What's new

Една "тъпа" тема

Astral

Member
Една "тъпа" тема

Отварям тази тема за въпроси и отговори на злободневни простотийки с цел да не спамим темите и нфото да е подредено , подбрано и лесно смилаемо за четящия.

Та да задам първият си "тъп" въпрос тука.
Чел съм,че през тъмния период на растенията зелената светлина не смущава почивката им.Някой ползвал ли е осветление,налагало ли му се е и какви впечатления има.Спектъра важен ли е и ако да(което е почти сигурно) какво "аварийно осветление" ползвате или мислите че ще е добре.Аз съм си закупил обикновена зелена ламба Philips с нажежаема жица и я ползвам рядко,когато се налага да обезпокоя госпожите.

Благодаря предварително за коментарите!:thank you:
 
Колега, много е важен спектъра в който свети лампата. Зеленото не го "виждат" растенията и затова не ги смущава докато са в тъмния период. В някои гроушопове съм виждал такива лампи (светодиодни), които се слагат на главата, за да са ти свободви ръцете. Приличат на тия, дето си ги слагат колоездачите. Не си спомням в колко Нанометра трябваше да излъчва точно зеленото, но ако те интересува, мога да проверя и да ти кажа.
 
C

coco fknbrice

хубава тема :wave:
някой може ли да каже нещо за използването на луменисцентни пури които светят с така наречената black light която мисля свети виолетова въпроса ми е дали би помогнала при цъвтежа на растенията? говорил съм с гроъри които твърдят че помага и то видимо но не съм сигурен че е така.
master of plant знам че си по запознат поне от мен в тия неща както и всички други които знаят нещо по въпроса да споделят дори ми се ще да направя опит през периода на цъвтеж.
 
C

coco fknbrice

няма проблем чета аз а и го знам това но като допълнително осветление освен хпс лампата защото все пак точно този спектър го харчат растенията или греша. аз не съм ползвал такива но ми беше интересно за мнения по въпроса
 
@ coco brice

трябва да видиш спектралното излъчване на съответната луминисцентна пура. Топлинното число по Калвин, което дават обикновено производителите е объркващо. Кажи ми точния модел пура, ще погледна в каталога на Силвания, там са дадени снимки на спекралните характеристики на всички модели.
Има такива пури, които работят уникално във вегетация. Ние направихме наша такава лампа с 6 броя пури на Силвания -Трифосфорни и сме ги напънали със специално захранване да светят двойно по силно от нормалното. Така на практика имаме 400 Ватова лампа, която е за вегетация, но не излъчва никаква температура
За цъфтежа обаче не е тествана още. Във всички случаи ще е добре като допълнителна светлина.
 
В почвата има едни малки мушици,приличат на винарките днес ги забелязах,какво значи това? ще навредят ли? да не са някакви вредители или обратното?

Така се появяват при преполиване, дръж ги по сухи
 
самите те не, но покрай тях ще завъдиш и други гадини, а после лошо. Ако има начин да ги напояваш отдолу, ще е по-добре
 
C

coco fknbrice

@ master of plant

lb light bl812 18w t-8 но може да се разгледа спектъра на всяка black light лампа предполагам са почти същите като на силваниа например а и е тествана и имало разлика със нея. та затова реших да я обсъдим. а за тази лампа предполагам сте и сложили по голям дросел или как? интересно звучи проблема с температурата съществува и това ми се вижда някакво решение
 
C

coco fknbrice

между 350 и 400 нанометра според това което чета не стават за цъвтеж
 
E

EverLast

Хей , хей Астрале поздравления за яката тема!!!
Аз за вечер ползвам съвсем обикновена зелена крушка 40w и не съм забелязъл да има проблеми дори и при по-чувствителни сортове.....

@cocofknbrice
Коко аз ползвах подобни от тея пурпурните Aquastar на Sylvania и съм доволен от тях за майки не стават те бяха 10к а за цъфтеж в последните дни можеш да сложиш няколко такива или mh 10k....
:artist:
 
C

coco fknbrice

@ everlast именно става дума за последните 3 седмици от цъвтежа

@bgrow има едни спрейчета на лактофол за такива мушици ефикасни са както и по скъпи такива но като цяло май тия мушички не са кой знае какъв проблем
 
между 350 и 400 нанометра според това което чета не стават за цъвтеж

В тези нанометри растенията не фотосинтезират, вземи си пури на Силвания, трифосфорни(не помня наизуст модели, мисля че бяха 6400К). Като им гледах спектралната характеристика, те се доближават до желаното доста, а и не са скъпи изобщо, под 10лв е 36 ватовата.
Ние сме сложили 6 такива, напънати да светят двойно повече (това е за сметка на двойно по краткия живот) и така получихме над 400 вата светлина в доста приличен спектър за фотосинтеза. Би трябвало да помага доста и в цъфтежа
 

_Ina_

Active member
Veteran
Тази тема е за мен:) Моя тъп въпрос е: Ще помогне ли ако сложа много лед в гардероба? Понеже нещо стана твърде напе4ено с тази 400 ватка и жегата отвън. Тя грее през нощта. Изобщо някакф на4ин за охлаждане? Вентилатори има доста. Нещо друго?!
 
E

EverLast

Лед ли? Е той като се разтопи ще стане вода и влага...в гардероб не е добра идея принципно....
 

bahura

Member
Браво Инча и аз съм на нощна понеже през ноща е по хладно. За проблема с топлината ти трябва климатик! скъпично, но необходимо ако искаш да създадеш възможно най-добрата среда за растенията. А и климатика може да се използва не само за растенията а и за личен комфорт през летните жеги!
 

Astral

Member
Хей , хей Астрале поздравления за яката тема!!!
Аз за вечер ползвам съвсем обикновена зелена крушка 40w и не съм забелязъл да има проблеми дори и при по-чувствителни сортове.....

И аз ползвам също 40 ватова зелена...значи да не се притеснявм...не че често я ползвм,но все пак..:thank you:

Ще помогне ли ако сложа много лед в гардероба? Понеже нещо стана твърде напе4ено с тази 400 ватка и жегата отвън. Тя грее през нощта. Изобщо някакф на4ин за охлаждане? Вентилатори има доста. Нещо друго?!

Ами май наистина ще ти се вдигне много влжноста и ще имаш повече ядове отколкото плюсове според мен....особено ако са в цъфтеж.Яка вентилация ти трябва според мен...лятото определено е трудно с лампите:wave:
 
Top