What's new

Arena growerilor - RO 2013

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Unele chiar au luat avant din cate se vede. Interesanta structura celui mai de sus RQ33. Mi se pare mie sau e un pic mutanta ?

Cu ce le hranesti pentru moment ? Doar apa sau si ceva nutrienti ?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Este putin mutanta, chiar si cea din vestul ei este putin, dar am mai intalnit treaba asta in alte crossuri inrudite si trece dupa prima funza cu 5 lobi, sau asa ar trebui.
ca un efect advers la treaba asta, se ramifica natural mult mai mult decat suratele lor, perfecte pentru out.
diferentele intre plante sunt cel mai probabil din cauza ca au rasarit la distanta de cateva ore, iar 2-3 au ramas si cu sacul embrional atasat prima zi, primind mai putina lumina.
Acum, dupa transplantul de alataieri le-am putut apropia si mai mult de neoane, fiind uniforma ca inaltime. Incerc sa le si rotesc odata la ceva timp, ma astept sa se dezvolte uniform de acum inainte.
Le-am dat putin extract de humus dupa tranplant, hranit pe jos, ca sa-si extinda radacinile. Iar mixul are destui nutrienti pentru cel putin 10 zile. Nu intentionez sa ma grabesc cu nutrientii.

Bafta tuturor, asteptam update-uri! :wave:
 
Last edited:

pagabboy

Active member
picture.php

picture.php

picture.php

picture.php

picture.php



update-ul saptamanal. Puteti observa pe unele dintre ele niste pete mici sau diferente de culoare pe aceiasi frunza , le-am tinut prea mult in paharele mici si duceau lipsa de nutrienti . Aseara le-am mutat si sper sa-si revina in cateva zile.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Si clona, care e de o saptamana in flower..



dupa cum se vede nu ii merge prea bine, sta cam in umbra momentan. sa speram ca vine si randul ei mai sub lumina, curand.. :D
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
bah, ej' nebun, ala e ghiveci pliabil? sau sunt eu prea rupt? :D

l.e.
vin si eu samb sau duminica cu update-ul, astept aparatu'...
 
Last edited:

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Salutare,

E timpul pentru updateul saptamanal. Plantutele cresc incet dar sigur - nu le-am grabit in nici un fel, lasandu-se sa se descurce singure. Ultima udare (acum 4 zile) a fost un pic cam abundenta, asa ca abia maine mai primesc o portie de apa cu Rhizotonic.

 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
... continuare :

Clonele destinate experimentului cu argint coloidal au fost mutate de ieri in flower room, urmand a fi stropite (jumatate din ele) cu solutie de CS in fiecare zi.

 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Ciudatenie

Growbox-ul asta imi da batai de cap in ceea ce priveste controlul temperaturii. Pana cand sa bag cele 4 ghivece cu clone in flower , temperatura in growbox statea fix la 25C, avand 6 becuri CFL de 18W.

picture.php


Dupa ce am scos cele 4 ghivece (de sus), temperatura a sarit la 27C. Singurele modificari au fost :
- eliminarea celor 4 ghivece ;
- coborarea luminilor cu ~15cm;

picture.php


Ca sa mai scad temperatura am lasat doar 4 becuri de 18W. Ventilatia merge la fel, programul de lumina e acelasi. Care poate fi explicatia ?
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
termometrul se afla acum mai aproape cu 15 cm de sursa de incalzire (becuri)
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Nu cred ca asta este explicatia, pentru ca este expus direct la lumina (nu l-am miscat decat vreo 4cm mai in fata cand am udat ghiveciul pe care se sprijina). Senzorul este indreptat spre pamant.

Ma gandesc ca poate cele 4 ghivece , care contin in total 14 clone , asigurau 'racirea' aerului din box prin provesul de evaporare (ele avand cele mai multe frunze).

Am fost foarte suprins cand am deschis box-ul ieri si m-a lovit un val de aer caldut, iar cand am pus mana pe pereti, pe ghivece, toate se simteau 'caldute'. Cand am rascolit un pic pamantul din ghivece, era un pic umed si racoros.
 

Drackon

Active member
A trecut ceva timp de la ultimul update, asa ca revin cu unul nou, din pacate nu imi pot gasii cablul de date, asa ca sunt nevoit sa imprumut.

Planta au 17 zile de cand au scos capul dim pamant, si azi am trecut-o pe program de ingrasare (12/12). Temperatura intre 24 si 29 de grade celsius, pozele sunt facute ieri in jurul orei 20.
 

Attachments

  • WP_000501.jpg
    WP_000501.jpg
    44.1 KB · Views: 11
  • WP_000502.jpg
    WP_000502.jpg
    59.7 KB · Views: 14
  • WP_000508.jpg
    WP_000508.jpg
    67.8 KB · Views: 10

fenomeno_djo

Active member
Ca fapt, nu e considerat periculoasa jonctiunea neizolata intre 2 cabluri electrice sa fie in apa? Doar spun ce observ si mi-e teama de vreun scurtcircuit.. :sasmokin:
 

Latest posts

Latest posts

Top