What's new

Φούντες εξωτερικής καλλιέργειας

Papastroumf

Member
Μακάρι λοιπόν να έχει γύρω στους 30 βαθμούς.Ελπίζω η τύχη του πρωτάρη να λειτουργήσει αλλιώς πάνε τσάμπα οι κόποι μας.Όντως δεν το πρόσεξα οτι τα fan leaves ήταν τα κιτρινιάρικα.Σήμερα έκοψα 2 μεγάλα fan leaves από αυτό που έχει ήδη ξεκινήσει να παπαδιάζει. Το μήνυμα σου το είδα τώρα,το πότισμα όμως γίνεται 8:30.Η αναλογία με την οποία έπαιξα ήταν μία κοφτή κουταλιά (κουταλάκι του γλυκού) ανά 1,5 λίτρο νερό. Παρήγγειλα ζυγαριά με ακρίβεια 0.1. Θα μου χρειαστεί σωστά? Επίσης μια άλλη απορία.Σήμερα είναι Σάββατο και πότισα με λίπασμα,και αύριο είναι μέρα μελάσας. Πειράζει που οι μέρες είναι συνεχόμενες και δεν έχουν μέρα κενό μόνο με νερό?Όσο παράξενο και να φαίνεται το αρσενικό είναι ακόμα ζωντανό.Δηλαδή απλά του σπάσαμε τον κορμό χωρίς να τον κόψουμε και αυτό τρέφεται από τα κάτω φύλλα του,χωρίς νερό εδώ και 2 βδομάδες.Δηλαδή σαπίζει απο κάτω προς τα πάνω αλλά στην κορυφή είναι ζωντανό καταπράσινο και κοιτάει τον ήλιο.Αλλά τα @@ του δεν μεγάλωσαν.

Υ.Γ Αυτό που έχει ξεκινήσει ανθοφορία ξαφνικά έχει αρχίσει να μυρίζει πολύ ωραία το άτιμο :joint:
 

orfeas

Active member
Veteran
Η δοσολογία που λίπανες είναι περίπου αυτή που σου είπα, μια κουταλιά (της σούπας) σε 5 λτ.
Ζυγαριά για έξω δε χρειάστηκα ποτέ! Στα υγρά λιπάσματα μεταχειρίζομαι σύριγγα...

Όσο για το πότισμα, τι κόλπα είναι αυτά μια μέρα λίπασμα και την επόμενη μελάσα; Γιατί δε τα βάζεις όλα μαζί; Επίσης το καθημερινό πότισμα μπορεί και να μη κάνει τόσο καλό όσο νομίζεις...ένα ελαφρύ στέγνωμα είναι απαραίτητο για να ανασαίνει το χώμα...κάνε και κάνα ελαφρύ σκαλισματάκι 5-6 εκ. βάθος να πάρουν λίγο αέρα οι ρίζες...

Για το σερνικό που λες, δεν τρώει από τα φύλλα, αλλά από τη φλούδα του κορμού που απόμεινε...

:tiphat:Ορφεύς
 

bathory

Member
σοστος ο Ορφευς,αστα και λιγο να διψανε δεν κανει κακο.αν τα σκαλιζεις που και που πριν ποτισεις οτι καλυτερο!!
 

Papastroumf

Member
Ωραία λοιπόν άκυρη η παραγγελία.Έτσι και αλλιώς χρήματα για ξόδεμα δεν έχουμε!Δεν είναι κόλπα Ορφέα απλά έτυχε,άλλωστε 1ο πότισμα με λίπασμα έγινε σήμερα και με μελάσα 1 επίσης την προηγούμενη Κυριακή.Άρα αν είναι θα ποτίζω μέρα παρά μέρα. Αρκεί όμως η ποσότητα νερού που τους δίνω για 2 μέρες?Αν αρκεί εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα,λιγότερος κόπος,λιγότερη κάρτα.Συνοψίζοντας θα σκαλίζω λίγο το χώμα πριν ποτίσω και θα ποτίζω μέρα παρά μέρα και μελάσα και λίπασμα μαζί 1 φορά την εβδομάδα.Μάλιστα κύριοι,χάρηκα πολύ και good luck και στα δικά σας. Ορφέα ελπίζω αυτήν την φορά το γκρόου σου να μην έχει τίποτα απρόοπτο και όλα να πάνε καλά,bathory και scourohi επίσης!!! βίβες αγόρια. :biggrin: :joint:
 

