What's new

Χωρίς θέμα! Ότι να ναι thread

tjo

life gardener
Veteran
φίλε δεν ξέρω αν το λένε και στο εξωτερικό αλλά οι Έλληνες πολύ συχνά χρησιμοποιούν το "ότι φάμε,ότι πιούμε και ότι αρπάξει ο κώλος μας"..δεν είναι τυχαίο..
woohoo.gif

παντού το λέμε αυτό..είναι παροιμία παλιά,μας βολεύει
biggrin.gif

αυτό όμως πρέπει να αλλάξει,έτσι δεν είναι φίλε weedo?







tjo λεμε το ιδιο πραγμα.Αναρωτιεμαι για τις προτιμησεις αυτων που το κανουν αυτο που λες και το λεω ειρωνικα! Δεν εχουμε να ζηλεψουμε τιποτα ο ενας απο τον αλλον(γενικα για ολους μιλω).Και οντως η ρατσα μας ειναι περιεργη σαν ειδος και κλεινομαστε πολλες φορες στο "ΕΓΩ",αλλωστε αυτο ειναι και ενα διγμα της καταστασης που επικρατει στην Ελλαδα.Ομως πιστευω πως υπαρχουν ακομη ανθρωποι εκει εξω οπως και εδω που κανουν περα το εγω....και σκεφτονται τον διπλανο τους χωρις ζηλο! Μονο ενωμενοι θα αλλαξουμε τα πραγματα και επειδη συζηταμε για την νομιμοποιηση της κανναβης,οταν εμεις οι ιδιοι οι "χασικληδες" δεν μπορουμε να τα βρουμε μεταξυ μας,τοτε πως θα κανουμε τους αλλους να καταλαβουν τα δικαιωματα της μεριας μας;

ρε συ λοκο καλά τα λες αλλά ποιός σ άκουει?
..η ζήλεια αν ήταν ψώρα θα γέμιζε όλη η χώρα...εμ,έλα
που γεμίσαμε ψώρα που στο τέλος ουτε η κατσίκα του γείτονα δε
θα την βγάλει καθαρή..
κι εγώ πιστεύω σ αυτό που λες και ίσως περισσότερο απ όλους,μιας και είμαι άκομα εδώ,εύχομαι να δέσουμε τόσο πολύ
ώστε να βγει κάτι καλό μέσα απ αυτό,ήδη συμβαίνει...

ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ 2 MODERATORS ΛΕΕΙ ΠΟΛΛΑ..
κανονικά δε θά πρεπε να έχουμε κανέναν-αν είχαμε επίπεδο-
τεσπά όλα καλά θα πάνε,μακάρι να είναι αυτά τα προβλήματα μας..
 

LegacyTron

Member
το κάναμε το νήμα μπανανία , αλλά νταξ ναι δεν προτρέπει κανείς κανέναν. Αυτό είμαστε. Νοικοκύρηδες. Πληρώνουμε και ζούμε με ασφάλεια.

Γιατί τα εσκομπαριλίκια ενέχουν ακόμα μεγαλύτερες λούμπες...
 

LegacyTron

Member
ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ 2 MODERATORS ΛΕΕΙ ΠΟΛΛΑ..

ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΕΛΛΗΝΑΡΙΟ :woohoo::woohoo:

ΚΙΤΣ ΚΙΤΣ ΚΙΤΣ ΜΠΡΡΡΡΡΡΡ ΟΥΥΥΥΣΤ ΕΛΕΟΣ ΕΛΕΟΣ ΕΛΕΟΣ ΜΠΡΑΦ ΣΤΑ ΤΡΑΙΝΑ ΧΑΣΑΜΕ ΤΗΝ ΜΠΑΛΑ ΤΩΡΑ ΕΔΩ ΣΤΑ ΞΕΝΑ
 

tjo

life gardener
Veteran
ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΕΛΛΗΝΑΡΙΟ :woohoo::woohoo:

ΚΙΤΣ ΚΙΤΣ ΚΙΤΣ ΜΠΡΡΡΡΡΡΡ ΟΥΥΥΥΣΤ ΕΛΕΟΣ ΕΛΕΟΣ ΕΛΕΟΣ ΜΠΡΑΦ ΣΤΑ ΤΡΑΙΝΑ ΧΑΣΑΜΕ ΤΗΝ ΜΠΑΛΑ ΤΩΡΑ ΕΔΩ ΣΤΑ ΞΕΝΑ


Σε περίπτωση που δε κατάλαβες-για έξυπνο σ έχω-εννοώ ότι
1 δε φτάνει να για να συμαζέψει το χαμό μας ώρες ώρες..
..όχι τίποτα,εκεί που διαβάζω ποστ σου και γελάω με το χιούμορ σου
ώρες ώρες πετάς κάτι τέτοια καμμένα και χάνω τη μπάλα:biggrin::biggrin:
 

locoezon

Member
Εγω τα λεω και θα συνεχισω να λεω τα ιδια ακομα και αν δεν με ακουει κανενας γιατι ετσι αισθανομαι.
Σαφως το κυριο προβλημα μας δεν ειναι η νομιμοποιηση της κανναβης,αλλα ειναι και αυτο στην ακρη του μυαλου μου πισω απο τα χιλιαδες καθημερινα προβληματα. Καλημερα
 

orfeas

Active member
Veteran
Σεπτεμβριο μηνα παντως δεν εχω δει χαλαζι και τετοιες θερμοκρασιες εδω που ειμαι.↲↲↲Σημερινη φωτογραφια τραβηγμενη το μεσημερι με 8 βαθμους εξω εκεινη την στιγμη.

