What's new

despre becuri

baranga

Member
este vorba despre eficienta .. dintre cei 250W(265W) pe care ii consuma un HPS , mai mult de jumatate sunt convertiti in caldura , si restul sunt in lumina , pe cand un COB transforma in lumina peste 60% dintre W consumati .... deci mai putini W sunt convertiti in caldura , de aici si diferenta de emisie de caldura respectiv eficienta surselor de lumina .....
 
Da ma baieti mi ar placea mult ledurile da eu nu sunt chiar asa destept sa imi fac circuitele si electronica ma bate , numai gandul de dyi ma oboseste cumplit. Sunt lenes tare la capitolul asta. Imi trebuie mura in gura la capitolul asta.. plus spectrele de culoare veg/flower .. recunosc , sunt lenes
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Te inteleg. Becuri Hepol de 20W, 10 buc, 5-600 ron. Le scoti palaria de plastic. Ca bani, iesi cat un HPS bun. Dezavantaj: posibil sa se mai arda cate unul, si tre sa le schimbi cate un LED. Alternativa, bec Phillips, 14W, tot pe acolo ca bani. Astea cred ca nu iti mai creeaza probleme.
 

tupac99

Member
o intrebare... am un mh de 250, si 2xhps 400... pentru niste plante auto, ar trebui sa merg ca si la cele normale? adica in vegetatie cu mh`ul si in floare sa le pun hps`urile? sau ce recomandati ?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Pai merge, dar daca deja ai becurile nu vad de ce ai vrea sa mergi doar pe mh/hps. ca doar nu faci nici o economie. daca nu le aveai, poate era alta situatia, luai ce iti permiteai.
 

tupac99

Member
ai dreptate exploziv :D dar ma gandeam ca na...sa merg cu 2 culturi... de cate 2-3 plante fiecare si de aia am zis...
dar o sa merg cu una singura indoor si probabil pe inceputul lui aprilie daca nu e prea repede, o sa pun ceva si out.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
pai 2 culturi separate vor fi mereu mai putin eficiente decat una singura cu mai multa lumina. deci nu vad rostul la asa ceva.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Cat sa te spargi tot anul. Sau chiar tot cincinalul. La cantitatea asta, iti ajunge de la 3 la 15 ani, daca imi permiti o gluma :D

Acuma, ma rog, totul e relativ, dar macar 400g pe cultura tot scoti, poate chiar un kil daca esti bazat. La 3 pe an de hibrizi, sau 2 de sative, socoteste si tu... Becurile alea iti ajung pentru 1-2mp. Incepi cu MH-ul, cat is mici, dupa care adaugi si HPSurile, iaca 500W/MP in flower, pe 2mp. Deja ai pentru tot cartierul...

Eu zic ca nu e cazul sa te intereseze cat scoti, decat daca ai alte ganduri... O sa scoti fix cat o sa scoti. Si fix mai ieftin ca la aprozar.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
avand in vedere ca daca nu dai fail ca si incepator, iesi pe la 0.5-0.6 gpw, desi au fost cazuri si de 1+ in trecut pe forum (si ma refer doar la jurnale de incepatori aici, prima tura), as zice ca 0.5 gpw ii modest pentru oricine. Nu zic ca nu se poate scoate sub, dar cred ca mai posibil sa omori plantele total si irevocabil inainte de vreme, decat sa le duci la bun final si sa iasa mai putin de atat.
 

tupac99

Member
am inteles. mersi fain baieti de info :D
jtm ... am inteles gluma cu imi ajunge de la 3-15 ani :)))) speram sa nu fie cazul .
am o intrebare... deci le tin doar cu MH`ul cat sunt mici... si chiar daca sunt in vegetatie adaug si HPS`urile ? si le las toate pana la capat ? adica merg cu toate becurile si in floare si in vegetatie ? mersi
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
@tupac: sa speram desigur. Doar ca totdeauna sunt probleme cu prietenii si clientii.

Nu ai de ce sa le tii pe toate (becurile) cand sunt mici. Fiind mici, plantele se tin mai aproape, si iti ajunge un bec mai mic. Altfel, risipa de curent si probleme de caldura. Daca o sa tii plantele in veg 2 saptamani, iti ajunge bec mic. Daca le tiin 4 luni, e alta poveste. Depinde cate si cat de mari...
 

tupac99

Member
am inteles @jtm. mersi fain.
cu clientii nu poa` sa fie probleme pt ca nu e cazu` de asa ceva ... :D
am inteles acuma si treaba cu becurile :D pai iti dai seama ca daca tot fac ceva indoor le tin 8 sapt in vegetatie... nu are rost sa le tin 2 sapt. mersi fain
 

Latest posts

Latest posts

Top