What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

AK 48 και Bubblelicious Hydro 600w

LegacyTron

Member
έλα ρε πάνα αφού αυτό είναι το ελληνικό όνομά του και καμιά φορά βαριέμαι να αλλάζω πληκτρολόγιο ελληνικό σε αγγλικό κλπ, οπότε το ρίχνω στην υδροκουλτούρα ααχαχαχαχαχα...Βαθειά Υδροκουλτούρα μην ξεχνιόμαστε!! :p
 

orfeas

Active member
Veteran
Γιατί 'ρε Τρον, η υδροπονία σου πέφτει ξενική; :biggrin:

Και μη ξεχνάς ότι η κουλτούρα είναι λατινική.
 

LegacyTron

Member
Θα το φτιάξουμε Ορφέα το λεξικό, που θα πάει!!! Και θα το κάνουμε και publish!!! Χαχαχα!!
 

panas1

Member
το culture στο Hydro culture μεταφράζεται σε καλλιέργεια στα ελληνικά :p

το κουλτούρα ίδιο είναι αλλα λέμε αλλο πράμα.. εκτος αν το γυρίσουμε στα λατινικά χοχο

υδροπονία μωρε..
 

LegacyTron

Member
19η ημέρα ανθοφορίας / 33η συνολικά part 1

19η ημέρα ανθοφορίας / 33η συνολικά part 1

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΕΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΙ ΑΠΟ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΒΙΛΑΤΖ

ΣΗΚΩΘΕΙΤΕ ΑΠΟ ΝΤΙΒΑΝΙΑ ΚΑΡΕΚΛΕΣ ΚΡΕΒΑΤΙΑ ΠΟΛΥΘΡΟΝΕΣ ΠΑΡΤΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΤΩΡΑ 2310-521010 ΛΙΑΚΟ ΤΕΛΕΙΑ ΤΖΙ ΑΡ ΓΙΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ. ΠΩΣ ΕΣΚΑΣΕ ΤΟ ΜΑΥΡΟ ΠΑΠΑΔΙ. ΤΙ ΛΕΝΕ ΟΙ ΣΟΦΟΙ. ΠΩΣ ΑΝΑΚΑΤΕΥΟΥΜΕ ΤΟ ΦΛΙΤΖΑΝΙ. ΟΙ ΔΕΚΑ ΠΡΩΤΟΙ ΦΙΛΕΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΙ ΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ ΟΙ 10 ΠΡΩΤΟΙ ΠΟΥ ΘΑ ΔΟΥΝ ΤΟ ΝΗΜΑ ΚΕΡΔΙΖΟΥΝ ΤΟ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΟΥΝ ΕΞΤΡΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΣΕΙΡΑ ΒΙΒΛΙΩΝ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΑΓΕΙΛΟΥΝ ΠΟΥ ΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΕΝΑ ΕΥΡΥ ΦΑΣΜΑ ΓΝΩΣΕΩΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΕΙΠΕΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ.

* ΤΑ 7 ΠΑΠΑΔΙΑ ΤΟΥ ΣΙΩΝΙΣΜΟΥ
* ΤΑ ΧΑΛΚΙΝΑ ΦΥΛΛΑ ΜΕ ΒΟΥΛΕΣ
* ΟΙ ΒΟΤΡΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΥΤΕΣ
* ΟΙ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΣΤΗΝ ΓΕΝΙΑ ΤΩΝ ΒΟΤΡΥΤΩΝ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΤΩΝ ΠΡΟΦΗΤΩΝ ΤΗΣ ΧΑΣ-ΛΑΝΤ
* ΠΟΙΟΣ ΕΦΑΓΕ ΤΟΝ ΤΖΩΝ ΚΕΝΝΕΝΤΥ
* ΞΕΡΑ ΒΟΤΑΝΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΛΙΠΑΝΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΡΥΟΛΟΓΗΜΑ ΑΠΟ ΠΑΣΧΑΛΙΤΣΑ
* ΚΑΤΣΑΡΙΔΕΣ, ΣΑΡΑΝΤΑΠΟΔΑΡΟΥΣΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΖΩΗΦΙΑ ΦΙΛΙΚΑ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΝΑΙ ΚΥΡΙΕΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΙ ΚΑΛΑ ΤΟ ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΜΑΘΕΤΕ ΤΩΡΑ ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ ΤΙΝ ΚΑΤΣΑΡΙΔΑ ΤΟ ΝΕΟ ΣΑΣ ΥΠΑΚΟΥΟ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΟ.

