What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Barneys: Strawberry L. Mimosa Evo Tropicanna B. Peyote C. Purple P. SANlight q6w

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Mimosa Evo

Mimosa Evo

Am facut cateva poze la microscop 0-1600x, mai mare decat credeam
picture.php

picture.php

picture.php

picture.php

picture.php
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Neata buna!
Au aproximativ 3 saptamani de cand primesc doar apa.
Temperatura: 19° - 27°
Umiditate 40-65%
Ph-ul pamantului: 6,5 - 7 (nu ai cum sa gresesti cu ph-ul ca oricat de mult ai completa cu ph - scade pe moment sub 6,5 asta in cazul in care adaugi 3-5 ph-ul apei dupa care se regleaza, un sol care gandeste singur)
Mimosa evo, peyote critical, tropicanna banana, wedding cake, purple punch au o inaltime de aproximativ 100-120cm (cu tot cu ghiveci)
Strawberry lemonade are o inaltime de 130-155cm (posibil sa fie 100% sativa, desi producatorul o tine tare ca e 60% sativa)
picture.php

Strawberry Lemonade! Posibil sa fie 100% sativa si nu il recomand langa plante mici daca nu se face LST sau Scrog!
picture.php

picture.php

Mimosa Evo in doua culori!
picture.php

picture.php
 

vasile

Well-known member
Veteran
Poate ai nimerit un strawberry fenotip sativa, are multe caracteristici specifice asa ciudatel cum e el.

Daca iti place si vrei sa il cresti in continuare acum stii ce trebuie sa faci, lst si topping :D

Acel purple punch arata criminal
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Poate ai nimerit un strawberry fenotip sativa, are multe caracteristici specifice asa ciudatel cum e el.

Daca iti place si vrei sa il cresti in continuare acum stii ce trebuie sa faci, lst si topping :D

Acel purple punch arata criminal

Ai ochiul format! Langa el in stanga fata si stanga mijloc e tropicanna banana iar in stanga spate e peyote, in mijloc e wedding cake.
Purple-ul e in fata mijloc, frumos colorat, cristalin, arata ca un diamant neslefuit :D
 

vasile

Well-known member
Veteran
Nu cred ca e neaparat vorba de ochi format...e dubla la inaltime decat celelalte si are buzii destul de aerati, daca as fi in locul tau as mai da niste nutrienti la strawberry pentru ca mai duce sigur 4-5 saptamani la ce pistili are, macar juma de doza.

De multe ori mi sa intamplat sa cresc 2 plante din acelasi strain si sa fie foarte diferite.. eu d-asta nu mai am incredere in breederi si ce detalii dau ei despre dominanta / harvesting time... aspectele astea sunt niste variable destul de volatile.
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Am dat nutrienti la 4 din ele; strawberry, tropicanna si wedding cake. Aproximativ 2 saptamani le mai tin ca vreau sa pregatesc sative pentru anul nou si nu vreau sa ma prinda caldura din nou. Vara care urmeaza o sa petrec timpul langa balta si nu vreau sa ma mai complic in toiul verii cu becuri pe racire pasiva :joint:
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Peyote critical si mimosa evo

Peyote critical si mimosa evo

Peyote critical si mimosa evo au terminat :smokeit: dupa aproximativ 85 de zile din sambure!
picture.php

picture.php

picture.php

picture.php
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Tropicanna Banana, Purple Punch, Wedding Cake, Strawberry Lemonade

Tropicanna Banana, Purple Punch, Wedding Cake, Strawberry Lemonade

Purple punch e aproape gata! Urmat de wedding cake, tropicanna banana si ultimul o sa termine strawberry lemonade :smokeit:
S L
picture.php

W C
picture.php

T B
picture.php

P P
picture.php
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Purple punch si tropicanna banana sunt gata. Dupa aproximativ 93 de zile din sambure!
P P
picture.php

T B
picture.php
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Sunt in curs de procesare. Urmeaza sa le curat in mare parte cat sunt proaspete iar cand se usuca (5-10 zile) le mai corectez putin si o sa arate cum arata primii copacei. O sa revin cu poze si detalii.
E foarte greu sa lucrezi cu ele ca au foarte multa rasina si se blocheaza repede foarfecu'
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
?i cu ce cure?i foarfeca dup? o sesiune de Trimm?? C? eu de câteva ori le-am cur??at sub jet de apa cald? ?i nu prea am reu?it?
Apoi în ultim? perioad? o curat cu o cârp? îmbibat? în alcool 96% ?i tot nu se cur??? cum trebuie!!
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Dau cu lama pe el si dupa tin varful in alcool si se curata foarte bine. Folosesc trei foarfece si le tot rotesc :D
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Daca foarfeca e din otel calit se poate curata cu lama altei foarfece , cu o lama clasica de barbierit sau cu lama unui bisturiu. Dar nu recomand cu otel dubios sau foarfece din china, ca le veti distruge dupa cateva curatari de astea la lama. Si evident, nu se da pe tais niciodata, ca se va toci.
 

vasile

Well-known member
Veteran
Eu imi iau mai multe d-alea mici la 3 lei si le arunc dupa ce se umple de rasina. :D
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Pe mine ma rup la mana alea cu maner subrire de plastic. Am avut atatea rani la mana de la ore sau zile de trimming ca acum stiu sa le ocolesc.
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Merge si varianta ta Vasile dar pe lama poti rade cu unghia daca vezi unghiul lamei sa nu cioplesti unghiuta. Am peste 14 ore de trimm pana acum si inca nu e gata...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Haahaha.. greu. Sa vezi cum e cand faci asta pentru vreo 10 zile, cu somn minim. (Si foarfeci proaste din pacate.
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Daca ai mana formata sunt ??ri care au nevoie de ochi bun pentru trimm :D
Ultima parte e cea mai frumoasa dar cea mai imputita treaba, mult gunoi, multa mizerie dar clar se merita cand stai si te uiti la borcanase cum se umplu si faci stocul de muraturi. Am vazut recent o stire in care zicea tipa de acolo ca sunt din ce in ce mai multi care cresc plante rare, greu de intretinut sau plante cu istorie (cazul de fata).
Dupa 6-8 ore iti pierzi rabdarea si indemanarea
 
Top