What's new

Emitery światła L.E.D. zastosowanie w uprawie roślin..

tost

Active member
na tej stronie nic ciekawego do grow nie ma, chyba ze podświetlenie za tv chcesz zrobić ;)
 

ziel-zielona

Medicine Grow
ICMag Donor
Veteran
Polemika na temat sztuki ...

Nie popadajmy z skrajnosci w skrajnosc , jedno jest pewne - nie wolno reklamowac sklepow !
posty typu ' u mnie najtaniej , upust do 1.47% za min zamowienie 11tys zl ....' zostana uznane za reklame i usuniete a user piszacy takie posty ukarany.
Jasne ze jako IC posiadamy opcje realnej reklamy , robi to Aqua lab, i pare innych sklepow ktore oplaca takowa usulge , zainteresowanych zapraszam na PW .
Warto rozmawiac o cenach i nowosciach sprzetowych oraz genetycznych , po to tez tutaj jestesmy . Posty prowadzace do rozwiazania danego problemu , rozmowy na konkretne temat typu gdzie kupie , albo , jakie zamontowac lampy , wentyle ... , lub szukam pomocy wrecz wymagaja pokazania linku do danego sklepu , jezeli to ma sluzyc w slusznej sprawie to tak ma BYC !
Tutaj prosba by pisac posty z pomyslem bo jak dobrze pomyslec to mozna pominac wszystkie sklepy i podawac linki do producenta , sa wyjadki i one beda akceptowane jezeli beda w slusznej sprawie .

ZZ
 

57fun

Member
Wróciłem do pracy i rozebrałem wkońcu tego leda ,na pierwszy rzut oka widać co sie popsuło i dziś lecę do sklepu po części zamienne kumpla ojciec wymieni podzespoły i niedługo w końcu wytestuje je :)

Edit:
Dupa blada na razie z LEDAMi, muszę drugą rozebrać i pokazać zawodowcowi, żeby określił rezytor jaki tam siedzi, a kondensatory są w ogóle nie z tej bajki, bo do takich zastosowań używa się innych, a ta technologia jest czystą amatorszczyzną z dalekiego wschodu 9 (buahahahah dobry sprzedawca "fach-man"). Zaczynam poszukiwania części.
 
Na wstępie czołem wszystkim ;) po chyba latach świetlnych nieobecności. @ZielZielna - melduję się! wciąż śledzę Twe poczynania i nie jedną chłodną chwilę mi Twój ogród umilał, to samo @czaczo! Brachu jak miło lookać w twe techno instalację, ja musiałem z braku miejsca pozbyć się swojej kochanej AERO14 - do tej pory nie uzyskałem takiego tempa w innych mniejszych systemach ;( @HotCargo - Bro, mineło sporo lat - sporo nowych odmian weszło na ogrody .. ale zaprawdę SuperG fromU do tej chwili wspomina spore osiedle /to ten smak i przedewszystkim smród którego nie zapomina się nigdy... wszędzie szukałem! gdzie te seedy można zdobyć!/ :) no i w ogóle wszystkim NiceGirl,Grunwalld i których nie wymieniłem. Ja generalnie jadę na mikropowierzchni na samych LED`ach (ten wątek rozpoczął niezłą przygodę z diodami która trwa do dziś) niebawem wrzucę foty i jakieś ogólne spostrzeżenia odnośnie tego źródła oświetlenia co by pociągnąć temat a jest przyszłościowy. Udzielił mi się fioleftowy klimat, chyba od tych LEDów i w boxie zaczynam kombinować z nowym fioletowym superautomatem.
PS: czy ktoś ostatnio miał doczynienia z pestkami ZENSATION?fem? odm MOC kurde cała partia nasion do dupy ;( z innymi nie było kłopotu a te za słabe były nie chciały startować mimo reanimacji.

@goodsensi - tych paneli nie znam choć mam podobne, ja jadę na 220W łącznie na ok.1,5m2 i więcej nie ma sensu wg mnie bez podawania dodatkowych stuffów (co2) taka moc z dobrych diod to zaprawdę dużo nawet do najwypaśniejszych hpsow. Nie kupował bym też na Twoim miejscu jednej 600W tylko 2 sztuki 300W będziesz mógł równomiernie doświetlić całą powierzchnię w miarę równomiernie.
 

