What's new

Discutii legate de LED-uri

Mago

Member
Habarnuam cum si in ce fel se dimeaza...scria ca sunt dimabile..am pus un variator de tensiune si, taa daaaa..

Sincer nu m-am gandit la varianta ca e bine camuflat in carcasa de ac...:tiphat:....eu am gandit ca e varianta cea mai ieftina si buna...

Macrameu? sincer am cautat pe net ca nu stiam ce e.:biggrin:

 
Last edited:

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Optim cred ca ar fi sa le variezi pe amperaj si nu pe tensiune. Pentru ca ledurile nu au aceeasi corectitudine cromatica ori eficienta la alte voltaje decat cele normale de lucru. Cel putin asa sunt cele pe DC. Si nu cred ca astea is leduri speciale de AC, ci sunt doar adaptate. Prin pulsare ai incercat sa le dimezi? Poate merge precum merge la DC. Si asa iti scoti 0..100% rulandule-le la tensiunea nominala.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Vrea sa spuna sa pui o punte redresoare inainte, fara condensator, si sa le alimentezi in dc asadar, si sa folosesti un pwm cu un MOSFET care sa tina la macar 600V.
Eu as incerca mai intai cu variatorul, s-ar putea sa nu fie catastrofal de nasol.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Eu ma gandesc ca ar merge si cu un ssr pe AC. Oricum, trebuie testat in timp real ce se intampla cu tensiunea si curentul, indiferent de metoda pe care o folosesti.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Nope, nu merge. Adica variatorul de bec e tot cu un SSR, dar comandat in faza. 99% o sa mearga.
Dupa structura, cipul are o punte redresoare, LEDuri, si 1/2 rezistoare de limitare sau (daca chinezii au fost giorno), 1/2 mosfeturi puse in regim de curent constant. Asa ca 99% merge cu variator, desi nu pe tot unghiul de reglaj (al butonului de la variator).

Zic eu.
 

Mago

Member


Intr-un final am reusit sa lipesc toate ledurile si sa fac panoul de comanda...merge greu cand lucrezi doar duminica,dar este placut :biggrin:

Sper ca duminica viitoare sa ii pot pune si spatele la panou si pe urma sa ma apuc de partea exterioara..

La partea exterioara am nevoie de un vas de expansiune? pana la urma ce rol are vasu de expansiune? teoretic stiu rolul lui,dar intreb in aplicatia care o fac eu, nu pot pur si simplu sa pun un mini vas (fara valva sa bag aer in el) sau chiar deloc?
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Cand se dilata apa in instalatie (ca deh, se incalzeste), daca nu ai vas de expaniune, fie el si mic, iti creste presiunea mult. Nu stii la ce fiting cedeaza. Nu iti trebe un vas mare (se dimensioneaza in raport cu cantitatea de apa, temperatra maxima), nu stiu insa sa iti spun de cati litri.

Aha. Azi e duminica. De stiut... :D
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Daca pui vas fara sa bagi aer in el e ca si cum nu ai avea vas de expansiune. Iti trebuie ceva care sa compenseze.
 

Mago

Member
Azi mi-a venit si modulul sonoff si am putut face niste probe,3-4 secunde ca nu am racire inca. 1800w max la 215v...nu e rau :biggrin:

Alb rece de la 9w minim la 360w max
Alb cald de la 60w minim la 1048w max
Ful spectrum de la 60 la 465w max

Cand le aprind pe toate imi scade putin w-tajul
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Normal, ca mai cade ceva pe fire, nu mai zic daca mai ai si un prelungitor lung cu fire subtiri, dar aici tu stii.

Sa il vedem cu racire. Si vas de expansiune :D
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Nu cumva aparatul ala masoara doar 1800W? Si de aia scade cand is toate aprinse? Stiu ca astea au limite, de genul 1800-2400W, de aia zic.
 

Mago

Member
Fir subtire la prelungitor nu am,toate prelungitoarele din casa sunt facute bine de mine numai cu fir gros, stecherele si tripru stechere de calitate, am avut o experienta neplacuta cand mi-a luat foc jumate de bucatarie de la un prelungitor.

Aparatul ala masoara pana la 4400w,oricum nu ma deranjaza, mai mult de 800w-1000w nu o sa vada panoul, chiar si asa cred ca e mult.

Am gasit vas de expansiune mic, acum astept sa vina.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Welcome to the club. Vreau sa spun cu focul.

In rest, oricat ar fi de bune firele, tensiune tot cade pe cate undeva. Pe fire, pe contacte, etc. Ce, daca bagi in priza aparatul de sudura si sudezi, nu iti fac becurile (cu incandescenta) nitel pâl-pâl?

Da, si mie mi se pare mult, insa o sa aflam acusi. In cazul design-ului tau, un foarte important lucru este sa stii rezistenta termica a ansamblului. Asta insa o sa o afli repede:
1. Sa zicem ca racirea ta iti asigura o temperatura a apei la intrare de T1=25C. Sa zicem.
2. Dai drumul pe putere mica.
3. Masori temperatura apei pe iesire, T2
4. Faci socoteala, Rth=P/(T2-T1), in W/K. Mai departe stii pana unde poti merge ca sa fii in siguranta.
5. Dupa asta, vei sti si temperatura maxima la care poate sa iti ajunga apa pe intrare, lucru important pentru ca nu ai chiller sub ambiant. La 40C ambient, nu mai e ca la 25C, si nu vrei ca temperatura apei pe iesire sa iti depaseasca 60...80C (cat stabilesti tu).
Bine, in mod normal, tu nu temperatura apei pe iesire tre sa o masori, ci pe cea maxima de pe panou. In cele de mai sus, am presupus Rth LED...panou zero, ceea ce nu e adevarat. Asadar T2 poti sa o consideri temperatura maxima la nivelul unui LED.
Rth e o constanta de constructie, nu o vei putea ajusta, decat poate prin alte frezari, alta inaltime a aripioarelor, adica suprafata de schimb. Bine ar mai fi varianta unui panou din aur, sau macar argint :D

No, sper ca nu te-am plictisit, iar daca stiai ce ai de facut, nu-i bai, ca mai citeste cate un Sandel...
 

Mago

Member
Da,stiam de formula de cand am construit panoul de apa calda de pe casa.

Exista vreun modul ceva,o electronica,(sigur exista dar nu stiu cum se cheama) in care sa reduca turatia ventilatorului in functie de temperatura?

Ma gandesc ca la iarna si nu numai, nu are rost sa mearga ventilatorul la putere maxima+ ca radiatorul de la unitatea exterioara de ac este de 12000btu,adica are puterea de racire de 3516w/h....1000btu=293w/h.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Daca motorul e pe dc, poti sa iti faci singur reducerea turatiei. Eu am facut asta ca sa ma mentin peste dew point. Doar ca am si chiller.
 

Mago

Member
Este pe ac...pana la urma daca nu gasesc ii pun un simplu variator..dar e mult mai bine sa fie automat..
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Daca il poti comanda cumva cu un tranzistor ori aparat ce are intrare digitala poti face ceva.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Da chiar man, aparatele de ac nu au deja incorporata functia de control al vitezei acelui vent? Ai nevoie doar de partea electronica si sa inveti cum sa comunici cu ea, si dupa poti face ce vrei...
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Daca merge cu variatorul, caci asta e in functie de tipul de motor, te imvat cum sa faci si reglajul automat.
 
Top