Σε τι υψόμετρο βρίσκεσαι ρε μόρτη κι έχεις 8 βαθμούς το μεσημέρι;
 

locoezon

Member
Σε τι υψόμετρο βρίσκεσαι ρε μόρτη κι έχεις 8 βαθμούς το μεσημέρι;
Δεν βρισκομαι σε μεγαλο υψομετρο,απλα τα πελαγοι βαρουν θερμοκρασιες/υγρασια καποιες φορες που ειναι αδιανοητα!
 

weedolada

Member
παντού το λέμε αυτό..είναι παροιμία παλιά,μας βολεύειView Image
αυτό όμως πρέπει να αλλάξει,έτσι δεν είναι φίλε weedo?
φίλτατε tjo έτσι ακριβώς είναι..χρειάζεται αλλαγή νοοτροπίας και μέχρι τώρα είχα την πεποίθηση ότι η κρίση επηρέασε τον κόσμο και ότι κάτι είχε αρχίσει να αλλάζει..δυστυχώς πλέον δεν το πιστεύω..υπάρχει μια κάποια αλλαγή αλλά μέχρι να αλλάξει όλη αυτή η νοοτροπία του "βολεύειν" θα περάσουν δεκαετίες..τα πανεπιστήμια είναι ακόμη γεμάτα από φοιτητές χωρίς όνειρα ουσιαστικά με μόνη επιδίωξη τα πάρτι της δαπ-πασπ και το βόλεμα στο δημόσιο..πίστευα ότι η κρίση θα τους άνοιγε τα μάτια και θα έβλεπαν πόσο ψεύτες ήταν τα "αφεντικά" τους..φίλε αν σου πω ότι είναι ακόμη πιο φανατισμένοι θα κινδυνέψω να φανώ υπερβολικός..!και είμαι υπεραισιόδοξο άτομο,δεν είμαι κανένας κατηφής μίζερος απαισιόδοξος..απλά με την πρώτη ευκαιρία ο άλλος βολεύει τον κ@@@ του και ας μερικές ώρες πριν σκοτωνόταν για αλληλεγγύη και συναδελφικότητα..τέλοσπάντων,εγώ κρατάω μεγάλο τεφτέρι χαμηλά για να χωράνε αρκετοί εκεί μέσα και εγώ να μην τρώω την ψυχή μου..αυτοί που αξίζουν φαίνονται και ξεχωρίζουν..οι πλέμπα επίσης ξεχωρίζει..οπότε ο καθένας τραβάει το δρόμο του..
 

LegacyTron

Member
Σε περίπτωση που δε κατάλαβες-για έξυπνο σ έχω-εννοώ ότι
1 δε φτάνει να για να συμαζέψει το χαμό μας ώρες ώρες..
..όχι τίποτα,εκεί που διαβάζω ποστ σου και γελάω με το χιούμορ σου
ώρες ώρες πετάς κάτι τέτοια καμμένα και χάνω τη μπάλα:biggrin::biggrin:

Ναι ο χαμός που έχουμε την τάση να δημιουργούμε είναι πραγματικά μοναδικός κι ανεπανάληπτος! Θυμάμαι παλιά κάτι τρολ-φόρουμς για games που έμπαινα, οι Έλληνες ήταν πάντα μοναδικοί στα inputs τους.

Μετά το 5ο τρομπόνι, κι ατελείωτες ώρες δουλειάς σωματικής + πνευματικής τι περιμένεις...Μόνο τα καμμένα μας σώζουν λολ
 

tjo

life gardener
Veteran
Μετά το 5ο τρομπόνι, κι ατελείωτες ώρες δουλειάς σωματικής + πνευματικής τι περιμένεις...Μόνο τα καμμένα μας σώζουν λολ

ΧΩΣΕ παληκάρι μ χωρίς τα καμμένα,θα μασταν καιμένα.:comfort:
καλά να σαι!
 

panas1

Member
15 ευρώ το γαμμ. ε ... δεν ανοίγεις ένα καφέ . 500 γρ. χ 15 = 7500 . με 3 γκρόου το χρόνο ζεις οικογένεια


πλάκα-πλάκα.. ποιο είναι το καθεστώς για να ανοίξει κοφι σοπ εκει κάποιος λέγκασι?
 

LegacyTron

Member
σου ελέγχουν μέχρι και την 3η γενιά "που λέει ο λόγος".

Λόγω επιστήμης αν θες μπορώ να ψάξω να βρω τον νόμο και να αποπειραθώ να τον μεταφράσω. Αλλά κατα τα άλλα ισχύουν τα εξής στα γρήγορα:

500 Γραμμάρια ΜΑΞΙΜΟΥΜ ποσοτητα που έχει το μαγαζί μέσα κάθε στιγμή από όλα τα είδη μαζί...

