What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Emitery światła L.E.D. zastosowanie w uprawie roślin..

G

Guest

Na wstepie troche teorii, co prawda nikomu to specjalnie nie jest potrzebna y postawic sobie panel LED nad krzaczkiem, ale zawsze mozna czytnac i zrozumiec mniej wiecej jak to świeci. Zaś dla bardziej zapalonych informacje te moga posluzyc do ulepszenia kupnego lub zrobienia wlasnego systemu oswietlenia LED.



Działanie diody elektroluminescencyjnej (LED) opiera się na zjawisku rekombinacji nośników ładunku (rekombinacja promienista). Zjawisko to zachodzi w półprzewodnikach wówczas, gdy elektrony przechodząc z wyższego poziomu energetycznego na niższy zachowują swój pseudo-pęd. Jest to tzw. przejście proste. Podczas tego przejścia energia elektronu zostaje zamieniona na kwant promieniowania elektromagnetycznego. Przejścia tego rodzaju dominują w półprzewodnikach z prostym układem pasmowym, w którym minimum pasma przewodnictwa i wierzchołkowi pasma walencyjnego odpowiada ta sama wartość pędu.

Główne parametry diod LED:

* sprawność kwantowa (zewnętrzna);
* skuteczność świetlna;
* długość fali emitowanego światła;
* szerokość widmowa;
* moc wyjściowa;
* częstotliwość graniczna;
* czas narastania lub opadania;
* maksymalny prąd (przewodzenia) zasilający (w mA);
* maksymalne napięcie wsteczne (do kilku V).

Półprzewodnikiem cechującym się tego rodzaju przejściami jest arsenek galu (GaAs) i między innymi dzięki tej własności głównie on jest wykorzystywany do produkcji źródeł promieniowania (drugim powodem jest bardzo duża sprawność kwantowa – jest to parametr określający udział przejść rekombinacyjnych w wyniku których generowane są fotony do ilości nośników ładunku przechodzących przez warstwę zaporową złącza p-n, przejścia rekombinowane zachodzą w obszarze czynnym złącza).

W krzemie i germanie dominują przejścia skośne.

Luminescencja jest zjawiskiem fizycznym polegającym na emitowaniu przez materię promieniowania elektromagnetycznego pod wpływem czynnika pobudzającego, które dla pewnych długości fali przewyższa emitowane przez tę materię promieniowanie temperaturowe. W diodzie LED mamy do czynienia z tzw. elektroluminescencją, przy wytworzeniu której źródłem energii pobudzającej jest prąd elektryczny dostarczony z zewnątrz, czasami pole elektryczne. Najefektywniejsza elektroluminescencja w półprzewodniku powstaje w wyniku rekombinacji swobodnych nośników ładunku w złączu p-n, gdy jest ono spolaryzowane w kierunku przewodzenia. Intensywność świecenia zależy od wartości doprowadzonego prądu, przy czym zależność ta jest liniowa w dużym zakresie zmian prądu. Zjawiska przeszkadzające elektroluminescencji to pochłanianie wewnętrzne i całkowite odbicie wewnętrzne.

Promieniowanie diod elektroluminescencyjnych z GaAs można uczynić widzialnym za pomocą przetworników podczerwieni, na przykład przez pokrycie powierzchni diody odpowiednim luminoforem. Promieniowanie widzialne emitują diody elektroluminescencyjne z półprzewodników trójskładnikowych GaAsP, w których tak samo jak w GaAs są spełnione warunki dla prostych przejść rekombinacyjnych. Diody z GaAsP emitują światło czerwone o długości fali l = 650 nm.

Długość fali emitowanego promieniowania zwiększa się ze wzrostem temperatury złącza. Diody emitują promieniowanie w bardzo wąskim przedziale widma: od 490 nm – kolor niebieski do 950 nm – bliska podczerwień.
Charakterystyki widmowe diod elektroluminescencyjnych.

