What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Conversie CBD in D8 sauD9-THC

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Tu ai vrut sa te lauzi sau sa ne anunti ca nu ti se mai scoala? :joint:
Iti explicam una dintre atributele intelectului uman: intelepciunea. Ca atunci cand ti-ai facut amanta, si constati ca nu mai ai nevoie de alifie.
Nu ma-nteleg cu coloanele de fractionare, folosesc thumper.

Right, ca in evul mediu, da sigur nu se aplica la canabinoizi. Oricum, nu ma refeream la fractionarea pe coloana, ci separarea simpla pe temperatura.
Nush-ce zici tu de hidroliza, eu la amidon ii fac conversie cu enzime si temperatura. Chimie aplicata, nu de salon.
P'orma distilez berea aia si scot rachiu, unii ii zic whiskey, altii moonshine, ungurii palinka, etc... :biggrin:
Clar, daca ai enzime, desi e mai lent, e mai sigur. Hidroliza e in mediu acid la temnperatura: 1 kil de sucroză, 450-500ml HOH, vreo 2-3 grame de acid citric, se clocotesc vreo 20 de minute, si iese sirop de glucoza fructoza. Merge si cu spiritul sarii, chiar mai bine, dar trebuie neutralizat la urma cu niste... ceva, si nu stiu cantitatile. La procesul asta, rar obtii randament unitar. Deci clar, enzimele rulz, dar rulz mai lent
Lasand deoparte distilarile, se pare ca locuiesc gratis la tine-n mansarda motane! :biglaugh:
Acu, depinde care mansarda, da e posibil ca aud voci de o vreme. Plus ca am crezut ca a fost un gnom ala de mi-a umplut rotovapu pana in varful refrigerentului acu ceva zile, mai stii, piramidonu invizibil...

Lasand insolatia la o parte, ideea e ca... pur si simplu nu merita. Daca cineva vrea chimie, poa sa isi faca LSD (daca nu vrea LSA), mescalina (ca sa protejeze flora psihedelica), MDMA (ca asta chiar nu stiu de unde l-ar lua altfel), dar e stupid sa faca THC. E tentant insa, daca ai acces la cantitati mari de CBD. Io prefer sa imi pastrez borcanu neizomerizat... Asta ca sa fiu cat de cat ontopic.
...
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Right, ca in evul mediu, da sigur nu se aplica la canabinoizi. Oricum, nu ma refeream la fractionarea pe coloana, ci separarea simpla pe temperatura.
Ba sa-ti fie cu iertare ca thumper-u-i inventat in sec XX cam prin perioada prohibitiei, culmea, exact controlul temperaturii fiind functia de baza. Celelalte functii, gugle explica..
Ai o idee vaga (vad) despre distilare, dar sa stii ca nu-i nici o rusine sa intrebi sau sa spui cand nu stii. :tiphat:

Clar, daca ai enzime, desi e mai lent, e mai sigur. Hidroliza e in mediu acid la temnperatura: 1 kil de sucroză, 450-500ml HOH, vreo 2-3 grame de acid citric, se clocotesc vreo 20 de minute, si iese sirop de glucoza fructoza. Merge si cu spiritul sarii, chiar mai bine, dar trebuie neutralizat la urma cu niste... ceva, si nu stiu cantitatile. La procesul asta, rar obtii randament unitar. Deci clar, enzimele rulz, dar rulz mai lent

Acu, depinde care mansarda, da e posibil ca aud voci de o vreme. Plus ca am crezut ca a fost un gnom ala de mi-a umplut rotovapu pana in varful refrigerentului acu ceva zile, mai stii, piramidonu invizibil...

Lasand insolatia la o parte, ideea e ca... pur si simplu nu merita.
M-ai prins, io-s gnomu' :biggrin:

Mah, nu fac pe desteptu' da' prea le comiti flagrant..
Conversia amidonului din cereale, care-i baza berii de milenii (nu decenii) se face cu enzime si ... "fierbere" iar enzimele le produci, nu tre' sa le cumperi neaparat, ai confundat informatiile cand ai inceput sa descrii un "sugar wash" adik borhot din zahar (sucroza cum ii zici tu) ca si cum din ala s-ar face berea. Orzu', cui il lasi? :laughing:
Ambele tipuri de conversie dureaza EXACT la fel de mult (sau putin) si au acelasi nivel de dificultate, difera doar "reactivii" si temperaturile.
Cat despre neutralizari, in astea mi-am luat doctoratu'... :peacock:

Pe scurt: motane, la modul cel mai serios, te rog sa nu practici alta chimie decat aia alimentara din bucatarie, ca nu-i pt toata lumea.
Ok? :good:
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Ba sa-ti fie cu iertare ca thumper-u-i inventat in sec XX cam prin perioada prohibitiei, culmea, exact controlul temperaturii fiind functia de baza. Celelalte functii, gugle explica..
Mai citeste-l pe Isaac Holandsen, care pe la 1600 (ish) folosea pentru ”ascutirea” spiritului ( un design foarte asemanator. Cum era aia cu vechi is toate, da uitate?
Ai o idee vaga (vad) despre distilare, dar sa stii ca nu-i nici o rusine sa intrebi sau sa spui cand nu stii. :tiphat:
Ma perfectionez draga, is chimist amator, urmarea emotionala a fundului profei de chimie dintr-a 8a. Alelalte nu m-au mai stimulat emotional cat sa fac si facultatea (de chimie). Cat despre fractionare, nu am motive sa folosesc coloane, ca nu am fabrica de spirturi. Daca vreau ceva de baut, distilez de doua ori un vin bun sub vid, cu baia la 40-50C, direct la rotovap. Iar fractionarea la cebedei si tehashcei oricum o faci, de obicei pe shortpath, cum face tot hamericanu.