ΜΗΝ ΧΑΣΕΤΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑ.

Και μετά το διαφημιστικό διάλειμμα, ας πάμε εκεί που πρέπει....

Δεν ποτίσαμε τη Βίλμα σήμερα, είχε πιεί αρκετό νεράκι όμως από το χτεσινό πότισμα. Διαμόρφωσε από μόνη της το ΡΗ στο 5,7 (το έριξε κατά 0,1 μόνη της ενώ πάντα το ανέβαζε έστω και 0,1 τουλάχιστον - κάαααατι μου φέρνουν στο νου μου αυτά - είχα παρόμοιες συμπεριφορές παλαιότερα στην 3η βδομάδα της ανθοφορίας και μετά, οπότε μάλλον πάμε καλά). Το λίπασμα έμεινε εκεί 1180-1210 έκανα 4 μετρήσεις μου έσπασε τα @@ δεν μπόρεσα να το κάνω πιο ακριβείας. Δηλαδή EC 1.7-1.8. Το DWC διατήρησε το ΡΗ στο 5,9 και επειδή ήπιε λίγο νεράκι ανέβηκε το λίπασμα από το 320 στο 340 (ΕC 0,5) . ΖΜΠΕΟ ΜΑΣ μάγκες , άστο να ρουφήξει. Αύριο αν είναι θα συμπληρώσω λίγο νεράκι ακόμα, αλλιώς Πέμπτη θα αλλάξω νερά γιατί Παρασκευή δουλεύω μέχρι αργά και δεν λέει να αλλάζω νερά και να κάνω φασαρίες μετά τα μεσάνυχτα.

Θυμάστε την τελευταία φωτό από χτες; Άνοιξε το μπουμπούκι κι έβγαλε το "στημονάκι" από μέσα. Έτσι δεν λέγεται αυτό; ή όχι;
u3xx.jpg


bgu1.jpg



Επειδή με ρωτούσε ο Rondelia και άλλοι για την ηχομόνωση, τσεκάρετε το φιλτροκούτι. Ακούγεται λιγότερο από PC. Μέσα έχει ηχομονωτικό υλικό και το μοτέρ και τον αέρα τον στέλνει στο φίλτρο με ηχομονωτικό σωλήνα.
a975.jpg


Εδώ είναι το ηχομονωμένο "φτιάξτο μόνος σου" ξύλινο κουτί για τις τρόμπες του αέρα. Από πάνω βάζω μύλαρ μετά για αντανάκλαση, δεν το αφήνω έτσι, Προς Θεού! Το ηχομονωτικό υλικό το έχω βάλει από μέσα (είχε αυτοκόλλητη την πίσω μεριά). Κάρφωσα τα επίπεδα του κουτιού μεταξύ τους και το καπάκι έδεσα με ταινία δεν το κάρφωσα από πάνω, για να μπορώ να το ανοίγω όποτε θέλω. Δεν είχα όρεξη να ασχοληθώ με μεντεσέδες κλπ...
vhmf.jpg


Κι εδώ βλέπετε από την μια μεριά έχω κάνει 5 τρύπες για τα σωληνάκια του αέρα. Αντίστοιχα πίσω έχει μια τρύπα που χωράνε να περάσουν οι πρίζες και έχω αφήσει "λίγο" ανοιχτή την τρύπα στραβώνοντας σε εκείνο το σημείο το ηχομονωτικό στο πλάι , ώστε να περνάει αέρας μεν, όχι να διαρρέει ο θόρυβος τόσο πολύ δε.
pyno.jpg
 

