What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Conversie CBD in D8 sauD9-THC

Allah69420

New member
Va salut,recent m-am documentat despre acest subiect și cică CBD lasat in mediu acid,se transforma in THC.
De ex:D: Daca am hash cu ~30% CBD fara THC,dacă îl las într-un recipient cu oțet si sare de lămâie(acid citric) și îl las acolo,sa zicem,1 sapt s-ar putea ca majoritatea CBD-ului sa se fi transformat în THC?
Alta metoda ar fi încălzind cannabisul cu acid citric+acid acetic la cuptor pt 30 de minute.
Sau e nevoie de un proces mult mai complicat decât asta?
​​​​​​
Vreau să știu cum pot obține un produs fumabil din Cannabis sau Hash cu CBD transformat în THC,fara unelte pompoase de laborator,făcut acasă,"romanian-style".
M-am uitat și pe net dar nu prea găsesc ce am nevoie,daca e vreun Walter White care a avut 9 sau 10 la chimie printre noi să-mi explice pls :))).Eu abia am trecut la chimie in liceu...
 

lumion

Active member
Chiar am atins subiectul asta cu CBD-ul tratat....bai fratilor nu va mai jucati cu vietile voastre si ale altora.
 

DcSantos

Active member
Nu gasesti pe net pt.ca oamenii care vor iarba se apuca de crescut . Uita-te pe net si o sa vezi cate tutoriale despre crescut THC gasesti!
 

DcSantos

Active member
Pai clar dar si materia aia vegetala lasata in otet sau acid citric oare nu capata nu stiu ce arome de face mugurul foarte aiurea la fumat? Pusca mea ,fiecare face ce vrea,eram doar curios de ce ar fi cineva interesat sa produca thc in felul asta..
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Singura intrebare care se impune aici e: De ce ar vrea cineva sa obtina thc de sinteza? :2cents:
O fi crescut pretul la thc-ul sintetic chinezesc de stropesc aia iarba cu el s-o faca mai tare, sau nu-si permite, ori se zgarceste sa-l cumpere.
Is documentare si reportaje despre trendul asta care s-a raspandit in Europa, se vinde iarba stropita ca sa provoace dependenta. Asta face thc-ul sintetic.
De cand au inceput cartelurile operatiunile in europa se vad multe practici marca "mehico", aveti rabdare cativa ani si-o sa devenim experti in metode d-astea, le invatam de la stiri.
Vad c-au ajuns si pe la noi. Metodele, ca agaricii i-am mostenit din multele invazii de le-am suferit. :D
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Bravo, nene, ai pus chemicala-n iarba! Si punctu' pe I.
Da acusi pe bune, se pun chestii de mult in iarba prin romania, eu am mai intalnit si acu ani buni la amici una alta (cumparate) de ardea ca plasticul si te durea mai mult capul decat high.
Aveti grija de ce bagati in voi!
 

DcSantos

Active member
Rezulta un fel de marie etnobotanica probabil. Am fost pe etnobotanice o perioada cand eram in ro si am avut noroc ca m-am tirat ca probabil ma prajeam cu totul . Iarba nu gaseam tot timpul si bineinteles botanica era la tot pasul si ieftina. Apai cand mai prindeam iarba ,parca nici nu ma spargea ca aveam toleranta de la etnobotanice. Nu aveam unde sa cresc ca locuiam cu ai mei si desi am incropit vreo 2 growuri cu un prieten ,nu a fost ceva constant sa avem iarba tot timpul.
Aici m-am apucat sa cresc si parca am devenit mai dependent de crescut decat eram dependent pe etnobotanice! Mai glumim si noi oleaca !
acum nu imi mai trebuie iarba de la dilari ca parca nu are farmec iarba sa o fumez daca nu e crescuta de mine..
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Singura intrebare care se impune aici e: De ce ar vrea cineva sa obtina thc de sinteza?
Nu e de sinteza, este... semisinteza, o ”simpla” izomerizare. Nu ar trebui sa fie la fel de nasol ca ala sintetic de tot. E cam ca la siropul de fructoza glucoza, unde reactia e o hidroliza in mediu usor acid a amidonului, si care este baza berii de decenii.
:2cents:
O fi crescut pretul la thc-ul sintetic chinezesc de stropesc aia iarba cu el s-o faca mai tare, sau nu-si permite, ori se zgarceste sa-l cumpere.
Ca sa o vanda, cu profit. Si pentru ca e mai dificil si periculos sa iei THC sintetic de pe te miri unde.
Is documentare si reportaje despre trendul asta care s-a raspandit in Europa, se vinde iarba stropita ca sa provoace dependenta. Asta face thc-ul sintetic.
Asta a fost buna. Daca provoaca dependenta, la modul fizic, nu e THC, nici chiar sintetic. Ceva e, nu m-am informat, ceva nasol clar, dar nu THC, as zice, indiferent ce zice dilaru.
De cand au inceput cartelurile operatiunile in europa se vad multe practici marca "mehico", aveti rabdare cativa ani si-o sa devenim experti in metode d-astea, le invatam de la stiri.
Vad c-au ajuns si pe la noi. Metodele, ca agaricii i-am mostenit din multele invazii de le-am suferit.
Banu e ban, mai ales cand il cheama euro. CBDul, la engross, are pretul foarte mic acum: fara tva, e 900USD, hamericanu, si vreo 1500 euro europeanu (care o fo si bio). La izomerizarea CBDului, ai un randament de circa 40-50%, dupa care faci distilare fractionata, si scoti THCul de acolo. Daca tinem cont ca materialul se refoloseste, putem sa socotim care e profitul daca iti faci din asta si pulverizezi peste ce frunze vrei tu. E mare. Nu iti trebuie nu stiu ce laborator, si nici chiar nu stiu ce substante, dar ca persoana fizica nu ai de unde sa le obtii cu usurinta. Adica ai, dar nu o sa dau detalii, nici aici si nici in alta parte, iar daca ai pregatire in domeniu e chiar usor. Probabil insa ca cei cu pregatire in domeniu mai degraba fac MDMA sau uatever....
Am fost tentat de curiozitate sa fac asta, dar pana la urma mi s-a parut stupid, cam ca in bancu ala: am cu ce, am cu cine, am unde, dar... de ce?
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
... E cam ca la siropul de fructoza glucoza, unde reactia e o hidroliza in mediu usor acid a amidonului, si care este baza berii de decenii...
Nush-ce zici tu de hidroliza, eu la amidon ii fac conversie cu enzime si temperatura. Chimie aplicata, nu de salon.
P'orma distilez berea aia si scot rachiu, unii ii zic whiskey, altii moonshine, ungurii palinka, etc... :biggrin:
... dupa care faci distilare fractionata..
Nu ma-nteleg cu coloanele de fractionare, folosesc thumper.

Lasand deoparte distilarile, se pare ca locuiesc gratis la tine-n mansarda motane! :biglaugh:
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
No worries mate!
Io si motanu' jucam ping pong, pan-acu' n-a sarit nimeni la bataie, daca l-o deranja ceva imi zice si ne-om intelege noi pan-la urma.
La pisici fii atent cand te sasaie, in rest e bine ca oricum se rahatzesc peste tot si ghieruiesc toate alea da' asta-i cotoi batran sigur pe el, nu se-ncaibara cu una cu doua. :tiphat:
 
Top