What's new

2 Fruit Spirit #Out

L

letis

πακέτο αδερφέ. δε νομίζω όμως να πέθανε η κυρία. πιστεύω ότι με πολύ καλή φροντίδα από δω και πέρα θα αναρρώσει εώς ενα σημείο. απλά νομίζω ότι έπρεπε να την αφήσεις για λίγο με νεράκι μόνο να επανέλθει και μετά να την τάιζες... τα άλλα πως πάνε? σταυρώνω τα δάχτυλα για την κυρία σου.... :)
 

locoezon

Member
πακέτο αδερφέ. δε νομίζω όμως να πέθανε η κυρία. πιστεύω ότι με πολύ καλή φροντίδα από δω και πέρα θα αναρρώσει εώς ενα σημείο. απλά νομίζω ότι έπρεπε να την αφήσεις για λίγο με νεράκι μόνο να επανέλθει και μετά να την τάιζες... τα άλλα πως πάνε? σταυρώνω τα δάχτυλα για την κυρία σου.... :)

Καλησπέρα αλάνι μου!

Τελικά άδικα ανησύχησα για την κυρια... πήγα πριν λίγο να δω τι γίνεται και φαίνεται ότι επανήρθε αμέσως μετά από αυτήν την ταλαιπωρία που έφαγε των 13 ημερών...

Στην φωτογραφία ήταν 3 η ώρα το μεσημέρι που φαίνεται ζαρωμένη συν την αποτυσια,οποτε λογικό να φαίνεται έτσι το φυτό...

Τα αλλα λέτις δεν έχουν τόσο θέμα με το νερό,γιατί τα βλέπει ο ήλιος 4 ώρες λιγότερο απ'ότι την τσούπρα και συνεχίζουν το έργο τους.

θα προσπαθήσω να ανεβάσω φωτογραφίες από τα αλλα αύριο-μεθαύριο.






 
Last edited:
Για να μη παρεξιγιούμαστε ,όταν λέω ότι έχει πεθάνει, δεν το εννοώ κυριολεκτικά αλλά αυτό που λένε εδώ στα μέρη μας, άδικα καίει ο λύχνος, δηλαδή ,πολύς κόπος για το σχεδόν τίποτα. Εάν πάρεις 20 τζι , θα είναι θεωρώ θαύμα.Πιστεύω δε, ότι το λάθος έγινε όταν είχες πάρει το ψαλίδι και του έκανες τα τρία δύο και το μακρύ κοντό....
Καλή συνέχεια βέβαια και κεσερά σερά...:tiphat:
 

orfeas

Active member
Veteran
Για να μη παρεξιγιούμαστε ,όταν λέω ότι έχει πεθάνει, δεν το εννοώ κυριολεκτικά αλλά αυτό που λένε εδώ στα μέρη μας, άδικα καίει ο λύχνος, δηλαδή ,πολύς κόπος για το σχεδόν τίποτα. Εάν πάρεις 20 τζι , θα είναι θεωρώ θαύμα.Πιστεύω δε, ότι το λάθος έγινε όταν είχες πάρει το ψαλίδι και του έκανες τα τρία δύο και το μακρύ κοντό....
Καλή συνέχεια βέβαια και κεσερά σερά...:tiphat:

Οι παροιμίες κομμάτι υπερβολικές για τη περίπτωση και σαστίζει το κοπέλι, τα δε 20 τζι του κάνουν τη καρδιά περβόλι φαντάζομαι, αν και πιθανόν να είναι ό,τι θα πάρει...
Τα τρία δύο και το μακρύ κοντό δεν θα ήταν κανένα πρόβλημα αν γινόντουσαν στην ώρα τους. Μ'αρέσει που όλοι ξέρουμε ότι αυτού του είδους τα καμώματα στρεσάρουν τα φυτά, όπως και ότι κάποια φυτά δεν πολυγουστάρουν τέτοια κόλπα.
Στο δια ταύτα,λόκο, πότιζε άφθονα και λίπανε ανάλογα γιατί σε κάνα δυο-τρεις βδομάδες θα σταματήσει η ανάπτυξη κι ό,τι είδες είδες...

Ευλογείτε!

:tiphat:Ορφεύς
 

locoezon

Member
Καλησπέρα αλάνια μου.

