What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

ATELIER - WORKSHOP

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
cati pampersi ai pus pe groapa ?

Ia un bax din cei mai ieftin pampersi - vezi ca unii (mai scumpi) contin substante anti-micotice care nu sunt chiar potrivite pentru ceea ce ai tu nevoie - ii rupi si scoti materialul absorbant si il apoi il uzi. Nu trebuie sa separi cristalele de materialul celulozic (nu se justifica munca, plus ca celuloza aia atrage ramele din sol iar asta nu poate decat sa te bucure) si doar sa il uzi si sa aproximezi din ochi sau prin cantarire cu mana cam cata apa a retinut amestecul, ca sa iti faci o idee cat cat ar fi nevoie sa acoperi/tapetezi tot fundul gropii (urcand un pic pe pereti), intr-un strat generos , de pana la 10cm grosime.

Un singur scutec poate retine peste 500ml de apa (lichid), uneori chiar si mai mult (daca nu se pune problema miscarii lui pe verticala).
 
Last edited:
G

Guest 406625

salut , ma chinui cu pampersii astia. se pare ca retin chiar mai mult de 1 litru / pampers , am luat cea mai mare marime... am descoperit dupa al doilea ca e mai simplu sa ii tii in apa inainte de a ii desface. o sa revin maine pe threadul de outdoor cu un post. multam fain
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
chiar sa pui o poza macro cu polimerii aia daca poti, sa vad si eu cum difera de cei decorativi.
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Uite o idee buna: sa hidratezi polimerii inainte de a-i scoate din pampersi, bv kordunere! :good:
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
N-am folosit niciodata pampersi ca sa ingrijesc plante, dar vazand discutia de mai sus ma intreb: decat sa extragi polimerii din pampers nu e mai eficient sa toci/tai respectivii pampersi si sa ii amesteci cu pamantul de la fundul gropii ? In afara se banda adeziva care ii fixeaza, restul e celuloza (si polimeri) biodegradabila.

:2cents:
 
G

Guest 406625

am carat 15 pampersi in ghiozdan pana la locul respectiv , i-am scufundat pentru o zi intr-o balta de dupa ploaie , m-am intors a doua zi , i-am taiat pe burta , i-am scuturat in groapa si cam atat. ca sa-mi fac o idee in functie de eficacitatea lor , am umplut gropi cu 2 , cu 3 si cu 5 pampersi.

e cea mai simpla varianta hemp
 

Numaya

Member
picture.php


nu e chiar diy, dar e ieftin si o solutie de moment viabila ptr un vegetat de AF vreo doua saptamani indoor in caz de te grabesti

veioza x3 60 RON
CFL 36 W rece 60 RON
ninisera 60 RON
pahare - pamant 30 RON
 
Last edited by a moderator:
U

Universu

Azi am gasit o lopata carbon steel cu 8€ inchisa e cat o sticla de bere de 0,4 pusa intr-un ghiozdanel cu plantuta 2 litri de apa si un lichid pt a tine melcii la distanta e tot ce iti trebuie cand ai gasit locul potrivit.
 

Attachments

  • CAM00141.jpg
    CAM00141.jpg
    42.8 KB · Views: 33
  • CAM00142.jpg
    CAM00142.jpg
    40.1 KB · Views: 34
Last edited:
U

Universu

Vad ca au inviat toti ,,mortii,, frate cum am spus si mai sus incape intrun ghiodanel fara a fi vizibil,de ce jucarie e foarte rezistenta si am probato la facut gropi e ceas,
 

cmnbs

Active member
Am rupt 2 astfel de lopetele incercand sa fac gropi.In plus,aici nu jucam ce incape intrun ghiozdanel/valiza,sunt alte metode pentru a nu fi vazut cu ditamai sapatorul la un spot*daca asta era frica ta cea mai mare.
Se poate sapa si cu asa ceva dar doar in locuri cu sol ravan/afanat,daca e o zona mai intelenita il rupi 100% in urma surplusului de arenalina mai ales daca ai si planta in ghiozdanelul ala.
 
U

Universu

Cum am spus am probat-o sunt multumit nu arata semne de slabire sigur isi va face treaba pentru multe gropi la banii astia nici eu nu ma asteptam dar materilul din care e facuta carbon steel mia atras atentia.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
trei lopatzele.. :)
Cat despre astea fold-abile, ce va recomand este sa le strangeti intariturile alea foarte bine inainte de folosire. cu cat sunt stranse mai rigid, cu atat vor rezista mai bine.
 

Latest posts

Latest posts

Top