What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Barneys: Strawberry L. Mimosa Evo Tropicanna B. Peyote C. Purple P. SANlight q6w

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Or fi da cu pandemia asta nu as face pe nici o suma trimming pentru altii si cu altii. Aci la noi pe continent nu e asa bine platit oricum. La americani poti sa faci si cariera in asta, e altceva. La noi esti mai mult sau mai putin un sclav.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Eu ma descurc. Am avut pe mana si masini de alea de 500 euri si de alea pro si nu pot zice ca era rezultatul mai bun. Pentru mine e o placere trimmingul. Atat timp cat nu ocupa mai mult de 1 zi sesiunea e perfect. Fumezi, asculti muzica sau te uiti la ceva si dai la foarfeca.. ce poate fi mai placut??
 
Nici nu imi dau seama cum trece timpul cand trimuiesc ! Clar e momentul cel mai asteptat din intreaga operatiune si ritualul are farmecul lui aparte! Data trecuta a durat o zi intreaga,de la 8 dimineata pana seara pe la 22 si nu era coafura cea mai reusita. Inca trimuiesc mugurii la detaliu inainte sa ii fumez. Chiar eram curios despre masinariile alea si daca fac o treaba buna ! Nu am eu nevoie la cat cresc eu oricum. Pur si simplu eram interesat sa vad cat de bune sunt!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Poti vedea si in unele videouri ce iese. Taieturi angulare, petiole de frunze ramase la vedere, frunze lipite de bud ce au fost scapate. Se vede ca nu e de mana garantat. Plus o mizerie de nedescris, rasina si bucati de frunze peste tot prin aparat si pe langa. Si trebuie curatat des, ca altfel functioneaza... mai putin, adica incep sa se acopere lamele, locasele de taiere, se lipesc frunze si buzi de masa de lucru, blocaje.
Cred ca nu degeaba la americani inca se pune pret pe trimingul de mana, desi ar trebui sa se mearga pe masina dpdv economic. Ma refer la comercial aici.

Si na, imi cer scuze de offtopic cu aceasta discutie in paralel.
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Explo, nu e offtopic pentru ca sunt la partea de final si clar orice sfat legat de trimming e bine venit :D.
Mai demult eram interesat de bol de trimming dar la ce rezultate am vazut mi se pare bun doar pentru partea de jos unde mugurii sunt mici si nu te astepti la calitate. De exemplu pe aia mici nu i-am curatat aproape de loc ca vreau sa fac o extractie clasica ca in vremurile vechi cand se lua haldan de pe camp, 2-3 sacose partea de sus cu insecte si buburuze, un ceaun tiganesc in inima padurii, cu lapte de vacuta (prefer laptele de capra ca e mai gras si extractia e mai buna) carpe de bumbac, stors, sorbit direct cu capacelul sau folosit la o prajitura cu o durata de 8-16 ore si cu un somn de minim 12 ore! Vreau sa fac o prajitura, deci o sa folosesc aprox 200g cu aproximativ 1-2l de capra, de trimm cu popcorn iar concentratia o sa fie mare (nu recomand la amatori ca imi amintesc o experienta de prin 2010 cand, un amic a mancat prajitura, nu s-a miscat vreo 3 ore, iar din astea 3 ore vreo 2 ore a vomat pe el si nu se putea ridica). Deci aveti grija daca faceti asta pe viitor!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Nu merita man in lapte. Fa unt! De la unt nu mi-a fost niciodata rau si am facut si slab si concentrat si de toate. Am stat si cateva zile mort pe unt cu portie din 2 in 2 ore si tot nu mi-a fost rau. Plus tripuri de cateva ore si alte nebubii de-astea.
Si eu am niste popcorn si sugarleaves care o sa le bag la unt, sq fac iar de vreo 10 portii de alea grave
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Greutate bud!
2 x Mimosa evo - 90g
1 x Peyote critical - 65g
1 x Purple punch - 60g
2 x Tropicanna banana - 130g
Wedding cake este aproape uscat iar strawberry lemonade inca se coace 65-35% maro/alb (inca o saptamana, doua)
Nu am reusit sa fac trimming la tot cum ar trebui dar urmeaza in perioada urmatoare.
Mimosa evo si peyote critical (mai ales mimosa) nu e pentru oameni care au plamanii slabi sau au astm, sunt foarte puternic aromate si iti inchid traheele instant urmata de o tuse care te ameteste putin iar pe la jumatatea paiului te obisnuiesti cu ele.
Tropicanna banana pare cel mai potent pana acum cu cea mai mare greutate (planta are potential mare si in greutate si in calitate), sigur poate trece lejer de 100g bud daca are spatiu, la fel ca honey b.
Purple punch este destul de potent.. urmeaza sa mai gust din el.
Totalul de popcorn si trimm (doar frunzele mici din mugure 177g pana acum.
Peyote critical
picture.php

