What's new

Cannabis medicinal, varianta Green Mioritic

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Shamancele cele doua si Sweet and Sour au primit FIM. Acuma is curios ce iese, ca e primul FIM. Ele nu stiu ca le asteapta si niste LST dupa asta, dar or sa afle...

Poze cand e concludent ce a iesit la FIM (cred ca trebuia sa mai astept o zi-doua, de aia nu sunt prea sigur).
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Azi am strans 60g muguri uscati de ruderalis (nu am luat toata planta deoarece ma intereseaza numai varfurile si, apoi, putin respect fata de natura.

Desigur, am "sechestrat" si 12 plante, masculi si femele, pentru a le transplanta pe un tapsan pe langa casa.

Ca tot vorbim despre respectul fata de mediu...

Acuma, estimez ca intr-o luna o sa imi vina si placile si substantele pentru cromatografie, asa ca, daca nu ma trezesc cu surprize, o sa avem si o analiza la Mioritic Landrace Auto, in tinerete.

Interesanta chestia asta cu tineretea la cannabis...


L.E. Am testat deja circa 1g (zic si eu, dar cred ca era mai putin, cat am luat intre degete) de frunze (topuri) de ruderalis uscat. Raw, mestecat pur si simplu. Foarte placut. Gustul lasa de dorit, na e cannabis, cred ca ar merge cu miere si niste unt. Ce inseamna sa nu ai toleranta...
 
Last edited:

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Neseara ma trezii ca n-am ce face si fac un cannabutter din 20g rudy (nu stiu cum sa ii spun, unteralis suna bine), 150g unt. Iesit 100ml filtrat. La sfarsit, dupa ce a fost filtrat si s-a mai racorit, am pus si petale de trandafir si miere. Mergea si niste menta, hmmm.

Sunt la a saptea lingurita si sunt foarte vesel. Sunt curios peste doua ore :D

Hai sa o iau si pe a opta...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Oricat de vesel ai fii, 7 linguri de unt nu-s asa sanatoase. Il puteai face mai concentrat..
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Au fost 10, lingurite, nu linguri, inclusiv petalele de trandafiri si mierea, si ghee nu unt. 10 lingurite de unt sunt gretoase. Asa, or fi fost 5 lingurite per total.

Si nu prea puteam sa il fac mult mai concentrat, ca nu am folosit apa, l-am pus direct in unt cand s-a facut ghee. Metoda lenesului, 15 minute decarb, 110 grade C, filtrat fierbinte.

Foarte body highul, bland, eram la nani inainte de doua ore. As spune THC si CBD echilibrat la ruderalis, dar... facem analizele.

Acuma, eu l-am decarboxilat pentru o "analiza" preliminara, inainte sa imi vina placile de TLC. Altminteri l-as folosi RAW, tinctura.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Cultura de canepa industriala indoor (posibil singurul nebun de pe planeta) a dat mugurele. 100 de bucati de monoic de ... Polonia cred, isi asteapta analiza diferentiata a mugurilor si a frunzelor mature:

picture.php
[/IMG]

Intre timp, cultura de Green Mioritic Landrace, aka ruderalis sau ce o fi, a fost recoltata si pusa la uscat. La fel, analize diferentiate de muguri si frunze mature. Atentie, s-a recoltat ecologic, adica predominant masculi, si nu toate dintr-un loc, aviz amatorilor :D

picture.php
[/IMG]
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Outdoor CBD

Outdoor CBD

Si pentru ca tot e supercurios ganja, iata si cele 4 plante de la CBD Crew:

picture.php
[/IMG]

Una era putin lalaie, caci nu prea avea apa imi face impresia, si e sprijinita cu un bat local. Na, de abia transplantate. Le-am udat, le mai urmarim.

