What's new

asfaltovo klonovací okénko

asfalt420

Active member
zdravím všechny pěstitele, rád bych se v tomto tématu podělil o mé zkušenosti s klonovaním, tak snad to pro někoho bude přínosem..: )
8uxw.jpg

ruai.jpg

5u41.jpg


první řízek jsem useknul před více jak deseti lety a postupem času zjistil, že jsou dvě hlavní pravidla, aby se vše vydařilo
pravidlo1:stonek ,,zapíchnutý,, v kořenícím médiu by měl mít alespň dva centimetry, jinak si rostlinka bez kořenů nemusí dokázat ,,nasát,, dostatek vody a může umřít..
pravidlo2:nenechat nikdy uplně vyschnout médium ve kterém řízek koření..

pokud budete dodržovat tyto dvě pravidla, budete určitě mít úspěch...
jako kořenový stimulátor používám osvědčený práškový stimulax1, značkovější stimulátory se ukázaly po mnoha porovnáních jako hodně málo muziky za hodně moc peněz, s práškovým stimulaxem mám málo kdy jinou, než stoprocentní úspěšnost...: )
další dva stimulaxy se mi příliš neosvědčily, chlupatý stonek je ,,geluodpudivý,, a většina ho steče, je možné gel vstříknout stříkačkou do otvoru v médiu, ale práškový se stejně osvědčil lépe.. tekutý stimulax je na tom zhruba stejně, jako gelový..

pařníčky, zvyšování vlhkosti vzduchu zvlhčovačkou, nebo rosení rozprašovačem se ukázalo jako zbytečné až kontraproduktivní, zvýšené riziko plísně, dle mého zcela stači dodržovat pravidla 1 a 2..: )

co se týče osvětlení, jsou pro kořenění vhodné zářivky s barvou denního světla, lze kořenit i pod nízkowatážními hps výbojkami(50/70w), led lampami(bílé/modré led) ale jde to dost dobře i např ,,zaoknem,, : ), od cca poloviny května do cca poloviny července je den dostatečně dlouhý a klony nebudou nakvétat..
ale ani nakvetlý klon není problém, viz monster cropping.
řízky řežu ostrým nožíkem, (řez by měl být šikmý,viz foto, aby jeho plocha byla co největší..)tím také probodnu před zapíchnutím rockwoolovou kostku, aby šel řízek snadno zapíchnout.stonek řízku před zapíchnutím ,,namočim,, cca 2cm do prášku..
řízky mám pro pořádek označené kouskem platu z kelímku od jogurtu s napsanou zkratkou názvu odrůdy, někdo popisuje lístek lihovou fixou, ale já tak nechci květinky stressovat..


pěstební média jsem vyzkoušel zatím tři, klasickou malou rockwoolovou kostku, stojí včetně plastového sadbovače 2koruny(korunu bez něj), zakořenění v ní trvá, dle genetiky, jeden až dva týdny..

rašelinovou tabletu jiffy, v té jsou klony nádherně vitální, ale prokořenění trvá poměrně dlouho, dva až tři týdny, klon v jiffy bohužel není vhodný do většiny hydroponických systémů...
1nm0.jpg

ul4y.jpg


kostky a jiffy před zapíchnutím máčím ve 24 hodin odstáté vodě(odstáté proto, aby vyprchal chlor..)
upravit ph může kořenění urychlit, ale dle mých zkušeností nijak výrazně..

a v ,,hlíně,, ta by ideálně měla být s nízkým obsahem živin, takový substrát přímo k řízování určný se dá koupit v growshopu, ale bohatě stačí substrát pro řízkování a sadbu ze zahradnictví, ten je dobré sterilizovat pečením v mikrovlnce, mělo by stačit 10sekund na plný výkon..
budu postupně doplňovat další zkušenosti s ostatními kořenícími médii, za Vaše postřehy případně kritiku budu rád : )
 
S

smallgardener

čau
já sem vypozoroval že je lepší ty klony mít ve vysoký vlhkosti (pařník) aspon prvních pár dní. plísen to už musí bejt dusno, zezačátku sem je třeba dával do sáčků :D a plísen resp. padlí se objevila až asi po půl roce ... podle mě když vyvětráš jednou za dva dny tak je to lepší ...
 

asfalt420

Active member
ahoj

ahoj

čau
já sem vypozoroval že je lepší ty klony mít ve vysoký vlhkosti (pařník) aspon prvních pár dní. plísen to už musí bejt dusno, zezačátku sem je třeba dával do sáčků :D a plísen resp. padlí se objevila až asi po půl roce ... podle mě když vyvětráš jednou za dva dny tak je to lepší ...