Λοιπόν πρώτα απ'όλα δεν παρεξηγούμε για τα γραφόμενα,τις παροιμίες και πάει λέγοντας.
Αν δεν κάνουμε και χαβαλέ εδώ πέρα, ζητω που καήκαμε..
Τα γραφόμενα σας τα βρίσκω απολύτως σωστά και σύμφωνο σε όλα...

Τώρα σχετικά με τα 20τζι της τσούπρας που ανέφερες σύντεκνε,αν τα πάρω και αυτά θα είμαι χαρούμενος μετά από την γερή μαλακια που της έκανα και δεν είναι μια.

Πρώτον κατάλαβα ότι αυτή η τεχνική αν δεν την ξεκινήσεις μέσα με λαμπιόνι δεν κανεις απολύτως τίποτα γιατί σε πάει ένα μηνα πίσω.
Δεύτερον η χρονια φέτος στα μέρη μου είναι η χειρότερη όλων των εποχών σε οποιαδήποτε καλλιέργεια και αν ακούω είτε αφορά κηπευτικά,είτε κανναβουριές και πάει λέγοντας...

Ο φίλος μου που έχει μερικούς σπόρους από τους δικούς μου και ασχολείται κάθε μέρα με ποτίσματα,περιποίηση κτλπ και είμαστε ακριβώς στις ίδιες ημερομηνίες φύτευσης,έχει ακριβώς την ίδια ανάπτυξη με μένα χωρίς να έχει κάνει κορφολογήματα!

θα το δείτε ότι φέτος θα πιάσω Οκτώμβριο μηνα και στην περιοχή μου τότε θα αρχίσουν δειλά δειλά να κόβουνε αυτά που είναι στο έδαφος.

Λοιπόν για να μην ξεφύγω τελείως με την πάρλα που με έπιασε,έγινε επίσκεψη στα υπόλοιπα 3 μωρά τα οποια βλέπω να πηγαίνουν καλύτερα στην ανάπτυξη έπειτα από τόσο καιρό που γίναν τα κορφολογήματα.

Επίσης βλέπω ότι χρειάζονται άζωτο αυτά,οποτε το σερμπέτι κοπριάς θα κάνει την δουλειά και σε λίγο ξεκινάω και σε αυτά το διατροφολογιο της ανθοφορίας σιγά σιγά.

Indian Fruit Spirit 2






Indian Seed 1





 

locoezon

Member
KΑΛΟ ΜΗΝΑ!!!

KΑΛΟ ΜΗΝΑ!!!

Η δεσποινίς Τσούπρα νομίζω ότι έστρωσε μετά το κοκομπλοκο που έφαγε από το πότισμα. Κάθε 2 μέρες τώρα 25λίτρα νερό αφού πλησιάζουμε από βδομάδα τα 35αρια κιόλας σε θερμοκρασια.


Lady Poppet :tiphat:





 

locoezon

Member
Τα πράγματα εξελίσσονται αντίστροφα στην άλλη καβάτζα,
στην οποια βρίσκονται τα υπόλοιπα 3 μωρά.

Μάλιστα το τελευταίο φυτό που μεταφύτευσα και έχει βγει σαν νάνος άρχισε να δένει σιγά σιγά,οι αδερφές του διπλα τιποτα ακομα...!

Fruit Spirit 2



Indian Seed 2





Indian Seed 1



 

antartist

Member
Ε το κοντό που άρχισε να δένει και άνθος...
Λόκο λίπασμα έριξες που έλεγες..;
 

locoezon

Member
Ε το κοντό που άρχισε να δένει και άνθος...
Λόκο λίπασμα έριξες που έλεγες..;

Καλησπέρα Αντάρτη.
Ναι τους έριξα σε όλα λίπασμα,πήρα ένα βαρέλι 25λίτρα,μια σάκα, έβαλα μέσα στην σακα κοπριά αλόγων,άχυρο,compost από φύκια που αγόρασα πρόσφατα και μια κουταλια της σούπας μελι.

Τα άφησα για 3 μέρες μέσα στο βαρέλι να φύγουν τα ζουμιά τους και τώρα έχω έτοιμο λιπασματακι 25λίτρων στην άκρη με Ph 6.2 - ΕC 1.3

Μπήκε κιόλας σε όλα η εδαφοκάλυψη που φαίνεται ότι κάνει τρομερή δουλειά στο θέμα υγρασίας και είναι κάτι που θα το βάλω στο πρόγραμμα μου για τις επόμενες χρονιες από νωρίς νωρίς όταν μεταφυτεύονται τα φυτά...