In grup, se afla si tricotiledonatele, de la care speram urmasi.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
In ceea ce priveste cannabisul medicinal am ajuns la o anumita concluzie, care inca nu o sa o fac publica, cel putin pentru ca trebuie sustinuta de niste analize.
Pot spune insa ca am reusit, cred, sa fac extracte cam la fel de bogate in CBD, CBG si CBC. Sunt foarte diferite atat de canabisul medicinal, THC+CBD, sau de cel industrial, care are de obicei CBD, sau in anumite cazuri si CBG.

In cazul in care o sa se poata si o sa am rezultatele la analize ( nu imi ies placile cromatografice si pace!), o sa detaliez. Ca si chestie, detaliile necesare se gasesc in cercetarile GWPharma, daca stii la ce sa te uiti si te uiti cu mintea deschisa, fara pareri preconcepute.
 
G

ganja_ss

nu sunt supercurios,sau sunt?:)) vroiam sa vad cum se descurca alti useri cu out-ul ,un fel de comparatie pt sulfetul meu,sincer nu pricep si nici nu incerc sa pricep toate extractiile de alte componente decat THC-ul nu am nevoie de mai mult de atat dar o sa citesc despre ele la timpul potrivit,spor cu plantele man:) e o vara secetoasa,urasc asta:(
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Da, e supersecetoasa, dar astea nu or sa sufere de sete, din motive... diverse.

Cat despre alte componente, ce sa zic, chiar daca nu stii de ce, dar iti place o sativa africana, poate vei fi interesat sa citesti despre THCV. Asa, ca exemplu. Sau daca iti place hasisul marocan, poate vei fi interesat de procentul de CBD.

Restul sunt mult mai putin cunoscute in lumea utilizatorilor de cannabis, cel putin deocamdata. Insa un mix de THC/CBD/CBG/CBC, contine o paleta foarte mare de posibilitati de modulare a efectelor, in functie de rapoartele dintre ele. Atat ca e mai greu de obtinut, in functie de rapoarte desigur. Insa se poate.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Varii analize

Varii analize

Asa, ca si chestie, va prezint un numar de analize pentru mai multe tipuri de cannabis. Ele fac parte dintr-un studiu mai complex, pe care eventual o sa il pun pe international, deoarece poate deschide un numar de posibilitati in ceea priveste utilizarea terapeutica. Nu ca nu ar fi chiar deloc cunoscute, dar nu strica punctate niciodata din alt punct de vedere si eventual lamurite.



picture.php


Pentru inceput voi mentiona ca cifrele de pe verticala semnifica:
4=CBD
3=THC
2= cred ca este CBC, desi acolo ar trebui sa se gaseasca THCV
1=CBG

Pe orizontala sunt tipurile de cannabis, asa cum mi le amintesc azi. Am uitat lista in alta parte, si nu le stiu pe de rost. O sa le modific zilele astea.