ahoj, děkuju za reakci :), bez pařníčku se ti padlí neobjeví nikdy..: )
já už léta nechávám kořenit volně bez pařníčku atd a není problém, v hlíně mi to prokořenilo dokonce za 4 dny, viz foto, což je můj rekord..:D
teď mám nějaký volně za oknem a už jim po týdnu lezou kořínky, jen musím dávat pozor a v tomhle parnu je třeba i 2xdenně, ráno a večer zalít..
v boxu pod LEDkou(100w bílá/modrá) mám jeden malinkej asi 6 cm větráček nad lampou, přítah jen mezerama :) a vlhkost se tam sama udržuje optimální..

ale souhlasím s tebou, že teď v těch vedrech by to při kořenění za oknem, neb jinde venku mohlo ulehčit práci a nebude třeba se o to tolik starat..:)
 

asfalt420

Active member
kxlf.jpg


první dva kousky cream caramel, moc se na něj těšim :)
chtěl jsem dnes vyzkoušet klonovací kostky root it, ale měli jen mega balení po 200ks, tak až spotřebuju rckwl, skočim pro menší balení..
kořenění se malinko protahuje, ale to je v těhlech vedrech klasika..
na víkend hrozej, že bude 40c:(
 

asfalt420

Active member
co si myslíte o kořenění pod světlem 24/0? děláte to tak?
tento měsíc se mi už dva lidé zmínili, že to tak dělají a že je to rychlejší.
jednomu z nich odsud děkuju za positivní ohodnocení...:)
 

sensi23

Active member
Veteran
asfalt-to nevim..mam 24 hod rezim kvuli zime..jak mi to vypne hnedle se mi tam ochladi..a u te zarivky (36W) nako spotrebu moc neresim..
 

asfalt420

Active member
sensi 23:určitě to zkusim porovnat..
taky jsem přemejšlel o ,,automatkovně, kde by v jedný polovině byly matky a v druhý automaty, jelo by to 20/4, budu totiž mít nazbyt stan 120x120 a hromadu přeprclejch autosemen ..:D
 
S

smallgardener

a co nakvítání , bych se bál asi u některejch genů pod nonstopem
 

sensi23

Active member
Veteran
sensi 23:určitě to zkusim porovnat..
taky jsem přemejšlel o ,,automatkovně, kde by v jedný polovině byly matky a v druhý automaty, jelo by to 20/4, budu totiž mít nazbyt stan 120x120 a hromadu přeprclejch autosemen ..:D
Lidi serte na pestovani automatu indoor :D verim tomu ze nakej trouba na groweru ti rekne ze je to hafo bomba bozi a nejvetsi naklad genetika..ale proste NENI :D :D
Vzdyt je to jen znouzectnost na venek do kukurky..prece si nebudes srat ruderalis do indooru.
to se radsi pust do radnych selekci v tom stanu a budes na tom stokrat lepe..automaty si posetri na presrok nekam k potoku ci do kukurky..

a co nakvítání , bych se bál asi u některejch genů pod nonstopem
Ja nonstop pouze korenim..Na matky bych moc 24 hodinovej rezim nedoporucoval.Matkarnu mam v uplne jinem stanu pod usporkou a peru na ne 20/4 rezim...kdyz svitis nonstop jenom na zakoreneni a nepestujes growshopacky autoflowery nic ti nakvitat nebude ;)
 

asfalt420

Active member
sensi23: máš pravdu, naprosto s tebou souhlasím, jde o to, že ten stan se mi uvolní právě po selekci a semena automatů už mám a další hromadu budu mít, skoro zadarmo, tak si říkám, proč to nezkusit....:D
 
B

betonmrdaasfalt

Lidi serte na pestovani automatu indoor :D verim tomu ze nakej trouba na groweru ti rekne ze je to hafo bomba bozi a nejvetsi naklad genetika..ale proste NENI :D :D

Jojo mas pravdu na groweru to nejvice propagoval jistej vousáč mlel futr jak je to best az tomu par fanatiku uverilo , no par lidi se mu postavilo , samo nechvalne znamy Hlava , ktery z nej vytahl ze vlastne nikdy nic jinyho nepestoval jen blby automaty pochybné kvality a normalni kytku v podstate nikdy nevypestoval a nehulil , no nakones se ten negramot smazal a presunul se na FG , nebo sem ?? Kdo ví , ted si tady s asfaltem muzou sazet indůr automrdky o stošest :dance013:

Napiseš at se na to vysere a on si mele porad svojí , neco mi to připomína "chytremu napovez ....."
 
Top