What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Culturi Ninja

AnimalTT

Member
sa intreb expertii. Primavara o data la cam cat timp sa mergem la planta cu apa ?
ma gandesc o data pe sapt se merge vara.
Thx :D
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
primavara, daca faci outdoor direct in pamant nu e nevoie din mai multe motive:
1. pamantul e plin de apa dupa ce se topeste zapada.
2. nu stiu cum e la tine primavara dar la mine ploua.

vara...depinde de zona, de temperaturi, de cantitatea si frecventa precipitatiilor.
 

AnimalTT

Member
Bun, eu m-am gadit sa cresc 6 plantute cam 2 sapt la niste cfl. dupa care sa le mut afara in 3 locuri diferite dar sa fie aproximativ aproape una de celalata. e oke ce vreau eu sa fac? cand vine sezonu o sa pun mai multe detalii/ poze cu locu .. (vedere din satelit si poza la fata locului) sa va dati cu parerea.
 

MJgrow

Active member
iti dai seama ca cineva iti poate recunoaste poza satelit.

poate niste lenesi sau niste caschete.

cred ca daca citesti de 2-3 ori tot ce s-a scris pana acum, iti poti da cu parerea singur :)

parerea mea e sa nu dai poza cu satelitu, hai sa zicem poate ceva asemanator. :)
 
A

andreiiibbb

am si eu cateva nelamuriri.
exista undeva pe forum un tutorial pentru cei mai incepatori dintre incepatori?
faza e ca, sunt doritor sa invat o gramada de chestii desi nu stiu nimic despre cannabis.
as vrea sa cresc o planta pe balcon, in casa la cineva sa vad daca imi iese, si nu stiu daca are destula lumina, aer, temperatura necesara. De asemenea, nu stiu anotimpul in care se planteaza si anotimpul in care se recolteaza. Nu stiu cum se planteaza semintele si cate se pun in pamant, cu alte cuvinte nu stiu mai nimic, dar invat foarte repede! pana acum nu am gasit posturi pe forum care sa explice asa la un stadiu scazut de experienta.
Deci, orice lamuriri mi-ar prinde fff bine. Apropo am citit tot ce-ai scris Gantz si am inteles aproape tot..dar cred ca este mult mai greu decat pare.
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
Nu andrei nu ai citit tot. mai treci odata si citeste in legatura cu LOCATIA. Daca nu stii cauta informatii nu e nevoie sa ma intrebi pe mine totul. Si ca indiciu: unele seedbank-uri scriu la semintele lor lunile cand le planteaza si cam cate zile are nevoie de floare iar cateodata mentioneaza luna in care e recoltata. SI INCA un indiciu pt lenesul din tine: te-ai gandit vreodata sa bagi ochiul la sectiunea de outdoor de pe forum? Oare de ce lumea planteaza primavara si recolteaza toamna? Poate pentru ca maria este o planta anuala ce poate fi crescuta la fel de usor ca porumbul sau rosiile? Cartile de biologie/botanica ajuta. Stay in school!
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
Lectiile Bunicului Ninja

Fiecare ninja are un maestru. Acesta il antreneaza, il ghideaza si il invatza lucruri pe care un ninja singur le-ar putea invatza si descoperi dar i-ar lua mult timp. Acesti maestri de obicei sunt printre cei mai buni din clan si in acelasi timp ei sunt si niste dascali priceputi. Dar cele mai multe lectii si tehnici secrete sunt pasate doar celor din aceeasi familie. Sunt tehnici ce se predau din tata in fiu, mama in fica ...si tot asa...

Tanarul ninja (de acum inainte cunoscut ca Bud cel Mic) tinea mult la bunicul lui si petrecea foarte mult timp cu acesta. Motivele sale nu erau greu de inteles. Parintii il iubeau si cand nu erau prea ocupati cu dezvoltarea noilor tehnici ninja de a fuma in public fara a fi descoperiti, petreceau timp cu Bud si aveau la activ numeroase planuri si activitati familiale ca sa nu se plictiseasca nici unul dintre ei. Motivul lui Bud era mult mai simplu: nu doar ca batranul era un infinit put de intelepciune si informatii; batranul pur si simplu avea cea mai buna iarba din tot clanul si il trimitea pe Bud sa exploreze galaxia cu cativa buzi lipiciosi ca mierea.

Intr-o zi Bud cel Mic l-a intrebat pe batran: "Cum e mai bine bunicule? In pamant sau intr-un ghiveci?"

