What's new

CHOROBY

hodowca

Active member
Veteran
stryju nie możliwe jest zeby roślina miała niedobór co2 z powietrza ,nie ma czegos takiego poprostu. jakby bylo za malo co2 przy odpowiednio wysokiej temp. to roslina miala by wolniejszą fotosynteze ,wolniej by rosła . Ty masz totalne niedobory P i K ,sprawdz u góry w site menu-grow tutorials-comprehensive plant problem solver .
 

stryju

Member
Starsze liście są początkowo chlorotic ale szybko pogłębiać ciemne martwicze rany (zmarła tkanka). Pierwszy pozorny na czubkach i marginesach liści. Łodyga i gałęzie mogą osłabnąć i łatwo rozbity, roślina również może rozciągać. Roślina stoi się wrażliwa na chorobę i toksyczność. Oprócz wydawania się wyglądać jak niedobór żelaza, wierzchołki liści zakręcają i ostrza palą się i umierają. Potas - zbyt dużo sodu (Na) wypiera K, powodując K niedostatek. Źródła wysokiego zasolenia są: soda oczyszczona (wodorowęglan sodu "pH-up"), zbyt dużo nawozu naturalnego, i wykorzystanie z water-softening filtry (który nie powinien być używany). Jeśli problem jest Na, płukać glebę. K może dostawać zamknięty ze zbyt wiele Ca albo azot amonowy, i być może zimna pogoda.

Na pewno miały ciepło, "azot amonowy" nie było opisu na worku http://www.torf.com.pl/substrat_uniwersalny.html , wapń- za pierwszym nie powodzeniem ziemia z hydroonline i nic nie dodawałem, za drugim dodałem 100ml dolomitu na 10l ziemi i efekt ten sam, sód- pierwszy tydzień bez nawozów, drugi 1/4 dawki, po pokazaniu się objawów do części roślin pełna dawka na kwitnienie i i tak schły równo, water-softening filtry- translator nie przetłumaczył ale jeżeli chodzi o osmoze to tej używałem tylko do hydro, do ziemi szła odstana kilka dni kranówa, soda oczyszczona- do regulacji ph dodałem dolomit, w hydro 3-4 krople na 15l zbiornik i ph było stabilne(tylko ph-down). Co zrobiłem nie tak? Czytałem gdzieś że COMPOSANA http://www.compo.pl/pl/consumer/produkty/pottingsoils/products.html jest dobrą ziemią, tylko którą wybrać i czy dodawać dolomit,no i czy dostanę ją w jakimś markecie typu OBI?
 

stryju

Member
sprawdziłem ph ziemi takim miernikiem gdzie wsypuje się 10mm ziemi do menzurki, dolewa wody destylowanej do 35mm i wrzuca tabletkę, zatyka się korkiem i miesza, po chwili ziemia opada i odczyt z tabeli kolorów. ph mojej ziemi 7,0 więc wina spada na wapń lub sód, mogłem spróbować podlewać wodą RO i nawozami do wody twardej (mniej wapnia), być może że w kranowej byłe go sporo plus dolomit i katastrofa gotowa
 

zwornik

New member
Środek na owady(?)na etapie zaawansowanego kwitnięcia.

Środek na owady(?)na etapie zaawansowanego kwitnięcia.

Jest jakiś bezpieczny preparat który nie uszkodzi kwiatów? Nie wiem czy coś nie zżera moich roślin bo te zmiany nie wyglądają na niedobór pierwiastków. Oprócz tych zmasakrowanych liści (głownie górnych, młodych) dolne żółkną i opadają.
 

