What's new

Autoflower in Coco și sol ! (by Vasy)

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Și un sfat bun pentru calibrarea higrometre-lor analogice!!
Calibrarea se poate face in două moduri:
1. Se ia o farfurie se pune un pic de apa pe fundul farfuriei cam 5 mm se așează o cana cu gura în jos , pe fundul cănii se așează higrometrul analogic
(care de obicei are un șurub pe spate pentru calibrare) și apoi se toarnă în farfurie un amestec de 40 g de sare de masă la 100 ml de apa , apoi se acoperă cu un bol și se lasă 4 ore !
Înăuntru după 4 ore ar trebui sa fie 75% RH !!
După ce îndepărtați bolul imediat se va regla la 75% RH-metrul!!!!
Cu cat se face mai repede calibrarea după îndepărtarea bolului cu atât va fi mai precisă calibrarea!!
Și metoda a 2a :
Se ia o cârpă care se umezește in care se învelește higrometrul analogic se lasă acolo o oră și după o oră se face calibrarea!
După scoaterea din cârpă imediat se va regla la 100% RH!
Această metodă nu e atât de exactă precum cea cu sare!!
Succes flăcăi!!!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Daca e un chinezism chit ca il reglezi super precis la 75 % RH, cand ai de masurat cu el umiditati mai mici tot va fi imprecis.
Eu cred ca am gasit intr-un final o formula utilizabila pentru a calcula VPD-ul in timp real cu putine resurse. Acum lucrez la un sistem care incorporeaza controlul VPD prin mai multe cai, udari, temperatura(ventilatie si light dimming) si umidificare.
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Și un mic update !
Pozele sunt de acum 2 zile când le-am făcut transplantul in ghivece de 5 litri !
Observație:
Cat au fost în ghivecele mici am exagerat cu nutrienți și respectiv calciu magneziu, apoi le-a făcut femeia flush și-au revenit apoi le-am făcut și eu unu așa că a stat foarte ude o perioadă destul de lungă în umezeală și asta le-a creat stres la rădăcini așa că a încetinit creșterea și până mi-am dat seama au apărut și acele puncte maronii pe frunze!!
Așa că o parte din recoltă va fi compromisă!
Asta până îmi voi creea un program de hrană care va funcționa și pașii greșiți nu îi voi repeta pe viitor!
Cea din sol merge bine , mai bine ca in cocos!
Și-a luat avans față de cele două!!
Frunzele noi care au crescut noi nu mai sunt așa deformate ca alea mici!
Eu zic că le duc până la capăt dar nu mă voi aștepta la ceva mult la cele din cocos!
Și niște poze să vă faceți o părere!!
Asta e in sol! E Green posion XL (sweet seeds)
picture.php

So cele din cocos !
picture.php


picture.php


So o poza de grup!
picture.php

:joint:
 

cadavruslos

Well-known member
Salut vasi , frate eu nu inteleg la ce dati nutrienti in vegetatie , eu incep cu pamant fertilizat , de exemplu Composana si nu dau nici un fel de nutrient pana in flower , nu am avut in vegetatie pana acum parte de probleme cu plantele , e un sfat care il dau tuturor chiar si celor incepatori , dabia dupa ce intru in flower dau nutrient si sunt foarte ok asa .. succes !
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Frate dacă citești bine eu sunt in cococoir!
In această situație trebuie sa începi să le dai de mici nutrienți chiar de la început!
Funcționează că la hydro !
Cea din pământ nu i-am dat fertilizator deloc și-i merge bine!
Hai noroc!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Dar e mai bine cu pamant nefertilizat si dai tu cate putin decat sa le tii pe loc cand sunt mici ca e pamantul prea fertilizat.
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Salutare!!
Un mic update!
Situația nu stă tocmai bine cu cele din cocos , asta se întâmplă când nu știi cum se crește în cocos !
In schimb cea din pământ îi merge bine!
Sa pun și niște poze !