Batranul scoase bongul intelepciunii si dupa ce trase pana cand ochii lui erau total rosii de nici iris sau pupile nu mai avea, isi incepu discursul.

"Baiete, e foarte simplu. In mare, depinde de tine."

"Cum asa?"

"Bud. Stiu ca esti un bun ninja si esti al naibii de bun la furisat si crescut iarba. Nu am mai reusit sa gasesc nici unul din grourile tale de cativa ani. Sunt mandru de tine. Intrebarea ta vine probabil din curiozitate sau poate ca vrei sa experimentezi. Treaba ta.
Ca sa cresti nu ai nevoie de mare lucru: apa, seminte, pamant, lumina, aer si in unele cazuri si ceva ingrasamant. Iar natura ti le poate da pe toate. Mai putin seminte de la soiuri mai smekere...dar daca stam sa ne gandim mai bine...tot natura ti le da. Stii imi amintesc cand eram de varsta ta si cresteam prin padurile, pe langa lacurile si prin campurile marete ale clanului. Stii ca familia noastra are de numerosi ani aceste pamanturi. Chiar stra-stra-stra-bunicul meu a"

"Bunicule! O iei pe aratura din nou...Focus mosule! Ok, acum ca am atentia ta, noi vorbeam de ce e mai bine: daca cresc in pamant sau intr-un ghiveci. Tu ai spus ca depinde de mine. Cum adica?"

"A da...ufff....Aha! Stiu acum. Depinde de tine cum alegi sa cresti si cat timp esti dispus sa investesti. E chiar foarte simplu.
In pamant o samanta sau o clona poate ajunge sa creasca mare si puternica. Tu poti pune pamant de calitate, ingrasaminte atat chimice cat si bio. In rest depinde de vreme. Daca ai avut o iarna de a nins bine de tot, in primavara pamantul va absorbi apa. Pamantul e ca un burete si tine foarte multa apa. Pe langa asta, primavara tinde sa fie si ea un anotimp ploios. Atata timp cat nu risti temperaturi caniculare, daca nu ai prea multe plante in jur care sa consume apa, plantele tale vor fi ok. Iar daca e canicula, daca ploua sa zicem saptamanal, tu nici nu ai avea nevoie sa le faci o vizita. Dar daca nu ploua te duci si le uzi."

"Dar daca vreau sa folosesc un ghiveci sau o galeata?"

"Atunci baiete tu fie vrei sa pui osu la munca si sa faci muschi, fie vrei sa te antrenezi mai des la furisat, fie chiar nu ai alte lucruri de facut in timpul verii.
Intr-un ghiveci mare sau o galeata e mai greu sa cresti. Planta are doar un spatiu mic in care sa isi intinda radacinile si nu are acces la prea multa apa. Planta cand e mica nu are nevoie de prea multa apa dar cand devine mare si dau caldurile, va avea nevoie de din ce in ce mai multa apa. Apa e esentiala pt ca iti face plantele mari. Iar intr-un ghiveci, apa se va termina foarte repede. Poti construi rezrvoare pt plantele tale si sa vii saptamanal sa le umpli, poti sa le pui intr-un ghiveci mare si sa plantezi in apropierea unei mlastini, mai ales daca vrei ca planta sa aiba acces la apa.
Dar crescutul in ghiveci te munceste. Apa cantareste mult si cand o planta incepe sa foloseasca cam 1 - 1,5 litri pe zi...nu prea mai e amuzant sa te furisezi prin padure cu aproape 10 litri de apa pt fiecare planta...chiar daca trebuie sa o faci o singura data pe saptamana.
Totusi un ghiveci, daca ai acces usor la el, are si anumite avantaje: il poti muta daca e cazul dar nu iti doresc sa incerci sa il muti cand pamantul este ud decat daca te crezi Schwartzeninja, si daca radacinile ocupa tot spatiul, atunci planta devine potbound si infloreste cateodata chiar mai repede.
Dar, asta un ghiveci sau o galeata atrage atentie. In natura formele simetrice sunt rare asa ca atrag atentie. Poti sa ingropi o galeata si/sau rezervorul acesteia, poti sa o urci in copac si sa cresti acolo - tehnica buna pt ca planta primeste foarte multa lumina directa si nici dracu nu se uita in sus si nici nu se asteapta sa gaseasca o marie in pom, iar daca e ascunsa de crengile si foliajul de mai jos..si mai bine. Sau poti camufla o galeata. Pui lipici pe ea si lipesti frunze si bucati de scoarta de copac si nimeni nu o sa isi dea seama ca e acolo decat daca se uita direct la ea de la 5 metri distanta. Iar daca o pui si in niste ierburi...asta e tehnica galetii ninja apropo...
Pe langa asta, daca te plimbi prea des prin padure ai mai multe sanse sa te vada careva. Si daca tot vorbim de asta sa te invatz ce mi-a spus bunicul meu candva: Daca mergi prea des pe acelasi drum, eventual cineva iti va gasi plantele."

