What's new

Ερωτήσεις, και απορίες σχετικά με το σπορ.

Papastroumf

Member
kalhspera aderfia... eimai neos kai egw... 8elw na sas pw merika pragmatakia pou pswnisa gia na ksekinhsw to prwto mou grow.... tenta 60-60-1.50.. mia lampa 250 hps ... anemisthraki.. aksaerismo...8ermoygrasiometro .. easy roller,, kai 2 glastres 14l gia 2 fyta.... 8elw tis gnwme sas kai tis diwr8otikes symvoule sas.... eyxaristw ek twn proterwn... απο σπορο καμια βοηθεια..?

Ballast πήρες? Τι είδους κεφάλι θες? Ανεβαστικό,ντάγκλα, πόσο yield, σε πόσο καιρό? απαντα αρχικα σε αυτα
 
κιτ πηρα ετοιμο λαμπτηρα... 2 με 3 μηνεσσ... ανεβαστηκο κατα προτιμηση αδερφε
 
καλησπέρα παιδιά , τι αξίζει περισσότερο να φτιάξεις με τα μπάζα από τα δέντρα , βούτυρο ,λάδι ή σοκολάτα ? εσείς τι προτείνεται και γιατί .

ευχαριστώ
 

Papastroumf

Member
καλησπέρα παιδιά , τι αξίζει περισσότερο να φτιάξεις με τα μπάζα από τα δέντρα , βούτυρο ,λάδι ή σοκολάτα ? εσείς τι προτείνεται και γιατί .

ευχαριστώ

Εχω δοκιμασει λαδι και σοκολατα.Η σοκολατα με ανεβασε για ενα μισαωρο μετα χαλαρα.το λαδι ειναι μακραν οτι καλυτερο.Μπορει η σοκολατα να μην ηταν καλη δεν ξερω. Προτεινω λάδι φιλε με τα 1000.
 

Papastroumf

Member
κιτ πηρα ετοιμο λαμπτηρα... 2 με 3 μηνεσσ... ανεβαστηκο κατα προτιμηση αδερφε

Αφου θες ανεβαστικο θα πας σε sativa η sativa dominant.βλεπε moby dick.jack herer.Sour diesel.malawi.SSH.slh και πολλα αλλα.προτειμησε αυτοματο αν εισαι αρχάριος.
 
εχώ πιει και εγώ πολλές σοκολάτες της αγοράς βέβαια άλλες πολύ καλές και άλλες απαίσιες . λάδι σε καπνό έχω πιει , ωραίο ήταν . βούτυρο δεν έχω φάει ποτέ . το θέμα είναι ότι κάποια είναι και δύσκολο να φτιάξεις το λάδι πχ ,ενώ το βούτηρο είναι το πιο εύκολο ,αλλά θέλω να μάθω και τι ποσότητες σου βγάζει το κάθε ένα
 

bazz

Member
καλησπέρα παιδιά , τι αξίζει περισσότερο να φτιάξεις με τα μπάζα από τα δέντρα , βούτυρο ,λάδι ή σοκολάτα ? εσείς τι προτείνεται και γιατί .

ευχαριστώ

όταν λες μπάζα τι εννοείς???
εαν εννοείς τα τρήματα που εχουν αρκετή ρητίνη πάνω, τότε θα σου πρότεινα για bubble hush...
η διαδικασία ειναι εύκολη και υπαρχή παντού στο ιντερνετ.

να ξέρεις οτι θελει ωρίμανση και αυτό το χασίσι
 
εννοώ τα φύλλα και τα μικρά κλαδάκια , αυτό το bubble hush δεν ξέρω τι είναι , καπνίζεται ?
 

Papastroumf

Member
Το νερό που περνάει από το φίλτρο αντίστροφης όσμωσης έχει καμία σχέση με το αποσταγμένο νερό.
 

Vassilis3

Member
παιδιά έχω μια απορία και θέλω γνώμες.να τριμμάρω τους παπάδες όταν η φούντα είναι υγρή ή να την ξεράνω και να τριμμάρω τους παπάδες μετά?
 

Papastroumf

Member
Προτείνω τον πρώτο τρόπο,γιατί πιστεύω αν ξεραθεί και τον τριμμάρεις μετά θα χάνεις κομματάκια. Χωρις να είμαι σίγουρος μου αρέσει πιο πολύ ο πρώτος τρόπος που αναφέρεις
 

Vassilis3

Member
απ όσα ξέρω όταν δεν τριμμάρεις και αφήσεις να ξεραθεί πρώτα αργεί να ξεραθεί πιο πολλές μέρες.όντως το αρνητικό είναι ότι θέλει προσοχή μετά και σαφώς είναι πιο δύσκολο αλλά παράλληλα η φούντα γίνεται πιο γευστική και πιο καλόπιωτη. λόγω καλοκαιριού βέβαια, ίσως είναι καλύτερα να τριμμάρουμε αμέσως μετά τη συγκομιδή. φρέσκια δυλαδή.
 

bazz

Member
ο βασικός κάνονας λέει, οσο πιο αργα ξεραθεί τοσο ειναι και καλύτερα, οπότε τα φυλά κρατάνε υγρασία και καθυστερουν να εξατμιστή η υγρασία/νερό απ το φυτό.