Attachments

  • L1.jpg
    L1.jpg
    53.8 KB · Views: 14
  • L2.jpg
    L2.jpg
    31.5 KB · Views: 12
  • L4.jpg
    L4.jpg
    27.8 KB · Views: 10
  • L5.jpg
    L5.jpg
    34.7 KB · Views: 12

mistaP

Member
Jest jakiś bezpieczny preparat który nie uszkodzi kwiatów? Nie wiem czy coś nie zżera moich roślin bo te zmiany nie wyglądają na niedobór pierwiastków. Oprócz tych zmasakrowanych liści (głownie górnych, młodych) dolne żółkną i opadają.

na szkodnika to to nie wygląda, daj jeszcze zdjęcie od spodu liścia z bliska i całej rośliny, może się coś rozjaśni,
teraz stawiam na jakąś plamistość (zdj. 1 i 3), czyli chorobę grzybową, popryskaj topsinem albo amistarem, jeśli do zbiorów zostało wiecej jak dwa tygodnie to nie bedzie śladu po środkach ochrony
 
G

Guest1012

Jak ja nie lubie pytać w tym temacie, ale jak mus to mus. Wczoraj w jednym z dołków w którym rosą 4 rośliny zastałem taki oto widok

picture.php


picture.php


picture.php


Co to takiego ? Jakim środkiem to potraktować ?
 

mistaP

Member
Jak ja nie lubie pytać w tym temacie, ale jak mus to mus. Wczoraj w jednym z dołków w którym rosą 4 rośliny zastałem taki oto widok



Co to takiego ? Jakim środkiem to potraktować ?

preparaty te co wymieniłem posta wyżej
 

kazuya20

Active member
jest mały problem jeden z early dog x ealry skunk ?? coś mu dolega już szukam jak co ale pomoc sie przyda jak ktoś wie :1help::1help:

 
C

czaczo

witam
tak mi tez sie wydaje ,ze to jest albinos,taki psikus genetyki,hehe.zdaza sie.ale wydaje mi sie ze niema czym, sie martwic.pozdro
 
V

vod

Pytanko do specjalistów:

W zeszłym roku krzak ponad półtorametrowy pożółkł mi na początku/w połowie lipca i w przeciągu tygodnia albo dwóch skończył żywot.
Dwa tygodnie temu byłem na spocie i krzak posadzony dokładnie w tym samym miejscu zauważyłem, że miał matowe liście. Wcześniej rósł świetnie bez żadnych problemów. Dzisiaj krzaczyna już była kompletnie martwa i wyrwałem ją bez żadnego wysiłku.
Dziura w której siedziały jest w lesie. Taras zbudowałem na zboczu i pół metra obok stoi (i w zeszłym roku też stał do zbiorów) następny krzak i dalej następny, które nie mają żadnych oznak choroby.
W zeszłym roku myślałem, że to może deszcz wypłukał pokarm z ziemi, bo na zboczu, ale w tym roku taras bardziej solidny, żadnych śladów potoków... Poza tym trudno mi uwierzyć żeby roślina w ciągu dwóch tygodni zginęła z głodu. Za mokro też chyba nie jest, bo tuż obok w tej samej ziemi rośnie sobie zdrowy krzak.
Macie jakieś pomysły co tu może się dziać? Skąd matowienie liści (nie żółkły dwa tygodnie temu nic a nic!)? Moja kobieta mówi, że może jakaś roślina obok rośnie, która zabija tego krzaka toksynami... Co wy na taką hipotezę?
W każdym razie do lipca wszystko jest git, a potem w ciągu dwóch/trzech tygodni kaput :/
Dwie różne niespokrewnione odmiany, aczkolwiek obie sativki.

e: to co teraz zdechło rosło tam już 3 miesiące na tym spocie...
 

Plantator

Active member
Veteran
witam , vod , przynajmniej u mnie takie objawy występowały przy przelaniu czyli w sumie gniciu korzeni (jakieś grzyby , phytium itd) fungicyd może trochę pomoże) . wiecie jak padało w tym roku. a jak się ma spota jednego na mokradłach to już w ogóle:] ale teraz już poziom wody opadł i rośliny wystrzeliły. tylko sorpcja biologiczna ogromna i trzeba azotu dodać w postaci mocznika:] właśnie apropo sorpcji , jest to pobieranie azotu i innych pierwiastków przez mikroorganizmy na rozkład materii organicznej. wbrew pozorom , potrafią one wyssać mase azotu , aż roślinom nie zostanie:] dlatego jak dajecie kompostu , humusu dużo , lub jest to ziemia bardzo ciemna , jakiś las , dużo odpadów po chwastach/ liściach , to trzeba więcej azotu sypnąć , jak brakuje to poprawić :]
 