Cea care nu mai creste de o săptămână aproximativ!
picture.php


Cea care sia revenit un pic!
picture.php


Si cea din sol!!!
A început un pic sa pută!!
picture.php


Măcar învăț ceva din greșelile mele!!!
:muahaha: :joint:
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Cristocele , bună idee !!
Am să mă gândesc la asta !!
Dar totuși vreau să învăț și în cocos!!!
Am eu speranțe că în cocos voi fi mai mulțumit!!
Sunt un fel de cobai pentru cei care vor să învețe cate ceva din greșelile altora!
Dar după cum vad mulți nu vor sa învețe!!
In fine dai să ardă !!!
:smoker:
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Și am decis să renunț la cele două în cocos și să in sol sa îmi fac o rezervă de fumat,apoi sa revin la cocos, până atunci mă voi documenta mai bine!! Văd că nu le am cu cocosul !!
Nu e greu dar trebuie ai și o mică idee cum se procedează cu el până îi înveți cum se comportă că sa nu dai fail!
Așa că am sa pun la germinat încă două semințe!
Una dark devil XL autoflower de la sweets seeds
Și una bucată girl scout cookies autoflower de la fast buds !
Am instalat și plasa am împletit-o din sârmă!
Hai fumuri ușoare!!
:smoker:
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Hai noroc flăcăi!! Un update!
Până la urmă am luat o hotărîre și am zis că pun altele la încolțit!!
Azi le-a ieșit codița și hap cu ele in pământ, că dacă mai continui în coco voi rămâne fără ce fuma!!
După ce fac o rezervă acolo micuță mă voi întoarce la cocos !!!
Eu cred că e mai avantajos decât în pământ și se recomandă și ghivece mai mici 3,7 litri cu aceeași recoltă care o poți obține cu un ghiveci de 12 l pământ!
Ceea ce îmi spune că e destul de bine!
Dar aici mai trebuie să ai o oarecare experiență sa vezi din timp deficiențele și excesele de nutrienți pentru a nu le stresa prea mult timp că apoi se opresc din creștere și autoflower nu iartă!
Și aici și rezultatele se vor vedea in poze!!!
Le dau la geam și fac și eu un gram pe plantă!!
:muahaha:
Strain-urile sunt :
Girl scout cookies de la fast buds! 1 bucată!!

picture.php


Dark devil auto de la sweets seeds

picture.php


Cea care are 22 de zile!!!
Green Poison XL de la sweets seeds


picture.php


Si o poza de grup in care se vede și cele două din cocos LeBron Haze care le-am intoxicat de mici cu nutrienți!!!

picture.php


Hai fumuri ușoare!!! Puff puff pass
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Scuze !!
Am încurcat plicurile pentru că am avut două asemănătoare și unu din ele era Blue dream matic de la fast buds!!!
Dar oricum nustiu daca a trăit pentru că după ce le-am pus in sol nu au mai crescut și au rămas cu cojile în cap vreo 3 zile!!! Deci nustiu ce să zic !!!
Poate am ghinion in acest sezon!
:muahaha:
Eu cam fiecare sezon am ghinion! :muahaha:
:joint:
 

Pillang

Well-known member
Cristocele , bună idee !!
Am să mă gândesc la asta !!
Dar totuși vreau să învăț și în cocos!!!
Am eu speranțe că în cocos voi fi mai mulțumit!!
Sunt un fel de cobai pentru cei care vor să învețe cate ceva din greșelile altora!
Dar după cum vad mulți nu vor sa învețe!!
In fine dai să ardă !!!
:smoker:

In cocos trebuie si perlit. Si nutrienti pt hydro (A+B) si sa stropesti intotdeauna cu runoff. Si sa masuri Ph, EC, ca fara asta, cind ai probleme, nu o sa sti, cu ce sa rezolvi. Probabil o sa ai nevoie de apa destilata (ploaie) ca apa din robinet contine prea mult Ca.
Si inca ceva, daca faci correct growul in pamint, no sa culegi neaparat mai putin, decit cu coco, numai ca termini mai repede (cu cocos).
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Pana nu vad growuri in aceleasi conditii de mediu care sa compare pamantul cu coco eu nu cred. Stiu ca substratul de cocos are schimbul cationic mai mare, dar in acelasi timp am vazut ca si solul poate face multe daca il tii aerat, si la umiditatea potrivita. Pana la urma cred ca se pot scoate rezultate bune cu amandoua, doar sa te tii de treaba si sa te adaptezi la una dintre ele. Diferentele nu pot fi considerabile intre ce se poate face optim in una din cele doua fata de cealalta.
 

Pillang

Well-known member
Cocos nu e prostie, e deja aproape hydro, pt ca tu decizi 100%, cu ce le hranesti. In sog functioneaza bine la un coleg, cu stropire automata. Poate prima data pare mai complicat putin, dar nu e vrajitorie si salvezi o multime de timp. Na bine, acum am mers prea departe, adevarul este ca nu vreau sa scurtez timpul petrecut cu plantele, imi place mult sa lucrez cu ele, cred ca sintem citiva, care gindesc asemenea :)
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
cred ca is destui care ar prefera sa fumeze fara sa creasca plante..
doar am auzit de atatia care au bagat cateva mii in "hobby-ul" asta doar ca sa se lase dupa primul esec.
 
Top