Diody elektroluminescencyjne są wytwarzane z materiałów półprzewodnikowych (pierwiastki z III i V grupy układu okresowego np. GaAs, GaP, GaAsP o odpowiednim domieszkowaniu). Barwa promieniowania emitowanego przez diody LED zależy od materiału półprzewodnikowego są to barwy: niebieska, żółta, zielona, pomarańczowa, czerwona.

Materiał - Barwa

GaAs - podczerwień
GaP - czerwona, zielona, żółta
GaAs1-xPx - czerwona, pomarańczowa, żółta
AlxGa1-xAs - czerwona, podczerwień
GaN - niebieska, biała

Średni prąd przewodzenia IF nie powinien przekraczać 20 – 100 mA, zależnie od typu diody i ogranicza się go za pomocą odpowiednio dobranego rezystora połączonego szeregowo z diodą.

Zalety diod elektroluminescencyjnych:

* mały pobór prądu
* mała wartość napięcia zasilającego
* duża sprawność
* mała moc strat
* małe rozmiary
* duża trwałość
* duża wartość luminacji

PRAKTYKA:

Jako że interesuje nas doswietlanie naszych krzaczkow ogranicze sie w poscie do diodek pracujacych na dlugosciach fal swietlnych bioracych udzial w procesie fotosyntezy. Interesuja nas dwa pasma 430nm i 640nm. pierwsze to pasmo z zakresu niebieskiego / faza wzrostu Veg./ i pasmo z zakresu czerwonego na pograniczy bliskiej podczerwieni / faza kwitnienia /.
Do produkcji panelow musimy wiec stosowac diody oparte na luminoforach GaP , AlxGa1-xAs dla pasma czerwonego i GaN dl apasma niebieskiego.
Były proby stosowania Diodek RGB do doswietlania roslin ale maja one mala skutecznosc swietlna gdyz pasmo ktore nas interesuje /wszystko jedno czy niebieskie czy czerwone/ jest tam uzyskiwane poprzez mieszanie i powstaja straty switlne wiec diody te maja gorsze parametry.

druga istotna kwestja to ilosc emitowanego swiatla. jesli rozwazamy kwestje konstrukcyjne mierzona w zazwyczaj w luxach lub candalach /milicandalach/.
standardowo Diody dzieli sie na te silne i slabe pod wzgledem sily swiatla.

SŁABE - do wartości 0,2 candela (juz nie pamietam ale jeden Candel to chyba tyle co jedna świeczka na m2 (albo stope kwadratowa) niech ktos mnie poprawi.
SILNE - powyżej 0,2 candala.

absolutnie odradzam kupowanie workow slabych diodek na allegro i mixowanie z tego panelu... pozniej wyjasnie o co dokladnie chodzi. Diody powinny miec minimum 0,2candala a najlepiej inwestowac w silniejsze np, 1W.
Im wieksza bowiem moc diody tym wzrasta jej skutecznosc swietlna... przy diodach 1W jest ona kilkukrotnie wyzsza niz przy slabszych diodach.. tu chodzi o fizyke a na niej sie nie znam, wiec tylko mowie ze tak jest, a dla czego tak jest to juz GOOGLE prawde wam powie :D

Teraz dla przykladu kilka systemow doświetlania:

to system ktory ja uzywam (tani, chinski, ale dziala- choc polecam mocniejsze)

Chinski NoName (dostepnosc Ebay)
ceny zroznicowane od 35$ do 90Funtów.
Moc: 13.8W na panel
zrodła światla: 225 /162czerwonych i 63niebieskich/
dlugosc fali niebieskiej: 465
dlugosc fali czerwonej: 650
wymiary: 30.5*30.5cm
czas pracy ciaglej ok. 10lat

w obecnej chwili najlepszymi dostepnymi bez specjalniego szukania zrodlem purpurowego swiatla dla naszych krzakow sa np. systemy UFO oparte na silnych diodach 1,3,5W. Sa drogie, w dodatku potrzebuja chlodzenia naszczescie jest wbudowane, nie grzeja bardzo ale sama dioda potrzebuje chlodzenia.. lampy z tego co z kims klikalem nie podnosza temp. w boxie.

to jeden z dostepnych na ebayu typow:


lampy maja naprawde wysoka skutecznosc swietlna choc i juz jedza wiecej..
mozna znalezc wersje 90 150 250W ale wg mnie juz w poblizu 60W zaczyna sie robic sensownie.

