What's new

despre becuri

jtm

Some kind of shaman
Veteran
La tupac in debara/Creste iarba mare, ia/2 luni de verzaciune/Sa se faca numa bune... ;)
 

CptSmoke

Member
O mica intrebare,pt o unitate pc , ce bec/becuri recomandati in asa fel incat sa nu vina nici factura mult la curent , sa isi faca si treaba (perioada veg+ flower),si sase gaseasca usor la noi si sa nu fie scump,tnx. apreciez orice ajutor.(1-2 fete)
 

CptSmoke

Member
Pai ok leduri ,asta stiam si eu , dar ce putere si cati lumeni ?alb cald alb rece?sunt 3 becuri d'alea gen bec normal.(
BEC LED COMTEC SMD, glob sticla, E27, 10W, 30000 de ore, lumina calda)
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Eu as merge pe Osram/Philips, becuri normale, cu difuzorul de lumina dat jos. 4 becuri care insumeaza 35-40W = 50 lei. Nu cred ca sanlightul ala e mai ieftin. Si avand mai multe surse de lumina poti sa nu le folosesti pe toate cand plantele sunt mici, si ai distributia luminii mai buna cand sunt toate aprinse.
Lumina calda sau un mix de calda si rece. Sau daca gasesti daylight, dar nu prea am vazut.
 

CptSmoke

Member
Eu as merge pe Osram/Philips, becuri normale, cu difuzorul de lumina dat jos. 4 becuri care insumeaza 35-40W = 50 lei. Nu cred ca sanlightul ala e mai ieftin. Si avand mai multe surse de lumina poti sa nu le folosesti pe toate cand plantele sunt mici, si ai distributia luminii mai buna cand sunt toate aprinse.
Lumina calda sau un mix de calda si rece. Sau daca gasesti daylight, dar nu prea am vazut.
Becurile sa fie led nu? genul ala rotund?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Userul blynx de pe forum are threaduri geniale pe subiectul asta, inclusiv teste cfl/led. Acolo poti vedea si cum scoti difuzorul de lumina si cum arata becul dupa. Si da, difuzorul e globul ala mat ce le fave sa para un bec normal.
 

CptSmoke

Member
Ms pt link man , am mai invatat cate ceva, dar mai am 2 mici intrebari:
1.Cate becuri calde si cate reci , recomanzi?(am vazut cate ceva si inca am dubii)
2.Exista pe formul asta pe undeva ghid uri despre cum sa iti faci un grow?
Deja am capul cat camera asta , ma documentez de 3 zile incontinu si cand zic incontinu , ma refer la 3 zile , de dim pana seara la 9- 10..e gen obsesie:)))
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
nu stiu ce link ti-am zis doar un sa cauti. :)
1 - eu as merge pe 2 calde 2 reci, dar sa stii ca nu e diferenta mare intre ele, adica nici nu vei simti diferentele, fie ele de calitate sau cantitate. is schimb, spectrul rece este mai bun in spatii compacte pentru ca tine plantele mai compacte, cu distante internodale mai mici.
2 - tot forumul asta este un ghid despre cum sa iti faci grow-ul. in cazul tau, cauta la sectiunea microgrow-uri. dar asta nu inseamna neaparat sa eviti restul forumului. poti intalni informatii benefice sau idei revolutionare si intr-un thread al unuia care foloseste zici sau sute de kW, si al unuia care creste la 10W (indiferent ce marime are grow-ul tau), atat timp cat ai ochii bine deschisi si inveti si aplici ce vezi acolo, desigur, adaptat la nevoile tale.
Si ar mai fii threadul asta, care insa e destul de vechi deci nu l-as lua ca litera de lege, deoarece s-au schimbat multe si au aparut metode si tehnologii noi. Dar asa ca sa iti faci o idee la ce sa fii atent, merge.
https://www.icmag.com/ic/showthread.php?threadid=112662
 
Last edited:

CptSmoke

Member
Un sfat despre cum sa pozitionez becuriile?orizontal vezrtical?ideea e ca daca le-am scos glob-ul ala cred ca e mai ok pe verticata chiar daca ocupa mai mult loc..
 
Top