1. Shaman, frunze tinere, practic abia inmugurite, fara sa ajunga la maturitate(asta va insemna de aici referirea frunze tinere), din perioada de veg. Se observa THC dominant, ceva CBD, ceva CBG
2. CBD Sweet and sour Widow, topping. S-a facut topping a doua oara la o planta dupa o luna de LST. Aici CBD, THC, CBG, sunt aproape egale. Soiurile astea sunt foarte interesante. Nici macar nu ai nevoie sa lasi planta sa infloreasca, concentratia de cannabinoizi este mare chiar si in frunze. Plus ca ai CBG daca nu a inflorit.
3,4. Canepa industriala, muguri din topping, respectiv frunze tinere. Ce a iesit e foarte straniu si ar trebui repetat experimentul. Practic se poate observa prezenta THC si (probabil CBC), fara CBG, care ar fi trebuit sa existe, si fara CBD (cica e industriala). Nu cunosc soiul, dar e "canepa pasareasca". Cica poloneza. Ciudat rau! THC plus CBC??? Fiind aceeasi placa nu se poate pune problema decalajului intre componente, nu atat de mare, incat sa zici ca e vorba de CBD si THC, si oricum culorile nu se potrivesc.
5. Topuri de Shaman, in veg. Am facut topping la o planta cu multi lastari, pardon la doua plante, dupa 1 luna de LST. De fapt e al doilea topping chiar. A iesit ce vedeti: THC dominant, CBG secundar.
6. Frunze de Sweet and Sour Widow. Fiind mai mature, dar totusi inainte de inflorire, CBGul exista dar s-a diminuat.
7,8. Canepa industriala, plante foarte tinere. Extract slab.
Totusi, se poate observa prezenta THC (???), CBG si CBC.
9,10,13. Ruderalis, varfuri tinere, respectiv un concentrat oarecare, respectiv planta matura. Sau canepa salbatica, whatever. Se poate observa potentialul medicinal ridicat, dat de prezenta THC si CBG, desi CBD este dominant. La varfurile tinere se observa procentul mai ridicat de CBG.
11. Frunze de canepa industriala, similara cu 7,8. Extract slab, acelasi soi ciudat.
12. O aiureala.
14. Este un experiment interesant, prin care s-a urmarit sa se obtina o compozitie egala de CBD, CBG si CBC de acelasi ordin de marime. In mod surprinzator, s-a obtinut si THC, acolo unde nu avea ce sa caute. Concentratiile sunt mici, dar asta poate sa insemne multe, inlusiv eroare de preparare. Interesanta este prezenta tuturor celor patru canabinoizi.
 
Last edited:

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Faza juvenila a cannabisului si posibilitati de utilizare

Faza juvenila a cannabisului si posibilitati de utilizare

14 este un extract realizat din canepa industriala la circa 7 zile de la emergenta, asadar inainte de aparitia celui de al doilea set de frunze. Foarte tinere deci.

Asa cum spuneam, a fost facut cu scopul de a obtine 3/4 canabinoizi simutan, si in special CBC, care este zice-se regenerator neuronal.


Planta este deci in faza juvenila si, de aceea, prezinta inca CBCa in structura, chiar daca nu este un soi cu continut de CBC la maturitate.

Totodata, continutul ridicat de CBG este firesc, din cauza ca planta e inainte de inflorire (na, ar fi culmea, dar precizez totusi...).

Faptul ca are THC este datorita soiului. In mod normal, un LOVRIN110 ar da cam aceeasi chestie, teoretic cel putin, insa nu orice soi de canepa. Am testat frunze de canepa industriala care aveau CBD majoritar. Asta e... altceva. Dar se gaseste disponibil pentru pasari asadar... l-am cultivat.

Avantajul acestei abordari este ca samanta de genul este destul de usor de gasit.

Cultivarea este simpla si da randament. Este similara cu producerea germenilor din ... varii seminte, sau mai degraba a ierbii de grau. Asa, "microgreens" se cheama.

Sunt putin amare in faza asta, dar pe 1-2mp se poate cultiva destul de mult, nu ai nevoie de cerinte speciale, lumina multa, etc.

Ce este important este ca poti scoate lejer 100-200g de plante uscate pe mp, pe tura, in circa 10 zile. Asadar, utilizarea terapeutica este foarte usoara.

Ce pot spune este ca un astfel de extract este diferit de orice am gustat pana acum. Nu l-am decarboxilat, deci nu stiu cat este de psihoactiv (adica un test de THC, ca sa ma lamuresc si eu ce e cu analizele facute).

Singura problema e ca sunt necesare multe seminte, asadar pentru a cultiva un soi de tip CBD Crew de exemplu, ar trebui sa iti cultivi in prealabil cateva plante mari outdoor dar merge si cu canepa industriala, functie de soi.

No, spor la tratamente.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Fetele de la CBD Crew au crescut, la anul se pare ca o sa avem seminte cu 3 cotiledoane. Tre' sa ma gandesc la un nume pentru strain, hmmm.....