LizzardKing

New member
Witam. Z mojego doświadczenia takie objawy występują u roślin sadzonych w lesie dość często , polecam unikać lasu , być może coś zeżarło Ci korzenie lub jak wyżej powiedział Plantator brak azotu w glebie , możliwe jest też że roślinka była po prostu słaba i nie poradziła sobie a inne mocniejsze dały rade i żyją?...Stawiam jednak że coś zeżarło...wyrwałeś ta martwą? sprawdziłeś jak wygląda od spodu?
 

Plantator

Active member
Veteran
dobrze mówisz lizzard :] las iglasty to kwaśna gleba murowana , jak się nic nie zrobi to nic nie urośnie oprócz borówki heh tak czy siak jeśli roślina tak szybko pada to jest coś nie tak z korzeniami

edit: no w sumie może też coś podgryzać planta , a jest tego cholerstwa trochę. jest jeszcze inna sprawa , czyli zmęczenie gleby , ale to nie w twoim przypadku. jeśli się uprawia długo w tym samym miejscu , to rośliny gorzej rosną . kumulują się allelopatyny , choroby itd nie wiem czy wszyscy o tym wiedzą , z tego co wiem zdarzają się ludzie ze sprawdzonymi spotami , na których uprawiają kilka lat. można by było rozwinąć ten temat , stosować jakieś międzyplony :] nawet koniczynę posiac , to i trochę azotu przybędzie , i czarna ziemia nie będzie leżeć ...
 
V

vod

Dzięki za input.

Wyrwałem martwą, ale bez korzeni. Stopa pod łodygę i do góry. Korzeni tylko odrobina z łodygą wyszła. Moża faktycznie zgniły...
Dziwi mnie tylko, że zdychają dopiero w lipcu, i rośliny zaraz obok (w tym samym tarasie) nie mają żadnych problamów.
Problemem nie jest las jako taki ani roślina. Stoi tam jeszcze dość klonów z tej samej matki i mają się dobrze.
Może turkuć podjadek :smoke:
Tylko czemu co roku tylko w tym jednym miejscu? (na spocie 20 roślin)
Więc może jednak za mokro, bo ze stoku dużo wody w to miejsce spływa...
 

daichu

New member
Witam serdecznie. mam maly problem i nie wiem jaka diagnoze wystawic ;/ moze pomozecie. czego to sa niedobory badz czego nadmiar...?

prosze mi wybaczyc za zdjecia z telefonu ale nie mialem aparatu w domu...

picture.php


picture.php
 
D

dEv-9

Witam koledzy... z przykroscia znowu musze napisac w temacie CHOROBY - wolalbym aby choroby nie dotykaly moich roslin i nie musial tu pisac:mad:

Wiec tak, roslinki juz niektore maja nawet duze topy? nie wiem czy to normalne pod koniec lipca.
Pare roslin ma dopiero preflowers.
U tych co maja topki dziwne rzeczy sie dzieja.
W dolnych partiach pare topkow uschlo... liscie jakies popalone na calej roslinie, i nie mowie ze na dole czy na gorze, bo jest to i tu i tu.

Daje fotki sory za jakosc ale sie spieszylem a mialem zle ustawiony aparacik..

picture.php


picture.php


PROSZE O POMOC :yoinks:
 
G

Guest1012

Troche nie jestem trzeźwy, ale czy to nie Mg ? Roślinki masz w choinkach. Dawałeś dolomit ?
 
D

dEv-9

Znowu ten nieszczesny MG, awalem 20-30litrow ziemi na rosline ph7 na start.
Wczoraj to podlalem roztworem z dolomitu. Nie wiem czy cos da? Moze podsypac?hmm Pozdro
 

Latest posts

Latest posts

Top