What's new

Cannabis medicinal, varianta Green Mioritic

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Update la 7 zile.

Ruderalisul nici nu misca. E intreg in pamant. Mai asteptam, dar ma gandeam ca o sa fie mai harnic. Nu e, aviz amatorilor.

Canepa industriala parca e nebuna, in rau din pacate. Jumatate dintre cele care au iesit au iesit malformate (una cu trei cotiledoane si o radacina in mijlocul lor de exemplu), sau au murit imediat dupa ce au scos capul. Tinand cont de exemplarele care nu aratau a canepa normala, exclud pamantul, si tind sa cred ca stropesc astia canepa cu niste ceva de te iei de cap! Acum inteleg la ce e utila o statiune de productie a semintelor, asa cum avem la Secuieni, parca...

Asteptam rabdatori si Ruderalisul, macar inca vreo saptamana.
 
U

Universu

Wow nici nu am auzit de asa ceva o sa fie interesanta planta cu 3 cotiledoane:) poti pune o poza?
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
A murit deja. Totusi:

picture.php


Alea din mijloc sunt radacini, dar apucai eu sa le rup.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
O am si la rezolutie mare, dar am zis sa nu incarc inutil nu stiu cati mega.

Ne, diseara lumanarile sunt cu alta destinatie.

Oricum, grow-ul asta e cam fail. Cred ca le-am ingropat prea adanc si am mentinut pamantul cam ud. Asta nu explica 3 cotiledoane, dar poate sa explice de ce li se inmoaie si li se brunifica codita ca in poza, in acelasi loc la toate care mor.

Mai astept ruderalisul sa vad daca se comporta similar.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Ceva de genul, ce-o fi fost in capul meu... Am folosit un pamant care se usuca mai ... urat, si am zis, hai sa fie umede, dar clar am exagerat. Il las sa se mai zvante, e posibil chiar sa mai scape o parte dintre ele.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Inca nu a iesit nici o ruderica din sol.

Am pus si in servetel, impreuna cu seminte de industriala. Alea au germinat mai toate, si acum sunt in sol, dar rudericile nika.

Doua posibilitati: ori is moarte, ori germineaza extrem de greu. Simar mai fi una: germineaza cand vor ele, adica au ceas biologic. Am mai auzit asta intr-un loc pe icmag.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Pai atunci.. macar sa le vedem pe alealalte, sa nu ne plictisim pana or aparea si rudericile.. :joint:
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
azi noapte a iesit prima ruderica, hehe...

e mai greu cu pozele ca nu imi merg vepeneurile pe windows, doar asta pe mobil, si nu stiu sa le editez. sap zilele astea...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Dar stii ca le poti edita pe un pc si posta de pe mobil, nu? Daca stau sa ma gandrsc, din moment ce exista vpn pt mobil, aproape sigur esista si soft de editat poze. Variante sunt..
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
acu, lenea ca lenea, nu ar fi o problema, da USBul de la smartfoana a crapat, ca nu imi inchipui ca is toate cablurile mele bulite.

rezolvam insa, nu las comunitatea fara poze.

cand are chef, merge vpnul si pe windows, deci se rezolva...
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Din 50 de seminte de ruderalis, doar 1 (UNA) a fost viabila. Si pe toate le-am strans intre degete nitel pentru verificare inainte de plantare.

Interesant, dar... asta e natura!

Desigur, exista si posibilitatea ca toate cele viabile au cazut pe sol, fiind coapte. Acum, asta e, nu mi-a dat prin cap sa stau in vier pfoten prin boscheti...
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Am scos fetele la soare. Ma rog, la umbra, dar afara, imediat dupa ce s-a remediat vremea.

Shimbat pamantul la toate cu Composana. In mod interesant, nu le arde. Cred ca totusi oamenii au mai umblat la pamant in ultimii ani. Vedem acusi.

De jos in sus, Sour and Sweet widow de la CBD CREW, apoi doua Shaman de la Dutch Passion, apoi ruderalisul, apoi canepa industriala, cate 4-5 la ghiveci.

Primele trei o duc cel mai bine. Toate au intre 10 si 20 de zile. Cam subdezvoltate, mai ales cea industriala (20 de zile), clar nu le-a priit pamantul. Ei, vedem...

https://www.icmag.com/ic/album.php?albumid=60181&pictureid=1427176
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Da, dar au inceput sa ia avant. Cred ca recupereaza.

La o zi dupa: cum au dat de soare, zici ca is nebune. Clar recupereaza. Poze mai pe uichend.
 
Last edited:

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Extractie in CO2

Extractie in CO2

Ieri si alaltaieri, si oleaca rasalaltaieri, am chinuit extractorul in CO2.
Sau invers.

L-am burdusit cu 200g de canepa macinata, 100ml etanol, si vreun kil de gheata carbonica.

Am extras cam o perja, deoarece mi-am dat seama ca scula nu este terminata pana nu ii faci recuperarea ca lumea (vasul de recuperare nu era gata, probleme, mde...). Am purjat ce a iesit direct intr-un Erlenmayer incalzit, insa nu se face asa...

Am extras cam 1,5g (nu radeti), fata de 15-20g cat se extrage cu alcool din aceeasi cantitate. Asta e, treaba de incepator!


Am mers cu el intre 50 si 125 bari, si intre 20 si 40 de grade C, cu diferite plante. Canepa s-a extras cel mai bine, chiar si asa execrabil.

Concluzia a fost ca merge principial, dar mai am de lucru. Si daca vrei sa mearga ca lumea, trebuie pus in circuit inchis, cu recuperare de CO2, etc, deoarece trebuie sa treci mult CO2 prin planta respectiva. Sigur, se poate folosi o cantitate mai mica de planta, dar pana nu e gata vasul de recuperare, nu pot sa zic nimic mai mult.


Alti bani, alta distractie... Poate in timp.

Deocamdata, cea mai buna metoda eco este etanolul, urmat de evaporare sub vid (daca se vrea concentrare) pentru extractie totala.
Pentru fractionare (doar canabinoizi), butanul, purjat bine sub vid, mi-a iesit cel mai bine.

E destul de clar ca extractia in CO2 nu e pentru amatori.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Actualizare la inceput de aprilie:

Sweet and Sour Widow
https://www.icmag.com/ic/album.php?albumid=60181&pictureid=1430766

Shaman
https://www.icmag.com/ic/album.php?albumid=60181&pictureid=1430765

Ruderalis (sper)
https://www.icmag.com/ic/album.php?albumid=60181&pictureid=1430764

Industriala (categoric)
https://www.icmag.com/ic/album.php?albumid=60181&pictureid=1430763

Primele doua au recuperat foarte bine. Se apropie de topping, daca ma decid sa il fac. Le mai tin vreo 2-4 saptamani in veg si le bag la floare.
 
Top