η σατιβιαρα,ξεχωριζει σε ολα.και τα αλλα ομως δεν πανε πισω ετςι?και εγω καλαμια θα σου ελεγα αλλα τωρα μου ηρθε ενα αλλο,ΠΛΕΓΜΑ.Με (ματι)διαμετρος 5χ10.ποντους εννοω.το βαζεις και ξενοιαζεις.ετσι πιστευω.παντως για 1ο γκροου γαμας!!!συνεχισε ετσι!!!
 

Papastroumf

Member
Καλημερα μαγκα μου,μουναρα η σατιβιαρα,ξεχωριζει σε ολα.και τα αλλα ομως δεν πανε πισω ετςι?και εγω καλαμια θα σου ελεγα αλλα τωρα μου ηρθε ενα αλλο,ΠΛΕΓΜΑ.Με (ματι)διαμετρος 5χ10.ποντους εννοω.το βαζεις και ξενοιαζεις.ετσι πιστευω.παντως για 1ο γκροου γαμας!!!συνεχισε ετσι!!!

Γκαυλα ειναι οντως! Φιλε βλεπω τους παπαδες και ζαλιζομαι. Οι μυρωδιες ειναι αλλο πραγμα. Τωρα ρε φιλε πιστευω οτι το δυχτι δεν θα δωσει την απαιτουμενη στιριξη. Ευχαριστω πολυ για την υποστηριξη.
 

Papastroumf

Member
Λοιπόν παίδες έχουμε και λέμε.Το πότισμα είναι πλέον 10,5 λίτρα το πρωί-μεσημέρι και άλλα 3 λίτρα το βράδυ μέρα παρά μέρα.Πλέον επίσημα και τα 3 είναι στο στάδιο της ανθοφορίας.Το 1ο έχει φουσκώσει πολύ και έχει μία πολύ ιδιαίτερη μυρωδιά,κάπως απαλή και διακριτική.Το 2ο έχει σχηματίσει τους παπάδες και τώρα αρχίζει να τους φουσκώνει.Επίσης είναι λίγο πιο κοντό από το 1ο αλλά έχει 7 μεγάλες κόλλες ενώ το 1ο έχει 6.Και μας μένει η κυρία σατίβα η οποία είναι γύρω στα 2.10μ και μυρίζει λεμόνι και είναι και γαμώ.Η στήριξη στο 3ο έγινε όπως μου προτείνατε.Έτυχε σήμερα που πήγα να τα βάλλω να έχει πολύ αέρα.Μόνο το 3ο κουνιόταν,τα άλλα 2 δεν έγερναν καθόλου.Οπότε καλάμια μπήκαν μόνο στο 3ο.Δείτε και φωτογραφίες γιατί μία φωτογραφία ισούται με χίλιες λέξεις.

Υ.Γ Ας δώσουμε νούμερα στα φυτά για να μην μιλάμε με λέξεις. 1ο είναι το φυτό που άρχισε να ανθίζει 1ο. Αντίστοιχα 2ο είναι αυτό που άρχισε να ανθίζει πριν λίγο καιρό και 3ο η σατίβα.

20150820_112736.jpg 20150820_112849.jpg 20150820_112755.jpg 20150820_112801.jpg 20150820_112921.jpg
 

bathory

Member
και ακομη δεν ειδες τιποτα!!!!μια χαρα τα φυτα σου,ανεβασε και καμια κοντινη να δουμε τον κορμο τους.σιγα σιγα μονο προσεχε τις επισκεψεις σου κατα κει,σε λιγο θα ξανοιχτουν οι καριολιδες οι κυνηγοι και κανουν μεγαλες ζημιες!!!!!
 

Papastroumf

Member
και ακομη δεν ειδες τιποτα!!!!μια χαρα τα φυτα σου,ανεβασε και καμια κοντινη να δουμε τον κορμο τους.σιγα σιγα μονο προσεχε τις επισκεψεις σου κατα κει,σε λιγο θα ξανοιχτουν οι καριολιδες οι κυνηγοι και κανουν μεγαλες ζημιες!!!!!

@bathory θα ανεβασω συντομα. Αναφερεσαι στους μπατσους οι στους κλεφτες?
 
Τέλη Σεπτεμβρίου με αρχές Οκτωβρίου βγαίνουν οι αστυνόμοι αλλά σε περιβόητες περιοχές (δες Καλαμάτα και Κρήτη), τώρα άμα είσαι σε μικρή περιοχή έξω από πόλη ή γενικά όχι τόσο διάσημες περιοχές μόνο κανονικούς κυνηγούς έχεις να φοβάσαι... που είναι νομίζω απίθανο κοντά σε κατοικημένες περιοχές να κυνηγάνε...
 
ωραία πράματα βλέπω ,εύγε!
Τη βαρέλα πως θα την έβαφες παραλλαγή δεν θα ταν κόπος, εξάλλου, θα πρέπει να έχει πέσει πολύ κουβάλημα από όσο μπορώ να συμπεράνω...
 

Papastroumf

Member
Ε τώρα δεν νομίζω να μας την πέσουν,είμαστε ήσυχα γενικά εδώ ψηλά.
@agios antonios ευχαριστούμε πολύ φίλε μου,μάλλον μας νιώθεις για να το λες αυτό. peace μάγκες :) :joint:
 
Top