What's new

12/12 from seed-2x kaya gold,2x wonder women

Gigel2

Member
Si da...recunosc;lenea m-a impins sa scriu threadu` abia acum...
Asadar,acesta este a doua mea experienta in ceea ce priveste "gradinaritul".Am luat 5 sem fem KayaGold si 10 WonderWoman nefeminizate(asta pentru ca as vrea sa le`ncrucisez si sa fac ceva seminte pentru prima-vara ce urmeaza).
Am pus repede la germinat 4 seminte si`au iesit pe 1 august 4 plante frumoase...2 kaya gold si 2 woder woman.
La o luna si o saptamana...alaltaieri,kaya gold a inflorit dar astelalte doua zac-zac-zac si iar zac...nu stiu ce se`ntampla.S-au bucurat de aceleasi conditii insa K.G. are 30 de cm si 10-12 noduri plus ramificatii destul de mari iar W.W. sunt micutze si zbarcite...au 15-20 cm,6-7 noduri si ramificatii minuscule...o sa vedeti in poze(daca ma descurcu cu urcatu lor aici)
Ce sa zic?Le`am dat si fert...am crezut c`au deficiente stiu si eu...una are si semne de overfert dar s`a mai vindecat...pnm

As vrea sa stiu cat o sa ma tina floweru la kaya?...ca n`am cum sa ma iau dupa instructiunile lor(8-10 saptamani...inceputu lu octombrie cel tarziu mijlocu` lui...)ma amana mult?

Nu ma astept la gramaj spectaculos...nu ma acuzati ca nu stiu ce...ca m`am grabit ca`s lenes ca vreau mult si scurt timp si fara munca etc etc...
E si un experiment si un capriciu plus ca mai vroiam o recolta anu asta ...si unde mai pui ca n`am putut sa m`abtin pur si simplu...sund dependent :))


"Detalii tehnice":
-cele 2 kaya gold stau in ghivece de 8 l cu pamant flora-sol plus 30-35% perlit
-W.W.1 Itr-o galeata de ketchup de 5 l cu pamant de cactusi(ph intre 6 si 7) plus perlit(mai putin pentru ca...pamantu ala are si el bile de argila si`n plus era deja extrem de bine aerat inainte sa adaug perlitul)
-W.W.2 are o istorie mai lunga...s`au uscat frunzele de la baza si ramasese un bat lung si subtire...am decis s`o bag intr`o sticla de 2 l taiata in pamant prima-flora plus perlit...am bagat`o cam pana la primul nod care ramasese intreg...o sa vedeti in poze...
--Toate stau pe balconul meu care desigur e asezat spre sud,la ultimu etaj...e cuva pe colt,deci,am soare direct in balcon de la rasarit pana seara la apus(lucru extrem de deranjant vara)

Acum...poze...ce sa zic?poate pot sa le pun :)) Sfaturi,aprecieri...ce dracu ma fac cu alea 2 mici? :((...d`astea...
intrebari si va raspund

Da...stiu ca v`am plictisit groaznic...as fi putut sa punctez etape ale cresterii sau detalii de la inceput dar...abia acum am decis sa fac threadu(si din comoditate dar si din cauza ca mi s`a parut oarecum saturat forumu cu threaduri inutile...tare mi`e sa nu fie si`al meu la fel de inutil...la modu ca nici eu nu`nvat nimic...nici altii...mai primesc si`njuraturi...mai si`ncurc...stiu eu...vedem)
 

Gigel2

Member
nush cum sa fac sa scriu comentariu langa fiecare poza...poate o sa dau edit apoi dar va zic d`acum
Prima este KayaGold ...cea mai mare..
A doua este tot KayaGold dar e ceva mai micutza
A treia este wonder woman ceva mai mare
Ai ultima si chiar cea din urma e Wonder Womanu cel mai mic...habar n`am daca asa se scrie woman :-??
 

Attachments

  • IMAG0435.jpg
    IMAG0435.jpg
    57.6 KB · Views: 37
  • IMAG0438.jpg
    IMAG0438.jpg
    75 KB · Views: 30
  • easyryder by Lowryder
    easyryder by Lowryder
    111.7 KB · Views: 45

Gigel2

Member
poza de grup/scara magarului

poza de grup/scara magarului

Toate 4 de la mic la mare...sa nu chiar...vad ca aia mica e motz acolo`n mijloc...
Nota: cea mai mica e aia in bidonu de 2 l

Aaa...plus 2 seminte puse la germinat nu stiu exact de ce...ma rog ...maniac
 

Attachments

  • IMAG0444.jpg
    IMAG0444.jpg
    59.3 KB · Views: 31
  • IMAG0446.jpg
    IMAG0446.jpg
    17.1 KB · Views: 34

dubite

Member
ce trebuie sa faci? eu zic ca trebuie sa astepti...
nu inteleg cum faci tu 12/12 cand le tii pe balcon.. cand zici 12/12 zici 12 ore lumina 12 INTUNERIC....
este posibil cumva sa ai o lumina (stalp) care bate pe ele noaptea, oricat de putin? Daca da, asta o sa iti intarzie serios inflorirea..
 