Aby Z G³ow±

New member
Siemka pozwolê sobie od¶wie¿yæ ten temat mam boxa 32cmx32cm h65 cm chce zakupiæ do niego panel led 32W w zwi±zku z tym ¿e jest to ma³a wysoko¶æ boxa pytanie jaka minimalna odleg³o¶æ mo¿e byæ od ro¶liny?
 

TheCreator

Member
Veteran
Aby Z G³ow± - mi siê nie chcia³o bawiæ ani w kupno panelu ani jego samoróbkê, znalaz³em natomiast ciekawy temat z tego forum o wykorzystaniu ¿arówek LED w opozycji do CFL:

https://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=314806

Kole¿ka ogarn±³ temat elegancko, ja obecnie jadê na bardzo podobnym zestawie do jego (8 x 10w 2700k - ja mam tyle samo ¿arówek, ale 3000k). Zobacz sobie w jego w±tku jak sobie leci:

https://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=190726&page=195

przyk³adowe foto krzaka:

picture.php


(copyright @ blynx)

Ja my¶lê, ¿e warto bo: z³o¿enie wychodzi taniutko, mniejsze zu¿ycie pr±du, ni¿sze temperatury, lepsza penetracja ¶wiatla wg³±b,.. ja na swoj± powierzchniê powinienem mieæ CFLek co¶ ko³o 150W, a mam 80W LED i jak na razie leci super.
 

Aby Z G³ow±

New member
Witaj bardzo fajnie to wygl±da tylko ja sobie tego sam nie z³o¿e a kupiæ takie o¶wietlenie mo¿na gdzie¶? Szkoda bo jest taniej ni¿ panel led i efekty bardzo dobre z tego co widzê po zdjêciach.
 

TheCreator

Member
Veteran
Idziesz sobie do marketu, kupujesz 8 ¿arówek LED 10W (albo i mniej, na Twojego boxa to my¶lê, ¿e 6 styknie..., mo¿esz kupiæ to samo spektrum - na flo 3000k, albo np. 3x6000k i 3x3000k - bêdziesz mia³ i na weg i na flo), oprawki e27, jak±¶ listewkê i blaszki do montowania tych oprawek, ¶rubki, kabel, kostkê do po³±czeñ kabli...i ew. jak±¶ izolacjê. Warto poszukaæ w necie, jak to mo¿na z³o¿yæ, bo jest to prostsze ni¿ babranie siê z panelem (przynajmniej dla mnie), tylko czasu wolnego trochê trzeba.., no i jaki¶ ¶rubokrêt i wiertarkê ;) A kupiæ gotowca to raczej nie kupisz na 6 oprawek...
 

pakonopny

Member
:) Siema. Mnie tez nawiedzilo i po 20 latach watowania hapeesem zalozylem panele produkcji krajowej marki X o poborze 70w. 10 dni rosliny staly w miejscu z lekko podwinietymi lisciami a pozniej wysztrzelily w gore . Aktualnie juz sa na 12/12 oraz barwie flo , zaskoczyly i zaczyna sie prawdziwy test . Mam tylko doswiadczenie z HPS na flo ( nieliczac slonca) wiec stawiam wysoko poprzeczke . Ja wole wcale niepalic jak palic z niesmakiem .
PS. foty zlej jakosci , a teraz to wogule aparat sie zdupcyl . Nastepne postaram sie czyms innym jak cegla zrobic. pozdro
 

pakonopny

Member


Okolo 4 tygodni flo , cierpliwie dotrwam do koñca . Bedzie dobrze , dobrze , bedzie zle zawsze na hapiejesa mozna sie przesiasc...
 

ziel-zielona

Medicine Grow
ICMag Donor
Veteran
Siema

Sam tez sie ciesze gdyz swoja szyne powiesze , szyta jest na rozmiar 120 x .... i jest ich kilka , o dlugosci 90cm z czego kazda posiada 3 diody cob cree cxb3590 - 0000 - 000N-0HCD-35G na start bez wentyli na radiatorze , wszystko wyjdzie w praniu , odleglosc od roslin , temperatura radiatora itp ...


picture.php


juz na starcie widze ze to jest calkiem inny rodzaj prowadzenia uprawy i juz obliczam o ile moge sobie obnizyc obroty wentyli , bo to tez wkalkulowane jest .

