What's new

Aprovizionare

andreei

Member
Salutare lume.
Astazi din pacate mi s-a ars lampa hps de 250w. :(
Vreau sa cumpar de pe net o lampa HPS Sonlight.
Vreau sa stiu daca lampa s-ar potrivi cu ignitor philips (SON (T) (PLUS) 100-600w si cu bobina Philips COM+SON+MH 250w.
Daca tot fac cumparaturile am spus sa renunt la neoane si sa iau un mh de 250w (pentru vegetatie).Lampa mh s-ar potrivi cu bobina si ingitorul de mai sus ?
 

MJgrow

Active member
cate ore ai avut pe lampa pana s-a ars ?

nu se mai aprinde deloc ?


da se potrivesc. poti pune si un bec MH de 250W pe acel sisitem
 

andreei

Member
nu stiu exact cate ore are... il am de vreo 2 ani dar nu l-am folosit non-stop.
Asteptam sa se arda pentru ca lumina tot mai putin.
 

MJgrow

Active member
a... deci e ok. ma gandeam ca poate ti-a cedat ballastul sau igniterul.

pai trebuie sa te grabesti in cazul asta. ca planta nu te asteapta sa comanzi bec... :)

se da peste cap
 
pamant florasol in alta parte decat la bricostore a gasit cineva ? se zvonea ca era la praktiker dar e florisol
perlit pe undeva in afara de siturile de grow ?
 
E

evilkid

eu am folosit de la bricostore pamant florasol,florimo,universal si nu am avut probleme nici cu seedling nici clone. le-am folosit si la indoor si la out si au dat rezultate excelente. in principiu orice pamant cu ph 6-7 ar trebuii sa fie bun

perlit am gasit la magazine de specialitate(florarii dar nu cele din coltul strazii), si pe site-urile de grow. in schimb, am gasit cocopeat in cora...deci e posibil sa gasesti si perlit
 
nu e bricostore in zona ... sa caut ceva florarii mai de doamne ajuta dar imi imaginez ca au si preturi de doamne fereste

la baumax ar fi o selectie larga de medii de crestere .. dar florasol ioc
au minisere la ~40-50 ron :tiphat:
 
cam asa e.. cam fiecare cu tipurile lui de pamant ... totusi din ce-am citit florasol ar fi de origine romaneasca .. nu reusesc sa le gasesc un distribuitor in zona asta

florariile au cam florisol toate , cel putin astea de cartier, sa caut la una mai mare
 
E

evilkid

folia panda e foarte subtire. eu am reusit sa pun arici (scai) dar trebuie sa ai grija cand il desfaci sa tragi de el nu de folie ca se rupe
 
A

AlexFermieru'

si eu tot din real am luat.mult ieftin si bun numa la real gasesti :))
 

Paff

Member
posibil, nu zic nu.. eu merg de doua zile pe filtrul din conserva cu extractoru' la 1/3 si nu sare de 28 C intr-un spatiu de 65/65/90cm in care ard peste 300w de cfl. L-am testat in fel si chip la absorbtie, chiar si intake-ul imi tine lipita o juma' de coala A4. Am pus la intake gura de ventilatie de 10,5cm umpluta cu 360ml carbune, filtrul propriu-zis are 860ml in el. P-astea doua le-am umplut la fix cu un kil de carbune de la petshop. Daca asta nu-i flux... o fi reflux? :laughing:
Fa si tu o incercare, vezi dak mint :D

se pare c-am mintzit, a sarit de 28 C :D

e cam intunecata poza, da' se vede ceva.. ;)

Bv! Daca tu zici ca-ti merge... e ok! Mie mi se pare ca densitatea carbunelui in cutia aia de conserve e prea mare si opreste foarte mult din fluxul de aer. :wave:
 

swimi

Member
Daca tot suntem la acest subiect. Filtrele de carbon din growshpop-urie online se pot instala asta, sau este neaparat ca o parte sa dea direct in growbox?
 

Attachments

  • schema.jpg
    schema.jpg
    8.6 KB · Views: 31

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
De obicei se pun in growroom direct, tocmai asta ma frustreaza, ca-mi ocupa spatiu..
Tu n-ai avut pana acum nici un filtru? Ca doar esti cu state veki p-aici..
Uite poza unui filtru (al meu)
si dupa cum vezi, aerul se trage prin filtru inainte sa iasa afara. Unde si cum pui filtrul, e doar o kestiune de inspiratie si posibilitati.
Aerul intra prin tot exteriorul filtrului, trece printr-un strat de carbune de 2,5cm si iese prin centrul acestuia (tot al filtrului:D) printr-un mustiuc de tabla de dif. dimensiuni. De aici si denumirea de 100, 125, 150mm, etc. Al meu e de 125 si filtreaza (cik) 250mc/h. cam asa ceva...
Ai inteles cum functioneaza? daca nu, iti fac un desen. Sau si mai bine: o poza :laughing:
Uite si pozele:

Se vede filtrul, care trage aerul prin toata suprafata din tabla expandata -plasa aia de sarma din care e facut corpul. Are corp dublu si intre cele 2 straturi de "plasa" sta carbunele. ;)
Fundul e conceput sa forteze aerul sa circule doar prin stratul de carbune, sau peretele dublu dak vrei.
In poza 3 se vede interiorul filtrului, adica acolo pe unde iese aerul inainte sa intre prin tubulatura.
Iar in ultima poza e flansa, adika mustiukul caruia i se ataseaza tubul.
orice filtru este mult mai eficient daca se trage aerul prin el, in loc sa fie impins ;) de asta au fost concepute modelele astea care sunt de departe cel mai eficiente si cel mai folosite.
Pe exterior se mai pune un manson de prefiltrare, adik un fel de filtru de hota mai dens, cam ca pasla..
Deci in schema ta, filtrul ar trebui sa fie "capat de linie" mai precis, capatul prin care incepe evacuarea aerului din box.
Acum sper ca ai o imagine completa. :D :tiphat:
 

swimi

Member
Nu am avut niciodata un filtru cumparat, doresc sa iau unul, d-aia pun intrebari.

Multumesc pentru informatii, au fost foarte ajutatoare.
 

hope

New member
salve la toata lumea,am un cort de 240x120x200 ,si o sa pun 2 lampi de 600w,ce putere sa aiva motorul si de cati mc3 sa fie filtrul?

am citit ca ar trebui sa le calculez cam in felul asta e ok? 2x600=1200 1200/2+20%=720. ESte corect?
 
Last edited by a moderator:
Top