LegacyTron

Member
19η ημέρα ανθοφορίας / 33η συνολικά part 2

19η ημέρα ανθοφορίας / 33η συνολικά part 2

Χμ.......Κάτι πάει να γίνει εδώ......
avpf.jpg


5l0w.jpg


p8j4.jpg


6hiy.jpg


zpbc.jpg
 

LegacyTron

Member
19η ημέρα ανθοφορίας / 33η συνολικά part 3

19η ημέρα ανθοφορίας / 33η συνολικά part 3

ΑλφαΚαπούλης στη Βίλμα
z18a.jpg


DWC εν δράσει
veue.jpg


και μερικά κοντινά στα μωρά
5ckz.jpg


z18a.jpg


y4x2.jpg


Αυτάααααα.....Ες αύριον τα σπουδαία :p
 

orfeas

Active member
Veteran
Θυμίζει λίγο φουρτούνα η κώμη σου, αλλά φαντάζομαι πως θα καλμάρει η θάλασσα κάπως στο επόμενο διάστημα και θα γίνει περισσότερο ομοιόμορφη η κώμη, βλέπε canopy στο υπό σύνταξη λεξικό σου!
 

antartist

Member
Το quote είναι από το νήμα του Bazz αλλά τελικά το παραθέτω εδώ!!

Το συγκεκριμένο γκρόου που πόσταρα πιο πάνω είχε μέσα και αρκετό light mix φάση. Αυτή τη φορά τα έτρεξα με 10% Janeco LightMix επειδή δεν είχα λεφτά να πάρω άλλο ένα σακί Coco. Το επόμενο απλά δεν θα έχει ΙΧΝΟΣ ΧΩΜΑΤΟΣ

Μ' αρέσει το στιλ!!
Coco με χώμα λέει και για outdoor!

Ακόμα δεν έχω καταλάβει τι κάνεις.
Κάνεις κανονικά απορροή(και αν ναι πόσο) και ανακύκλωση του νερού;
Πες μας λίγο και πόσα λίτρα γλάστρες έχεις στη βίλμα.
Τα γκρόου σου είναι πολύ ωραία απλά αναρωτιόμουνα αν με καμιά μεταφύτεψη παραπάνω και μεγαλύτερη ευελιξία με τα νερά μπορούσες να αυξίσεις τις αποδόσεις σου.
 

panas1

Member
γαμω το σπίτι σου τζέιμς
james get the fuck out of here niggah

εχει γεμίσει ο τόπος απο δαυτους μη γαμήσω... αι σιχτίρ...
 

LegacyTron

Member
γαμω το σπίτι σου τζέιμς
james get the fuck out of here niggah

εχει γεμίσει ο τόπος απο δαυτους μη γαμήσω... αι σιχτίρ...


δεν καταλαβαίνω τι εννοείς....:bump::bump::bump::bump:
 

LegacyTron

Member
Το quote είναι από το νήμα του Bazz αλλά τελικά το παραθέτω εδώ!!



Μ' αρέσει το στιλ!!
Coco με χώμα λέει και για outdoor!

Ακόμα δεν έχω καταλάβει τι κάνεις.
Κάνεις κανονικά απορροή(και αν ναι πόσο) και ανακύκλωση του νερού;
Πες μας λίγο και πόσα λίτρα γλάστρες έχεις στη βίλμα.
Τα γκρόου σου είναι πολύ ωραία απλά αναρωτιόμουνα αν με καμιά μεταφύτεψη παραπάνω και μεγαλύτερη ευελιξία με τα νερά μπορούσες να αυξίσεις τις αποδόσεις σου.


Τι εννοείς κανονική απορροή; στη Βίλμα τρέχουν όλα πάλι κάτω στο ντεπόζιτο και ξανά πάνω και ξανά κάτω. Για 15 λεπτά το κάθε πότισμα. Δεν έχω πάρει το μοντέλο ΜΠΙΓΚ , την απλή πήρα την 8άρα, με 11 λιτρες γλάστρες.

Την "μεγαλύτερη ευελιξία" με τα νερά πώς την προσδιορίζεις; Και μεταφύτευση; Ποτέ δεν το έχω κάνει να αλλάζω γλάστρες κατά την διάρκεια του γκροου....θα μπορούσα να πάρω τις 6λιτρες και μετά να τα χώσω στις 11 λιτρες αλλά δεν ξέρω δεν έχω γνώμη...Διαφώτισε και αιτιολόγησε πλζζζζζ
 

antartist

Member
Ναι φυσικά, πολύ ευχαρίστως!