Gigel2

Member
@UpRiser:inflorita nu stiu daca e cuvantul potrivit...cele doua kaya gold au deja cativa pistili(si`au aratat sexul cu alte cuvinte)...
@dubite: intr`adevar,12/12 e inpropriu spus dar m`am gandit ca asta e perioada de inflorire outdor si d`asta am zis asa...stau la ultimul etaj...de stalp nici nu incape indoiala...la mine`n capatu` orasului aici nici nu merg toti :))...dar e totusi destul de luminos...masini...nush ce magazine...chiar si cerul e putin luminos...
nu e bezna sa`ti infigi degetu`n ochi sau sa te`mpiedici ca nu vezi pe unde mergi dar nici lumina...90 % intuneric?...poate... :)) nu stiu ce sa zic
M`am gandit ca si`au aratat sexul abia acum pentru ca...poate abia acum si`au atins maturitatea.Din cate am inteles...intr`un post al lui Explo...plantele,afara,isi arata sexul cam pe 25 august ori ale mele au intarziat 10 zile...m`am gandit ca si "culesul" o sa`l aman cu 10-20 de zile...asta inseamna c`1o sa ma prinda sf lu octombrie si frigul ala...vad ca d`acum vremea e extrem de proasta...frig,nori :-<

Oameni buni ;))...aia mica mica mica...are frunzele asa fleostite...intoarse`n jos asa...indoite...osa pun si`o poza dar nu acum ca n`am baterii...
deci frunzele sunt...inconvoiate cum s`ar spune...o las o zi`n plus neudata fata de astelalte ca azi ar trebui sa le ud...sa vad daca`si revine...cu toate ca nu cred ca e de la apa...poate de la frig?exista astfel de reactii la frig?
spun non-sensuri?orpiti-ma
 

Gigel2

Member
am si varianta academica explo dar ma rog...cred ca nici aia n`ar fi acceptata
ciudat ca tot eu primesc avertisment si diversi inapti abereaza off si mai sunt si nesimtiti...
nu dau nume...nu jignesc pe nimeni.Constat!As vrea sa nu stergi mesaju asta te rog!
 

Gigel2

Member
si`aratat si una dintre wonder women sexu...e femela si in plus s`a dezvoltat enorm intr`un timp scurt...a stagnat un timp dar a luat`o din loc
un mic up cu poze maine
kaya gold sunt destul de avansate in flower...au cam 2 sapt decand am zarit primii pistili si acum arata foarte bine...o sa vedeti
 
Last edited:

Gigel2

Member
Update:50 de zile

Update:50 de zile

istoricul il stiti daca ati avut curiozitatea de`a citi mai sus...
Asadar,cele 2 kaya gold au in jur de 2 saptamani de flower
una ditre cele doua wonder woman a crescut considerabil si ajungand la maturitate au aparut si pistilii...
o sa vedeti in poze cum se comporta si ce dimensiuni au...
n`am aprat foarte bun...defapt e chiar slabut dar o sa va ajute sa va faceti o ideie...
 

Attachments

  • IMAG0459.jpg
    IMAG0459.jpg
    30.5 KB · Views: 29
  • IMAG0460.jpg
    IMAG0460.jpg
    29.4 KB · Views: 26
  • IMAG0451.jpg
    IMAG0451.jpg
    52.3 KB · Views: 29
  • IMAG0450.jpg
    IMAG0450.jpg
    58.7 KB · Views: 27
  • IMAG0449.jpg
    IMAG0449.jpg
    64.8 KB · Views: 29
  • IMAG0448.jpg
    IMAG0448.jpg
    70.5 KB · Views: 27
  • IMAG0461.jpg
    IMAG0461.jpg
    31.3 KB · Views: 29

LST

Member
La poza 4 observ nodurle cam departate ,,, de ce asa diferenta intre ele ... ? In rest keep on growing!
 
G

growcase

Mah, ori eu sunt prea spart ori nu vad daca ai scris sub ce becuri le ai?!! :D

Interesant 12/12, sa mai pui poze cu evolutia lor, deoarece in curand, probabil maine-poimaine o sa pun sub 12/12, 4 in flower care au cam 2 sapt (1 veg la geam, 1 veg sub hps) + inca 4 peste 10 zile care astept sa germineze sa le pun in pamant :D sub 400w hps :D
 

Gigel2

Member
@ LST: nu stiu ...aia e cea mai proasta planta din lume :))...s`a bucurat de exact aceleasi conditii ca si celelalte doar ca...e super defecta...nu pot sa`mi explic
si pana acum ceva timp asa era si sora ei wonder woman...
multumesc de aprecieri...

Intr`adevar nu le tin sub becuri...sunt semi-outdoor...pe balcon
 

Gigel2

Member
am facut un calcul...am doua kaya gold care or sa termine pe 1 noiembrie si 2 wonder women care termina pe 20 noiembrie...credeti ca e prea tarziu?
rezista oare`n balcon...le iau o aeroterma s`o pun pe timp de noapte...asta`i intrebarea
:))
asta`i intrebarea = ?
 
Top