What's new

Aprovizionare

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
ce sunt alea ghivece industriale?? adica ce au special?

daca stii ce caracteristici trebuie sa aiba, banuiesc ca ai putea sa le comanzi la o firma de productie mase plastice.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
acelea nu sunt industriale. sunt chiar mai fragile decat cele normale, pt. casa si gradina.
le spune nursery pots. daca nu gasesti ai putea comanda la o firma de mase plastice, cum spuneam si mai sus. prin growshops am vazut ca au pana la 24-26 l, deci ar trebui sa fie si in romania pe la firmele de profil, de obicei cei ce se ocupa cu pomuleti decorativi folosesc.
 

dalin

Member
sunt acele pot-uri cu manere in lateral si negre...pretul este in jur de 60 de lei bucata...facut intr-un cauciuc plasticat.....prin care cica (cred ca e vrajeala)respira radacina....plm
 

amnezia_haze

New member
nu sant la fel ca cele mici de 4l din plastic negru doar ca sant mai mari .
am gasit 8 bucati * insa am nevoie de inca 12,au gura de 30x30 si inaltime tot 30
sant foarte bune pt plante cu vegetatie mai mare incap 9 pe metru
 
Last edited by a moderator:

sznake

jarhead
La urma urmei poti folosi niste smart-pot-uri improvizate... gen saci de canepa (nu putrezesc de la apa!) ...sau daca nu, de rafie.. sau sacosa de rafie din aia mare de la hipermarket, mai ales ca e si patrata... :tiphat:
 
ceva nutrienti de origine organica a mai gasit cineva prin comert ? in afara siturilor de profil despre care mi-a soptit o pasarica ca-s monitorizate constant ... monitorizare la nivel de curier
 
Last edited by a moderator:

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Ma bag si eu ca musca in lapte, dar decat sa dai o gramada de bani pe smartpot-uri, nu e mai simplu sa le faci dupa propriile necesitati din material geotextil ? La urma urmei din asta sunt facute si smartpot-urile, numai ca in cazul lor fibra este mult mai fina si intretesuta mult mai des ca sa nu iasa radacinile pe afara.
 

dalin

Member
daca tot va intereseaza materialul....se numeste tyvek...se foloseste in publicitate cu suport de hartie ptr a fi printat si in medicina ptr sigilarea instrumentelor ptr chirurgie.
 

VanVulpen

Well-known member
Veteran
daca tot va intereseaza materialul....se numeste tyvek...se foloseste in publicitate cu suport de hartie ptr a fi printat si in medicina ptr sigilarea instrumentelor ptr chirurgie.

Tyvek-ul este o membrana impermeabila folosita in principal in constructii la izolarea pe exterior a cladirilor, are diverse texturi insa prin nici una nu trece apa ori aerul deci nu se preteaza la confectionarea de smart poturi. In plus e fabricat de DuPont carora dupa spusele lui Jack Herer ii datoram in buna parte prohibitia cannabisului iar noi nu facem niciodata pact cu "dusmanul" nu-i asa?
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Toata 'gaselnita' smartpot-urilor se datoreaza faptului ca ele lasa radacinile sa respire si apa in surplus sa se scurga afara FARA a permite radacinilor sa isi faca loc prin tesatura.

Daca am vorbi de o membrana impermeabila, atunci ar disparea cu totul conceptul de 'smart-pot'. Ar fi un sac ca oricare altul sau pur si simplu ... o galeata.

Materialul din care se fac in ziua de astazi spart-pot-urile este in majoritatea cazurilor PET reciclat (intrucat nu foate fi refolosit in industria alimentara) si tras in fibre foarte fine care sunt tesute apoi sau doar presate la cald pana la lipire.

Apropo, daca ati fost pe la magazinele care vand plante decorative (mai ales importate) cum ar fi Tuia, probabil ca ati vazut ca fiecare planta are radacinile bagate intr-un sac de canepa in care e un amestec de pamant, nisip si rumegus. Alea sunt cele mai simple variante de smart-pot-uri.

Panza de canepa intradevar e rezistenta la apa (putrefactie) intrucat fibra se extrage din tulpini (la topitoriile de canepa) tocmai printr-un procedeu ce presupune descompunerea partiala a respectivelor tulpini prin putrefactie controlata. Asa se obtine arhicunoscuta fibra bruna de canepa ( culoarea capatand-o din cauza aspiratiei de tanini rezultati in urma procesului de descompunere ). Fibra alba de canepa (folosita in industria textila ) se obtine prin presarea repetata a tulpinilor uscate pana la indepartarea majoritatii masei celulozice, apoi prin daracirea (pieptanarea) fibrelor rezultate (pentru descurcarea si alinierea lor).
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
nu tesatura este ceea care nu permite trecerea radacinilor, pur si simplu radacinile sunt inhibate de catre aerul care se afla in tesatura si de cealalta parte a ei. pe la baza smartpotului, unde avem umiditate si intuneric se mai intampla sa treaca radacini. acum vad ca ei folosesc materiale mai groase, si o fac probabil pentru rezistenta. (vorbim de un material biodegradabil) oricum, gaurile au acelasi diametru indiferent de grosimea la care este tesut materialul.

nu e nimic atat de special incat sa merite 5-10 dolari bucata.
 

VanVulpen

Well-known member
Veteran
si Exploziv stie :tiphat:... ideea ce sta la baza smart poturilor e ca varfurile de radacina ce ating "peretii" vasului in loc sa se intoarca din drum cum ar face-o in cazul unui perete etansh se ramifica in mai multe directii ceea ce duce la o masa mai mare de radacini si implicit o planta mai bine dezvoltata.... una peste alta sacii de canepa imi par cele mai "destepte" poturi...

peace and my two cents...

EDIT: numa' ce-am pus la germinat 100+ seminte de Zamal/Thai X Haze din stemurile carora o sa ma apuc de tzesut smartpoturi halucinogene....
 

Splif

Member
Si pentru ca tot stiti ne dati si noua o idee home-made si in acelasi timp si cat se poate de low-budget?
Macar niste idei de unde sa le prelucram / legam mai departe
 

MJSoft

Member
alta varianta ar fi sa cumparati direct tesatura de canepa de pe ecolution sau de unde gasiti si ..apoi la confectionat dupa plac.
 

Latest posts

Latest posts

Top