What's new

Ερωτηση για grow box

Vassilis3

Member
Καλησπερα σας! Ειμαι ενα νεο κελος και εχω καποιες αποριες σχετικα με το grow box. Εχω ενα ντουλαπι με διαστασεις 80χ30 και 1 μετρο υψος.θελω να βαλω led grow light και εχω αποφασισει να βαλω τα astir. Θελω να βαλω 2 φυτα και οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης. Ποσα πανελ των 24 watt astir να βαλω? επισης θελωνα ρωτησω αντι για τα astir τι αλλα ked μπορω να βαλω? εξαερισμος θα χρειαστει? ευχαριστω εκ των προτερων!
 

LegacyTron

Member
χρόνια πολλά για την ημέρα!

Μπορεί να χωράει και 4 πάνελ, αλλά κατσε να δούμε τι θα πουν και οι υπόλοιποι.

Για άλλα δεν ξέρω να σου πω, γενικά τα αστηρ είναι τα καλύτερα σε σχέση απόδοσης τιμής και πολύ καλά δουλεμένα από μέλη του φόρουμ. Τσέκαρε τα γκρόου τους κ κάνε τους ανάλογους υπολογισμούς!
 

Vassilis3

Member
Καλη χρονια να εχουμε! Ευχαριστω γις τις πληροφοριες.σε διαστασεις χωραει ακριβως 4 πανελ αστιρ.συνολο 96 watt.απο αποδοση και yield θελω να φτασω τα 100 γραμμαρια με 2 φυτα.λεω να βαλω εναν εξαερισμο εισαγωγης και εναν εξαγωγης.ενα φιλτρο ανθρακα και ενα μικρο ανεμιστηρακι.ελπιζω να ειμαι καλυμμενος και να πανε ολα καλα. :) εαν εχετε να προσθεσετε κατι η να με διορθωσετε πειτε μου γιατι ειμαι ετοιμος να ξεκινησω! Ευχαριστω κ παλι!
 

ganja3

Member
μια χαρά είσαι με 96 βατ για τον στόχο σου και μάλλον θα τον ξεπεράσεις
 

Vassilis3

Member
Να ρωτησω μαι κατι αλλο. Ο χωρος μου ειναι αρκετα μικρος.εξαερισμος θα χρειαστει και για την εισαγωγη αερα?
 

Crowmax

Well-known member
Veteran
Εξαερισμό να βγάζει θα βάλεις, εισαγωγή δεν θα χρειαστεί ιδίως με LED και κρύο καιρό. Αργότερα το βλέπεις αν χρειάζεσαι.
 

Vassilis3

Member
Ωραια.οποτε το πλανο εχει παθητικη εισαγωγη αερα.εναν μικρο εξαερισμο που ανακυκλωνει 105 m3/h και ενα φιλτρο ανθρακα.για τυχον διορθωσεις πειτε μου.και κατι ακομα που σημαντικο που δεν μπορεσα να αποφασισω μονος. Να παρω τα astir και για τα δυο σταδια η ξεχωριστα για αναπτυξη και ξεχωριστα για ανθοφορια?
 

Vassilis3

Member
Τελικα εχω αγορασει 3 γενικου φασματος και 1 ανθοφοριας.με πολυ ζορι χωρανε και τα 4 εκει μεσα.ελιζω να παει καλα. ( τα σπορια ακομα ερχονται,εχει 21 μερες απο την παραγγελια)
 

Vassilis3

Member
Αστα φιλε εχει απο τις 29/12 που τα παρηγγειλα.ειχαμε και πολλες αργιες βεβαια αλλα εχουμε 20/01.ανυπομωνω πως και πως να ερθουν αλλα πολυ αργουν.απο greenhouse πηρα jack herer k green o matic. Λεω να εφαρμοσω μεθοδο lst αλλιως δεν τα βλεπω να χωρανε..αλλα κατσε να ερθουν πρωτα...
 

Vassilis3

Member
Ετσι ακουσα για το jack.το δοκιμασες? για πες...τι κεφαλι θα εχω? :) ελαφρυ,βαρυ,χαρουμενο??
 

ironagxos

Member
file :ananeosh ....alla mporo n po symbadize m oti kai an ekanes...kai sygnoros ena bari alla glyko xtyphma sto laimo....
 

Vassilis3

Member
Ετσι μαλιστα :) αντε να δουμε ποσο καιρο ακομα θα κανουν να ερθουν....
 

ironagxos

Member
kalhmeres !!!sthn anamonh e.;tha erthoun man..ego pali m epsises kai psaxnomai n paro 2 anemhsthre m ena filtro anthraka....hthela n rotiso...ginetai n ksekinisologo $$ me ena anemhsthra anakhkloshs kai ena filtro anythraka;;;;;dld aftopou thelo n travaei ths myrodie...;;h 2 anemhsthres thelo vasilis;;
 

Vassilis3

Member
Καλημερα σας! Αντε να δουμε ποτε θα ερθουν.παντως αν κ πρωτο grow,δεν ξανα παιρνω απο εκει.μαλλον την επομενη φορα,καλα να ςιμαστε, θα παρω απο r.q.s. Και βλεπουμε.κοιταξε εμπειρικα δεν ξερω πολλα πραγματα..αλλα το ξεφτιλισα στο διαβασμα πρωτου αρχισω.πιστεβω πως πρεπει να τσεκαρεις θερμοκρασιες- υγρασιες στο χωρο σου.το φιλτρο ειναι απαραιτητο για μυρωδιες και ο ανεμιστηρας για την ενδυναμωση των φυτων.εισαγωγη αερα ειναι αναλογα με το μεγεθος του box σου. Πρεπει να το εξετασεις.αλλα κατσε να ακουσεις κ τη γνωμη κανενος αλλου για σιγουρα :)
 

ironagxos

Member
:tiphat:
apo rqs pou pairno file m vasili..mporo n po s order pou ekana m aresan kai ta ksanaparageila t special queen critical northen light ice ..afta ta alla den m polyaresan..dl thn allh mia pou phra apo s...a kamia sxesi...file m...alla exei kala fthna strainakia!vasili exo room alla gia tis myrodies kai mono eimai anagsmenos n paro grow tent kai meta t tou eksaerismou...tora an mporo n vro kati gia t domatiakim opos m ena anemhsthra kai carbon filter tha eimai ok..alios psaxnomai gia tent file m...
 

Latest posts

Latest posts

Top