Το Indian Seed 1 αρχίζει και μωβιζει σε ορισμένα σημεία των κλαδιών,κάτι το οποιο περιμένα εδώ και αρκετό καιρό να μου συμβεί,γιατί την πρώτη χρονια που είχα κάτι δέντρα(μου ειχε δωσει σπορους αυτος ο Παππους) τα θυμάμαι 4m ύψος με τελείως μωβ κορμούς και κλαδιά,δεν απόδωσαν τόσο πολύ σε ποσότητα(μαλλον λογο υψους),αλλα το κάθε τσιγάρο σε έστελνε αδιάβαστο.

Οποτε απ'ότι παρατηρώ μέχρι τώρα ,έχω κρατήσει κατά κάποιον τρόπο τα χαρακτηριστικά των γενετικών που είχα πριν 3 χρονια. Αυτό βεβαια θα το διαπιστώσω αργότερα αν αποφασίσουν οι παπάδες να κάνουν την εμφάνιση τους!

:tiphat:
 

antartist

Member
Όλα καλά αγορίνα μου. Μερικές παρατηρήσεις μιας που βρεθήκαμε, πάντα καλοπροαίρετα, ετσι για να γίνεται και λίγο μπαχτιρντί καλοκαιριάτικα..!

Εχω την αίσθηση ό,τι σε γενικές γραμμές το χώμα που φιλοξενεί τις τσούπρες σου, αν και στην αρχή φαινόταν πολύ πλούσιο, στην πορεία δεν τις υποστήριξε όπως θα έπρεπε. Και η λίπανση που ακολουθείς είναι και αυτή επαρκής, παρόλο που μπορει να είναι ίσως και λίγο -να μου επιτραπει η λέξη, παρωχημένη, αλλά δεν δικαιολογεί μωβ κορμούς και αργή ανάπτυξη. Το άχυρο λίγο περιττό, δεν δίνει κάτι, όπως και το μέλι, καθώς δεν υπάρχουν τόσο ωφέλημες συνθήκες για τους μικροοργανισμούς πιο βαθειά στο χώμα σου, απ΄ό,τι φαίνεται.
Το πρόβλημα σου, για να έρθουμε στην ουσία -δεν είναι θέμα γονιδίων, ίσως ούτε και θέμα λίπανσης. Είναι η σύσταση του χώματός σου. Το πιο πιθανό είναι το ph να είναι υψηλό επειδή έχει πολύ ασβέστιο, είναι πετρώδες ή κοκκινόχωμα σε συνάρτηση με κακό αερισμό των ριζών και λίγο χώρο για να απλώσουν. Το φυτό αδυνατεί να απορροφήσει τον Φώσφορο και όχι μόνο και η αναπτυξη σταματάει. Οι κορμοί γίνονται μωβ και ξυλώδεις και τα άνθη δεν φουσκώνουν ωραία και προς το τέλος το άνθος σκλυραίνει, γίνεται τραχύ...
Μάλλον απο του χρόνου θέλεις μεγαλύτερες τρύπες και πιο καλό μιξ, πάντα με εδαφοκάλυψη..!! :biggrin: :tiphat:
 

locoezon

Member
Καλημέρα αγορίνα μου και σε ευχαριστώ πρώτα απ'όλα που συμμετέχεις και αναλύεις την καλλιέργεια και τα τυχόν προβλήματα που έχω! :tiphat:

Σχετικά με το χώμα:στην πρώτη καβάτζα που είναι η τσούπρα το χώμα δεν ήταν πετρώδες ούτε κοκκινόχωμα.
Επειδή αυτή η καβάτζα βρίσκεται σε βουνοπλαγιά,το περισσότερο χώμα που έβγαλα όταν έκανα την τρυπα ήταν φυλλόχωμα. Σε αυτήν την καβάτζα το χώμα έγινε mix 50-50 δηλαδή έβγαλα περίπου στα 60-70λίτρα χώμα από εκεί και μετέφερα αλλα τόσα από το δικό μου MIX που είχα ξεκινήσει στην αρχή τα φυντάνια.