Papastroumf

Member
Που λέτε παιδιά χθες το βραδάκι είχαμε μία απρόοπτη βροχούλα.Τίποτα το σοβαρό.Ίσα ίσα πιστεύω καλό είναι που και που να ρίχνει καμία,είχα ποτίσει και εγώ το πρωί οπότε λέω σήμερα τίποτα.Έριξα μόνο 1,5 λίτρο μελασόνερο στο κάθε φυτό. Τα κιτρινίσματα στα φαν λιβς συνεχίζονται οπότε δεν νομίζω να είναι θέμα φαγητού. Ορίστε και μερικές φωτογραφίες.Στην 1η φωτογραφία η άλλη κυρία κρύβεται.Την κόβω λίγο ντροπαλή αν και έχει σηκώσει κεφάλι τελευταία. :biggrin: :laughing:

20150726_105158.jpg 20150726_105248.jpg 20150726_105327.jpg 20150726_105234.jpg 20150726_105257.jpg
 

Papastroumf

Member
Όπως σας είχα πει στις 25 του μήνα ψιλόβρεχε.Εννοείτε πως το πρωινό εκείνης της μέρας τα είχα ποτίσει,οπότε στις 26 που πήγα ήταν κομπλέ αλλά εγώ έριξα 1,5 λίτρο μελασόνερο. Στις 27 έριξε καλή βροχή κανα 3ωρο. Οπότε λέω στις 27 δεν θα πάω γιατί ποτιστήκανε μια χαρά και πάω σήμερα και η σατιβιάρα ήταν λιγάκι πεσμένη,διψούσε η άτιμη,δηλαδή τόσο πολύ νερό πίνει?Τα άλλα ήταν μια χαρά.Τα χιόνια ξεκίνησαν να πέφτουνε στο μικρό μας χωριουδάκι. Τα παπαδάκια φουσκώνουνε.Αύριο φεύγω Σαμοθράκη και γυρνάω Κυριακή.Τα φυτά ποτίστηκαν με 7,5 λίτρα,σκαλίστηκε όπως μου είπατε, το καθένα και θα ποτιστούν από φίλο την Πέμπτη και το Σάββατο όπως του είπα με 6 λίτρα το καθένα.Ελπίζω να αρκούν.Φωτογραφίες ξέχασα να βγάλω,αλλά θα βγάλω Κυριακή ή Δευτέρα. Μέχρι τότε,καλη συνέχεια σε όλους και βίβες :) :joint:

Υ.Γ Το πριονίδι έγινε ένα πράγμα σαν κόντρα πλακέ ξύλο. Συμπιέστηκε και δεν έσπαγε το άτιμο,αλλά το κατάφερα.
 

b3n

Member
μην αγχωνεσαι ολα καλα θα πανε! αυτα ειναι, Σαμοθρακη φορ εβερ !!!
 

Papastroumf

Member
μην αγχωνεσαι ολα καλα θα πανε! αυτα ειναι, Σαμοθρακη φορ εβερ !!!

χαχασχα τώρα δεν ανγχώνομαι,τελικά φεύγω παρασκευή και γυρνάω Δευτέρα.Ευχαριστώ πολύ
 

Papastroumf

Member
Για σας παιδιά,τα πράγματα κυλάνε πολύ καλά και ομαλά.Βέβαια το μόνο που με προβληματίζει είναι τα κίτρινα φύλλα,καταλαβαίνω οτι είναι φυσιολογικό αλλά αλλιώς είναι να βλέπεις το grow κάποιου και να του το λες και αλλιώς το δικό σου,πάντα θα έχεις τους ενδοιασμούς σου.Ας μην τα πολυλογώ πότισμα με λίπασμα,γιατί Κυριακή θα λείπω, (1 κοφτή κουταλιά του γλυκού ανά 1,5 λίτρο) και φαίνεται να το απολαμβάνουν πολύ τούτο το φαγάκι. Τελικά η σατιβιάρα μας έχει πάρει αέρα και δεν σταματάει να ψηλώνει,μόλις πέρασε σε ύψος την ψηλότερη αλλά ακόμη είναι στην ανάπτυξη οπότε θα την φάει λάχανο. Βίβες :biggrin: :joint:

Υ.Γ Κρίμα που δεν μπορείτε να δείτε την πραγματική ανάλυση. :/


20150729_095758.jpg 20150729_095843.jpg 20150729_095827.jpg 20150729_095851.jpg 20150729_095900.jpg
 

Papastroumf

Member
μπράβο πάπα
το απολαμβάνουν τα φυτά :yes:

Ευχαριστώ Crow! γουστάρουν και δεν τον κρύβουν. Άντε και στα δικά σου απο Σεπτέμβρη όπως είπες!!! :biggrin: :joint: Βίβες
 

Papastroumf

Member
Σήμερα το πρωί έγινε το πρωινό πότισμα με 9 λίτρα στο κάθε φυτό διότι δεν θα ποτιστούν αύριο αλλά Κυριακή πρωί και μετά μάλλον Δευτέρα απόγευμα.Ολα μια χαρά,τουλάχιστον έτσι νομίζω.Τώρα φύγαμε για Σαμοθράκη!!! Βίβες από κει παιδιά.
 

