What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Discutii legate de LED-uri

jtm

Some kind of shaman
Veteran
[...] becurile economice LED de putere mica (10-15W), cu randament >=100lumen/watt, de preferinta cu soclu ceramic si provenienta cunoscuta (Phillips, Osram, IKEA,etc).
IKEA??? Inteleg ca ai testat... Ca io am testat o canapea de la ei si cam ocolesc magazinul de atunci :biggrin:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Am avut o data un pat de la ikea. Not anymore. Le-or testa ei, dar nu cum l-am "testat" eu.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Te referi probabil la CRI, adica abilitatea unei surse de lumina de a emula temperatura de culoare raportata la o sursa de lumina standard, in cazul ledurilor, comparatia se face raportand la un bec incandescent. Asta inseamna ca e mai mult legat de spectrul de culoare perceput de spectrul uman, si de aceea mici diferente nu sunt neaparat rele, deoarece plantele au nevoie de un spectru cat mai variat, cu varfuri de energie in anumite lungimi de unda. Chiar daca nu e neaparat direct interesanta pentru noi aceasta masuratoare, o valoare mai mare indica niste leduri de calitate mai buna, in care a fost investit mai mult research. Nu as baga in seama nimic sub CRI 80, si de aici in sus e din ce in ce mai bine. In acelasi timp, nu merita o investitie considerabil mai mare pentru a lua leduri cu cri de 90+, pentru ca se castiga doar cateva procente de eficienta, iar costurile sunt de multe ori duble. Pe masura ce leduri de calitate (exemplu CREE) se ieftinesc o sa merite sa cumparam aceste leduri cu valori CRI mai bune.
In schimb, daca la aceeasi suma sau cu o diferente insignifianta poti lua un led cu CRI mai mare, merita.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
IKEA??? Inteleg ca ai testat... Ca io am testat o canapea de la ei si cam ocolesc magazinul de atunci :biggrin:

Daca produsul pe care il cumperi de la un producator iti satisface nevoile si esti multumit de asta, altceva nu mai conteaza. Totodata daca nu esti multumit de un produs din gama extrem de larga pe care o ofera, asta nu inseamna ca toate produsele achizitionate de acolo te vor dezamagi.

Lasand filozofia la departe, motivul pentru care am promovat becurile IKEA (atat CFL cai si cele LED) este unul care tine de costuri, deci de eficienta. IKEA are preturi accesibile la produsele consumabile uzuale pentru ca produc si vand masiv. Din acest motiv un bec LED vandut de IKEA (nu neaparat produs de IKEA, intrucat nu cred ca au un astfel de departament) , cu aceleasi specificatii si performante, va fi considerabil mai ieftin decat acelasi bec provenit de la producatori consacrati .

Fiind pasionat de capitolul LED (nu doar in ceea ce priveste 'gradinaritul') am testat de-a lungul timpului multe tipuri de becuri LED si pana acum sunt cel mai multumit de cele Phillips si IKEA.


Ca se tot vorbește despre leduri cum e mai bine să fie acel Ra mai mare ca 80 sau mai mic ca 80?


Ra (sau CRI) , adica indicele de recare a culorii, este un parametru care indica cat de apropiat este spectrul corespunzator luminii albe produse de o sursa in comparatie cu spectrul solar, masurat in lunile de vara la amiaza in conditii de vizibilitate mare (adica fara nor). Acest lucru indica de fapt cat de 'reale' vor aparea culorile obiectelor cand sunt iluminate de respectiva sursa.

Acel indice este masurat si calculat in raport cu sensibilitatea ochiului uman si nu are nici o legatura cu ceea ce 'vad' plantele.

Primele surse de iluminat pentru grow pe baza de led foloseau spectre inguste (rosu, albastru, infrarosu) iar plantele se dezvoltau de minune, desi crescatorilor le era foarte greu sa observe plantele , frunzele lor aparand ca fiind negre din cauza ca tot spectrul disponibil era absorbit.

Ca o aproximare empirica grosiera , daca plantele tale par sa aiba frunzele negre sau gri cand le privesti din spatele sursei de lumina (adica direct, nu in transparenta sau reflexie) atunci spectrul este potrivit pentru respectiva planta.
 

narcox

Member
pareri https://www.philips.ro/c-p/8718696701614/led-bec vs https://www.philips.ro/c-p/8718696460436/led-reflector-putere-reglabila ?
Sau daca stiti vreun producator de leduri de putere mai mare (astea sunt cele mai mari care le-am gasit); la specificatii scrie ca echivaleaza cu 100w, cat de real e?
Nu sunt expert . Dar din ce am Mai vazut ca s a discutat (eu vorbesc de primul link pe care l ai pus) degeaba iti arata ca 13w=100w.
Si mie pe bec imi arata ceva similar gen 20w=
Nu m am uitat nici cât costă însă eu pe un bec de 20w lumina calda cu lm ok am dat 25 lei . Însă nu cred ca se compara cu philips. Mai asteapta alte păreri.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Pe tine te intereseaza watti reali pe care ii consuma becul, nu cat e calculat ca echivalent in lumina vizibila fata de un bec incandescent (care are eficienta undeva intre 5-10%)..
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
W mai multi inseamna automat si lumeni mai multi, la becurile de calitate eficienta este apropiata, chiar si daca compari becuri de la producatori diferiti. Pe cele chinezesti branduite la constanta in port nici nu scrie pe unele, si daca scrie oricum nu trebuie sa ii crezi. Curent irosit..
Ba da, gasesti pe net. Dar sunt calculate pentru hps care trebuie tinut la distanta mai mare.
 