Waga calego radiatora z diodami to 7kilo,48g


jak cos to tez cos moge powiedziec , tylko pytajcie bo nie ma glupich pytan sa tylko glupie odpowiedzi :D

raz jeszcze dziekuje za inspiracje i wsparcie ...

poZZdro
 

BReal

Active member
Ostatnio zastanawiałem się nad zastosowaniem takiego systemu oświetleniowego dla przestrzeni 30x70cm (wysokość boxa to zaledwie 115cm a ma się tam zmieścić jeszcze filtr węglowy):

picture.php


http://www.sklep.cyfronika.com.pl/p...meny,-kat-140-stopni-5W-obudowa-EMITER-/31467

http://www.sklep.cyfronika.com.pl/p...menow,-kat-120-stopni-5W-obudowa-EMITER/33495

http://www.sklep.cyfronika.com.pl/p...umeny,-kat-120-stopni-5W-obudowa-EMITER/25892

http://www.sklep.cyfronika.com.pl/p...typu-gwiazda-dla-diod-w-obudowie-emiter/36201

Oraz do tego dokupiłbym jakąś metalową listwę która posłużyła by jako radiator. Elementy połączone kabelkami z pomocą lutownicy oraz diody połączone dodatkowo w celu chłodzenia pastą termoprzewodzącą. Co o tym sądzicie? :chin: Zastanawiałem się nad tym żeby w ogóle zrezygnować z niebieskich i zrobić kombinację białych z czerwonymi co dało by więcej lumenów i niższe koszty.

Jest jeszcze jedna opcja... bardzo prosta i prawdopodobnie wydajniejsza, hehe... :

http://www.emag.pl/polux-zarowka-le...GQXwKGBqctqA79NwZAM_TDOuwltkGPHL_aRoCDBHw_wcB
 
Last edited:

BReal

Active member
Dobra... chyba już się zdecydowałem ws oświetlenia :biggrin:

W ciągu ostatnich paru dni, po trylionie przeczytanych artykułów, forów elektrycznych, działów na icmagu oraz setek ofert dt. żarówek led, diod 1,2,3,5W SMD oraz COB moja wiedza (teoretyczna) dt. ledów umocniła się na tyle by czuć nosem, że zmierzam w dobrym kierunku. Chociaż co prawda wszystko wyjdzie w praniu - tnz. w praktyce.

Nie mogę sobie (przynajmniej na razie) pozwolić na budowę lub zakup lepszego systemu oświetlenia led - ale z drugiej strony wymiary mojego boxa nie są duże - szczególnie pod względem wysokości (115cm). Dlatego inwestowanie w gotowy system lamp led w moim przypadku było by bez sensu. COBy też mogły by się okazać za mocne chociaż zaczynają się już od 5 Watt.

Co więcej większość gotowych zestawów składa się z zestawów led skupionych na małej przestrzeni co może być wystarczające w wysokim boxie gdzie światło ma szanse się rozproszyć ale w niskim sprawa wygląda znacznie gorzej. Co więcej zbyt duża moc ledów może przybielić (przypalić czy jak tam kto woli) topy od góry gdy odległość od ledów jest zbyt mała - ja zaś zakładam, że wolnej przestrzeni pomiędzy oświetleniem a topami będzie około 10-20cm max. Mój box będzie miał zaledwie 70x30x115cm, przy tym od tych 115 cm wysokości będę musiał odjąć jeszcze około 20 cm na filtr węglowy oraz dojdzie jeszcze oświetlenie w związku z czym... w skrócie: liczy się każdy cm jaki zyskam dla topów wzwyż.

Wracając do ledów...

Ledami zafascynowałem się z powodu wysokiej wydajności, niższego zużycia energii, kompaktowości, niższych temperatur, możliwości doboru odpowiedniego spektrum do własnych potrzeb oraz... (nie oszukujmy się) różowych kolorków (żarcik). Ekhm... tak czy siak, chociaż rośliny absorbują głównie niebieskie światło o długości fal 440-470 nm oraz czerwone 640-660 nm, to widziało się na forach czasami marne efekty zastosowania wyłącznie takich diod w porównaniu z diodami o białym świetle i temperaturze np. 3000k. co wynika po części z tego, że rośliny czerpią mimo wszystko energię również z innych fal (chociaż w mniejszym stopniu) - a nawet jeśli nie czerpią z nich energii to ułatwiają te fale przeprowadzenie wszystkich procesów odbywających się w roślinkach.

