What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Ερωτηση για grow box

LegacyTron

Member
Legacy δλδ αν έχεις 6 panel ποσα προτείνεις για ανάπτυξη και πόσα για ανθοφορία

παρε της ανάπτυξης για την ανάπτυξη και της ανθοφορίας για την ανθοφορία.

ΠΑΖΛ ΦΤΙΑΧΝΕΤΕ ΡΕ 'Η ΧΑΣΙΣΟΔΕΝΤΡΑ ΓΑΜΩ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ. Οι συνδυασμοί δικοί σας. στα λαμπόγυαλα αν κάνεις μεγάλη έκταση βάζεις αναλογία να είναι 2 ΗPS και 1 MH στις 3 λάμπες κατά την ανθοφορία. 'Η αν έχεις μια λάμπα τσιμπάς μια dual spectrum με 30% λευκό μέσα και 70% πορτοκαλί-κόκκινο. Τα LED είναι άλλη κουλτούρα, μην με μπλέκεις με συνδυασμούς. Δεν είναι το τσαντήρι μου.
 
Τα πάνελ απο την αστήρ έχουν διαστάσεις 20x16x5cm...Οπότε κάνε τα κουμάντα σου....ειναι 24 watt(εδώ υπάρχει ερώτηση...είναι καλά;2 που έχω εγώ σαν βοηθητικά που τα έβαλα έκαναν δουλειά)
 

Balinor

Member
Τα πάνελ απο την αστήρ έχουν διαστάσεις 20x16x5cm...Οπότε κάνε τα κουμάντα σου....ειναι 24 watt(εδώ υπάρχει ερώτηση...είναι καλά;2 που έχω εγώ σαν βοηθητικά που τα έβαλα έκαναν δουλειά)

Και τα 4 που εχει να φανταστώ πως είναι 24W απλά το μόνο που αλλάζει είναι ο τρόπος που λειτουργούν. Οσο για το αν είναι καλά εδω μέσα στο forum μόνο θετικά σχόλια βλέπω.. :biggrin:
 
Το θέμα είναι να σε καλύπτουν οι αποδόσεις τους που ειναι αν μή τι άλλο μικρές.Αλλά αν έχεις λεφτα να χαλάσεις ενα λεντ γροου ρουμ θα ήταν η σοφότερη επιλογή
 

Balinor

Member
Για αρχή θα αγοράσω 6 για 4 γλάστρες και μετά θα πάρω 12 για 8 γλάστρες ελπίζω να είμαι κομπλέ και να μην χρειάζεται περισσότερα πάνελ..
 

weedolada

Member
Το θέμα είναι να σε καλύπτουν οι αποδόσεις τους που ειναι αν μή τι άλλο μικρές.Αλλά αν έχεις λεφτα να χαλάσεις ενα λεντ γροου ρουμ θα ήταν η σοφότερη επιλογή

οι απόψεις για τις ποσότητες διίστανται..εγώ με 4 πάνελ από ένα φυτό πήρα 80γρ σούπερ φούντας..αν το σκεφτείς δεν είναι και τόσο μικρή απόδοση..ειδικά για ένα χώρο 60χ60χ60 που το είχα...
 
Last edited:

Vassilis3

Member
Weedolada μονο τα πανελ ειχες? χωρις βοηθητικο φωτισμο εννοω.cfl παραδειγμα.
 

weedolada

Member
Weedolada μονο τα πανελ ειχες? χωρις βοηθητικο φωτισμο εννοω.cfl παραδειγμα.

μόνο τα πάνελ χωρίς εξαερισμό και σε υπόγειο με υγρασία άνω του 70%..φαντάσου ότι ούτε θερμοκρασία δεν μπορούσα να ανεβάσω λόγω του ότι δεν βγάζουν θερμότητα..τα συγκεκριμένα πάνελ (βέβαια δεν έχω δοκιμάσει άλλα διότι από cfl πρώτο grow πήγα κατευθείαν στα λεντ του αστέρα) κάνουν την δουλειά που θέλεις για μικρούς χώρους και αρκετά καλά μάλιστα..τα μόνα μειονεκτήματα για μένα είναι το ότι αν θέλεις να βάλεις αρκετά watt θέλεις χώρο,πολλά πάνελ και τρόπο να μετακινείσαι μέσα στον χώρο που είναι τα λεντ,και τα χρήματα φυσικά που κοστίζουν..κατά τα άλλα έχουν αρκετά συν τα συγκεκριμένα πανελ σε σχέση με πολλά άλλα που κυκλοφορούν στην αγορά..
 

