What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

ATELIER - WORKSHOP

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
nu prea mai face nimeni folie pentru solar din celofan. acum se folosesc polipropilena pentru ca e mai rezistenta. aceasta trebuie si tratata UV pentru a rezista in soare. asa ca nu din orice plastic antic poti face sere. nici macar PVC-ul nu are calitatile necesare pentru a rezista un sezon.
 
G

greenstep

da man...la hornbach se gasesc rolele astea de care am vorbit eu,am dat in jur de 1 mil juma pe 10-2 m...dar pt gropile de la "earhtboxuri"....scula ar fi un solar cu polipropilena....da naaaa trebuie curte,vroiam sa fac un solar guerrilla dar e mult prea riscant,totusi trebuie sa te duci la mare distanta de civilizatie ca sa dormi linistit pe perna ta acasa.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
pai la banii aia sigur ai luat ceva mai bun decat celofan. desi cred ca ai dat mult. eu am dat sub 15 lei / 3 mp (adica 1 metru liniar) de folie pentru lacuri si balti, mai groasa. poate tu ai luat multi-stratificata, pentru solar si nu stii. oricum, mult pentru o folie care o ingropi.
 
F

FlorinCrazy

nu prea mai face nimeni folie pentru solar din celofan. acum se folosesc polipropilena pentru ca e mai rezistenta. aceasta trebuie si tratata UV pentru a rezista in soare. asa ca nu din orice plastic antic poti face sere. nici macar PVC-ul nu are calitatile necesare pentru a rezista un sezon.
Deacord,
La fabricarea "filmului pt solar" se foloseste un amestec de polipropilena, pt tratamentul UV se foloseste un aditiv din polietilena, procentajul este de 1%, oricum dupa un an isi pierde calitatile din cauza soarelui si a umiditatii. Din cauza amestecului de polipropilena si polietilena este foarte greu de reciclat. Spun asta pt ca chiar lucrez in domeniul fabricatiei de film plastic. Domeniul a avansat foarte mult, utilizam in procent tot mai mare aditivi degradabili si bio degradabili (d2w). Avantajul aditivilor bio este ca dupa ce ai folosit de exemplu plasele de cumparaturi poti sa le in gropi in pamint fara nici o problema in doua-trei luni dispare fara sa fie o crima pt natura. Majoritatea adivilor bio sunt facuti din porumb, cartofi si griu.Dezavantajul este pretul foarte mare al acestor aditivi (11 euro/kg sau 11000 euro/tona) ceea ce ridica foarte mult pretul fabricatiei si implicit clientii (mari consumatori hipermarcheturile) nu prea sunt interesati in a achizitiona aceste produse, dar este o sansa la nivel european urmind ca in comunitate sa fie implementate o serie de legi in a obliga utilizarea acestor aditivi bio.

Respect si bafta tuturor,
:jump::jump::jump:Florincrazy
 
G

greenstep

explosiv-da stiu....eram in zapaceala,odata ai pe mana bani de investit si pe cineva cu auto :))....da am zis mai sus ca am luat pe cea mai groasa dintre toate care le aveau acolo,vreo 5 feluri de folii,celofane dinastea..aveam de mult in cap sa-mi fac un earthbox,dar la anu le fac mai bine gandite probabil in locul celofanului(folie solar)sa pun material dinala pt smartpot....aveau si acolo dar o gramada bani metru liniar la asta.

florine-bine de stiut.multumesc pt informatie!
 
F

FlorinCrazy

explosiv-da stiu....eram in zapaceala,odata ai pe mana bani de investit si pe cineva cu auto :))....da am zis mai sus ca am luat pe cea mai groasa dintre toate care le aveau acolo,vreo 5 feluri de folii,celofane dinastea..aveam de mult in cap sa-mi fac un earthbox,dar la anu le fac mai bine gandite probabil in locul celofanului(folie solar)sa pun material dinala pt smartpot....aveau si acolo dar o gramada bani metru liniar la asta.

florine-bine de stiut.multumesc pt informatie!
Pentru putin,
Deasta suntem pe forum sa invatam unii cu altii, stii ce este trist am materil gratis (film pt solar) dar nu am unde sa fac OUT...
Mylar am noroc il folosesc in Grow...

Despre Out nu stiu mai nimic, daca ai intrebari pt indoor nu ezita sunt pe aici...

Bafta si respect,
Florincrazy:jump::jump::jump:
 
G

greenstep

trebuie sa vina si indooru odata si odata...salutari man...scz de off
 
F

FlorinCrazy

Mylar

Mylar

Daca tot dau detalii despre film, sa spun si adevarul despre Mylar:
este fabricat din 90% polietilena LD (polietilena low density)+ 8% polietilena LLD (Linear low density folosit pentru rezistenta la intindere)+ 2% Masterbtch Arginitu (masterul este colorantul, baza este polietilena Low density). In toate testele de laborator care au fost facute la noi in fabrica niciodata nu s-a reusit o reflectorizare mai mare de 97% a luminii.
Densitatea materialului are a face cu temperatura de fabricatie a filmului, tot ce este Low density se omogenizeza la maxim 160ºc.
Nu am cum sa explic tot procesul de fabricatie (din lipsa de timp si este mult de scris...) si poate nu intereseaza pe nimeni.

Respect tuturor, sper sa fie de folos aceste informatii.
:jump::jump::jump:Florincrazy
 
F

FlorinCrazy

scuze pt off

scuze pt off

Scuze pt off,
Explo daca vrei poti sa le muti undeva la cultura generala sau ceva de genul asta, ca sa nu incarcam topicul omului.

Respect,
Florincrazy
 
F

FlorinCrazy

Mylar

Mylar

e atelier florune , adik scule pt grow / :)

Imi potzi spune de unde pot cumpara mylar?
Cel mai usor si rapid este sa comanzi la un growshop, nu am voie sa dau nume...
Iti trimit un pm daca esti interesat.

Bafta,
Florincrazy:jump::jump::jump:
 
G

greenstep

veritabil-majoritatea florariilor folosesc mylar pt aranjamente florale deci gasesti la florariile mari cat si la tiganii din coltu strazii......un alt loc de unde am luat folie mylar e o librararie(aranjamente si alte intrebuintari)
 
G

greenstep

are tot felu de denumiri mylar,folie-oglinda,tipla lucioasa....eu am gasit in ambele locuri scrise mai sus + en-grosu de flori pe care cred ca orice oras al are...se folosete pt aranjamente florale,decoratiuni,izolator si alte intrebuintari
 
G

greenstep

pai decand am intrebat pe ala de la florarie daca are folie panda si el mi-a raspuns adica mylar? :)) scuze daca nu e asa,dar am mers pe mana lu ala,nu am avut probleme cu ea cum am avut cu folia de aluminiu...deci chiar nu cred ca e o asa mare diferenta intre mylar si tipla lucioasa,folie oglinda si ce denumiri mai are,probabil doar daca e nevoie de ea pt un anume lucru,eu stiu ca un..."component".
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
pai aia ti-a raspuns pentru ca in domeniul ei se folosesc numa folii de celofan si mylar. nu a auzit de folie panda vreodata. e folia cu alb si negru. in afara de faptul ca ambele vin sub forma de folie si se folosesc in growroom nu exista asemanari..
 
G

greenstep

da nici eu nu stiam cum se numeste cand am intrebat,dar am gasit(lucioasa man,la aia m-am referit cea care da un efect de oglinda)...diferentele sunt de la cer la pamant fata de folia de aluminiu care "dubleaza" caldura produsa de lumina si electricitate intr-un grow mic

ps: ce va mai place si voua shaorma :))))
 
Top