What's new

All in

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Interesant e ca la asta a ta nu mai arunca pistili noi, ale mele am incercat si sa le tin 2 saptamani in plus, tot arunca pistili noi, chiar si cand is gata. nu am idee de ce, numai la sative 100% patesc asta. A ta vad ca n-are nici un pistil nou, ai urmarit cumva daca a produs pistili noi mai mult timp decat altele, adica dupa jumatatea flowerului, sa zicem??

Iar daca acum miroase deja a fructe exotice, pai iti recomand neaparat borcanul de curing pentru buzi. sativele se schimba radical dupa curing, se implineste aroma, apar multe alte arome secundare, si evident si highul e mai interesant, din cauze profilului de terpene mult mai complex. Iar daca vezi ca nu o termini suficient de repede, baga la pastrare (dupa curing) la congelator sau undeva o parte, ca e pacat sa o tii la temperatura camerei pe perioade lungi, isi va pierde energia highului mult mai repede, datorita oxidarii.
 
pai eu i-am dat 11/13 nu mai stiu din ce saptamana ca tot am citit si eu ca arunca pistili noi ,chiar s-asa tot a mai aruncat cate unu 2 .Pe muguru ala de l-am pozat nu erau doar pe restul . Asta da ,merge la borcan dar in congelator cum bag ,cu tot cu borcan ?Mersi mult ca ai mai trecut pe aici si ai lasat cate o vorba buna,din care putem invata cu totii.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Eu doar m-am invatat sa recoltez cam cand majoritatea buzilor sunt la maturitate. Ca tot vorbim de sative atat lately, pai germinez si eu niste sative curand!!
Dupa ce ai terminat curingul si umiditatea s-a uniformizat in borcan (sub 65-70% rh) poti sa nu le mai deschizi deloc. si tot asa le poti baga si la congelator, de preferat unul la care umblii cat mai putin/rar, ca vibratiile si inghetul cauzeaza caderea tricomilor. cu cat mai rece, cu atat mai bine, daca ai un deep freezer de ala pentru carne, alea sunt perfecte. O sa poti fuma materialul si peste 10 ani si nu se va simti aproape deloc degradarea.
 
Zamaldelica arata mult mai sativa uscata .Is lovit de vreo 4 ore si nu am somn ,cu fiecare fum tras ma duc tot mai sus,asa ceva nu am mai fumat niciodata.Gustul e ca mirosul mango pepene galben,mult respect celor de la ACEseeds.
 

Attachments

  • IMG_0454.jpg
    IMG_0454.jpg
    73.2 KB · Views: 23

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Is asa de spart ca nu intelegeam ce ma intrebi. Acum am realizat ca e vorba de alea pe care vreau sa le germinez si nu de fumat. :)
Swazi Rooibaard bag sigur, si in rest sa vad ce mai sare spre mine cand deschid cufarul cu seminte. Poate vre-un haze. Si in rest niste diseluri si kushuri. Dar alea nu-s sativa.
Arata super bine zalmaldelica asta a ta, ai idee din ce se trage? Seamana putin cu swazi si niste thai-uri pe care le-am crescut.
 
''Zamal is an exotic african sativa from La Reunion Island, close to Madagascar. An excellent Zamal mother selected for its trippy effect, fast flowering and remarkable sweet carrot and floral fragrances, was pollinated by the powerful Golden Tiger in order to create Zamaldelica, a super sativa hybrid with strong uplifting and lysergic effect and amazing vigorous growth.In Golden Tiger we have combined different extremely potent and resinous sativas from Malawi and Thailand.This current version of Golden Tiger has stronger Thai Koh Chang and Hmong Thai influence, is better yielding and has more refined aromas than the previous one. '' cam atat e tot ce tiu. Bafta cu growu,suna bine .
 

plm

Member
Zamal x Malawi/Thai sau Zamal x Golden Tiger. Poly hybrid, depinde ce fenotipuri prinzi...interesant acest strain
 
Oldtimer's Haze 16saptamani ,mai are mult .
 

Attachments

  • IMG_0465.jpg
    IMG_0465.jpg
    42.8 KB · Views: 25
  • IMG_0467.jpg
    IMG_0467.jpg
    53.4 KB · Views: 18
  • IMG_0470.jpg
    IMG_0470.jpg
    52.9 KB · Views: 22
  • IMG_0475.jpg
    IMG_0475.jpg
    57.2 KB · Views: 18

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Prea mult azot sau prea cald acolo. Si da, mai are de stat, iar daca i-ai dat mult azot.. o sa ai si mai mult de asteptat.
 
nu i-am mai dat nutrienti din saptamana a noua de floare cand i-am facut transplant .I-am dat oadata foarte putin de proba da nu-i place papica,pana acum au cazut frunzele daca ii mai dau cad mugurii .daca nu-i dadeam nutrienti cap coada era mai bine,da oricum imi place de ea,mugurii aia de vezi prin ei stil sativa grea.Tura vitoare apa si pamant bun atat.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Da, numai ca tu aveai nevoie de o planta sanatoasa. Trebuie sa gasesti motivul pt care ii cad frunzele. Calitatea budului va fi departe de ce ar fi fost daca o tineai sanatoasa.
 
poate e umiditatea ,o sa-mi cumpar de masurat ceva scula ca termometru mi-am luat doar de vreo saptamana : ) is tare curios ca asta are doar 8 - 12% thc ,cbd sub 0,05%,beta-myrcene 0,235%.Vreau sa fac un cross cu asta. Intrebare pt urmatorul grow,mai scot ceva bun de fumat daca polenizez putin de tot plantele si arunc masculul?numai sa-si deschida sacii putin.
 
Last edited:

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Mai scoti ceva bun de fumat, insa trebuie sa tii masculul separat, daca il lasi in box sa deschida sacii de polen, putinul ala o sa fie mult prea mult. Adica fiecare saculet de polen are mai mult polen decat iti trebuie tie sa polenizezi tot boxul, si atunci o sa se polenizeze cam total din cauza ventilatiei. Trebuie sa tii cont si ca in functie de ce fel de genotip (mai ales daca vorbim de ceva care nu e majoritar sativa) alegi ca sa in imperechezi cu asta, o sa ai ceva de tras pana stabilizezi rezultatul, care va trage destul de puternic in o directie sau alta pentru fiecare caracteristica in parte.
 
atunci o sa-l tin separat undeva poate afara ,la vara. : ) .analizele astea au foarte mare dreptate daca stii ce iti fac thcul, cbdul si myrcene. Pakistan citral kush - Thc 8-12%,CBD pana in 2% ,beta-myrcene (mai putin ca hazeul )0,064% nu-i de mirare ca am catalogat-o ca un strain sociabil. Zamaldelica thc -17-27%', cbd sub 0,4% beta-myrcene 0,220%.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Dar nu cantitatile conteaza ci raportul dintre cannabinoizi. In primul rand mie imi plac sativele pentru ca au un high mai complex, acum de exemplu am combinat haze cu bbxf13 si pur si simplu plutesc, nu ma pot opri din ras.
 
ai dreptate ,acum am bagat de seama ca e mult mai complexa treaba.Imi place mult ideea de a fuma 2 sau chiar toate strainurile de pe planeta untr-un joint,niciodata nu am avut ocazia sa combin mai mult de 3.Ontopic hazeul ala cred ca are frunzele asa pentru ca Ace are familionu' Haze afara,am vazut mai multe plante care aratau similar cu a mea si multe frUmoase unde oamenii erAu meserIasi.
 

Latest posts

Latest posts

Top