Mimosa evo
picture.php
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Vreau sa corectez ce am spus mai sus:
2 x Mimosa evo 90g
1 x Peyote critical 65g
1 x Purple punch 65g (am gasit inca 5)
2 x Tropicanna banana 160 (am ratacit 4 crengute cu o greutate de 30)
1 x Weddin cake, o planta pusa in amintirea nuntilor amanate de pe anul 2020 :joint: 70g foarte placuta la gust aroma si stare. O recomand!
In total au fost: 90+65+65+160+70 = 490g bud
Strawberry lemonade nu il mai calculez si il excludem!
picture.php

picture.php

picture.php

5,98g
picture.php
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Mimosa evo are un high foarte asemanator cu sativa, diferit, placut, foarte astmatica (cu greu poti poti inhala fara sa tusesti)
Peyote a fost diferit fata de fratele sau la structura si culoare, usor astmatic, toate sunt foarte aromate si savuroase, nu simti ca arzi ceva prost.
Wedding cake m-a impresionat mult, te bine dispune ca un pahar de vin, foarte aromat, purpuriu, delicios cu potential foarte mare in yeld si calitate. Il recomand!
Tropicanna banana are un high cerebral, foarte aromata, gustoasa.
Purple punch, high cerebral, cel mai bogat in rasini, foarte placut
Strawberry lemonade, am pastrat varfurile si restu' bag la unt!

Mai am nevoie de ceva timp sa le pot analiza cum trebuie! Toate sunt foarte delicioase, aromate, gustoase. Recomand toate semintele in afara de strawberry pentru ca din 6 seminte am reusit sa germinez doar 2 intr-un interval de cca 6 luni si nu am reusit. Adevarul e ca anul trecut am pierdut asa de multe seminte cat nu am pierdut in total pana acum. Breaderi se strica..
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
O sa incerc sa fac grow report, am nevoie de timp pentru a le intelege cum trebuie pentru ca 6 tipuri diferite de tura trecuta plus tura asta tot 6 (peyote x2) = 11 sortimente si e greu sa te delectezi pana seara numai cu un sortiment.
Strawberry lemonade e gata si am cules de pe ele (doua la numar) 130g de bud.
490g + 130g = 620g bud plus 360g popcorn si frunzele mici cu cristale de pe muguri plus un sac de vegetatie si o sacosa plina cu crengi!
Destul de bunicel strawberry (de 2 zile stau calare pe wedding cake fiind favoritul meu si strawberry).
Wedding cake, tropicanna banana si strawberry lemonade au potential foarte mare in yeld. Sunt sigur ca sub 400w poti scoate minim pe planta 100g daca nu e ingramadita.
490 + 130 Strawberry Lemonade
picture.php

picture.php

picture.php
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Multumesc!
Wedding cake e purple (cel din poza), mimosa evo (una din ele), peyote critical (am avut unul verde pana acum iar cel actual e purpuriu, purple punch e purpuriu doar in partea de sus, jos e verde.
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Wedding Cake

Wedding Cake

O planta usor de crescut cu randament mare!
Predominant indica foarte potenta cu gust de citrice si ierburi. Efectul ei este foarte placut, esti binedispus de la ea si mi se pare perfecta de inceput ziua daca nu ai multe de facut. Ti se usuca garul foarte des, nu iti da dureri de cap in cantitati mari. O recomand!
Am gasit 2 seminte mature in bud-ul din poza! Sper sa mai gasesc.
picture.php

picture.php
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Tropicanna Banana

Tropicanna Banana

Se dezvolta repede in primele 2 saptamani de floare fiind cele mai inalte in acel punct. Usor de crescut, are potential mare in yeld si este intepatoare pe gat, simti aroma si gust de pamant cu ceva miros tropical si verdeturi congelate. Este predominant sativa cu efect de energie, relaxare si bine dispunere.
picture.php

picture.php
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Foarte bine. Un grow ce arata ca si cu temperaturi mai mari decat ar trebui se poate face treaba!
 

Latest posts

Latest posts

Top