Poszukajcie na YouTube.. na tych lepszych lampach ludzie osiagaja nprawde niezle efekty...

Moje zdanie jest takie jak juz wczesniej pisalem, warto ale nie spodziewajcie sie codow przy panelu za 200pln. trzeba wydac 1tys, 2tys i tez w przemyslany sposob... jeden dwa panele takie jak moje to moga dla klonow byc /bardzo ladnie sie ukorzeniaja/ albo dla LR#1 w microboxie... jak mi wyrosly LR#1 pod Led`ami to przestalem miec watpliwosci co do ledow.. choc te same efekty osiagnie sie porzy nieco mocniejszej 125W swietlowce.




One co prawda chyba pierwszy week lecialy pod swietlowkami albo pod HPS dopiero jak kwiaty sie pokazaly to dalem je pod 1panel a pozniej pod dwa panele 15W i mialy minimalne swiatlo z za zaslonietego okna ktore raczej nie wiele im robilo. z jednego wyszlo chyba 7-8g z drugiego 4-5g ale gdzies dla dociekliwych to bylo napisane ja nie pamietam.

Kluczem do plonow wg mnie przy uprawie pod LEDami jest SOG. Swiatlo diody ma niewielki skuteczny zasieg i jak nam choinki wyrosna to dolne partie odrostow poprostu padna...natomiast jak sie to wszystko porozkrzacza na siatce i dobrze oswietli to wg. mnie dalo by rade osiagnac bardzo zblizone efekty jak przy HPS przy sporej oszczednosci.. trzeba by nad tym poeksperymentowac troche.

odleglosc lampy od roslin to okolo10-15cm.. wg. mnie najlepiej jest wlasnie tak. .. reszta nastepnym razem choc juz nie wiele wiecej wiem...

Candela!!! zgadzam sie ale powiem szczerze ze reszta jest dla mnie juz mniej zrozumiala :D

pogladowo obrazek jak powinien obrazuje efektywnosc swiatla LED /niebieskie i czerwone slupki/ zwracam uwage ze w pasmie czerwonym jest ponad miare mozliwosci bo kiepsko widac przez kolorek



dodam ze rozni producenci oswietlenia stosuja rozne diody i nie tylko pod wzgledem ich mocy ale i dlugosci fali swiatla. Roznice to se jednak na tyle niewielkie ze nie sadze by specjalnie wplywaly na efektywnosc.
w niektorych systemach pasmo niebieskie 420-480nm a czerwone 600-680nm
gdzies nawet widzialem jak gosc kombinowal z plytka podczerwienia a to juz zakresy kolo 700-800 o ile dobrze pamietam. choc nie pamietam czy cos to dalo ;)

polecam do oblukania stronke o oswietleniu dla roslin, jest sporo ciekawych informacji nie tylko o diodach:
http://www.nurturelite.com/purple.htm

mnie osobiscie zaabsorbowalo TO!!
http://www.nlites.co.uk/sulphur-plasma.htm
i sa dostepne w polsce nawet nie takie drogie hehehe zajebista jest.. czesio chce surfurpasma... baj baj maszkaro :D
 
Last edited:

Yarcio

Member
Wreszcie powstal z tego thread :D
Widzialem takie same panele na allegro, tylko ze kosztowaly one ~300zl, co czyni inwestycje raczej malo oplacalna jak na polskie warunki, chyba ze ktos jedzie z tematem non-stop kilka/nascie sezonow.
 

Finger

Outdoor grower...
Veteran
"You must spread some Reputation around before giving it to divinorum again."

