What's new

Cali SFV OG/Cali Cherry Pie/Cali OG Kush/Lemon Haze/Bruce Banner

DcSantos

Active member
7 saptamani. au mai crescut putin. le-am mai marit azi si lumina la 75% .Urmeaza sa le maresc si cantitatea de nutrienti din apa .
150822A - Copy.jpg
150822b - Copy.jpg
150822c - Copy.jpg
150822d - Copy.jpg
150822e - Copy.jpg
 

DcSantos

Active member
Daca vrei sa scapi de sireturi, foloseste easy rolls!
Sau poti sa le prinzi in partea de sus, surplusul.
Ma deranjau sireturile si cablul ce erau sub lumina dar le observasem de abia in poze,cand is cu capu-n cort ma uit mai mult la plante si mai omit mici detalii. Acum is toate sireturile deasupra luminii. Cat despre cablaraia si siretaraia deasupra e mai mult o gramada ordonata! :)) :joint:
 

DcSantos

Active member
Am incercat easy rolls si nu ma inteleg cu ele, cu siretul fac ce vreau pana la mm, easy rolls-urile is bune dar au limitarile lor.
Deci daca vrei sa scapi de easy rolls, foloseste sireturile! :biggrin:
M-am uitat mai demult dupa niste easy rolls pt legat plantele dar mie mi s-au parut cam scumpe si nu prea le vad rostul. Sireturile cu scripete si clichet ma inteleg foarte bine cu ele si is foarte practice. Daca trebuie sa leg plantele folosesc cablu de ala verde pt plante pe care am dat 1 lira pt 3 role.
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
... Sireturile cu scripete si clichet ...
Dac-ai avea vreun link ceva pt asta, ca suna tare bine si m-ai facut curios. :tiphat:

Imi luasem easy rolls cand foloseam un panou diy de cfl-uri la care fiecare cm conteaza si oricat ma scremeam sa-l reglez, se lasa 20-30mm dupa fiecare reglaj. La noduri de sireturi, coarda si alte sfori am exersat indelung... :biggrin:
 

DcSantos

Active member

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Eu ma inteleg foarte bine cu ele, depinde si ce ai folosit ca sunt multe chinezarii pe piata. Eu am cumparat de la un brand italian, le folosesc de aprox. 2 ani (am avut si in trecut dar fiind chinezesti nu puteai sa strangi frana ca sa nu coboare singure.. eu le ridic sau apas putin pe leduri si le asez cum vreau fara sa mai umblu la frana (au costat in jur de 15-20€ setul) fara carlige pe care am mai dat in jur de 50ç bucata.
Reglajele sunt mult mai usoare cu easy rolls si giumbuslucurile pe care le poti face, mult mai precise (easyrolls - micrometru, sireturi - șubler)
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Ok, ok, n-am vrut sa te supar Zonele sau sa-ti jignesc noua generatie de easy rolls, doar ca eu am apucat prima generatie si n-am fost prea incantat de ele. Alea n-aveau precizia descrisa de tine, iar acum e prea tarziu pt mine sa-mi schimb prima impresie. Iar pe atunci chinezii inca nu tabarasera pe sectorul indoor grow. Si nici nu costau atat...

Dupa cum zice si prietenul meu imaginar explo, eu folosesc (ca saracu') tot ce-mi cade-n mana si-l fac functional.
Redneck philosophy: Get'ir done! :biggrin:

Scuze de offtopic Santos, mi colpa hermano! :tiphat:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Bre, acusi vazusi, fara prefiltru pe filtru de carbon cred ca il vei schimba mult mai devreme. Porozitatea materialului e secretul filtrarii, iar tu umplii acele crevase superficiale cu praf si alte particule neavand un prefiltru. La mine se face gri prefiltrul dupa un grow, deci ceva filtreaza si el!
 

DcSantos

Active member
Bre, acusi vazusi, fara prefiltru pe filtru de carbon cred ca il vei schimba mult mai devreme. Porozitatea materialului e secretul filtrarii, iar tu umplii acele crevase superficiale cu praf si alte particule neavand un prefiltru. La mine se face gri prefiltrul dupa un grow, deci ceva filtreaza si el!
Pai l-am pierdut,mai mult ca sigur l-am aruncat din greseala pt. ca nu il mai gasesc . Cred ca sigur il voi schimba mai devreme. Am sa ma uit dupa un pre filtru poate gasesc.
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Eu sunt mai amarat decat toti de pe forum :joint: fara oHa!
Cand imi cumpar in general un lucru ma gandesc, cat pot sa-l foloses, exploatez fara sa se strice pentru ca nu imi permit sa cumpar la 1-2 ca numai chinezariile se schimba in acest interval. Am un ventilator clips de interior care a picat la ultimul grow.. 18€ / 72 de luni (atat a tinut) = un pret mai decent decat chinezariile care se topesc si pica la 1-2. Puteti sa va convingeti intr-un grow cand sare temperatura de 40°C.
La ce nu sunt atenti oameni sunt recomandarile de folosire care de obicei se situeaza intre 5-35° fara a preciza umiditatea... daca iei un vent din china si unul de la un brand care ofera calitate (suport eu costul pentru cine vrea sa testeze) la temperaturi de 40+....
Nu va ganditi ca alea mai scumpe au alt interval.. cam toate se opresc la 40°C dar, calitatea si testele la cate sunt supuse este cu mult peste china.

De obicei sunt prezente 3 calitati (daca le iei la bani marunti sari de 10), 1 SUA, 2 EU (nu cuprinde europa de este, doar centrala si NW iar a 3 a calitate s-ar zice ca este in asia dar eu zice ca incepe cu ungaria si se termina cu turcia si poate putin din ucraina.. ce e dupa turcia vorbesti de 4-5-6-7 etc.

Tinand cont ca este primul vent care pica dupa 6 ani de folosire eu zic ca este OK

Scuzati offtopic-ul, tocmai ce am observat ca nu este locul potrivit pentru astfel de posturi!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Orice tesatura filtranta ori chiar si burete filtrant daca e strat subtire merge. Poti folosi si pasla pt hota sau ceva similar. Nu exista sa nu gasesti ceva inlocuitor la un magazin normal mai mare..
 

DcSantos

Active member
Pai l-am pierdut,mai mult ca sigur l-am aruncat din greseala pt. ca nu il mai gasesc . Cred ca sigur il voi schimba mai devreme. Am sa ma uit dupa un pre filtru poate gasesc.

Orice tesatura filtranta ori chiar si burete filtrant daca e strat subtire merge. Poti folosi si pasla pt hota sau ceva similar. Nu exista sa nu gasesti ceva inlocuitor la un magazin normal mai mare..
Oricum damage-ul e facut la filtru presupun,praful deja a intrat in crevasele alea. Filtru asta il las asa de acum,trebuie sa imi iau unul de 6 inch sa se potriveasca cu extractorul ,filtrul asta e de la extractorul precedent de 4 inch pe care il foloseam. Cred ca e pe duca oricum ca e supra folosit cu extractorul asta mai mare si mirosul nu mai e asa proaspat cum era la inceput cand l-am luat ,tura asta il mai tin si il schimb dupa.
 

Latest posts

Latest posts

Top