Conversia amidonului din cereale, care-i baza berii de milenii (nu decenii) se face cu enzime si ... "fierbere"
Da, dar Leana acasa, daca vrea sirop de glucoza fructoza sa nu i se zahariseasca dulceata, nu sta sa isi faca enzime, ci fierbe zaharul (sucroza a fost la misto) ca zeama de lamaie sau oleaca de acid citric. De aia am si zis de metoda asta, nu ca ar fi relevanta in ceea ce priveste izomerizarea cbd-ului in thc.

Intr-adevar insa, nu stiam ca metoda enzimatica este dominanta in procesele industriale, stiam doar ca se aplica amandoua.
"sugar wash" adik borhot din zahar (sucroza cum ii zici tu) ca si cum din ala s-ar face berea.
Normal ca nu din ala se face berea. Din ala se face moonshinele... Daca vrei bere, faci bere. Daca vrei moonshine, iei niste zahar, niste turbo, si faci moonshine. Acuma, daca vrei tu sa faci moonshine cu toate alea hillybilli-cești, pasiunea e pasiune, no comment.
Pe scurt: motane, la modul cel mai serios, te rog sa nu practici alta chimie decat aia alimentara din bucatarie, ca nu-i pt toata lumea.
Aia clar, de aia nici nu sfatuiesc pe altii cum sa isi faca mescalina sau sa isi izomerizeze CBDul. While this would be nice... Adica facutu, nu sfatuitu. Marturisesc insa ca imi lipseste motivatia necesara, la ambele...
Mah, nu fac pe desteptu' da' prea le comiti flagrant..
Daca zici tu... Eu am obectii la ambele, desi intr-adevar, chimia imi e la nivel de sc(amator) :D
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
... Eu am obectii la ambele, desi intr-adevar, chimia imi e la nivel de sc(amator) :D
Pai atunci da-i bataie and don't worry, there is no sugar! :biggrin:

Auzi la el, evapora alcoolu' la 40 - 50 C... :jerkit:
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Auzi la el, evapora alcoolu' la 40 - 50 C... :jerkit:
De obicei chiar la 30-33 (cap coloana), cand imi merge vidu relativ bine (in instalatii de dimensiuni relativ mari, ai pierderi peste tot), ce e asa de uimitor in asta? Cred ca de la Magdeburg incoace, treburile s-or mai usurat, calu stie de ce...
Chiar ma uimeste observatia asta a ta, dat fiind ca, chiar cu o pompa banala de frigotehnie, faci 30 mbar, si ghici la cat se evapora etoh-ul la presiunea asta? Vreo 20C parca...
Sigur, iti trebuie chestii inainte de pompa, ca aia e cu inel de ulei, dar na, just for the sake of argument, si de fapt chiar am o instalatie care merge fix cu asa ceva, mentin in baie 40-45C, si evapora si apa, nu doar alcoolul cu succes, daca nu punem la socoteala ca fierbe ca nebuna fara agitare.
Inteleptii spun ca natura are oroare de vid...
Acu, intreb si io, inainte de pehashde, nu se face laborator de distilare in vreun an? Ca iutub nu era pe vremea aia. Cred...
Ia un iutub din darc eigis:
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Acum ca (in sfarsit) precizezi c-o faci in vid, se mai intelege...
Nu zic ba, oi fi zis tu si mai sus da-i cam greu sa te-nteleaga omu' cu atatea artificii literare si referinte inutile.
Daca erai atat de destept pe cat iti place sa arati ca esti, imi explicai simplu de la inceput ca pricepi cum ca eu imping alcoolul prin sistem (distilare clasica) in timp ce tu preferi sa-l sugi in laborator. Cu o pompa de vid. :biggrin:
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Daca erai atat de destept pe cat iti place sa arati ca esti,
Stii cum e, in tara orbilor, chioru e-mparat. Stiind asta, si stiind si cum ”arata” aia inteligenti, nu am cum sa ma dau inteligent. Nici in cele mai bune zile nu cred ca am avut IQul mai mare de 135. Inteligenta incepe de pe la 140 incolo (punct personal de vedere), deci nu, nu am motive. Daca pare asa, e doar de la mistocareala, nu e necesar sa pui la emotii. Sau iei un piramidon daca te doare tare (pun intended...).
Oricum, suntem off topic mult.