Po dłuższych obserwacjach na rynku oświetlenia led zastanawiałem się nad poniższymi wariantami i przy okazji stwierdziłem, że

1. ŻARÓWKI LED
są tanie - od 5 do 15 zł za wydajną żaróweczkę. Mają odpowiednią temperaturę - 3000k na kwitnienie, można łączyć z 6000k na wega itp.. Można z nich zdjąć bez obawy oprawkę i tym samym zwiększyć ich wydajność. Tyle, że były by pewne drobne problemy... gwinty z żarówkami w moim boxie zajęły by dodatkowe ~10cm wysokości a u mnie się liczy każdy cm. Po drugie do żarówek nie są raczej dodawane rysunki z widmami spektra co trochę komplikuje dobór lepszych żarówek. W skrócie jest to niezłe rozwiązanie ale z drobnymi wadami - mimo wszystko przez długi czas ten pomysł zajmował u mnie 1wsze miejsce.

2. PANELE
ładnie wyglądają, wydają się być porządnie zrobione, ale najsłabszy panel jaki znalazłem miał moc około 150W skupioną na bardzo małej przestrzeni więc... po pierwsze moc w stosunku do wysokości jest trochę za duża. Po drugie boki mojej przestrzeni zostały by niedoświetlone. Po trzecie koszt takiem lampy to około 370 zł. Mało to nie jest choć są dużo droższe systemy. Gdybym miał wyższego boxa to może... ale tak czy siak opcja odpada.

3. PANEL LED WŁASNEJ BUDOWY
Gdy wspomniałem wyżej, że wiązka światła jest przy okazji za mocno skupiona gdyż lepszy byłby system z ledami rozmieszczonymi w miarę jednolicie na górnej powierzchni boxa to pomyślałem, że może sam sobie zrobię system ledów - i to naprawdę jest całkiem niezły pomysł. Można dobrać praktycznie dowolne ledy: (COB, SMD) podłączyć na jakiejś listwie aluminiowej lub bardziej porządnym radiatorze (w zależności od rodzaju ledów). W pewnych przypadkach to będzie bardzo dobry pomysł. Przy większych powierzchniach można nawet użyć diod COB o większej mocy (pozdrowienia dla ZZ, ciekawie to wygląda :wave: ) i rzeczywiście diody COB zdają się bardzo szybko ewoulować i zyskiwać zastosowanie w największych i najnowocześniejszych ogródkach... ale pamiętajmy, że mój boxik to odmienna historia, hehe... rozmyślałem nad COBami 5W, ale nawet do nich wypadało by podłączyć radiator co też odjęło by wysokości. Jeśli chodzi o ledy o mocy powiedzmy 1W i 3W to można dobrać po prostu aluminiową listwę i to powinno załatwić sprawę. Tyle, że montowanie różnych didod takich jak np. RoyalBlue z RRed, UV itp. itd. może być trochę pokręcone ponieważ nawet jeśli diody pobierają tyle samu prądu - np. 350 mA to mają zazwyczaj różne napięcia (np. 2,2V, 3V, 4V) co sprawia, że ich szeregowe podłączenie może sprawiać, że każda z nich będzie świecić trochę słabiej lub trochę mocniej - czyli albo nie będzie wykorzystany ich pełny potencjał a inne mogą się spalić przez przegrzanie... no chyba, że coś pokręciłem bo trochę słabo się znam na elektryce :comfort: No i jeszcze ta zabawa z lutownicą... A skoro się słabo znam na elektryce zaś koszty takiego systemu też nie są tanie (od ~100 do ~400 zł w zależności od wyboru diod, zasilacza, opraw lub radiatórów) to zdecydowałem się sprawdzić jeszcze jedno rozwiązanie...

4. LISTWY/TAŚMY LED
Szczerze powiedziawszy z perspektywy growera taśmy LED raczej nie są dobrym rozwiązaniem ze względu na raczej małą wydajność. Nie są jakieś super drogie ale z drugiej strony żarówki są jeszcze tańszym i wydajniejszym rozwiązaniem. Oczywiście istnieją taśmy stworzone pod hodowlę i nawet widziałem taką bardzo interesującą i w dodatku Polskiej produkcji, która była nieźle skomponowana z 3 rodzaji ledów, ale jej cena (~350 zł bez zasilacza) dość mocno mnie zniechęciła. Ale udało mi się natrafić na coś tańszego oraz również interesującego:

