What's new

Cannabis medicinal, varianta Green Mioritic

jtm

Some kind of shaman
Veteran
jtm ce kit de testare a concentratiei folosesti , singurul care mi sa parut bun este cel de la alphacat [ http://www.alpha-cat.org/ ]

Alphacat merge foarte bine, dar iti sare sapca de scump ce e, mai ales daca vrei sa faci zeci de placi.

Se pot comanda insa placi si consumabile separat, de la diversi furnizori, si iesi mult mai ieftin. Threadul unde am descris ce si cum am facut, aici:

https://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=309237



Azi am facut o analiza la masculul uscat de Skunk Haze de la CBD Crew, apoi ruderalisul la care am cules semintele, si niste frunze de canepa industriala (ordinea pe placa, de la stanga la dreapta, este aceeasi. Iata placa:

picture.php


Concentratiile sunt nerelevante, deoarece nu am extras in mod identic cele trei soiuri.

Se vede ca CBD Crew nu mai are CBG, fiind ... matur :D, iar "ruderalisul" identic cu soiul de canepa industriala practic, deci nu e ruderalis ci canepa salbatica.

Totodata, se observa ca ultimele au CBD majoritar (oranj), dar au si THC, imediat sub oranj, roze-ul. Cu toate acestea, soiul de canepa industriala "recoltat" (vorba americanului, don't ask, don't tell), este foarte diferit fata de ce am cumparat de la piata de seminte, unde era canepa poloneza. Acel soi are THCul egal cu CBDul, fiind asemanator cu Lovrinul nostru. Asta, are mult mai mult CBD, fiind mai degraba asemanator cu Zenitul.

Faza doi, tinand cont ca am "recoltat"si niste seminte, este sa vedem faza juvenila a Zenitului, adica sa punem semintele la germinat.

Atentie, nu faceti asa ceva! Nici eu nu voi face, desigur, fabulez acuma...
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Am pus la germinat 0,75mp seminte de canepa, soiul nou testat (vezi postul anterior). In 7-10 zile, o sa avem vreo 100g iarba. Speram, fara prea mult THC, sau de loc, si cat mai mult CBD, CBG, CBC. Evident, nefumabila...

Setup: pamant organic Natura, apa plata, tavi de plastic. Si seminte "culese" dintr-un ... loc unde crestea canepa, probabil Zenit, cum spuneam mai sus.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Am pus la germinat 0,75mp seminte de canepa, soiul nou testat (vezi postul anterior). In 7-10 zile, o sa avem vreo 100g iarba.

Hemp sprouts ? :biggrin:

Setup: pamant organic Natura, apa plata, tavi de plastic. Si seminte "culese" dintr-un ... loc unde crestea canepa, probabil Zenit, cum spuneam mai sus.

Te-ai uitat la concentratia de sodiu din apa plata ? Daca e apa minerala plata nu e chiar cea mai recomandata.

L.E. Explo, poti sa combini posturile astea doua ? Sunt prea spart sa imi fi dat seama ca am dat reply de doua ori la un post de pe acelasi thread :biggrin:
 
Last edited by a moderator:

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Nu, nu chiar hemp sprouts, caci le las cam o saptamana, cat sa faca primul set de frunze. Un fel de iarba de hemp :D

E, e apa de pe la vreun putz de undeva, ca asa se face la noi apa de masa plata, dar nu, nu m-am uitat: am zis ca de la chiuveta nu pun, si ca nu or muri in 7 zile.
 

baranga

Member
Canepa industriala, cel mai probabil Zenit, toamna pe camp. Nu miroseau doua la fel: lamaie, iasomie, conifere. Ce e drept, nu le-am fumat...
cea mai mare concentratie de CBD din canepa industriala o gasesti intr un soi unguresc ,.... peste 3% Dar nu mai stiu numele ...
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
@baranga: Da, asa este, cred ca ii zice Kompolti, insa ala e maximul, si nu prea gasesti usor soiul. Raportul intre CBD si THC este la fel ca la Zenit insa, desi este un soi mai bunicel, cau raport mai bun (mai putin THC. Tot mai greu de gasit. Ca sa nu mai zic de soiurile de tip CBG (unul cunoscut de mine, italian), si mai greu de gasit.