P.S. Un alt motiv sa nu iti inchipui ca ma dau inteligent e ala ca, in cele din urma, bunul simt si omenia sunt valori semnificativ mai utile si mai de apreciat. Nu ca ar fi bine sa fii prost, dar de exemplu bunul simt arata o alta forma de inteligenta, care este chiar superioara inteligentei masurate prin IQ. . Plus ca in niciuna dintre ”porunci”, si in special in cele doua fundamentale, nu ni se solicita sa fim ai mai destepti (dar nici nu se interzice :D ).
Nu e nici un apropo, desigur, chiar ar fi deplasat. Doar pentru linistea ta sufleteasca, facui aceste precizari.

Io mi-am terminat participarea la topic, ma duc sa imi ud leusteanu, ca e seceta rau, si deja l-am scapat pleostit de cateva ori...!
High noroc...
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Stii cum e...
D-apai bah martane, intre pishatu de vaca si inchiderea unilaterala a topicelor nu te-ai abtinut sa fluieri neshte cifre, cum ar fi presupusu' tau aichiu :laughing:
Tocmai bunul simt si omenia ma indeamna sa recunosc atunci cand gresesc.
Reactia subiectilor la actiunea asta e relevanta, indica... specia.
Toate vb astea-s praf in ochi, menit sa ascunda realitatea.

Nu te mai screme sa ne convingi pe noi ca ai vreo legatura cu iarba sau consumul, ca nu prostesti pe nimeni.
Nu esti nici primul nici ultimul care se-nfiinteaza intr-un grup de baieti gesticuland si vorbind mult despre pasarica da' nu se lasa scos din dulap. :jerkit:
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
D-apai bah martane, intre pishatu de vaca si inchiderea unilaterala a topicelor nu te-ai abtinut sa fluieri neshte cifre, cum ar fi presupusu' tau aichiu :laughing:
Poate ai sesizat ca (doar) EU mi-am considerat participarea la topic irelevanta in continuare. Care e problema? Nu io l-am inceput, si am anuntat politicos pe participantii la topic sa nu se mai bazeze pe mine (ca si asa e offtopicul mai greu ca pe o stea neutronica).
Cat despre presupunerile mele, cum le zici tu, care e problema, doar nu oi fi complexat? Pentru un pehadeu, zic io ca tre sa fii macar de un 130 (ca cica pe la 120-125 is inginerii normali, fara pehasdeu), daca nu faci ca politicienii nostri, deci what za problem? Plus ca numarul era in zilele cele mai bune (da, nu e constant, in caz ca te mira), iar dupa ce dai de stupefiante, narcotice, etc, sigur nu creste. Si nu, nici nu ramane constant, (iarasi,) in caz ca te intrebai.
Tocmai bunul simt si omenia ma indeamna sa recunosc atunci cand gresesc.
Da, daca observi (la modul general, nu tu... tu). Io nu am observat, daca am gresit, asa ca, desigur, te rog sa ai o pozitie ferma si bravă in continuare si sa imi atragi atentia. Daca te refereai la tine, na, asta e, nimeni nu e perfect - asta imi aminteste de faza memorabila de pe la sfarsit din Ziua Independentei...
io insa le mentionasem la modul general, fara nici o referire subanteleasa, ci mi-am exprimat opinia (opinie care poate chiar mi-o impartasesti). Na, treaba ta ce ai inteles.

Toate vb astea-s praf in ochi, menit sa ascunda realitatea.
Paranoia?
Nu te mai screme sa ne convingi pe noi ca ai vreo legatura cu iarba sau consumul, ca nu prostesti pe nimeni.
Paranoia la patrat? Dar chiar asa, de ce as vrea io sa conving pe cineva ca am legatura cu iarba sau consumul? Dimpotriva dragule, io vreau sa conving pe toata lumea ca nici macar CBD nu consum. Nici nu stiu cum arata iarba! :D

Am raspuns la un topic cu un subiect corelat cu chimia, ce si de ce fac io pe forum, atat timp cat nu incalc regulamentul, e o problema la care nu prea ai ce zice. Sigur, de purtat poti sa te porti oricum. Insa nu dai dovada de calitati deja discutate (in opinia mea), daca paternu participarii mele la forum iti sugereaza ... chestii.

Io zic chill, ca nu ai de ce altfel, decat daca te ingrijoreaza posibilitatea ca o sa fiu atat de convingator, incat o sa te determin sa te lasi de iarba (mama, ajung in rai sigur pentru asta...!). Uite, pentru linistea ta, promit sa nu incerc sa te conving sa te lasi de iarba, cata vreme oi mai intra pe forum, decat daca ma rogi de minim 5 ori, in cinci zile diferite, si explo numara si tine socoteala. Si chiar si atunci, nu o sa fac mai mult de 5 incercari, ca sa nu fii in pericol prea mare.

Cat despre ce cresc si de ce utilizez, in afara de busuioc, ramane la latitudinea mea sa dau detalii. Din dulap sau din afara. Si daca ti-as pune poze tot ai putea zice ca is fake, asa ca sa te prind pe tine. Grea viata nene...
 
Top