Niezle to opisałeś, ale nie candal a candela (taki maly błąd :smile:)

Kandela (ang. candela) nazywana była również nową świecą (new candle). Świeca - to jednostka światłości do roku 1967 - kupując żarówki prosiło się o żarówkę o określonej ilości świec, a nie watów (jak obecnie). Nowa świeca - czyli dawniejsza kandela była zdefiniowane już przed rokiem 1937, lecz zatwierdzona dopiero na trzynastym posiedzeniu CGPM (1967). Kandela (obecna) została przyjęta na 16 posiedzeniu CGPM w 1979, lecz zatwierdzona (z pełnymi skutkami) dopiero w roku 1996 na 11 Generalnej Konferencji CGPM odnośnie Miar i Wag

Dawniej:
Światłość 1 cd posiada źródło światła, jeżeli obserwowane z określonej odległości (dostatecznie dużej, aby źródło było subiektywnie punktowe), świeci tak samo jasno, jak ciało doskonale czarne o powierzchni 1/6·10-5 m2 utrzymywane w temperaturze krzepnięcia platyny obserwowane z kierunku prostopadłego, z tej samej odległości.

Obecnie:
Światłość 1 cd posiada źródło światła, jeżeli miernik mocy promieniowania ustawiony w określonej odległości wykazuje promieniowanie o mocy, jaka jest rejestrowana przez detektor umieszczony w takiej samej odległości od źródła emitującego światło o częstotliwości 540´1012 Hz z mocą 1/683 W przypadającą na 1 sr.
 

asambarama

New member
A ile trzeba takich paneli wstawić np. do obudowy komputerowej bigtower i czy wogóle to da rade uciągnąć hodowle. Ile malą lm/W
 

bolk

Member
Co do obliczania lumenów znalazłem kiedyś fajny kalkulator zrobiony specjalnie dla LEDów..
http://led.linear1.org/lumen.wiz

Jeśli ktoś ma w planach jak ja zrobić sobie własny systemik LED polecam:
http://www.lediko.com/file.php?nazwa=art_5
Dużo informacji technologicznych...

http://www.allegro.pl/item343995722_plytka_24_cm_na_12_led_super_flux_40szt_164zl.html
Ciekawe rozwiązania, szczególnie że Diody Super Flux pomimo małej ilości candeli dają dużo lumenów ze względu na duży kąt padania światła. Mówi się że diody są kiepskie bo światło przez nie generowane jest skupione i nie dochodzi wszędzie te diody eliminują ten problem i jeśli zastosować by ich tyle ile na tych klasycznych panelach LED z 15-25* padania światła to nie dość że doświetlimy roślinę w nadmiarze to nie zużyjemy dużo więcej prądu. Z tego co jakiś czas temu przeliczałem korzystając z diod walcowych można osiągnąć wyniki jeśli chodzi o natężenie światła korzystając z około 200 diod w sumie (jak znajdę swoje notatki na ten temat podzielę się obliczeniami)..
 
Last edited:
G

Guest

@Bolk- czekamy, ja caly czas mysle o zakupie lub zrobieniu jakiegos odjechanego panelu ale poki co ani kasy ani czasu by sie za to zabrac, wiedzy tez za malo z tego zakresu wiec wrzucajcie.
ja postaram sie ciagnac tego pierwszego posta dalej w miare mozliwosci czasowych.

ostatnio chcialem wladowac 2-3 diody UV do zbiornika kolo pompy wody co by troche odkazalo i diody nawet mam ale ni cholery czasu by to pomatowac do kupy
 

bolk

Member
Nie znalazłem moich obliczeń ale znalazłem te diody które kiedyś znalazłem na allegro...
http://www.allegro.pl/item355598955_led_5mm_walcowa_plaska_kat_140st_red_lub_orange.html

Jedna taka dioda ma "33.074 lumens" jeśli chodzi o czerwoną - wynik z podanego wcześniej kalkulatora (jeśli ktoś nie wierzy wynikom polecam angielską wiki i zapodane tam wzory do obliczania właśnie ilości lumenów z diod...