Η τσούπρα δεν νομίζω ότι έχει κανένα πρόβλημα στο άπλωμα των ριζών προς τα κάτω και ότι το χώμα της είναι μια χαρά τουλάχιστον σε βάθος των 50 εκατοστών(όταν ποτίζω και πάρω ένα καλάμι να το χώσω μέσα μπαίνει απευθείας μέσα χωρίς ζόρι,ενώ μετά τα 50εκατοστά αρχίζει το μανίκι)ίσως να είναι λίγα τα 50εκατοστά αφράτου βάθους που έχει περιθώριο το φυτό και ελάχιστα τα 90 εκατοστά αφράτου πλάτους για να απλώσει τις ρίζες του.

Στην δεύτερη καβάτζα όπου βρίσκονται τα υπόλοιπα 3 μωρά,εκεί πέρα είναι τελείως περιπλοκη η σύσταση του χώματος και αυτό το καταλαβαίνω τώρα,παρατηρώντας την ανάπτυξη που έχουν πάρει έως τώρα τα φυντάνια και από το γεγονός ότι ο ΝΑΝΟΣ που μπήκε τελευταίος άρχισε να ανθοφορεί 2 βδομάδες αφότου μπήκε στο έδαφος(είχε ήδη αρκετή ριζομπαλα όταν βγήκε από την γλάστρα και τώρα που μπήκε στο έδαφος ζορίστηκε στην ανεύρεση βάθους για να απλώσει τις ρίζες του και μπήκε στην ανθοφορία).

Εκεί το χώμα είναι καθαρά πετρώδες,χωρίς πολλά θρεπτικά συστατικά και πιστεύω ότι πιο κάτω από τα 40εκ που γίναν οι τρύπες το χώμα θα είναι πετρα!!!

Αυτή η καβάτζα ήθελε περισσότερο προεργασία όπως καταλαβαίνω τώρα,με τελείως αφαίρεση του χώματος από τις τρύπες και τοποθέτηση δικού μου χώματος εξολοκλήρου.
 

antartist

Member
Ναι γενικευσα καπως, πιο πολυ ήθελα να σου πω για τα μωβ...
Παντως ρε συ και στο πρωτο μέρος μου κανει εντύπωση η αντίδραση του φυτου...
 

locoezon

Member
Είναι περισσότερα τα πράγματα τα οποια καθυστέρησαν την ανάπτυξη των φυτών Αντάρτη φέτος και όχι μονο το χώμα.

Κορφολογήματα,μεταφυτεύσεις σε γλαστράκια(αργοπορημένη τοποθέτηση στο έδαφος,αυτό που έλεγε ο Τζο είχε δίκιο ότι θα χάσω παρα πολύ στην διάμετρο του φυτού που καθυστέρησα να τα βάλω στην γη),μη τήρηση του προγράμματος ποτίσματος.

Τώρα που πηγαίνω κάθε 2 μέρες για πότισμα και έβαλα την εδαφοκάλυψη συν το υγρό λίπασμα πάνε πολύ καλύτερα τις τελευταίες μέρες.

Σχετικά με το μωβ φυτό που είναι το Indian Seed 1,οτιδήποτε και αν του κάνω δεν πρόκειται να αλλάξουν χρώμα τα κλαδιά. 3 χρονια καλλιέργειας αυτών των γενετικών,σε διαφορετικές καβάτζες κάθε χρόνο,σε διαφορετική σύσταση χώματος,ακόμα και μέσα που είχε καλλιεργηθεί από φίλο πάλι μωβ κλαδιά και κορμούς έβγαζε....

Πως γίνεται όμως κάθε φορα πάντα το ένα φυτό να μου βγαίνει μονο μωβ,δεν το καταλαβαίνω.... ας όψεται και ότι βγει,η τελική ποιότητα ελπίζω να είναι αυτή που παίρνω κάθε χρόνο και μου δίνει τόση ενέργεια στο να κάνω πράγματα όταν καπνίζω ένα τσιγάρο όσο κανένα άλλο τσιγάρο από αυτά που έχω καπνίσει μέχρι τώρα από τα δικά μου.

Τώρα σχετικά με την λίπανση της ανθοφορίας θέλω την γνώμη σας εδώ πέρα..

Έχω τα υγρά λιπάσματα που αγόρασα τα οποια περιέχουν:

Βιολογικό λίπασμα geo Super Micro

Σύμπλεγμα ιχνοστοιχείων σε χηλική μορφή Fe : 1 % , Zn : 0.5 % , Mn : 0.5 % , Cn : 0.2 % , B : 0.3 %

Απαραίτητο για τη συμπληρωματική θρέψη των φυτών για εξάλειψη τροφοπενιών, για το σχηματισμό της χλωροφύλλης και της αναπνοής των φυτών.
Άμεση απορρόφηση από τα φύλλα.