Papastroumf

Member
Το Σάββατο 1 Αυγούστου είχε βροχούλα.Την Κυριακή ποτίστηκαν κανονικά με 6 λίτρα παρά την βροχή γιατί θα ποτίζονταν και όπως έγινε σήμερα απόγευμα με την ίδια ποσότητα.Τα φυτά πηγαίνουν εξαιρετικά,τα περισσότερα fan leaves έχουν πέσει και τα υπόλοιπα κιτρινίζουν σιγά σιγά.Οι παπάδες φούσκωσαν αρκετά και το 2ο νομίζω ξεκίνησε και αυτό να ανθίζει.Η σατίβα απλά αναπτύσσεται,ίχνος άνθισης ακόμα δεν βρέθηκε.Τα φυτά ήταν ελάχιστα πεσμένα έως καθόλου.Η ανάλυση των φωτογραφιών είναι κάπως άσχημη αλλά είναι βράδυ και μόλις γύρισα από διακοπές και ήμουν πτώμα.Τετάρτη την ξανακάνω για Λευκάδα.Τις κούκλες αναλαμβάνει ένας φίλος.

20150803_204551.jpg 20150803_204601.jpg 20150803_204610.jpg 20150803_204623.jpg 20150803_204640.jpg
 

Papastroumf

Member
Χθες ποτίσαμε απόγευμα και σήμερα πρωί με 3 λίτρα στο καθένα.Οι 2 κυρίες που δεν ξεκίνησαν την άνθιση ακόμα και ήταν ελάχιστα πεσμένες σήμερα τεντώσανε για να τα καλά όπως θα δείτε και στις φωτογραφίες.Όλα τα άλλα καλά.Δείτε και καθαρές φωτογραφίες.
20150804_091544.jpg 20150804_091554.jpg 20150804_091605.jpg 20150804_091616.jpg 20150804_091633.jpg

Υ.Γ Αγνοφαίνεται και το χιονάκι λίγο
 
Σε πολυ καλό δρόμο είσαι, τί ύψος έχουν τώρα παρεμπιπτόντως; κάθε πότε ποτίζεις; έχω καιρό να ξαναμπώ στο thread και έχω απορειες χεχε
Αν όλα πάνε καλά σε βλέπω με 200γρ+ τον Οκτώβριο τυχεροί!
 

Papastroumf

Member
Σε πολυ καλό δρόμο είσαι, τί ύψος έχουν τώρα παρεμπιπτόντως; κάθε πότε ποτίζεις; έχω καιρό να ξαναμπώ στο thread και έχω απορειες χεχε
Αν όλα πάνε καλά σε βλέπω με 200γρ+ τον Οκτώβριο τυχεροί!

Τα υψη ειναι στα 1.80 αυτο που ανθιζει εδω και καιρο,170 το 2ο που θα μπει στην ανθιση και η σατιβα 1.85 και δεινει ακομα.ποτιζω καθε μερα εκτος απο τωρα οπου λογω διακοπων ποτιζει ενας φιλος μερα παρα μερα.η ποσοτητα που αναφερεις ειναι τραγικη θα ελεγα,με φιλικο υφος παντα. Ο φιλος που μου ςδωσε τα σπορια αναφερει οτι με πολυ προσοχη και φροντιδα μπορει να πιασω και 800 στο φυτο
 

orfeas

Active member
Veteran
Καλά σου λέει ο GB! Με φυτά κάτω από δύο μέτρα και 800 γρ. είναι όχι απλά αισιοδοξία αλλά μάλλον αφέλεια θα έλεγα...δηλαδή εγώ πόσα θα πάρω από τη Τζαμαλντελίκα που είναι 2,5 χ 1,5 (ύψος χ φάρδος)...
Απ'την άλλη τα όνειρα δε κοστίζουν τίποτα...λίγη απογοήτευση ίσως...
Άμα πάρεις 800 κι απ' τα τρία να είσαι ικανοποιημένος...

:tiphat:Ορφεύς
 

Papastroumf

Member
Χμμμ με προβληματισατε τωρα λιγο.Δηλαδη 1 κιλο δυσκολα ε???? Δεν πειραζει εγω ειμαι ικανοποιημενος μεχρι εδω,με το αποτελεσμα που βλεπω. Αλλωστε 1ο γκροου ειναι. Ευχαριστω πολυ για την παρατηρηση παιδια.
 
Top