niedawno przeczytałem na icmagu posta jakiegoś ledowego fanatyka który pisał głównie o COBach (hehe...), że świetnie spisują się ledy o współczynniku oddawania barw CRI równym około 93%. Po googlowaniu tego zauważyłem, że raczej rzadko zamieszcza się o tym informację przy sprzedaży oświetlenia led, ale natrafiłem w końcu na ofertę taśm z ledami nowszego typu o CRI wynoszącym właśnie 93& (Lucky!). Przeważnie w ledach używa się SMD5050 ale w ofercie mieli lepsze bo: 2835 oraz najmocniejsze 5630. Do tego mają zarówno ciepłą jak i zimną barwę przy czym celuje oczywiście (głównie) w ciepłe - więcej czerwieni niż niebieskiego która jest absorbowana w czasie kwitnienia ^^ Podczas wega tak czy siak można doświetlić tanimi żarówkami w razie czego gdy planty są jeszcze niskie.

Na początku poczytałem o tych 5630 i chociaż prezentowały się bardzo kusząco ze względu na dużą moc (150 Watt / 5 metrów - co było by nawet troszkę za dużo jak na mojego boxa), to ostatecznie z nich zrezygnowałem ze względu na spectrum - spectrum nie było tragiczne ale czerwieni o długości fali ~640-660nm było troszkę za mało.

Zajrzałem więc do tych słabszych i ich spectrum tak wygląda:

picture.php


Czerwonego o najlepszej długości fali jest wyraźnie więcej więc teoretycznie powinien to być dobry zestaw na flo. Niebieskiego jest może trochę za mało, ale z drugiej strony nie trzeba tego aż tak dużo w okresie kwitnienia, zaś łączna moć 72W, ~4800lm powinno być w sam raz. Zielonego i żółtego jest zdecydowanie za dużo ale to nie ma raczej większego znaczenia bo widmo i tak wygląda w miarę ok. Cena do przełknięcia bo około 180 zł razem z zasilaczem. No i duży pozytyw bo dzięki temu zyskuje prawie 10 cm na wysokości oraz diodyu będą rozmieszczone niemal na całej górze tworząc tym samym niemal jednolitą falę światła. Wydaje mnie się, że to jest strzał w dziesiątke :biggrin:
 
Last edited:

TheCreator

Member
Veteran
Ja siê wpieprzy³em trochê z kupnym panelem od bodaj¿e polskiego producenta - gdybym nie wygra³ w konkursie forumowym, to pewnie teraz te¿ bym sam próbowa³ co¶ zlutowaæ bo by mnie nie bylo staæ...ale czekam teraz ju¿ poltora miesi±ca na panel (jak nie dluzej) warto¶ci piñcet pisionpinæ zuotych i mocy 32W... a ponoc poczekam jeszcze tyle samo, bo producent ma taki zapierdol z zamowieniami... tak¿e nastêpnym razem grubo siê zastanowiê nad w³asnorêcznym lutowaniem, bo ju¿ lutownice mam :D a popraw mnie jak siê pomylilem - w koncu bedziesz montowal cos z tych tasm czy osobnych diod?
 

BReal

Active member
Ja siê wpieprzy³em trochê z kupnym panelem od bodaj¿e polskiego producenta - gdybym nie wygra³ w konkursie forumowym, to pewnie teraz te¿ bym sam próbowa³ co¶ zlutowaæ bo by mnie nie bylo staæ...ale czekam teraz ju¿ poltora miesi±ca na panel (jak nie dluzej) warto¶ci piñcet pisionpinæ zuotych i mocy 32W... a ponoc poczekam jeszcze tyle samo, bo producent ma taki zapierdol z zamowieniami... tak¿e nastêpnym razem grubo siê zastanowiê nad w³asnorêcznym lutowaniem, bo ju¿ lutownice mam :D a popraw mnie jak siê pomylilem - w koncu bedziesz montowal cos z tych tasm czy osobnych diod?