Τα νερά που τρέχουν από τις γλάστρες μετά το πότισμα, λέγονται νερά απορροής!
Πόσα λίτρα νερό δίνει η Βίλμα στο 15λεπτο και πόσο νερό στην τελική επιστρέφει μέσα στο ντεπόζιτο;
Έτσι μπορείς να μας πεις πόσο επι-τοις-εκατό έχεις απορροή υδάτων και αν αξίζει τελικά να ανακυκλώνεις το νερό σου με τόσα λίτρα υπόστρωμα.

Από την στιγμή που επιλέγεις 11άρες γλάστρες και χρήση χώματος στο μιξ, θα μπορούσες να μην κάνεις καθόλου ανακύκλωση του νερού.
Μόνο την ελάχιστη απορροή σε κάθε πότισμα(χωρίς να μαζεύεις το νερό) ή ξεπλύματα ανά τακτά διαστήματα για να φεύγουν τα άλατα!
Σε γλυτώνει από πολλές μανούρες και μετρήσεις.


Από την άλλη, απο τη στιγμή που σε ενδιαφέρει η υδροπονία, η ανακύκλωση του νερού και οι μέγιστες αποδόσεις και η Βίλμα κάνει για αυτή την δουλειά,
πιστεύω πως απλά θα μπορούσες να την εκμεταλλευτείς καλύτερα.

Όταν εννοώ μεγαλύτερη ευελιξία με τα νερά, εννοώ να στεγνώνει πιο γρήγορα το υπόστρωμα σου για να αναπνέουν οι ρίζες και να κανεις πιο συχνά ποτίσματα για full αποδόσεις.
Τα 11 λίτρα είναι πολλά για τόσο μικρά φυτά από την αρχή και κάθε φορά που,όχι μόνο βρέχεται το υπόστρωμα-μουλιάζει θα έλεγα, πνίγονται τα μικρά στο νερό όπως διαπίστωσες και μόνος σου!

Αν τα ξεκινούσες σε πιο μικρές γλάστρες στην αρχή της ανάπτυξης τα φυτά θα είχαν πιο πολύ οξυγόνο γιατί θα μπορούσες να ελέγξεις το wet-dry circle με μεγαλύτερη συνέπεια στις ανάγκες των φυτών και μια καλύτερη ''έκρηξη'' στην ανθοφορία στις νέες γλάστρες.
Σίγουρα θα έκαναν πιο ''αεράτη'' ανάπτυξη, έστω και για τις δυο τους βδομάδες.

Ακόμα και μετά, στην ανθοφορία(αυτή τη φορά τουλάχιστον, που έκανες μικρή ανάπτυξη) δεν βρίσκω απαραίτητες τις 11άρες, ειδικά όταν έχεις coco μέσα, γιατί όπως είναι γνωστό στο coco χωράει πολλή ρίζα σε λίγα λίτρα.
Άλλωστε μην ξεχνάς ότι τα 11 λίτρα ενδείκνυνται ακόμα και για χειροπότισμα λόγω μεγέθους.


Απλα για τις λεπτομέριες, στο γκρόου υπάρχουν αντιφάσεις που μου κέντρισαν το ενδιαφέρον.
Πέρα από αυτό θεωρώ πως είσαι ένας πολύ καλός καλλιεργητής!

Δεν μπόρεσα να συνοψίσω καλύτερα, είναι και η ώρα περίεργη.
Αν σκεφτώ κάτι ακόμα δεν θα διστάσω να ρωτήσω ή να το αναφέρω.
 

panas1

Member
δεν καταλαβαίνω τι εννοείς....:bump::bump::bump::bump:


λολ οκ

μόντ.. έπρεπε να σβήσεις κ τα δικά μου μαζι ορε.. βρίζω σα το τρελό έτσι χααχα

λέγκασι.. ήταν ένας απ αυτούς που μπαίνουν και διαφημίζουν χόρτα κ καλά να τους στείλεις μέιλ να παραγγείλεις..
εχει γεμίσει το νετ κ δεν άντεξα.. λύγισα :dance013:
 

Asotos

New member
Ουυοααουυυ !!!!!