Vassilis3

Member
Και εγω τεσσερα απο αυτα εχω.με εξαερισμο.συγκεκριμενα εχω 3 γενικου φασματος αναμενα απο πανω στα 10 εκατοστα απο το φυτο.αλλα παρατηρησα οτι δεν μεγαλωνει γρηγηρα.δηλαδη ειμαι στην 9η μερα αναπτυξης και εχει βγαλει μονο τα 2 φυλλα.δεν ξερω το φταει.μηπως επειδη η θερμοκρασια ειναι στους 17 βαθμους μονο?
 

ironagxos

Member
gia s vassili....kai go t parathrisa afto eno exo ena special queen kai ena critical me 18/6 gia teleioma 2yterhs bdomadas t ena exei megalh diafora apo t allo sto megethos.....mipos eina deigma atrofikou...;;;
 

Vassilis3

Member
Στη δικη μου περιπτωση μαλλον οχι.δειχνει υγιεστατο.παρατηρησα οτι ειναι θεμα θερμοκρασιας.ειναι στους 17 βαθμους και δεν το βοηθαει.την ανεβασα στους 21 και μεγαλωσε σε 4 ωρες οσο μεγαλωνε πριν σε μια μερα! Του δινω veg φορμουλα σε καθε ποτισμα!
 

ganja3

Member
Και εγω τεσσερα απο αυτα εχω.με εξαερισμο.συγκεκριμενα εχω 3 γενικου φασματος αναμενα απο πανω στα 10 εκατοστα απο το φυτο.αλλα παρατηρησα οτι δεν μεγαλωνει γρηγηρα.δηλαδη ειμαι στην 9η μερα αναπτυξης και εχει βγαλει μονο τα 2 φυλλα.δεν ξερω το φταει.μηπως επειδη η θερμοκρασια ειναι στους 17 βαθμους μονο?
ανέβασε ύψος τα πάνελ . θέλει 30 με 40 εκατοστά όταν είναι μικρό το φυτό .. στα 10 εκατοστά μπορείς να τα αφήσεις στην ανθοφορία . ανέβασε και την θερμοκρασία .
 

ironagxos

Member
Στη δικη μου περιπτωση μαλλον οχι.δειχνει υγιεστατο.παρατηρησα οτι ειναι θεμα θερμοκρασιας.ειναι στους 17 βαθμους και δεν το βοηθαει.την ανεβασα στους 21 και μεγαλωσε σε 4 ωρες οσο μεγαλωνε πριν σε μια μερα! Του δινω veg φορμουλα σε καθε ποτισμα!
tha mporuses n m prtineis afthn thn veg frmula ;;;apla ego ex mono apo ghe thn seira grow micro kai bloom..
 

Vassilis3

Member
Ειναι της bio-canna για αναπτυξη.bio vega λεγεται.βαζω και λιγο βοηθητικο ριζας σε καθε ποτισμα.οσο περναει λιγο ο καιρος θα μειωσω το rizotonic και θα αυξησω το βεγκα. Απο τα υπολοιπα λιπασματα δεν εχω ιδεα για να εκφραςω γνωμη,με το ζορι τα ονοματα..
 
οι απόψεις για τις ποσότητες διίστανται..εγώ με 4 πάνελ από ένα φυτό πήρα 80γρ σούπερ φούντας..αν το σκεφτείς δεν είναι και τόσο μικρή απόδοση..ειδικά για ένα χώρο 60χ60χ60 που το είχα...


Δύσκολο να πιστέψω αδερφέ οτι βγάζεις gram/watt!
Εκτός και αν κάνεις υδροπονία..."Αλλουνού παππά ευαγγέλιο" αυτό...

Εγώ με 500w σαν περαματικό γκροου εβγαλα 85g.
 

ganja3

Member
Δύσκολο να πιστέψω αδερφέ οτι βγάζεις gram/watt!
Εκτός και αν κάνεις υδροπονία..."Αλλουνού παππά ευαγγέλιο" αυτό...

Εγώ με 500w σαν περαματικό γκροου εβγαλα 85g.
έχουν πιάσει το 1,5 αρκετοί πλέον για να αμφισβητήσεις το 1 gram/watt . .
 

Latest posts

Latest posts

Top