"Cum adica bunicule?"

"Bunicul meu era un mare ninja. I se spunea Tricomul Curcubeu. Batranul avea o obsesie cu plantele de diferite culori si ceilalti ninja glumeau pe seama lui, dar dupa ce i-a trimis bunicii, care era cea mai tare bunaciune din clan, un buchet de buzi lipiciosi in mai toate culorile curcubeului si a lasato pe biata femeie nauca vreo 2 saptamani doar de la fumat...ghici cine avea deodata cea mai misto gagica din clan?"

"Bine mosu' da' care-i faza cu zicala lui?"

"Gata, ajung si acolo...copiii din ziua de azi... Bosorogul ala scrantit mi-a spus faza asta dupa ce am pierdut vreo 3 ani la rand plante. Le crescusem cu grija, muncisem la ele ca nebunul, dar cand sa le recoltez...plantele nu mai erau acolo. Inca il suspectez pe bosorog...dar dupa ce mi-a spus faza aia, nu am mai pierdut nici o recolta. Ideea e simpla: daca faci prea multe drumuri, fie te vede careva, fie faci o poteca pe care orice dobitoc o poate urmari. Poti evita asta cunoscand bine zona si avand mai multe intrari. Pe langa asta daca stai si inspectezi zona de undeva departe ca sa te asiguri ca nu e nimeni acolo, si asta e bine. Si daca esti baiat destept mai poti arunca putin ingrasamant cu eliberare in timp in urma ta. Vine ploaia si toate ierburile care au fost calcate in picioare de tine isi revin...simplu."

"Vai mersi bunicule! Acum mi-am facut o idee cum cresc anul asta. La recolta iti aduc si tie niste bud in semn de recunostinta."

"Bine Bud. Acum hai! Valea acasa ca amandoi am dato pe GG si nu mai am destula mancare si pt tine."

"...bine, am plecat. Bafta bunicule...(in sinea lui: bulangiu draku ca am o foame in mine...ma intreb daca va observa daca ii dispare cainele...nu! proasta idee...dar doar un picior? Nu!...mai bine ma grabesc acasa inainte sa ajunga aia doi si sa termine mancarea inainte mea)"

Sfarsit...deocamdata....
 
A

andreiiibbb

Nu andrei nu ai citit tot. mai treci odata si citeste in legatura cu LOCATIA. Daca nu stii cauta informatii nu e nevoie sa ma intrebi pe mine totul. Si ca indiciu: unele seedbank-uri scriu la semintele lor lunile cand le planteaza si cam cate zile are nevoie de floare iar cateodata mentioneaza luna in care e recoltata. SI INCA un indiciu pt lenesul din tine: te-ai gandit vreodata sa bagi ochiul la sectiunea de outdoor de pe forum? Oare de ce lumea planteaza primavara si recolteaza toamna? Poate pentru ca maria este o planta anuala ce poate fi crescuta la fel de usor ca porumbul sau rosiile? Cartile de biologie/botanica ajuta. Stay in school!

Ok..am mai recapitulat cate ceva, pot spune ca tot thread-ul l-am scos la imprimanta ca sa il citesc din scoarta in scoarta. Partea naspa e ca citesc dar nu inteleg toti termenii deoarece am cunostinte aproape 0 despre cannabis cat si despre plantarea altor plante.( Nu am avut bunici sau rude la tara care sa ma invete :dunno: ).
Mi-e rusine sa spun dar nici nu stiu cum se recolteaza marijuana adica din ce parte a plantei se face, prepara. etc. muguri/flori/frunze.
In fine abia am 1 zi pe forum, si am timp sa mai citesc post-urile de pe aici. Sper ca pana la primavara sa fi adunat destule cunostinte cat sa imi fac o mica "livada" de vreo 3 4 plante. Nu sunt vreun avar, vreau doar sa am acolo cateva gr. pe luna ( 1-2).
Ms mult!
 

brainDMG

Member
lol.. nu stii nimic dar in schimb iti place :))
presupun o sa scoti ceva la imprimanta :d



gantz @vreo un site de unde pot cumpara seminte GG?
 

hamstorg

Member
Google it. Jesus,e chiar asa de greu sa obtii informatia dorita?