Απίστευτες γνώσεις εδώ !!!! Μπράβο ρε μάγκες , τι να πω, έμεινα λαλακας... ο_0...
Και γω που νόμιζα ότι είμαι "μόνος" μου..... lol

Φιλε antartist, το κατέχεις καλά το θέμα.... Συντομα θα έρθουν και οι δικές μου απορίες... χαχαχα

ΜΠΡΑΒΟ παιδιά... Να είστε καλά (and safe)
 

LegacyTron

Member
Αντάρτη, κοίτα αδερφέ τώρα δεν έχω βάλει χώμα, μόνο 10% στην καλύτερη. 10 λίτρα χώμα για 8 11λιτρες γλάστρες. Μηδενικό. Όταν έχω Coco Coir Chips δεν έχω πρόβλημα καθόλου γιατί ποτίζει 2 φορές την ημέρα. Τώρα έμπλεξα με σκέτο Coco Coir και ποτίζω λιγότερο. Χώμα σου είπα δεν ξαναβάζω μέσα. ΑΝ είχα τα κρουτόνια θα ήταν πολύ καλύτερα.

1000 λιτρα την ώρα δίνει η αντλία νερού, άρα στο τεταρτάκι που ποτίζει δίνει 250. Το τανκ της Βίλμας χωράει 90 λίτρα νερό στην καλύτερη, εγώ το έχω γύρω στα 70-75. Πιστεύω πνιγηκανε τα φυτά λόγω του ότι τα πότιζα με τον ίδιο ρυθμό όπως και τα κρουτόνια οπότε εκεί έγινε η βλακεία. Είδωμεν αδερφέ! Τώρα θα τα ποτίζω κάθε 3 μέρες που αλλάξαμε κ μονιμοποιήσαμε τη σύσταση του λιπάσματος. Δεν ανέβασα φωτό χτες θα ανεβάσω διπλά απόψε!

Οι φουλ αποδόσεις πιάνονται με τα κρουτόνια γιατί ποτίζεις πιο συχνά μιας και στεγνώνει γρηγορότερα.

@ πανας : κανένα πρόβλημα αδερφέ δώσε πόνο στα βρωμοσπαμέρια!!!!
 

antartist

Member
Γεια σου Asotos, καλωσήρθες κι εσύ.
Άντε να γινόμαστε πολλές σιγά-σιγά!
Στη θεωρεία όλοι καλά τα λέμε.
Εδώ απλά ανταλλάζουμε μερικές απόψεις και εκτονωνόμαστε.
Άλλωστε ό,τι συμβαίνει εδώ ανήκει στον χώρο της φαντασίας μας και του internet! :dunno:

Legasytron, ψιλά τα γράμματα αδερφέ και ό,τι ήταν να γίνει-έγινε και μάλιστα όμορφα.
Πιστεύω όμως πως κάθε καλλιεργητής πρέπει να είναι ευέλικτος και να αυτοσχεδιάζει κάθε φορά με τα μέσα που έχει.

Δεν κάνω υδροπονία και πρακτικά δεν ξέρω πολλά.
Αν είναι γεμάτο το ντεπόζιτο με 75 λίτρα, στο τέλος του ποτίσματος τι μένει μέσα;

Ξανασκέψου το ενδεχόμενο της μεταφύτεψης σαν ιδέα, γενικά. Είναι καλή περίπτωση!
 

LegacyTron

Member
Αν είναι γεμάτο το ντεπόζιτο με 75 λίτρα, στο τέλος του ποτίσματος τι μένει μέσα;

Ξανασκέψου το ενδεχόμενο της μεταφύτεψης σαν ιδέα, γενικά. Είναι καλή περίπτωση!

Το νερό αδερφέ ανεβαίνει στις γλάστρες και ξαναπέφτει στο ντεπόζιτο. Με το περισσότερο χώμα ήταν πολύ βρώμικο το ντεπόζιτο ενώ τώρα είναι πεντακάθαρο. Βλέπεις άνετα , δεν είναι καθόλου θολό και έχει την την λίγη κλασσική κιντρινίλα του Φλόρα Μίκρο. Την μεταφύτευση ενδέχεται και να την παίξω μπάλα στο επόμενο ξεκινώντας από 6λιτρες.

Έρχεται το update 2 ημερών
 
Kalispera LegacyTron, na rotiso... toso poli fasaria kanoun oi andlies? ti exis vali?

Oreo to grow alla me to dixti ti pezi? gia na isoropoun ta fita to exis?
 

Latest posts

Latest posts

Top