Προσωπικά δεν εχω τριμμαρι ποτέ με ξεραμένη φούντα και ο λόγος ειναι οτι ειναι πιο δύσκολο και χρονοβόρο και παντα έκοβα τέλη του χειμώνα...

Να δώσεις προσοχή στην ωρίμανση, με σωστές υγρασίες στο βάζο, ας είναι και 2-3 μονάδες παραπάνω απ το κανονικό, ειναι ακόμα καλύτερα.... γιατι θα μπορεις να ανοιγόκλεινες εσυ το βάζο και να κουμαντάρεις την υγρασία προς τα κάτω.

Όλες οι φουντες δείχνουν τον καλύτερο εαυτό τους μετά απο 1 μήνα ωρίμανση.
 

soulis10

Member
Καλησπέρα παιδιά,μεγαλώνω ένα pineapple και πιστεύω σε 2-3βδομαδες να το κόψω.εχτες του έριξα πρώτη φορά νιρβάνα της advance.για πόσες μέρες να το ρίχνω?ρωταω γιατί πρέπει να του κάνω και flush έτσι?και flush πόσες μέρες και ποσά λίτρα?και κάθε μέρα ξέπλυμα?ρωταω για να μην το σαπίσω..ελπίζω να με καταλάβατε.να είστε καλά!
 

bazz

Member
ρίξε στα επόμενα 2 ποτίσματα νιρβανα.... μετα να ξεπλύνεις(flush)!!!

άφθονο νερο στο χωμα 14 ημερες πριν κοψεις, μετα απο 7 παλι άφθονο νερό... εαν δεις οτι χρειάζονται νερο στο ενδιάμεσο να τους ριχνεις απο 1-2 ποτηράκια....
 

soulis10

Member
Ευχαριστω βαζζ για την απάντηση.Και ακόμα μια ερώτηση αν μπορείτε,δεν εχω αυτό το μικροσκόπιο που βλέπεις αν έχει γίνει,πρέπει να πάρω αναγκαστικά αυτό ή υπάρχει τπτ άλλο?δεν ξέρω ποτέ θα ειναι έτοιμο και πάω με το μάτι.και πάλι ευχαριστω!!!
 

orfeas

Active member
Veteran
Το περίφημο ξέπλυμα είναι μια αμφιλεγόμενη ιστορία...
Όσοι ενδιαφέρονται γι' αυτό καλά θα κάνουν να μάθουν τι σημαίνει, πότε το κάνουμε και γιατί...
Εγώ προσωπικά έχω θερίσει και μ' αυτό και χωρίς αυτό. Διαφορά; Καμιά! Βέβαια κάποιοι λένε ότι κάτι παίζει με τη γεύση, ωστόσο αν δε δοκιμάσεις δε ξέρεις...

:tiphat:Ορφεύς
 

bazz

Member
Είχα διαβάσει κάποτε οτι ο ποιο γρήγορος τρόπος να στεγνωσεις ενα παπαδάκι που μόλις έκοψες απ το δέντρο σου, ειναι το βαλεις στο microwave.
Είχαν αδειάσει και τα βάζα οποτε το δοκίμασα.
Αυτο που παρατήρησα ειναι οτι οταν ο παπας εχει λιπάσματα ακομα μεσα του, βγάζει μικρούς σπινθήρες και ακούγετε λες και τηγανίζετε μεσα στο micro. Γρατσουναγε αρκετά στο λεμο..
Μου θύμισε κατι χόρτα που ερχόντουσαν στα χέρια μου απ την αγορά και έλεγα πως ειναι απλα κακής ποιότητας.
Οι παπάδες που ηταν φλασαρισμενοι δεν έκανα καμια τέτοια αντίδραση.

Για όσους χρησιμοποιούν bud candy , και εκεί παρατήρησα μεγάλη διαφορά, πολυ γλικια γεύση στο κάπνισμα σε σημιο να μην ειναι ευχαριστω. Με το φλασαρισμα και εκεί διορθώθηκε πολυ η γεύση.
Η δικη μου αποψη ειναι οτι το φλασαρισμα κανει δουλειά.

Πάρε ενα μικροσκόπιο, δεν εχει πολλα λεφτά, γύρο στο 20€ νομίζω.
 
Last edited:

Latest posts

Latest posts

Top