De fapt nu CBDul ma intereseaza, ci CBCul. Mai nou. Insa cred ca pe threadul asta suntem offtopic cu subiectul asta.

@explo: cred ca postul asta si #465 nu au ce cauta aici, ci in topicul meu cu medicinalul mioritic.
 
Last edited:

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Ce-a adus Mosul (cu anticipatie)

Ce-a adus Mosul (cu anticipatie)

picture.php
[/IMG]

Adicatelea inca o tricotiledonata. De data asta canepa industriala, soi monoic, tip CBD.

Arata nashpa dar a fost singura care a iesit asa (din cateva sute de grame de seminte, ce e drept cu o rata de germinare extrem de mica - or fi fost vechi, o fi fost pamantul...).

Aparemt, o sa creasca normal in continuare, exceptand faptul ca, pare-se, nu necesita topping! Asta mai vedem.

Bun. De ce o crestem?
1. Din compasiune.
2. Ca sa vedem daca la autopolenizare, fiind soi monoic, se transmite gena de 3 cotiledoane.
 

baranga

Member
Nu se transmite gena asta .. pentru ca este o recesiva .. dar se va pastra si v a mai aparea peste generatii ... ca sa o pastrezi trebuie sa lucrezi o linie , special pe gena asta recesiva .... cea mai simpla cale este BX dar ai de germinat multe seminte ca sa indentifici un alt indivit care exprima gena asta ..... ar fii o munca grea ... dar rezultatul poate fii unul interesant/ important ....
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Chiar bai jtm, ia-ti o hala industriala in chirie si baga la geminat 10-20.000 de seminte de astea. Sa vedem ce iese. ;)
Sau na, ai putea sa incerci un soi cu ceva mai mult thc in el, daca te deranjeaza thc-ul ala, faci hash din ele si de ala te scap eu.. :D
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
@baranga: Da, stiu ca se pierde treptat, si ca nu numai ca este recesiva, dar si cu exprimare scazuta. Nu ma pricep la genetica, asa ca nu stiu de ce imi trebe mai multi indivizi fiind soi monoic. O sa caut sa citesc mai mult. Si da, o sa mai pun ... un numar de seminte la germinat in ideea asta. Nu e greu, pe un metru patrat incap foarte multe, daca faci germeni/ iarba de iarba, ca sa zic asa. Trebe doar sa casti ochii.

@explo: Pai am pus cateva mii ca sa iasa asta. Si nu, nu mi-a trebuit o hala industriala :D
Si da, acusi se maturizeaza semintele de la Trinity (code name pentru soiul care o sa iasa :p) adica hibridul bazat pe CBDCrew Skunk Haze si Sweet and Sour Widow. Asta ar fi Trinity F1, ca sa vorbesc precum un jmeker...
Din pacate, pentru BX1, ar trebui sa am polenul de la tatic, ceea ce nu s-a petrecut, din motive de ignoranta crasa (nu am stiut rostul lui BX, am zis ca merg doar inainte). Asa ca singura varianta care mai ramane e sa ma duc sa incerc sa iau niste clone din mamica si sa le revegetez, asta in conditiile in care fata e pe ultima suta de metri cu semintele.
 
Last edited:

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Tricotiledonate noi.

Tricotiledonate noi.

picture.php
[/IMG]

Iaca ce a adus Mos Craciun, cu anticipatie, desigur, pentru baietii cuminti...

Doua sunt din canepa poloneza, una mai de pe la noi, si ceva mai "sanatoase" decat precedenta. Sa vedem cum evolueaza... Acum avem 4, dar prima, aia ciufulita de mai sus, nu e chiar tricotiledonata pe bune. Are o singura ramura din 3 cu trei frunze, sau pe aproape. Vedem, poate o clonam pe respectiva.

In alta ordine de idei, am pus semintele de la tricotiledonatele CBD CREW la incoltit. In doua saptamani, sau chiar mai devreme, avem show!
 
Top