Niebieska:
http://www.allegro.pl/item353087623_led_walcowa_plaska_140st_blue_green_white.html
Ta ma tylko "41.342 lumens" :)

Liczyłem wszystko dla lampy porównywalnej do 70W HPS-a korzystając z proporcji podanych w innym dziale forum po angielsku tam było bodajże 1:4 (1 niebieska na 4 czerwone)...
Pozostała czysta matematyka do rozwiązania tego problemu ;]

Czary mary i (kilka objaśnień jakby ktoś nie wierzył):
Przyjmujemy że chcemy osiągnąć 6000lm korzystając z diod walcowych przy proporcji 1:4 czyli 1200lm musimy wyciągnąć z niebieskich i 4800 z czerwonych...
1200 : 41.342 = 29.02
Zaokrąglamy w górę żeby było wesoło ;] czyli 30

A teraz czerwone
4800 : 33.074 = 145.129
Czyli 146...
Wniosek nie zachowując proporcji diod a lumenów możemy kupując niecałe 200 diod zrobić sobie lampę 70W która będzie zżerała...
O ile mnie pamięć nie myli wzór na Moc (W) ma postać I*A...
Te diody pracują przy 3,3V niebieskie i 2,2V czerwone wszystkie żrą 20mA...
30 * (3,3 * 20) + 146 * (2,2 * 20) = 1980mW + 6424mW = 8404mW = 8.404W...
Nie chce mi się szukać wzoru na moc więc jeśli komuś się chce niech mnie poprawi (dochodzą tu komplikacje dotyczące mocy czynnej i biernej a mi o pierwszej w nocy nie chce się na ten temat myśleć)...
Dochodzą oczywiście jeszcze spadki na rezystorach ale wydaje mi się że stosując odpowiedni schemat (inteligentna liczba rezystorów) można spokojnie zejść do 15W...

Jeszcze troszkę wtrącę :)
Co do samego pasma światła.
"systemach pasmo niebieskie 420-480nm a czerwone 600-680nm"
Większość hodowców z forum nie przekracza magicznego progu 440-460nm jeśli chodzi o niebieskie natomiast pic polega na świetle czerwonym. Jeśli roślina nie dostanie odpowiedniej dawki 660nm pod koniec fazy światła jeszcze przez godzinę wydaje jej się że światło świeci można by powiedzieć że to pasmo jakby zamykało foto receptory dlatego niektórzy stosują doświetlanie zwykłymi żarówami przez ostatnie 15 minut fazy świetlnej - działa podobno doskonale. Diody o takim paśmie trudno jest dostać rzekomo większość diod ma to pasmo w swoim efektywnym paśmie ale jak z tym jest tylko praktyka może pokazać...

Sorka w obliczenia wkradł się mały błąd już poprawiłem - czekam na poprawkę jeśli chodzi o wzór...
 
Last edited:

bolk

Member
divinorum mamy w pracy takie lampy ;]
Mógł byś podać gdzie widziałeś do kupienia te plazmówki?

Po wypłacie zakupie sobie paczkę 200 diod i zmontuje taki układzik zastanawiam się tylko nad modyfikacja jedną. Chodzi mi o padanie światła nie sądzicie że dobrym rozwiązaniem było by podzielenie tego na 3 części i zmontować zestaw który będzie oświetlał z 3 kierunków? Chodzi mi o to że zamiast jednego zrobię 3 panele. Jeden będzie nad roślinami a dwa z boków te z boków nie naprzeciwko siebie tylko "przytulone" do siebie krawędziami coś jak by połowa sześcianu. Wydaje mi się że w ten sposób można by doświetlić rośliny z każdej strony a dodając dodatkową linie niebieskich do górnego panelu która byłą by wyłączana na bezpiecznik (taki malutki szklany jak kiedyś były montowane w sprzętach RTV) mógł bym mieć doskonałą mieszankę nie tylko na flo ale i veg :)

Wiadomo trochę dłubania ale dla chcącego nic trudnego? Jak dla mnie najważniejszym parametrem przemawiającym za budową systemu opartego na diodach jest to że nie wydzielają ciepła więc nie muszę korzystać z potężnych wentylatorów które odprowadzają nadmiar ciepła spod HPS-a więc mam ciszę w domu. Jedyny problem który zostaje to zapach ale to nie jest problem. Zresztą nie wszystko na raz ;]
 