Serios acum,GOOGLE E CEL MAI BUN PRIETEN AL TAU.
 
A

andreiiibbb

Marijuana este amestec verde, maro sau gri din frunzele, tulpinile, semintele si florile uscate ale canepei (Cannabis Sativa) si are aspect de tutun verzui taiat foarte fin.
din aceasi planta provine si Hasisul (engl. "pot", "shit") este rasina secretata de glandele situate la nivelul frunzelor de cânepa (Cannabis).
gata, oricum aveam de gand sa caut multe chestii pe google.
 

VanVulpen

Well-known member
Veteran
am si io intrebare pentru bunicul asta nazdravan: presupunand ca ai vrea sa cresti o planta intr-un ghiveci suspendat intr-un copac care ar fi cea mai eficace metoda de udat planta? de dragul presupunerii sa spunem ca avem si o sursa de apa in apropiere
:dunno:
 

hamstorg

Member
Te folosesti de gravitate, pui un bidon mai sus de ghiveci,si limitez apa care se scurge,nu stiu sa ajunga 3l de apa in cursul 4 zile.Nu e greu de facut.Cel putin eu la un mechanism de genu m-as gandii.

Later edit : Ca tot ai intrebat,daca as face asta ca sa controlez cantitatea de apa, as acoperi ghivecul cu ceva ca sa nu se inece in caz ca vine ploaia etc. ceva sa acopere ghivecul si in mijloc gaura(evident pe unde sa iasa planta).
 

brainDMG

Member
exploziv ma interesa gg-u ala de la care rupi frigideru in doua (sau ceva asemanator)
vreau sa ajut pe cineva in sensul ca omu face un fel de tratament pentru ficat si mananca doar o data pe zi(n are pofta de mancare din cauza medicamentului ) si e slab acordeon.
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
In copac vantul te scapa repede de umezeala. si ca sa uzi fie te urci cu apa dupa tine...iar apa sa nu uitam ca e grea, sau adaugi un scripete si o sfoara ;) si apoi iti amintesti ca pamantul ud e si mai greu, ca risti sa lovesti planta de crengi si ca va fi cam greu sa o ascunzi cum era initial...dar nu imposibil... iar sfoara apoi o legi de un copac :D

hibridul la care ma refer da MONSTER MUNCHIES si te trimite si in alte lumi. cei care sunt incepatori, au pauza sau nu sunt obisnuiti cu chestii strong raman buimaci si a 2 a zi, mai ales daca fumeaza seara. cel putin asta a fost experienta cu oamenii cu care am fumat...

eu am mai dat din acele seminte pe vechiul forum si poate in viitor am sa pasez cateva boabe si aici. cand o sa fac asta, cui si in ce conditii...ramane de vazut...
 
Last edited:

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Partea naspa e ca citesc dar nu inteleg toti termenii deoarece am cunostinte aproape 0 despre cannabis cat si despre plantarea altor plante.( Nu am avut bunici sau rude la tara care sa ma invete :dunno: ).
Mi-e rusine sa spun dar nici nu stiu cum se recolteaza marijuana adica din ce parte a plantei se face, prepara. etc. muguri/flori/frunze.

Nu cred ca toti cei care sunt pe forum aici au rude la tara ca sa ii invete, de fapt e mai plauzibil faptul ca au fost atenti si au citit pe aici sau pe alte site-uri/forum-uri. Deci asta nu e o scuza. Cannabisul e o planta, si e programata genetic sa creasca si sa infloreasca pentru a asigura viitoarele generatii. Cu alte cuvinte nu muncesti impotriva naturii cand cresti cannabis, ci in armonie cu aceasta!

Recoltarea: Se taie mugurii, se indepartea frunzele mari (fan leaves) si cat mai mult din celelalte frunze, apoi se pun la uscat. dupa ce se usuca bine poate incepe curingul. Dupa cum observi nu este vorba de nici o preparare, (de altfel cand aud de preparare imi suna a propaganda proasta, numai pe la TV am auzit asta cand incercau sa faca sa para ca iarba e un drog la fel ca si heroina si altele, si nu adevarul, ca de fapt este o PLANTA!) pur si simplu usuci mugurii si ii fumezi.

Spor la citit.
 

Latest posts

Latest posts

Top