Heja Creatorku! Konkretnie miałem taki plan:

Dioda LED Helixeon star Royal Blue 440nm 1W 3-3,2 V 350 mA dioda po 6,50 zł
Dioda LED Helixeon star Niebieska 1W 3-3,2 V 350 mA dioda po 3,90 zł
Dioda LED Helixeon star bursztynowa 67lm 1W 2,2-2,6 V 350 mA dioda po 3,90 zł
Dioda LED Helixeon star czerwona 1W 630nm 87lm 2-2,2 V 350 mA dioda po 3,90 zł
Dioda LED Helixeon star hyper red 660nm 1W 2,4-2,4 V 350 mA dioda po 6,50 zł

średnie napięcie: ~2,7 V

Docelowo musiałbym złożyć co najmiej 2 lub 3 komplety żeby to miało ręce i nogi a każdy komplet by się składał z czegoś takiego:

1 komplet: 16 diod + zasilacz led driver =
3RoyalBlue, 2Blue, 2Bursztyn, 2Red, 7HyperRed + LPHC-18-350 ZASILACZ PRADOWY IP67 6-48VDC 350mA =
88,40 zł + 39,00 zł =
127,40 zł

picture.php


www.neoled.com.pl
Produkty mają dostępne w 48 godzin więc nie było by chyba problemu. Oni oferują nawet samodzielne złożenie zestawu dla klienta na płytce aluminiowej pod diody. Dla leniwych mają nawet gotowe zestawy. Trzeba pamiętać, że najważniejsze są diody Hyper Red oraz Royal Blue i trzeba to tak składać żeby była przewaga tych czerwonych. Te zwykłe Red i Blue nie są takie dobre bo ich pasmo jest znacznie słabiej pochłaniane przez konopie, ale też się przydają dla uzupełnienia spectrum i poprawienia procesów w roślince. Ja myślałem o dołożeniu nawet bursztynowych w celu zrobienia pełniejszego spectrum - bursztynowe widziałem też w profesjonalnych zestawach dla roślin więc jak widać również się przydają. Mimo wszystko same HR i RB powinny wystarczyć - powiedzmy w proporcjach czerwone/niebieskie 2:1 do 4:1 max. 3:1 to chyba takie optymalne jak dla mnie.
 
Last edited:

BReal

Active member
Kurcze... a jednak się skuszę na budowę własnego panelu z niebieskimi i czerwonymi bo znalazłem chyba najlepsze możliwe diody do tego celu firmy OSRAM - w rozsądnej cenie. Te diodki mają jeszcze lepszą wydajność niż te które wymieniłem wyżej a w dodatku przy dobrym chłodzeniu można je ustawić na wyższym natężeniu ~500mA chociaż typowe natężenia to 350mA dla niebieskiej oraz 400mA dla czerwonej. OSRAM wypuściło tą serię z myślą właśnie o uprawie roślin. Spectra tych dwóch diodek są jeszcze lepsze i bardziej wypieszczone :biggrin:

A tutaj jest dobry przykład użycia właśnie tych diod. I to jaki przykład! 22W grow z plonem którego nie powstydziłby się grower z parę razy mocniejszym układem! Szacun dla gościa tym bardziej, za wykorzystanie tak małej przestrzeni i tak pokaźny plon przy tak małym nakładzie mocy :biggrin:

https://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=146324

OSRAM Golden Dragon - czerwona LH W5AM-1T3T-1 * 5,51-6,61 zł za szt.
OSRAM Golden Dragon - niebieska LD W5AM-1U4U-35 * 7,55-9,14 zł za szt.

Ich przybliżona moc to 1Watt ale to jest +/- w zależności od natężenia. Trzeba tylko uważać, żeby nie dać więcej niż 500mA i dać dobre chłodzenie - ten koleś puścił te swoje diody właśnie na 500mA ale miał niezłe chłodzenie z dodatkowym radiatorem i wentylatorem (w teorii wytrzymają do 1A - ale to stanowczo odradzam! 500mA to max a jak można to najlepiej się trzymać tych 350/400 mA). Taki zestaw około 30 diod z zasilaczem będzie kosztował około 250 zł - ale do tego trzeba jeszcze dołożyć jakieś listwy / blachę aluminiową lub miedzianą i ewentualnie wentylator chłodzący - chociaż przy dobrej cyrkulacji w boxie to wentylator może nie będzie potrzebny przy mniejszym natężeniu prądu.

Są jeszcze diody OSLON SSL Osrama również stworzone z myślą o uprawie roślin i są one jeszcze wydajniejsze ale niestety... kosztują fortunę. Ale ta seria Golden Dragon tak czy siak powinna też być zajebista :D Na początku zbuduję jeden zestaw 30 diod a później dołożę drugie 30 i będę miał docelowo zestaw 60 Wattowy... ale jaki zestaw hehe... myślę, że wydajnościowo na spokojnie dorówna albo nawet prześcignie hps'a o mocy 150 Watt, hehe..
 
Last edited:

Latest posts

Latest posts

Top