Last edited:

wdr

Active member
Veteran
witam

mam pytanie do pana divinorum. Sory że nie na priv ale jeszcze nie moge posłać.

http://cgi.ebay.com/900-LED-Grow-li...ryZ42225QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem


co sądzisz o tych panelach? są cztery w cenie 125$ , tak na oku to są identyczne jak twoje (parametry,układ diód). Chciałbym sobie zmontować boxa na wega z takich paneli ,w piwnicy - zakupie tylko przetwornice 24/220V , pobór wszystkich czterech paneli to 60W także nie do wykrycia. Niewiem tylko na jaką powierzchnie wystarczą ale mam nadzieję że coś podpowiesz:)

Aha i kto sie orientuje jaki byłby czas i koszt wysyłki do Polski, i czy nie zechcą mi oclić te cacka na granicy.


Jeszcze małe pytanko do bolka:
Jak obliczyłeś że jedna dioda ma 30lumenów , bo tematem interesuje się od dawna ale słyszałem ze w polsce niema diód o takiej wydajności, i jeszcze tak niskiej cenie. Najtańsze podobno były niemieckie za 1,50 € . Nie odbierz tego jako jakiegoś ataku czy coś , chce po prostu wiedzieć bo być może masz większe pojęcie niż ci od których to słyszałem.

pozdro
 
Last edited:

bolk

Member
wdr ale proszę bardzo :)

Dane pochodzą z kalkulatora, który podałem wcześniej. Kalkulator oblicza ilość lumenów w zależności od kąta padania światła i ilości generowanych candeli..
http://led.linear1.org/lumen.wiz

Stronę wziąłem z Angielskiej Wikipedii gdzie były od razu wzory i mnożniki zależne od kąta padania światła. A co do 30 lumenów to gówno prawda sam szukając diod znalazłem w polskim internecie informacje o diodach które mają po 90-150lm ale niestety białe. Na allego widziałem 90 ale ceny nie były zachęcające...
Dowód:
http://www.allegro.pl/item355118422_biale_diody_led_o_mocy_3w_700ma_90lm_new_fv.html

Nie jest sztuką wydać pieniądze. Lepiej jest wydać pieniądze mądrze a jeżeli te parametry które podaje sprzedawca są prawdziwe (dot. tych diod które podałem wcześniej) to warto je kupić bo za niewielką kasę możemy sobie zmontować całkiem niezły zestaw. Można też oczywiście odrobinę zmienić proporcję tych diod i zrobić sobie zestaw z 200, 150 czerwonych i 50 niebieskich efekty będą co najmniej zadowalające według mnie. Lepiej zainwestować trochę w diody i kupić lepsze niż pociskać na tych szpejach które kosztują 9zł za 100 sztuk pomimo że mają 25tys mcd. Bo okazuje się że takie cuda zamiast być dobre mają 3-5 lm. Wiadomo że wyniki są tylko teoretyczne bo odnoszą się do określonych warunków i określonych typów żarówek ale nawet przyjmując to ryzyko możemy być pewni że wyjdzie nam coś sensownego. A jeśli ktoś ma dylemat czy wydać 200zł na panele LED można kupić sobie UFO za tą kasę na ebay-u i szpanować kupnym sprzętem...
 
Last edited:

Tomu

Well-known member
Veteran
wdr said:
witam

mam pytanie do pana divinorum. Sory że nie na priv ale jeszcze nie moge posłać.

http://cgi.ebay.com/900-LED-Grow-li...ryZ42225QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem


co sądzisz o tych panelach? są cztery w cenie 125$ , tak na oku to są identyczne jak twoje (parametry,układ diód). Chciałbym sobie zmontować boxa na wega z takich paneli ,w piwnicy - zakupie tylko przetwornice 24/220V , pobór wszystkich czterech paneli to 60W także nie do wykrycia. Niewiem tylko na jaką powierzchnie wystarczą ale mam nadzieję że coś podpowiesz:)

Aha i kto sie orientuje jaki byłby czas i koszt wysyłki do Polski, i czy nie zechcą mi oclić te cacka na granicy.