ΕΣΕΝΑ ΠΟΥ ΤΟ'ΧΕΙΣ το κόφισοπ ψαχνουν αφορμή να σου πάρουν την άδεια μέρα νύχτα και πρέπει να έχεις πραγματικά το νου σου! οι μπάτσοι σε σιχαίνονται, γιατί απλά δεν μπορούν να σε δέσουν...

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ που έχεις "άδεια καλλιεργητή" και για να έχεις το μαγαζί πρέπει να βγάζεις εσύ το 80% της παραγωγής. Εδώ όλο είναι παράνομο. Παράνομα το καλλιεργούν, Παράνομα το μεταφέρουν. Γίνεται νόμιμο από την στιγμή που θα μπει ποσότητα λιγότερη του μισού κιλού στο μαγαζί. (The Dutch Paradox 1).Θυμήσου τη βασική διαφορά: Στην Αμερική είναι φάρμακο, το πουλάνε το παίρνουν και φεύγουν, εδώ κάθεσαι στην καφετέρια, παραγγέλνεις την πορτοκαλαδίτσα σου , είσαι ΜΑΣΤΟΥΡΗΣ. Στο Αμέρικα είσαι ΑΣΘΕΝΗΣ και ΜΕ ΧΑΡΤΙ ΓΙΑΤΡΟΥ μπορείς να ψωνίσεις φούντα από τα "dispensers".

AN ΕΙΣΑΙ ΓΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΧΡΗΣΗ δικαιούσαι μέχρι 5 δέντρα. Αν έχεις 5 δέντρα και 15 κιλά "ποστιασμένα" στα βάζα, δεν σου κάνουν τίποτα. Αν έχεις 6 δέντρα και 1 γραμμάριο, ξεπέρασες το όριο της προσωπικής χρήσης. (The Dutch Paradox 2)

Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΤΟΥ ΚΟΦΙΣΟΠ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να έχει σπίτι του δέντρα ή να καλλιεργεί για να το πουλάει αυτός σε τέτοιο βαθμό. Παίζουν τακτικοί έλεγχοι. Αν βέβαια κάνεις καμιά μόντα και νοικιάσεις 2-3 γιάφκες σε άλλο ή με άλλο όνομα ή στης μάνας σου λολ, τότε όλλα γίνονται ;) Αλλά και πάλι πολύ άγχος.

Αυτό που μπορεί να κάνει ο home grower είναι αν βγάλει πολύ και καλό, να ξεφορτωθεί κάμποσο σε κανα κόφισοπ, αλλά και πάλι με το πολύ 3-5 θα στο ψωνίσουνε, γιατί μετά παίζει 65% ΦΠΑ πάνω, ε βάλε και το κέρδος του μπάρμαν....να 'το το 10-15 ευρουλάκια λιανική στον πελάτη ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΗ (αυτό μ' αρέσει φίλε!! ) . Με την τιμή που θα στο αγόραζε , το κόφισοπ, λοιπόν, εσένα του σπιτο-γκρόουερ ΠΟΥ ΔΕΝ ΒΑΖΕΙΣ ΚΑΙ CO2 , δεν συμφέρει μήπως καλύτερα να το κρατήσεις όλο το σταφύλι για πάρτη σου και να τους αφήσεις να τρώγονται μόνοι τους με τα αλισβερίσια τους οι κοφισοπάδες με τους Μαροκινούς ;

Όταν το "καλημέρα" μου εμένα εδώ είναι 730 ευρώ (500 νοίκι/λογαριασμοί στα 18 τετραγωνικά + 230 σχολή) γκάτντζα, με 7500 δεν ζεις οικογένεια, ίσα ίσα την στέλνεις στον Καιάδα νωρίτερα. Με μεγαλύτερη επένδυση, όμως, ναι. Αλλά πώς να την κάνεις, που όλα τα σπίτια (edit: οι νέες κατοικίες) έχουν έξυπνα ρολόγια και σου δείχνει που βρίσκεσαι ανάλογα με την μέση κατανάλωση της γειτονιάς^^ Άρα κάπου θα "χτυπάει" επίσημα το κόκκινο στα συστήματα και θα δεχτείς σίγουρα επισκέψεις ανεπιθύμητες....Δεν αξίζει το ρίσκο κατά την άποψή μου....Το καλό είναι ότι "εκμεταλλεύεσαι" τη "νομιμοφάνεια" - οπότε αποφεύγεις το δέσιμο λόγω προσωπικής χρήσης - και το κρατάς για σένα γλυτώνοντας τα έξοδα αν το πλήρωνες. Αν το πας επιχειρηματικά, μπλέκεις κι αγχώνεσαι, κι έχω αρκετές άσπρες τρίχες στα μαλλιά μου ήδη, δεν χρειάζομαι περισσότερες~!
 
Last edited:
L

letis

αυτός μια χαρά είναι εκεί με τις πάπιες. ηρεμησε... εμείς εδώ τραβάμε τα ζιαβυ μας ...
 
Top