Am notat cu rosu numerele1-4, dar nu prea se vede. 1 si 2 sunt cu trei frunze, ma rog, tricotiledonate. Toate sunt de la CBD Crew cum am mai precizat.

Pe uichend le punem si oleaca de papica, pana acum au papat doar apa.

picture.php
[/IMG]
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Update dupa inca 2 saptamani:

picture.php
[/IMG]

Ar trebui sa infloreasca de acum.

Si muherea cu trei cositze, mica si-ndesata:

picture.php
[/IMG]

Nu-i firava, ci doar mica de stat.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Outdoorul de anul asta se apropie de sfarsit.

Am recoltat mostre la plante, in saptamana a doua (?) de flower, adica acum doua saptamani:

picture.php
[/IMG]

De la stanga la dreapta, pe placa, Skunk Haze, CBD Yummy, and Mango Haze. Sweet and Sour Widow nu s-a pus, caci este analizata in pozitia 2 a postului #51. Ma rog, acolo era in veg, si CBGul era mai mare semnificativ, dar un baiat istet extrapoleaza.

De sus in jos, CBD, THC, CBC (? hmmm, oare), si CBG. Ultimele doua sunt mici relativ, dar... exista, ceea ce arata potentialul medicinal (daca nu socotim efectele adverse pe care le socot io ca exista) al acestor plante, si in special CBD Yummy, daca o fi aia :D, oricum, mititica din postul anterior - #52. Se observa ca la ea, CBDul este mai mult decat THCul, desi global ele sunt echilibrate.

Rezultatele sunt cam ca cele date de CBD Crew, exceptand faptul ca sunt luate mostrele mai devreme in flowering. De altfel, eu nici nu as lasa plantele sa infloreasca, daca ma intreaba cineva, ci le-as culege in veg, pentru aportul de CBG.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Am citit niste studii recente saptamanile trecute care ziceau cam toate.. intr-un fel sau altul, ca in aceeasi planta la acelasi stadiu de ripening, in frunzele cele mai mature (fanleaves) va fi mai mult cbd si mai putin thc, chiar daca vorbim despre o specie de tip drog, ce in muguri are mai mult thc decat cbd.
tu ai posibilitatea sa faci o placuta de asta si din frunze, si din bud? sa vedem diferentele?
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Da, dar nu am bud. Cele 4 sunt puse la seminte. Sa iau din ele poate...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
hehe.. am mai ajuns pe site-ul ala in trecut. mobile lab-ul ala suna bine.. dar costa de 2-3 ori cat as fi dispus maxim sa dau pe el. si nu pare sa se ieftineasca prea curand..
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Azi am recoltat cateva exemplare de canepa salbatica (nu cred ca e bine sa ii mai zic ruderalis) mari, pline de seminte.

Protocolul fu asa: indesat bine bud-ul intr-o oala, turnat alcool de 90 peste, aproape cat sa acopere plantele presate, dar nu mai mult, apoi clatite bine, si in final scursa zeama. Cu cat mai repede, cu atat mai putina clorofila. Eu m-am cacait si a iesit usor verzuie. Evident, dupa scurgerea zemei, se stoarce planta de excesul de alcool.

Apoi se fac doua chestii:
1. Filtrare extract, urmata de diverse alte chestii. Deocamdata am pus o placa de TLC la facut, pe luni o developez daca am vreme, sa vedem ce contine planta cu semintele gata. Urmeaza oleaca de concentrare (extractul poate fi concentrat si direct la spalare, dar nu am insistat, si mai vedem noi ce facem cu el), dar mai incolo. Se poate si fuma, pentru cine vrea ceva relaxant...

2. Budul stors, se pune la uscat. De ce? Pai pentru seminte. In felul asta, semintele se aleg mult mai usor, budul ne mai fiind lipicios. Asta pentru cine vrea seminte. Cred ca am cel putin 1000. Zic si eu.
 
Top