Last edited:

narcox

Member
Dacă ești din românia și ai un buget de 100 lei pentru becuri vezi ca au becuri lohuis la preturi accesibile in magazin gen dedem, hornbac. Cu 100 lei cred ca iei 80W .
 

mike1983

Member
Nu stiu de ce va place sa va complicati cu toate chinezariile de leduri.Puneti ceva bani la saltea , luati cxb3590 , pentru o eficienta cat mai buna nu le dati mai mult de 20 - 25W pe cob si veti fi uimiti.Intr-adevar , sunt cam piperate la pret.Dar decat sa dati banii pe toate prostiile apoi sa vreti sa faceti upgrade tot timpul mai bine luati ceva de calitate din prima.Parerea mea.

Ca idee lucrez acum pentru cineva la un proiect cu 24 cxb3590 montate cate 8 in serie pe un radiator de 1M lungime , 20cm latime.Fiecare bareta de leduri va fi alimentata cu un driver de 115W - 320W (drivere dimabile).
 
Last edited:

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Fiind pasionat de capitolul LED (nu doar in ceea ce priveste 'gradinaritul') am testat de-a lungul timpului multe tipuri de becuri LED si pana acum sunt cel mai multumit de cele Phillips si IKEA.


Ca o aproximare empirica grosiera , daca plantele tale par sa aiba frunzele negre sau gri cand le privesti din spatele sursei de lumina (adica direct, nu in transparenta sau reflexie) atunci spectrul este potrivit pentru respectiva planta.

N-am incercat sa ma uit din spatele soarelui inca, daca imi permiti o gluma... Eu as spune ca, chit ca frunzele absorb toate lungimile de unda respective, aici e ca la femei. Adica, in cazul lor, important e sa le f...aci fericite. Ala e spectrul pe care il absorb complet. Dar un parfumel, un lantisor, un beemveu, fac parte din banda de verde: n-au nevoie, dar le plac. Hmmm, care spectru o fi mai bun?
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Nu stiu de ce va place sa va complicati cu toate chinezariile de leduri.Puneti ceva bani la saltea , luati cxb3590 , pentru o eficienta cat mai buna nu le dati mai mult de 20 - 25W pe cob si veti fi uimiti.Intr-adevar , sunt cam piperate la pret.Dar decat sa dati banii pe toate prostiile apoi sa vreti sa faceti upgrade tot timpul mai bine luati ceva de calitate din prima.Parerea mea.
.
Asa e, dar uiti ca pe aici sunt care nu reusesc sa lege doua sarme fara sa dea foc la casa. Ca sa nu mai vorbim de fanii indica, adica cei care au mereu ora sexuala (ii f... o lene...)

W mai multi inseamna automat si lumeni mai multi, la becurile de calitate eficienta este apropiata, chiar si daca compari becuri de la producatori diferiti. Pe cele chinezesti branduite la constanta in port nici nu scrie pe unele, si daca scrie oricum nu trebuie sa ii crezi. Curent irosit..
Ba da, gasesti pe net. Dar sunt calculate pentru hps care trebuie tinut la distanta mai mare.

Phillips de exemplu, are becuri la aceeasi putere si eficienta diferita. Ghici care sunt mai scumpe? :) Cred insa ca este singurul producator (nu sunt sigur) cu asa ceva in portofoliu. Eu le-am luat pe cele mai ieftine totusi :D
 

vasile

Well-known member
Veteran
Thread-ul asta e mai mort decat mine :D

Ce mai ziceti? Ce va mai fac led-urile? Totul bine?

Ce mai e nou in materie de led-uri? Care e cea mai buna optiune in 2019? Inca o ardeti cu philips-uri de 10-20w?

Am si eu o intrebare, cat de safe e sa bagi un splitter de dulie intr-un stecher cu fasung e27?

Planul este sa bag un prelungitor in box, stecherul cu fasung e27 in prelungitor, splitterul in stecher.

Cam asa arata stecherul cu dulie:

tO1BX6b.png



Splitter-ul:

OlAOKSh.png



^ Splitter-ul asta duce maxim 165w, acum nush daca duce si stecheru atat...
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Un ștecher normal din cate știu eu duce și 2000w ! La un calorifer electric ai 2000w-2500w ,
Uită-te la ștecher și compară cu ăla de îl ai tu!
Dar eu zic că 500w duce fără probleme!
 

Latest posts

Latest posts

Top