Οργανικό λίπασμα Siapton 10 L

Οργανικό λίπασμα αμινοξέων και πεπτιδίων που απορροφάται πολύ γρήγορα από τα φυτά, προκαλώντας την ενίσχυση της βλάστησης και των μεταβολικών λειτουργιών του.
Ελαττώνει την καρπόπτωση, βελτιώνει την καρπόδεση, προκαλέι πρωίμηση και αύξηση της παραγωγής, ενώ βοηθά στην αντιμετώπιση δύσκολων καιρικών συνθηκών, όπως παγετός, χαλάζι, υψηλές θερμοκρασίες, ξηρασία κ.τ.λ.


Την συσκευασία του compost από φύκια,που έβαλα ως εδαφοκάλυψη και χρησιμοποίησα επίσης στο DIY υγρό λίπασμα και την σταχτη από ξυλα που περιεχει κάλιο απ'οτι εχω διαβασει.

Να συνεχίσω με αυτά που έχω τώρα η να πάω για αγορά λιπάσματος ανθοφορίας ?
 

locoezon

Member
http://www.growweedeasy.com/purple-stems-cannabis-seedling

http://www.growweedeasy.com/purple-stems-cannabis-seedling

Stems of cannabis plants turning purple, how do I fix this?
by Nebula Haze

Purple stem on cannabis plant - is this a nutrient problem, how do I fix it?Question: My cannabis plants are young (growing in soil indoors with sunlight and my leaves are medium sized) yet my main stems are turning purple from the top downwards. Have you seen this before?

Answer: When a cannabis plant or seedling has a purple stem without any other signs of problems, it is often the result of genetics. Some cannabis strains just naturally tend to grow with purple stems, especially when seedlings are young, or when the plants get cooler temperatures at night.

Wait a week or two before making any alterations if your plant otherwise appears healthy. The stems should turn green soon in most cases. As long as your leaves are healthy and you have no other symptoms, you usually don't need to worry about purple stems.

If you believe there is a nutrient problem with your cannabis plant, for example if the plant is also growing slowly or the leaves are discolored, then the plant may have a magnesium deficiency, which occasionally can cause purple stems. If so, the problem is easily fixed with the addition of a bit of extra magnesium in the next watering.

Good sources for adding magnesium include:

Cal-Mag
Epsom salt (dissolve 1 tablespoon per gallon / 4 ml per liter)
A good cannabis-friendly nutrient system will contain just the right amount of magnesium needed by cannabis plants
 

antartist

Member
Έχω την αίσθηση πως υπάρχει μπόλικο Μαγνήσιο, ή τελοσπάντων ό,τι άλλο είναι, στο χώμα και απλά δεν μπορεί να γίνει διαθέσιμο.
Το μωβ γενικά παίζει στη φάση και προσωπικά ενδιαφερομαι για την προέλευση του...
Θα ανεβάσω καμια φώτο και με τους δικους μου μωβ κορμους και το ξανασυζητάμε...
Αν σου περισσεύουν χρήματα παρε και ενα λίπασμα ανθοφορίας να σου βρίσκεται...
 

locoezon

Member
7/8/14 Lady Poppet

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php
 

locoezon

Member
@Weedolada κοιτα τι βρηκα αγορινα μου,ψαχνοντας στον παλιο
μου σκληρο δισκο....

Fruit Spirit 1η χρονια καλλιεργειας,Σεπτεμβριο μηνα :moon:

 

weedolada

Member
πωπω το θυμάμαι φίλε loco..!τρελό φυντάνι!πώς πάνε τα τωρινά μωρά,μεγαλώνουν;
 

locoezon

Member
ααχχχχχχχχχχχχχχχχχχ ποσο θα θελα να εριχνα μπινελικια σημερα,
αλλα δεν μπορω λογο της ημερας που ειναι!!

Μαλλον σε ποντικια το αποδειδω αυτο το φαγωμα στο κορμο και στα κλαδια.... 1000 βασανα εχει περασει τουτη δω η τσουπρα φετος.
Κατι μου λεει οτι θα ειναι και η τελευταια ανασα της μετα απο αυτο γιατι ο κορμος στην κυριολεξια εχει μεινει ο μισος.

:fsu:

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php
 
Top