Jeszcze małe pytanko do bolka:
Jak obliczyłeś że jedna dioda ma 30lumenów , bo tematem interesuje się od dawna ale słyszałem ze w polsce niema diód o takiej wydajności, i jeszcze tak niskiej cenie. Najtańsze podobno były niemieckie za 1,50 € . Nie odbierz tego jako jakiegoś ataku czy coś , chce po prostu wiedzieć bo być może masz większe pojęcie niż ci od których to słyszałem.

pozdro
"Working Voltage: 12V or 110V-220V (This only works on 110 Volt. We have 12 Volt and 220 volt in Different Listings)" jak bedziesz uzywał je w pl to... :D
 

wdr

Active member
Veteran
Spoko są jeszcze przetwornice napięcia. Cena od 35-100zł.

pozdro
 
Last edited:
G

Guest

@wdr - sorrka ale dopiero eraz pytanie zobaczylem, no wiec niesety tych paneli troche trzeba.. wg. mnie najlepiej jest dawac panel (30x30cm) na powierzchnie uprawy 50x50cm pamietajac by nie wisial zbyt wysoko od rosliny 15-20cm.

I blagam bez PANA :)hehehhe juz nie robcie ze mnie takiego starego pierda, czyje sie jeszcze w miare mlodo :p

pozdr 4all

PS: patrzylem na te aukcje z diodami i jak ktos wie jak to wszystko polaczyc i dodac Chlodzenie z byle komputerowego wiatraczka i radiator to ja bym proponowal samemu sobie mixowac taki panel.
bardzo fajne diody tylko popytal bym czy nie maja niebieskich i czerwonych, zamiast na bialych jechac,
 
Last edited:

bolk

Member
Pamiętacie te diody?
http://www.allegro.pl/item355598955_led_5mm_walcowa_plaska_kat_140st_red_lub_orange.html
One mają 620-625nm jeśli chodzi o światło i zastanawiam się nad ich zakupem...
http://www.allegro.pl/item353087623_led_walcowa_plaska_140st_blue_green_white.html
Te maja 465-475nm, ech nic tak jak bym chciał :/
Natomiast te są nad wyraz interesujące:
http://www.allegro.pl/item363671336_led_flux_red_100st_i_100ma_4_diody_w_1.html
Muszę sobie zmontować jak najszybciej jakiś zestaw z diod LED

Znalazłem ciekawą alternatywę ale ma troszkę mało lumenów :/
http://www.artronic.pl/o_produkcie.php?id=920?

Jak sądzicie warto kombinować i szukać na siłę tych 430 i 640nm czy dać sobie lepiej spokój i nie kombinować...

Te diody były by idealne gdyby tylko długość fali odpowiadała...
http://www.allegro.pl/item359747496_14_000_mcd_flux_led_rozne_kolory_po_0_80_zl.html

Pomęczę was jeszcze trochę...
Znalazłem skarbnicę diod LED o przeróżnych parametrach:
http://www.ledtronics.com/ds/L200-0UR/
Szczególnie zainteresowały mnie diody:
http://www.ledtronics.com/ds/L200-0UR/DSDY0014.pdf
Jak sądzicie jaka jest ich przydatność że się tak wyrażę? Mają dość mało mcd ale nie wiem jak czytać te tabelki bo nie ma objaśnień do nich. Nie wiadomo czy jest to przy minimalnym napięciu 20mA a pracy jest 150mA czy jest to średnia z 1mW. Jeśli ktoś mądrzejszy mógł by mnie oświecić będę wdzięczny...
 
Last edited:

Ghonox

Member
Z tego co czytałem w wypowiedziach Bolk'a, trzeba 200 diod, żeby odpowiadało to 70W HPS. To jest jakieś 250zł... HPS 70W kosztuje ok 60zł. 140zł na prąd, to 4 miesiące uprawy. Nie da się kupić nigdzie panelów LED gotowych? bo znaleźć nie mogłem... :\
 

Latest posts

Latest posts

Top